Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žena, která vás naučí využívat možnosti vašeho mozku

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Sedím naproti ženě plné optimismu. Přesto, že jí život uštědřil několik tvrdých ran, v posledních letech se dobrala poznání, jak žít spokojený a šťastný život. Míla Rutová se zabývá metodou jednotného mozku. Během posledních dvaceti let pomohla díky této metodě mnoha lidem.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Žena, která vás naučí využívat možnosti vašeho mozku | foto: 6 X s.r.o.

Na vašich webových stránkách se prezentujete jako facilitátorka a terapeutka. Z definice je facilitátor řídící diskuse, který odpovídá za její průběh, ale nikoli za její obsah. V čem tkví vaše práce facilitátora?
V mém případě facilitování spočívá v přenášení informací a poznatků dalším zájemcům. Jedná se o poznatky, které jsem nabyla před zhruba dvaceti lety a vlastně stále ještě nabývám v americké organizaci Three In One. Jedná se o metodu One Brain, kterou se zabývám. Takže se dá říci, že facilitátor je vlastně učitel této metody. Já jsem se vlastně během let vypracovala z facilitování těch nejnižších kurzů až na ty nadstavbové. Dnes jsem jediným zástupcem ve výše zmíněné americké organizaci za Českou republiku.

Žena, která vás naučí využívat možnosti vašeho mozku

Název organizace je v překladu „tři v jednom“. Co to znamená?
Tři v jednom, protože se jedná o jednotu těla, mysli a ducha. Při práci s metodou One Brain vycházíte z jedné informace, ale zároveň získáváte informace tři. Vychází se z tabulky, která se nazývá barometr chování. Ta je rozdělena na dvě poloviny. Na levé straně jsou lidé zdraví, šťastní, spokojení a na druhé jsou lidé, kteří si přijdou vyřešit problém. Celé je to složeno do třech úrovní. Úroveň vědomí, podvědomí a tělesná. Přes svalový test se vytestuje, která emoce je zapojena v problému daného člověka.

Říkala jste, že na levé straně jsou lidé zdraví. Znamená to, že k vám chodí i tito lidé?
Je tomu tak. Chodí za mnou i lidé, kteří se cítí fyzicky zdraví, ale chtějí si navodit rovnováhu do svého života.

Jak se vlastně diagnostikuje příčina problému?
Příčinou současného problému bývá nějaký negativní zážitek v minulosti. Lidský mozek ukládá vzpomínky ve vrstvách. My musíme najít období života dotyčného jedince, kdy se problém objevil poprvé. Vracíme se zpátky do minulosti, někdy až do prenatálního života nebo také do minulých generací. Když se dostaneme k prvotnímu zážitku, odblokujeme ho a tím dojde i k odstranění soudobého problému.

Jak zjistíte, co mne trápilo dejme tomu ve třech letech? Já si žádný problém nevybavuji.
Vy to nedokážete říci, protože si na to nevzpomínáte. My se k tomu dostaneme pomocí svalového testu. Jestliže se vás zeptám, jaký problém jste měl ve třech letech, odpovíte, že žádný. Ale jestliže vás budu testovat, tak váš mozek mi to poví přes vaše svalové napětí. Když se k tomu dobereme přes komunikaci vašeho mozku a svalů, tak poté se vám to vybaví i v paměti. Dorozumívat se s mozkem člověka pomocí jeho svalů je úžasná věc.

Je hodně složité se to naučit?
Na kurzech, které pořádám, se to naučí každý. Já sama mám zajímavou zkušenost z doby, kdy jsem sama začínala. První kurz, který jsem absolvovala, vedla lektorka z USA. Při nacvičování svalového testu ve dvojicích, jsem absolutně žádné odezvy svalů necítila. Když mne viděla lektorka, jak bezradně stojím, zeptala se, proč necvičíme. Odpověděla jsem, že nic neslyším. Řekla, že mám nějaký blok a začala mne sama testovat. Promítla se mi všechna těžká období mého života. Když mi zemřelo dítě, když mi utekl manžel, když jsem byla v klinické smrti. Všechno jsme však přeskočili. Lektorka se dostala až do doby mých tří let. V duchu jsem se zasmála. Tak to jsi, Američanko, pěkně ulítla.

Ve třech letech jsem byla šťastné dítě. Když viděla, s jakým despektem na ni koukám, řekla, sedni si, vzala mne za hlavu a už jela. „Jsou ti tři roky a dýchej“ řekla. A já dýchala a byly mi tři roky. Zřejmě jsem zlobila a tak mne rodiče zavřeli do sklepa a ještě k tomu zhasnuli světlo. I když jsem byla na školení v Praze, v tu chvíli jsem se ocitla u nás doma v Perštejně, zavřená ve sklepě. Z jedné strany jsem cítila pach brambor, z druhé strany uhlí. V tu chvíli mi lektorka řekla, abych si ten zážitek převedla do pozitivna. Já jsem si teda představila, že máma před dveřmi zastavila a nezavřela mne tam. A protože mozek nedělá rozdíl mezi představou a skutečností, tak ten to přijal a od té doby slyším svalový test.

O čem je tedy metoda One Brain?


Metoda jednotného mozku, jak už vyplývá z tohoto názvu, uvádí obě mozkové hemisféry do rovnováhy. Nejedná se o žádné meditace nebo jiné věci, ale o to aby člověk našel sílu a rovnováhu a mohl si každý večer říci, dneska to bylo prima. Protože tu sílu máme v sobě, jen se ji musíme naučit používat.

Od kdy se tato metoda ve světě používá?
Zhruba od šedesátých let minulého století. Dá se říci, že je rozšířená po celém světě, ale nejvíce asi v Japonsku. Tam mají na každé škole člověka, který absolvoval tyto kurzy a využívá tuto metodu ku prospěchu žáků. Byla jsem tam před několika lety na světové konferenci naší organizace. Měla jsem šanci poznat tam jejich školství. Jelikož jsem většinu svého života působila v českém školství, měla jsem možnost srovnání. Musím však říci, že je to nesrovnatelné. Tamní žáci byli naprosto v pohodě, žádný stres a bylo na nich vidět, že do školy chodí rádi. Jsem si naprosto jista, že k tomu velkou měrou přispívá i aplikace metody One Brain ve všech školách.

Když jste ještě byla ve školství, nezkoušela jste působit na vaše žáky?
Když jsem metodu dostudovala, pracovala jsem v tehdejší zvláštní škole na Borech. Učila jsem v osmé třídě a s dětmi začala pravidelně cvičit touto metodou. Tehdy jsem tam měla jednoho žáka, který se mi svěřil, že má jeden velký sen. Chtěl se stát řidičem tramvaje. Bohužel pro tehdejšího absolventa zvláštní školy to byl nesplnitelný sen z důvodu nedostatečného vzdělání. Přesto jsem mu řekla, aby tomu věřil a udělali jsme na to speciální cvičení. Když jsem ho po několika letech potkala, tak mi s nadšením vyprávěl, jak se po škole vyučil a poté narukoval na tehdy ještě povinnou vojnu. Tam si udělal řidičský průkaz i na nákladní auto a získal řidičskou praxi. Po vojně šel do dopravních podniků se všemi doporučeními a dnes jezdí nejen tramvají, ale i trolejbusem a autobusem. Někdy, když jdu po městě a on řídí tramvaj a vidí mne, zvoní tak, že by utrhl zvonek a mně se chce brečet, protože ten kluk si splnil svůj sen. A i já si dnes plním svůj sen.

Jaký byl váš sen?
Jedná se vlastně o dva sny. Prvním je pocit, jenž mám, když se lidem, kterým jsem pomohla, žije podle jejich představ. Jednou u mne byla maminka s klukem, kterého chtěli přeřadit kvůli prospěchu do zvláštní školy. Odblokovala jsem ho a naučila cviky, které musí každý den dělat. Nedávno za mnou přišel mladý muž s velkou kytkou. Ptala jsem se ho, co si přeje. Řekl, že je ten kluk co ho měli přeřadit do zvláštní školy a že mi nese ukázat maturitní vysvědčení a že se hlásí na vysokou školu. Řekl mi, že stále ještě dělá cviky, které jsem ho naučila a že je nikdy dělat nepřestane.

A který je ten druhý sen?
Vždycky jsem chtěla mít vlastní školu. A i to se mi splnilo a plní. Dnes mám školu, která se jmenuje Elpida. Je v Plzni ve vlastních prostorách a tam vyučuji metodě One Brain.

Proč Elpida?
Elpida znamená řecky naděje. A protože my dáváme lidem naději, tak jsem ji pojmenovala takto.

Musím mít nějaké zvláštní schopnosti nebo se tu metodu naučí každý absolvent vaší školy?
Žádné zvláštní schopnosti nejsou třeba. Je mojí profesní ctí, že každý absolvent mojí školy tuto metodu zvládne. Jestliže se to někomu nedaří, tak je to o malém sebevědomí. Ten člověk si prostě nevěří, že je něčeho takového schopen. Ale ty kurzy jsou právě o tom, že zde to sebevědomí nachází.

Spousta lidí kineziologii vnímá jako léčebnou metodu. Z vašeho vyprávění se mi jeví spíše jako metoda ke zkvalitnění života.
Je tomu tak. U mnohých lidí nemusí jít o odstranění nějakého problému, ale opravdu o zkvalitnění života. Slouží k tomu právě série cvičení, které se každý den provádí. I já, přestože žádný problém nepociťuji, každé ráno a večer cvičím.

To se ale nejedná o fyzické cvičení.
Ne, ne. Jedná se o duševní cvičení. Můžete ho dělat třeba ráno v posteli po probuzení. Je to vlastně takový trénink mozku.

Slyšel jsem, že metoda One Brain se dá použít i u zvířat.
Je to tak. Zvířata se dělají přes prostředníka. Kolegyně například pomáhala slonovi v liberecké ZOO. Měl těžký zánět nehtových lůžek a došlo to tak daleko, že ho chtěli utratit. Na barometru chování mu vyšlo, že byl morbidní, nemocný, opuštěný, vylekaný, nevítaný a bojovný, hysterický. Oni ho odchytli ve volné přírodě a zastřelili mu mámu. A to byla ta emoce, která tam byla. Takže se to vyčistilo a slon je dodneška živ.

Když se ještě vrátíme ke studiu metody. Z kolika kurzů se skládá?
Celkem se jedná o deset základních stupňů. Pak jsou ještě čtyři nadstavbové. Každý z těch základních je na nějaké téma. Jednička je úplný základ, dvojka zlepší uvědomění učení. Trojka se jmenuje Kód těla. To je nesmírně zajímavé. Na obličeji a vůbec na těle jsou znaky, které určují jaký ten člověk je od přírody. Někdy však prostředí tyto vlastnosti potlačí a to je špatně. Čtyřka je vlastně rozšířená dvojka, tam se již učí korekce na vnitřní orgány. Když mají lidé problémy například se žaludkem. Pětka je rozšířená trojka. Šestka se jmenuje Strukturální neurologie a tam již jde hodně o čínskou medicínu. Sedmička se jmenuje Vztahy v ohrožení. Jedná se o všechny možné vztahy, jak k rodičům, sourozencům, dětem a další. Osmička se jmenuje Svalové okruhy, bolest a porozumění. Tam se učíme odblokovat chronickou akutní bolest, stavy po nehodách. Devítka se jmenuje Dětství, sexualita a stárnutí. Desítka je dospívání, zralost, láska.

Za jak dlouho se to dá vystudovat?
Dá se říci, že za jeden až dva roky. Studium se dá kdykoliv přerušit a zase se k němu vrátit. Nelze však žádný stupeň přeskočit.

Jak dlouho trvají jednotlivé kurzy?
Jednička dva dny, dvojka tři a všechny ostatní jsou čtyřdenní.

Ještě zpátky k diagnostice. Říkala jste, že při hledání problému se vlastně vracíte do minulosti toho člověka. Co minulé životy?
Já osobně na ně věřím, ale tato metoda se jimi nezabývá. Já věřím, že duše je věčná a tudíž se na tento svět neustále vracíme. Každý měl ve svém životě jistě alespoň jednou pocit, že to již jednou kdysi zažil. Já osobně jsem určitě kdysi žila v Holandsku. Když jsem tam poprvé po revoluci přijela, hned jsem věděla, že jsem doma.

Prožila jste klinickou smrt. Jak to vypadalo?
Měla jsem mimoděložní těhotenství a doktoři to nepoznali. Mě bylo čím dál hůř a pak už mě vezla rychlá a byla jsem na sále a to už jsem viděla jakoby zdálky. A najednou tunel a světlo a já koukám od stropu na dva doktory, jak oživují mé tělo. Slyším, jak říkají, nech ji být, ta už tu není. Jak nejsem a kdo půjde pro Míšu do školky, napadlo mne. No a najednou mne něco začalo tlačit dolů a říká, ještě není tvůj čas. Tehdy jsem nevěděla, proč ještě nebyl můj čas. Teď již to vím. Měla jsem před sebou ještě mnoho důležitého.

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Jsme nejlepší, říká ředitel nemocnice, v níž se točil seriál Malé lásky

Jsme nejlepší, říká ředitel nemocnice, v níž se točil seriál Malé lásky.

Nový centrální příjem, chirurgický pavilon, psychiatrická klinika, obnova poloviny lůžkového fondu – to jsou některé z...

Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu

Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu.

Pobyt v horském penzionu třeba v Alpách se vám může o stovky korun prodražit. Stačí, když budete peníze za ubytování...

Dešťovka je kamarád

Pokus s hlínou ve zkumavkách

Na patnácti plzeňských mateřských školách se děti hravou formou seznamovaly s dešťovou vodou ve své zahradě....

Najdete na iDNES.cz