Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Životopis musí fungovat jako prodejní leták

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pokud nejste zrovna technický specialista nebo programátor, kterých je na trhu práce nedostatek, musíte počítat s tím, že personalista dostane desítky životopisů na každé inzerované pracovní místo. Jak napsat životopis, který vás může dostat na vysněnou pracovní pozici?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jste bez zaměstnání? Rady, jak hledat práci | foto: ManpowerGroup s.r.o.

Je potřeba se od konkurence odlišit a zaujmout na první pohled. Představte si, když přijdete domů a máte plnou schránku reklamních letáků. Určitě vás nezaujme ten, který bude plný textu a nebude a první pohled jasné, co nabízí. Životopis by měl fungovat jako prodejní leták a měl by být také přizpůsoben každému zaměstnání, o které se ucházíte, aby zaujal.

Stručné a výstižné shrnutí vašich pracovních předpokladů

Jste bez zaměstnání? Rady, jak hledat práci

Jste bez zaměstnání? Rady, jak hledat práci

Životopis je stručné shrnutí vašich dosavadních zkušeností. V současné době se používá už téměř výhradně strukturovaná forma životopisu, která v datech a většinou jen heslovitě postihuje chronologii vašeho profesního uplatnění.

První část obsahuje vaše osobní údaje, tedy jméno a příjmení, adresu, telefon a e-mailovou adresu. Uvést zde můžete i datum narození, svoji státní příslušnost či rodinný stav. Pokud byste však měli dojem, že vás některý z těchto údajů může diskriminovat, jednoduše jej vynechejte.

Údaje by měly být uvedeny stručně, avšak výstižně, a seřazeny chronologicky od nejmladších k nejstarším. Je vhodné doplnit i ostatní znalosti a potenciálně zajímavé údaje, zejména vlastnictví řidičského průkazu a počítačové znalosti. Fotografie není nutnou součástí životopisu, pokud ji však přiložíte, nic nezkazíte. Někdy naopak může být výhodou. Vyvarujte se pravopisných chyb a nesrozumitelných větných spojení.

Někdy je vyžadován životopis i v cizím jazyce. I když si jste naprosto jisti svými jazykovými schopnostmi, je rozhodně na místě nechat životopis zkontrolovat rodilým mluvčím. Neriskujete tak odhalení svých jazykových nedostatků, navíc chyby svědčí o nedostatečné péči při vypracování.

Nezapomeňte v životopise uvést také odborné kurzy

Jste bez zaměstnání? Rady, jak hledat práci

Jste bez zaměstnání? Rady, jak hledat práci

Druhou část svého životopisu věnujte dosaženému vzdělání. Pamatujte, že základní školní docházka se zde neuvádí, naopak je potřeba zde zmínit relevantní absolvované kurzy, ať už jazykové, či odborné, a to včetně získaných certifikátů.

Nejobsáhlejší částí vašeho životopisu je ta, která se týká dosavadních pracovních zkušeností. Stejně jako vzdělání je potřeba i vaši praxi uvádět vždy s měsícem a rokem začátku i ukončení. Jste-li student, ucházející se o své první zaměstnání, zmiňte zkušenosti nabité na brigádách, tedy na těch, které se nějak vztahují k pozici, o kterou se ucházíte.

Pokud už máte prvních pár zaměstnání za sebou, můžete krátkodobé pracovní zkušenosti vynechat. Obecně se uvádí, že udávat se má posledních pět zaměstnání, nebo zaměstnání za posledních pět let, patříte-li mezi ty, kteří zaměstnání měnili poslední dobou častěji. Své pracovní zkušenosti uvádějte vždy v jednotné podobě, např. název společnosti, zastávaná pozice a heslovitý popis náplně práce. Postupujte retrospektivně, tedy od své nejnovější zkušenosti po tu nejstarší. 

Totéž platí samozřejmě i pro dosažená vzdělání, zde ale doporučujeme oddělit absolvované kurzy od školního vzdělání.

Užitečné tipy

Jste bez zaměstnání? Rady, jak hledat práci

Jste bez zaměstnání? Rady, jak hledat práci

V další části životopisu upřesněte své jazykové znalosti (nezapomeňte uvést také jejich úroveň), řidičský průkaz a další relevantní dovednosti. 

Necháme na vás, zda se zmíníte i o vašich zájmech či nikoliv. Pokud se ale rozhodnete pro uvedení koníčků, myslete na to, že jen k málokterému zaměstnání se hodí např. adrenalinové sporty.

Personalista, který bude váš životopis číst, se bude věnovat nejen logickému vývoji vaší kariéry, ale také tzv. časovým mezerám. Pokud jste tedy půl roku mezi dokončením vzdělání a prvním zaměstnáním umývali nádobí v baru v Grand Canyon, nebojte se tento svůj jazykový pobyt v životopisu uvést.

Další rada se týká grafické úpravy vašeho životopisu, vyvarujte se příliš nápadných barev, celková úprava životopisu by měla být spíše střízlivá. Pokud jste se rozhodli umístit do životopisu také svoji fotografii, vyberte takovou, kde jste oblečeni odpovídajícím způsobem. Fotografie z dovolené se k této příležitosti moc nehodí. 

Posíláte-li také cizojazyčné verze svého životopisu, určitě si je nechte zkontrolovat zkušenějším známým. Nic nepůsobí horším dojmem než „fluental English“.

Dobré by bylo získat na životopis zpětnou vazbu od reálného personalisty, který může dát po pohovoru užitečné tipy na to, jaké věci by bylo dobré změnit jak na životopisu i na sebeprezentaci. Může o ni požádat po pohovoru personalistu ve firmě, ale určitě mnohem ochotnější budou personalisté z personální agentury. Dobře napsaný odstavec (motivační dopis) o tom, proč chcete pracovat zrovna pro tohoto zaměstnavatele, vás velmi odliší od „konkurence“.

Životopis a motivační dopis jsou vaší vizitkou, jsou tím, co vám buď otevře, nebo naopak zavře dveře k pohovoru. Mějte to při jejich sestavování na paměti.

Jiří Halbrštát, ManpowerGroup

ManpowerGroup

Největší česká personální společnost, která pomáhá lidem a firmám uspět na trhu práce. Více aktuálních informací o světě práce naleznete na www.manpowergroup.cz.

Autor:

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Finále Plzeň: jediný festival domácí audiovizuální tvorby

Karel Dobrý ve snímku Hastrman

Filmová přehlídka Finále Plzeň oslaví na jaře své jednatřicáté narozeniny. Od 19. do 24. dubna 2018 nabídne to nejlepší...

Další z rubriky

Společnost BIOGEN Praha nabízí také CRISPR produkty

Společnost BIOGEN Praha nabízí také CRISPR produkty

V nabídce společnosti BIOGEN Praha najdete mimo jiné i CRISPR produkty od výrobce Creative Diagnostic.

Léty budovaná síť přepravních linek Gebrüder Weiss

Léty budovaná síť přepravních linek Gebrüder Weiss

Historie společnosti Gebrüder Weiss sahá více než 500 let zpět. Proto i síť přepravních linek je budována již po...

Uvažujete o realizaci kovaného plotu? Máme 5 jeho hlavních předností

Uvažujete o realizaci kovaného plotu? Zde je 5 jeho hlavních předností

K modernímu bydlení ve vile či jakémkoli jiném typu rodinného domu patří stylový a funkční exteriér. Jeho základem by...

Najdete na iDNES.cz