Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zimní motorová nafta má být všude, arktická jen někde

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V zimním období, tedy od začátku prosince do konce února, musí být na tuzemských čerpacích stanicích v prodeji pouze zimní motorová nafta pro mírné klima. Ta by měla zaručit provozní spolehlivost při teplotách do -20 °C. Benzina kromě toho od 1. ledna zlepšuje "zimní" vlastnosti své prémiové nafty Verva Diesel aditivy, které posunují hranici využití tohoto paliva až k teplotám do -26 °C.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

verva Diesel | foto: Benzina

Na rozdíl od moderních automobilových benzinů, které fungují zcela standardně i při mrazech do -40° C, obsahuje motorová nafta ve směsi uhlovodíků také parafiny, které při teplotách nižších než -8 °C vytvářejí drobné krystalky.

Ty mohou omezit průchodnost filtrem a někdy jej dokonce i ucpat. V normě pro motorovou naftu je proto stanoveno, jaký obsah parafinů je přípustný pro dané roční období. Konkrétně jde o parametr filtrovatelnost označovaný zkratkou CFPP.

Motorová nafta: její druhy a vlastnosti

Řidiči tak během roku tankují v závislosti na ročním období až tři druhy motorové nafty. V létě letní, v zimě zimní a mezitím přechodovou. Tyto nafty se liší právě parametrem filtrovatelnosti. CFPP (Cold Filter Plugging Point) znamená bod, teplotu, při které dojde k ucpání studeného filtru.

Motorová nafta expedovaná rafinériemi během "letní" sezóny se vyznačuje filtrovatelností do 0 °C. Od října se změní technologie výroby a aditiva, která zvyšují filtrovatelnost a tato takzvaná přechodová motorová nafta zaručuje bezproblémové využívaní do -10 °C.

Přechodová nafta, tj. nafta třídy "D" s filtrovatelností -10 °C, slouží zejména k tomu, aby se celý logistický systém, tj. zásoby na čerpacích stanicích, ale i provozní zásoby nafty ve vozidlech včas obměnily.

V zimním období, tj od 1. prosince do konce února, musí být k dostání na tuzemských čerpacích stanicích pouze zimní motorová nafta třídy "F" (zimní motorová nafta pro mírné klima) s filtrovatelností do -20 °C. Aby byla k danému datu k dispozici v celé síti, začíná se s obměnou v předstihu, a to od začátku října k propláchnutí produktovodních systémů z rafinerie na výdejní terminály.

Benzina

Na silničních terminálech rafinerie se zimní nafta expeduje již
od 15. listopadu. Řidiči tak například u ČS Benziny často už v listopadu tankují naftu třídy F, tedy zimní verzi Diesel Top Q, která je provozně spolehlivá do -20 °C. Nafta v této "zimní" kvalitě je pak k dispozici až do obměny zásob opět za přechodový typ třídy D, tj. u většiny čerpacích stanic ještě začátkem nebo v průběhu března.

V případě prémiové nafty Verva Diesel se při zhoršení klimatických podmínek, tedy pouze v té části zimního období, kdy klesají teploty
pod -18 °C, upravuje filtrovatelnost až do -26 °C. Takto je od 1. ledna tohoto roku upravena filtrovatelnost u této prémiové nafty.

"VERVU Diesel jinak celoročně nadstandardně aditivujeme, čímž vylepšujeme celou řadu dalších užitných vlastností, jako je vysoké cetanové číslo, mazivost, ochrana proti korozi, snadnější studené starty atd.," říká Václav Loula, ředitel pro jakost společnosti Benzina.

Vyzkoušejte speciální zimní motorovou naftu společnosti Benzina

Co když ale teploty spadnou pod -20 °C? "V období větších mrazů si pomáháme arktickou motorovou naftou třídy 2, která má filtrovatelnost až do -30 °C. Tento speciální druh arktické nafty nasazujeme pouze při velmi nízkých teplotách a ve vybraných lokalitách (na 40 až 60 ČS) s náročnými terény," vysvětluje Václav Loula.

Připouští však, že se k využití arktické nafty přistupuje jen zcela výjimečně v období opravdu extrémních mrazů. Její zdroje jsou totiž omezené a také přeprava je logisticky velmi náročná.

Navíc filtrovatelnost zimní nafty třídy F lze zlepšit (o 5 až 8°C) speciálními zimními aditivy, která jsou k dostání na čerpacích stanicích pro individuální zájem na ošetření motorové nafty zákazníky .

Nízkoteplotní vlastnosti zimní motorové nafty jsou kontrolovány v rámci pravidelných měření kvality i Českou obchodní inspekcí. Jenom na ČS Benzina v rámci dobrovolného systému "Pečetě kvality" je ročně odebráno a zkontrolováno nezávislou akreditovanou laboratoří zhruba 1500 vzorků a nutno dodat, že celých 99 % plně vyhovuje normám.

tabulka

Více informací naleznete na www.benzina.cz.

Autor:

Nejčtenější

Triumf Kodaně ve Zlíně? Tipér Fila10 míří na výhru 552 000 Kč.
Triumf Kodaně ve Zlíně? Tipér Fila10 míří na výhru 552 000 Kč

České trio se dnes pustí do dalších bitev v Evropské lize. Slavii čeká těžká bitva s Villarrealem, Zlín s Kodaní a Plzeň se vydá pro tři body do Lugana.  celý článek

Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce.
Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce

Potvrzení prezidentští kandidáti si na stránkách www.prezident21.cz nově sami upravují své profily, komunikují se svými voliči a odpovídají pravidelně na...  celý článek

Instalujte sprchový kanálek
Instalujte sprchový kanálek

Sprchový kout v úrovni podlahy. A místo kulatého odtoku podélný. I tomuto současnému trendu v koupelnách, liniovému odvodnění sprchy, lze dostát vlastními...  celý článek

Buďte připraveni na sychravý podzim a nenechte svou pleť a vlasy překvapit.
Sychravý podzim: nenechte svou pleť a vlasy překvapit

Léto je v nenávratnu pryč a nyní zjišťujeme, jak naše pleť i vlasy dostaly zabrat. Jak se o ně postarat, aby zase zářily krásou?  celý článek

Buďte sebevědomější - augmentace prsou.
Na klinice Leticia vám výběr prsních implantátů usnadní 3D simulace

Plastická chirurgie si v dnešní době dokáže poradit nejen s úpravou nosu, rtů a břicha, ale také se zvětšením prsou, a to několika různými způsoby. Nejčastější...  celý článek

Další z rubriky

Nový vůz bez starostí i úspor? S operativním leasingem ANO
Nový vůz bez starostí i úspor? S operativním leasingem ANO

Časy se mění a pohled Čechů na vozy také. Čím dál více z nás vnímá auto jako spotřební věc, kterou nepotřebujeme vlastnit. Mnohem důležitější je spolehlivost a...  celý článek

Druhá Karlova rada: Všechno utáhnu, protože mám na víc!
Druhá Karlova rada: Všechno utáhnu, protože mám na víc

Pomysleli jste na to, že když si kupujete auto, nemusíte se vydat ze všech peněz, ale část nebo dokonce větší část si můžete nechat?   celý článek

Nerovnoměrná poslední splátka jako motivace ke koupi nového automobilu
Nerovnoměrná poslední splátka jako motivace ke koupi nového automobilu

Češi kupují auta především za hotové, ovšem nové druhy finančních produktů mají za následek změnu tohoto chování. Financování auta pomocí úvěru nebo...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.