Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zimní motorová nafta má být všude, arktická jen někde

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V zimním období, tedy od začátku prosince do konce února, musí být na tuzemských čerpacích stanicích v prodeji pouze zimní motorová nafta pro mírné klima. Ta by měla zaručit provozní spolehlivost při teplotách do -20 °C. Benzina kromě toho od 1. ledna zlepšuje "zimní" vlastnosti své prémiové nafty Verva Diesel aditivy, které posunují hranici využití tohoto paliva až k teplotám do -26 °C.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

verva Diesel | foto: Benzina

Na rozdíl od moderních automobilových benzinů, které fungují zcela standardně i při mrazech do -40° C, obsahuje motorová nafta ve směsi uhlovodíků také parafiny, které při teplotách nižších než -8 °C vytvářejí drobné krystalky.

Ty mohou omezit průchodnost filtrem a někdy jej dokonce i ucpat. V normě pro motorovou naftu je proto stanoveno, jaký obsah parafinů je přípustný pro dané roční období. Konkrétně jde o parametr filtrovatelnost označovaný zkratkou CFPP.

Motorová nafta: její druhy a vlastnosti

Řidiči tak během roku tankují v závislosti na ročním období až tři druhy motorové nafty. V létě letní, v zimě zimní a mezitím přechodovou. Tyto nafty se liší právě parametrem filtrovatelnosti. CFPP (Cold Filter Plugging Point) znamená bod, teplotu, při které dojde k ucpání studeného filtru.

Motorová nafta expedovaná rafinériemi během "letní" sezóny se vyznačuje filtrovatelností do 0 °C. Od října se změní technologie výroby a aditiva, která zvyšují filtrovatelnost a tato takzvaná přechodová motorová nafta zaručuje bezproblémové využívaní do -10 °C.

Přechodová nafta, tj. nafta třídy "D" s filtrovatelností -10 °C, slouží zejména k tomu, aby se celý logistický systém, tj. zásoby na čerpacích stanicích, ale i provozní zásoby nafty ve vozidlech včas obměnily.

V zimním období, tj od 1. prosince do konce února, musí být k dostání na tuzemských čerpacích stanicích pouze zimní motorová nafta třídy "F" (zimní motorová nafta pro mírné klima) s filtrovatelností do -20 °C. Aby byla k danému datu k dispozici v celé síti, začíná se s obměnou v předstihu, a to od začátku října k propláchnutí produktovodních systémů z rafinerie na výdejní terminály.

Benzina

Na silničních terminálech rafinerie se zimní nafta expeduje již
od 15. listopadu. Řidiči tak například u ČS Benziny často už v listopadu tankují naftu třídy F, tedy zimní verzi Diesel Top Q, která je provozně spolehlivá do -20 °C. Nafta v této "zimní" kvalitě je pak k dispozici až do obměny zásob opět za přechodový typ třídy D, tj. u většiny čerpacích stanic ještě začátkem nebo v průběhu března.

V případě prémiové nafty Verva Diesel se při zhoršení klimatických podmínek, tedy pouze v té části zimního období, kdy klesají teploty
pod -18 °C, upravuje filtrovatelnost až do -26 °C. Takto je od 1. ledna tohoto roku upravena filtrovatelnost u této prémiové nafty.

"VERVU Diesel jinak celoročně nadstandardně aditivujeme, čímž vylepšujeme celou řadu dalších užitných vlastností, jako je vysoké cetanové číslo, mazivost, ochrana proti korozi, snadnější studené starty atd.," říká Václav Loula, ředitel pro jakost společnosti Benzina.

Vyzkoušejte speciální zimní motorovou naftu společnosti Benzina

Co když ale teploty spadnou pod -20 °C? "V období větších mrazů si pomáháme arktickou motorovou naftou třídy 2, která má filtrovatelnost až do -30 °C. Tento speciální druh arktické nafty nasazujeme pouze při velmi nízkých teplotách a ve vybraných lokalitách (na 40 až 60 ČS) s náročnými terény," vysvětluje Václav Loula.

Připouští však, že se k využití arktické nafty přistupuje jen zcela výjimečně v období opravdu extrémních mrazů. Její zdroje jsou totiž omezené a také přeprava je logisticky velmi náročná.

Navíc filtrovatelnost zimní nafty třídy F lze zlepšit (o 5 až 8°C) speciálními zimními aditivy, která jsou k dostání na čerpacích stanicích pro individuální zájem na ošetření motorové nafty zákazníky .

Nízkoteplotní vlastnosti zimní motorové nafty jsou kontrolovány v rámci pravidelných měření kvality i Českou obchodní inspekcí. Jenom na ČS Benzina v rámci dobrovolného systému "Pečetě kvality" je ročně odebráno a zkontrolováno nezávislou akreditovanou laboratoří zhruba 1500 vzorků a nutno dodat, že celých 99 % plně vyhovuje normám.

tabulka

Více informací naleznete na www.benzina.cz.

Autor:

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

50% úspora energií při ohřevu vody? Jde to! Nový inteligentní elektrický ohřívač vody Lydos Hybrid firmy Ariston to...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Další z rubriky

Appka a PowerPedal zrychlí váš vůz

Appka a PowerPedal zrychlí váš vůz.

Aplikace ve vašem mobilním telefonu spolu s PowerPedalem umí výrazně zlepšit dynamiku vašeho vozu. Vybrat si můžete...

Stabilní dopravce nabízí perspektivní povolání

Stabilní dopravce

Je mnoho oborů, které jsou přehlíženy, přestože by bez nich svět nemohl fungovat tak, jak jej známe. Skvělým příkladem...

Odposlechy a štěnice do auta se nainstalují za pár vteřin

Odposlechy a štěnice do auta se nainstalují za pár vteřin

Auto je ideálním místem pro umístění odposlechu či štěnice. Často telefonujeme, vedeme soukromé hovory s přáteli a...

Najdete na iDNES.cz