Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdravé drobné ovoce: maliny, muchovník, moruše, rakytník, klanopraška

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Obohaťte zahradu o to nejlepší, co nabízí ovocné dřeviny. Rakytník a klanopraška vám pomohou udržet zdraví. Muchovník Amelanchier a maliny Primocane dávají bohatou úrodu lahodných letních plodů. A krásná bájná moruše zdravou a chutnou úrodu završí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Rakytník je díky svému složení posilujícím přírodním prostředkem. | foto: Subtropické zahradnictví Kruh

Malé velké ovoce – tak by se daly nazvat drobné plody, které jsou plné chuti, zdraví, síly. Plody rakytníku a klanoprašky jsou přímo přírodní medicínou. Pomáhají při řadě obtíží a jsou dobrou prevencí pro udržení zdraví a vitality.

Klasičtějším ovocem jsou pak delikatesní, voňavé maliny – nové odrůdy plodí dvakrát i na jednoletých výhonech. V plodnosti je rekordman také muchovník, méně známý keř, na kterém již počátkem léta zraje zdravé ovoce.

Pokud máte větší zahradu, vyzkoušejte kromě těchto menších dřevin i morušovník. Krásný, dekorativní keř dává plody podobné ostružinám výtečné osvěžující chuti.

Všechny tyto užitečné dřeviny nabízí Subtropické zahradnictví Kruh, které jako jedno z prvních začalo ovocné novinky pěstovat a dodávat na trh.

Zlaté plody rakytníku

Objednat od zahradnictví Kruh

Zlaté plody rakytníkuRakytník řešetlákový je velmi pohledný keř až stromek. Rozložité větve s úzkými, stříbrošedými listy i kůrou se na podzim obalí zářivě oranžovožlutými plody.
Rakytník je dvoudomý, je nutné pěstovat samčí i samičí rostlinu – nejlépe několik samičích na jednu samčí, umístěnou po větru. Při výsadbě doporučujeme označit si samce a samici.
Drobné oválné plody zrají od konce srpna.

Jsou mírně nakyslé a mají jemnou ananasovou příchuť. Obsahují vzácné rostlinné silice a vitaminy A, řady B, PP, E, minerály a enzymy, velmi vysoký je obsah vitaminu C. Rakytník je díky svému složení posilujícím přírodním prostředkem, který dodává tělu důležité látky, zvyšuje jeho odolnost a působí celkově tonizačně.

Ze zdravých plodů rakytníku můžete připravit výtečný mošt, šťávu, želé, kompot, marmeládu. Ze sušených plodů lze uvařit osvěžující nálev či odvar.

Pěstování

 • Keři postačí chudé písčité a štěrkovité propustné půdy, nejlépe zásobené vápníkem.
 • Díky hlubokému kořenovému systému a houževnatosti prospívá i na prudkých svazích, které zároveň zpevní.
 • Zálivka zajistí bohatou násadu plodů.

Odrůdy využívané v ovocnářství pocházejí ze Sibiře a jsou velmi odolné – Subtropické zahradnictví Kruh doporučuje odrůdy Hergo, Leikora, Frugana, Polmix (opylovač).

Klanopraška – elixír mládí

klanopraškaObjednat od zahradnictví Kruh

Červené plody klanoprašky čínské jsou v Číně, kde si ji cení již tisíce let, nazývány Ovocem pěti chutí. Jsou osvěžující a především velmi zdravé, přímo léčivé. To je ostatně celá rostlina, oblíbená především pro tonizující, povzbuzující účinky na organismus. Klanopraška také posiluje játra, ostrost zraku, zlepšuje spánek i soustředění.
Z bobulí lze připravit čaje, sirupy, džemy, sušit je, mrazit či kandovat a posléze přidávat do jogurtů. Lahodný a povzbuzující nálev připravíte i z listů klanoprašky.

Pěstování

 • Klanopraška je vysoce odolná vůči mrazu, snese až –30 °C.
 • Při výsadbě sazenici dopřejte rostlině kompost nebo výživný zahradnický substrát.
 • Jedná se o pohlednou dřevitou liánu – s ohledem na to vybírejte místo a připravte rostlině oporu, po které se bude moci pnout.
 • Rostliny vyžadují dostatek vláhy a světla. Ovšem kořeny je vhodné zastínit, aby se nepřehřívaly.

Klanopraška je jednodomá, ale v některých letech vytváří pouze samčí nebo pouze samičí květy, proto je lepší vysazovat více rostlin.

Muchovník Amelanchier

Objednat od zahradnictví Kruh

Představte si keř, ze kterého sklidíte nejméně 8 až 12 kg šťavnatých, sladkých a zdravých plodů podobných velkoplodým borůvkám. Navíc je krásný a netrpí chorobami ani škůdci. Muchovník, pocházející z kanadských prérií, tyto podmínky splňuje.

Muchovník patří k nejranějším medonosným rostlinám. Na zahradu proto časně zjara přiláká motýly, poskytne potravu včelám a čmelákům. Rozkvétá v dubnu, květy snesou jarní mrazíky až do -7 °C, nehrozí proto vymrznutí.

Muchovník Amelanchier

Plody, dozrávající od poloviny června do poloviny července, obsahují kromě řady vitamínů a minerálů také barviva anthokyany, látky,
u nichž bylo doloženo preventivní působení proti celé řadě chorob včetně rakoviny.

Sytě karmínová šťáva plodů je potěchou i pro oko, v kombinaci například s rakytníkem poskytne celou barevnou škálu pro míchané nápoje. Plody jsou chutné čerstvé, ale můžete je zpracovat i jako marmeládu či kompot.

Pěstování

 • Muchovník dorůstá do výšky kolem 2 m a můžete jej pěstovat i jako stromek.
 • Je naprosto odolný vůči zimě, snese bez úhony –40 °C . Bujně roste a plodí zralé ovoce i v chladných oblastech, kde jiné dřeviny neobstojí. Je tedy ideální i do horských poloh.
 • Je odolný vůči suchu, má hluboký a rozvětvený kořenový systém.
 • Plodí již 3. rok po výsadbě, každoročně a neúnavně
  po dobu 40–50 let.
 • Je samosprašný. Můžete proto pěstovat pouze jednu rostlinu.
 • Řez a zmlazování se provádí podobně, jako u rybízu. Prvním rokem na jaře se výhony mohou seříznout na 1/3 délky, aby se keř lépe rozvětvil. Pokud časem přestane omlazovat, vždy 1/3 výhonů ořežte u země.

Maliny Primocane

Objednat od zahradnictví Kruh 
Maliny Primocane plodí dvakrát za rok, a to i na jednoletém dřevě, zrovna tak jako na dvouletém.

Maliny patří k nejoblíbenějšímu letnímu ovoci. Zvolte nejplodnější dostupnou odrůdu, aby se voňavých zdravých plodů najedli všichni dosytosti, a ještě zbylo na lehký malinový dort.

Pěstování

 • Rostlina se obnovuje letorosty z kořenových odnoží.
 • Dvouleté výhony plodí v červenci. Po odplození je odstraňte nízko u země.
 • Jednoleté výhony plodí v srpnu až říjnu. Po odplození je zakraťte
  o 1/3.
 • V místech kde dochází k okusu malin zvěří můžete keř před zimou (nebo na jaře) celý seříznout nad zemí. Tím sice odstraníte pruty, které by plodily v červenci, ale dočkáte se bohaté podzimní sklizně. Pokud se nechcete připravit o žádnou ze sklizní, je třeba maliník proti okusu chránit.

Morušovník černý

Morušovník černý

Objednat od zahradnictví Kruh

Tento dekorativní, teplomilný keř pochází z Asie, avšak v teplejších oblastech Čech a Moravy je pěstován již po staletí.
Dorůstá do výše 2 - 3 m.

Tmavozelené listy moruše jsou až 20 cm dlouhé. Tmavě fialové až černé, 2,5 cm dlouhé hroznovité plodenství je podobné ostružinám. Dozrává v srpnu a září, chutná příjemně sladkokysele.

Pěstování

Moruše jsou teplomilné keře, daří se jim v oblastech s mírnějším klimatem, kde teploty dlouhodobě neklesají pod –18 °C. Nezáleží ovšem pouze na zeměpisné poloze – je třeba se vyhýbat mrazovým kotlinám a severním svahům. Mimo vyloženě chladné, horské oblasti může prospívat téměř všude, pokud zvolíte vhodnou polohu.

 • Moruším svědčí výhřevné, dostatečně propustné půdy. Nesnášejí přemokření. Na živiny náročné nejsou.
 • Keře začínají plodit ve třetím až čtvrtém roce.

Autor:
Jana Martínková; Zdroj: i-receptář

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Nenechte si ujít pobyty v Chorvatsku se zábavným programem

Nenechte si ujít pobyty v Chorvatsku se zábavným programem.

Užijte si s celou svou rodinou senzační prázdniny nebo se vypravte na výhodné zájezdy pro seniory. Jadran nabízí vyžití...

Aleně pomohl Fond na podporu rodičů samoživitelů v nouzi

Aleně pomohl Fond na podporu rodičů samoživitelů v nouzi.

Psal se květen 2014. Budou to brzy tři roky, ale paní Alena nikdy nezapomene na chvíli, kdy stála mezi dveřmi a...

Dochází čas. Na vánoční dárky přes internet máte už jen pár dní

Dochází čas. Na vánoční dárky přes internet máte už jen pár dní

Pošty nestíhají, vánočními zásilkami jsou zavalené už od listopadu. Vánoční dárky přes internet tedy nemusí dorazit...

Najdete na iDNES.cz