Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdraží DPH stavební pozemky i v roce 2015?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Vážení klienti, přátelé a známí… Dost často dostávám od Vás otázku: Jak běží realitní trh, jak se prodávají nemovitosti. Mnohokrát jsem na ni i v našem bulletinu odpovídal. Málokdy jsem se však za celých 24 let činnosti setkal s otázkou: Jak se realitní trh bude vyvíjet v příštím roce či letech? Věřte, že odpověď na ni je mnohem těžší, ale i důležitější a sám se jí dost často zabývám.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zdraží DPH stavební pozemky i v roce 2015? | foto: Realitní kancelář PUBEC

Dovolte mi, abych se zamyslel nad tím, jak se bude vyvíjet trh se stavebními pozemky v následujících letech. Do 31. 12. 2013 byly všechny nezastavěné stavební pozemky bez platného stavebního povolení při podnikatelské činnosti osvobozeny od DPH. Měly zvláštní postavení, účetně se nemohly odepisovat, na rozdíl od všech ostatních nemovitostí, měly a mají svou trvalou nezničitelnou hodnotu.

Od 1. 1. 2014 stát na stavební pozemky uvalil DPH, a to převážně v 21% sazbě. Týká se to pozemků, na kterých jsou umístěny stavby (byty, domy, továrny, hotely, supermarkety, ale také třeba jen inženýrské sítě, studny) a také pozemků, na kterých může být podle platného stavebního povolení provedena stavba. Netýká se to pozemků nezastavěných.

Zdraží DPH stavební pozemky i v roce 2015?

To však není všechno! V současné době je ve vládě a v parlamentu návrh zákona, který (pokud bude schválen) uvalí DPH 21% i na všechny nezastavěné pozemky připravené k zastavění, dokonce i na pozemky určené pro bydlení (t.j. jsou k nim přivedeny inženýrské sítě, komunikace či dokonce jen administrativně připravené k zastavění). 

Jestliže víme, že zisky developera jsou cca 10 %, myslíte si, že bude podnikat s nulovým ziskem a ještě státu ze svého přidá 11 %? To prostě není možné! Buď stávající cenu pozemku zvýší o těchto 21 % nebo nebude investovat, nebude dělat nic. 

Nekupovat pozemky (pokud je nedokáže koupit min. o toto DPH levněji), nebudovat infrastrukturu, nedávat práci projektantům, geodetům, stavebním firmám, dodavatelům interiérů apod., nebude předávat zdarma obcím majetek infrastruktury v hodnotě stovek milionů.

Každý developer se s tím vyrovná po svém. Dost jich zkrachuje, mnozí přestanou podnikat, budou však i ti silní a prozíraví, ti cenu zvednou o toto DPH a ustojí to, zvlášť když nemusí nutně prodávat a počkají si, až se s tím trh vyrovná. Nic jiného jim totiž nezbývá.

Schválením uvedeného zákona se do konce roku 2014 pravděpodobně zvýší zájem o prodej stavebních pozemků hlavně pro individuální bydlení, nějakou dobu se v r. 2015 trh zastaví či zpomalí, pak se s touto situací trh vyrovná a bude se prodávat za vyšší ceny.

Proč to stát dělá? Potřebuje peníze, hodně peněz, tady si je může vzít rychle a říká, že bere těm „bohatým“. Ne, bere si je od nás všech! Cíleně zvyšuje inflaci, viz. opatření ČNB z loňského roku, celý svět tiskne a dává do oběhu obrovské množství všelijakých papírků, kterým říká tu dolary, eura, u nás koruny a „ředí“ své dluhy, ale i úspory všech lidí.

Řada prozíravých lidí toto ví a nenechá si tyto papírky ředit, ale má je uložené v trvalých hodnotách. Zcela nepochybně stavební pozemky patří mezi komodity s trvalou a zvyšující se hodnotou.

Kdykoliv jsem Vám osobně k dispozici na konzultaci o prozíravých investicích.

S úctou Váš Ing. Pavel Pubec

Autor:

Nejčtenější

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním.

Chránit obyvatele před následky sucha i extrémů počasí pomohou starostům nové dotace z fondů EU. Rezort životního...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Další z rubriky

Eurosoftware: vyvíjíme pokladní software budoucnosti

EUROSOFTWARE: vyvíjíme pokladní software budoucnosti

Eurosoftware se zabývá vývojem aplikací pro velké mezinárodní obchodní řetězce. Takový software umožňuje...

Ochraňte svůj domov proti chladu i lupičům - pomohou kvalitní okna

Ochraňte svůj domov proti chladu i lupičům - pomohou kvalitní okna.

Okna tvoří bohužel často místa s největším únikem tepla v domácnosti, proto je potřeba jejich výběr nepodcenit. Okna se...

Zlatá Belánka: Pořiďte si nemovitost uprostřed Plzně

Zlatá Belánka: Pořiďte si nemovitost uprostřed Plzně.

Zlatá Belánka je již dlouho plánovaným projektem, který postupem času prošel s ohledem na vývoj obecné ekonomické...

Najdete na iDNES.cz