Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdravotní pojišťovny vracejí peníze za regulační poplatky

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Ochranný limit, tedy maximální sumu, kterou by měl za rok zaplatit pacient za zdravotní péči, překonají ročně tisíce lidí. Přitom není nutné, aby si každý kontroloval výdaje u lékaře sám. To dělají zdravotní pojišťovny. Pokud pacient limit překročí, musí regulační poplatky platit stále, ale zdravotní pojišťovna mu částku zaplacenou navíc vrací.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zdravotní pojišťovny vracejí peníze za regulační poplatky | foto: ČPZP

„Za rok 2011 překročilo ochranný limit celkem 31 824 pojištěnců České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP), kterým bylo vráceno 25 602 tisíc korun. Během prvního letošního čtvrtletí se překročení ochranného limitu týkalo 219 klientů a ČPZP jim vrátila částku přesahující 228 tisíc korun, přičemž ve stejném období loni jsme 264 klientům vrátili na přeplatcích více než 234 tisíc korun,“ vyčíslil ředitel marketingu a prodeje České průmyslové zdravotní pojišťovny Ing. Vladimír Matta.

Limit 2500 Kč (určený pro děti a mládež do 18 let a pro osoby nad 65 let) u ČPZP loni překročilo 28 874 lidí a 1950 lidí pak překročilo ochranný limit 5000 Kč. Přeplatky dostávají lidé na účet nebo složenkou nejpozději do 60 dnů od konce čtvrtletí, ve kterém limit překročili. Zdravotní pojišťovny zasílají částky vyšší než 50 korun, nižší částky jsou převedeny do dalšího čtvrtletí. Na nadlimitní částku zemřelého pojištěnce mají nárok pozůstalí.

Zdravotní pojišťovny vracejí peníze za regulační poplatky

Regulační poplatky ve zdravotnictví byly zavedeny v roce 2008, aby se zamezilo plýtvání a nadužívání zdravotnických služeb. Cílem ročního ochranného limitu je chránit především chronicky nemocné pacienty před nadměrnými výdaji za léky a některými regulačními poplatky.

Do ochranného limitu se započítávají vedle třiceti korunového poplatku za vyšetření u lékaře a stejně vysokého poplatku za recept rovněž doplatky za léky (z těch nejlevnějších variant). Nezapočítává se tam poplatek za návštěvu na pohotovosti, za pobyt v nemocnici, v lázních, léčebnách a ozdravovnách, dále zdravotnické prostředky vydané na poukaz, doplatky za příliš levné léky a výdaje za podpůrnou a doplňkovou léčbu.

ČPZP se sídlem v Ostravě a s více než 737 000 pojištěnci je třetím nejvýznamnějším subjektem mezi zdravotními pojišťovnami v České republice. Má osm desítek poboček na území celé republiky.

Ochranný limit je částka 5000 Kč. Jde o maximální sumu, kterou by měl pacient za rok zaplatit. Limit pomůže především chronicky nemocným pacientům, kteří navštěvují lékaře často. Pozor, ne všechny regulační poplatky se do limitu počítají. (viz.níže)

Zdravotní pojišťovny vracejí peníze za regulační poplatky

Výdaje u lékaře si pacient nemusí kontrolovat sám. To je práce zdravotní pojišťovny

Není nutné, aby každý pacient sám kontroloval své výdaje u lékaře. To je práce pro zdravotní pojišťovny. Pokud limit překročí, bude regulační poplatky platit stále, ale pojišťovna mu je, každé čtvrtletí, vrátí.

Jednou ročně má pojištěnec právo požádat o bezplatný výpis ze svého osobního účtu, který spravuje jeho zdravotní pojišťovna. Pokud budete chtít mít kontrolu, vyžádejte si u lékaře potvrzení o zaplacení. Lékař vám jej automaticky dávat nemusí.

Do limitu se započítávají:

  • Poplatky za vyšetření u lékaře (30 Kč)
  • Poplatky za recept (30 Kč, případně 60 Kč, jsou-li na receptu léky dva)
  • Doplatky na léky. Ale jen doplatky z těch nejlevnějších variant. Pokud existuje varianta jednoho léku levnější a vy si vezmete tu dražší a doplatíte víc, započítává se vám pouze částka, kterou byste doplatili za lék levnější. Výjimku lze udělat pouze ve zvláštním případě (např. pacient na levnější lék alergický, změna léku by mu mohla způsobit zdravotní problémy atd.)

Do limitu se nezapočítávají:

  • Poplatky za návštěvu pohotovosti
  • Poplatky za pobyt v nemocnici
  • Pobyt v lázních, léčebnách, ozdravovnách
  • Zdravotnické prostředky vydané na poukaz
  • Doplatky za příliš levné léky (částečně hrazené léky, na které pojišťovna doplácí méně než 30 % jejich ceny)
  • Léky, které nemají při léčbě zásadní význam (podpůrná a doplňková léčba)
Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Skákat pro zdravé srdce dorazilo přes pět stovek žáků.
Na akci Skákat pro zdravé srdce dorazilo přes pět stovek žáků

I za nepříznivého počasí dorazilo na akci Skákejme pro zdravé srdce, kterou pořádal v pondělí 25. září 2017 na Kostelním náměstí v Ústí nad Labem Nadační fond...  celý článek

Vinotéky již nabízí vína ve vyšší kvalitě.
Vinotéky již nabízejí vína ve vyšší kvalitě

Volání po vyšší kvalitě v prodeji sudových vín přináší své ovoce. Víno ve vinotékách nahrazují kvalitní jednorázové obaly VINOBOX.   celý článek

SLEVOTISK učí republiku tisknout přes WEB.
Slevotisk učí republiku tisknout přes web

Slevotisk jako první v České republice zprovoznil objednávky zakázkové výroby on-line. Jen zadáte přes web a třetí den už u vás zvoní kurýr na dveře s...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.