Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdraží DPH stavební pozemky i v roce 2015?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Vážení klienti, přátelé a známí… Dost často dostávám od Vás otázku: Jak běží realitní trh, jak se prodávají nemovitosti. Mnohokrát jsem na ni i v našem bulletinu odpovídal. Málokdy jsem se však za celých 24 let činnosti setkal s otázkou: Jak se realitní trh bude vyvíjet v příštím roce či letech? Věřte, že odpověď na ni je mnohem těžší, ale i důležitější a sám se jí dost často zabývám.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zdraží DPH stavební pozemky i v roce 2015? | foto: Realitní kancelář PUBEC

Dovolte mi, abych se zamyslel nad tím, jak se bude vyvíjet trh se stavebními pozemky v následujících letech. Do 31. 12. 2013 byly všechny nezastavěné stavební pozemky bez platného stavebního povolení při podnikatelské činnosti osvobozeny od DPH. Měly zvláštní postavení, účetně se nemohly odepisovat, na rozdíl od všech ostatních nemovitostí, měly a mají svou trvalou nezničitelnou hodnotu.

Od 1. 1. 2014 stát na stavební pozemky uvalil DPH, a to převážně v 21% sazbě. Týká se to pozemků, na kterých jsou umístěny stavby (byty, domy, továrny, hotely, supermarkety, ale také třeba jen inženýrské sítě, studny) a také pozemků, na kterých může být podle platného stavebního povolení provedena stavba. Netýká se to pozemků nezastavěných.

Zdraží DPH stavební pozemky i v roce 2015?

To však není všechno! V současné době je ve vládě a v parlamentu návrh zákona, který (pokud bude schválen) uvalí DPH 21% i na všechny nezastavěné pozemky připravené k zastavění, dokonce i na pozemky určené pro bydlení (t.j. jsou k nim přivedeny inženýrské sítě, komunikace či dokonce jen administrativně připravené k zastavění). 

Jestliže víme, že zisky developera jsou cca 10 %, myslíte si, že bude podnikat s nulovým ziskem a ještě státu ze svého přidá 11 %? To prostě není možné! Buď stávající cenu pozemku zvýší o těchto 21 % nebo nebude investovat, nebude dělat nic. 

Nekupovat pozemky (pokud je nedokáže koupit min. o toto DPH levněji), nebudovat infrastrukturu, nedávat práci projektantům, geodetům, stavebním firmám, dodavatelům interiérů apod., nebude předávat zdarma obcím majetek infrastruktury v hodnotě stovek milionů.

Každý developer se s tím vyrovná po svém. Dost jich zkrachuje, mnozí přestanou podnikat, budou však i ti silní a prozíraví, ti cenu zvednou o toto DPH a ustojí to, zvlášť když nemusí nutně prodávat a počkají si, až se s tím trh vyrovná. Nic jiného jim totiž nezbývá.

Schválením uvedeného zákona se do konce roku 2014 pravděpodobně zvýší zájem o prodej stavebních pozemků hlavně pro individuální bydlení, nějakou dobu se v r. 2015 trh zastaví či zpomalí, pak se s touto situací trh vyrovná a bude se prodávat za vyšší ceny.

Proč to stát dělá? Potřebuje peníze, hodně peněz, tady si je může vzít rychle a říká, že bere těm „bohatým“. Ne, bere si je od nás všech! Cíleně zvyšuje inflaci, viz. opatření ČNB z loňského roku, celý svět tiskne a dává do oběhu obrovské množství všelijakých papírků, kterým říká tu dolary, eura, u nás koruny a „ředí“ své dluhy, ale i úspory všech lidí.

Řada prozíravých lidí toto ví a nenechá si tyto papírky ředit, ale má je uložené v trvalých hodnotách. Zcela nepochybně stavební pozemky patří mezi komodity s trvalou a zvyšující se hodnotou.

Kdykoliv jsem Vám osobně k dispozici na konzultaci o prozíravých investicích.

S úctou Váš Ing. Pavel Pubec

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Pronájem nemovitostí: 5 nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme
Pronájem nemovitostí: 5 nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme

Pronájem nemovitostí se v poslední době stal často využívanou a oblíbenou investiční záležitostí. Ti, kteří kupují nemovitost za úspory, se chtějí těšit...  celý článek

Personální agentura pomáhá lidem nejen při hledání zaměstnání.
Personální agentura pomáhá lidem nejen při hledání zaměstnání

S vývojem hospodářské situace a situací na trhu práce v České republice rostou nároky na pracovní sílu a vzniká stále větší poptávka po kvalitnějším a...  celý článek

Kozáčik je dalším z fenomenálních sportovců, kteří podlehli kouzlu vozidla Audi...
Kozáčik vyměnil dres za Q7

Matúš Kozáčik je dalším z fenomenálních sportovců, kteří podlehli kouzlu vozidla Audi Q7. Fotbalový brankář plzeňské Viktorky si nový automobil převzal v...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.