Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zateplené domy hledají cesty jak dále ušetřit: budují vlastní kotelny

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Prioritou v oblasti bydlení v bytových domech bylo v minulých letech zejména zateplování a celkové sanace těchto budov. Při vhodně provedené výměně oken a kompletním zateplení pláště budovy včetně střechy lze dosáhnout snížení spotřeby tepla v domě o 30-50 procent.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zateplené domy hledají cesty jak dále ušetřit: budují vlastní kotelny | foto: Stavební bytové družstvo SEVER

Zateplené domy hledají cesty jak dále ušetřit: budují vlastní kotelny

Ing. Mgr. Petr Černý

Zateplení a rekonstrukce těchto objektů navíc v minulých letech výrazně podporoval stát dotacemi typu Zelená úsporám nebo Panel. Obyvatelé v zateplených domech nyní přemýšlejí, jakými dalšími změnami by bylo možné dosáhnout dalších úspor v provozních nákladech na vytápění. Nejčastěji preferovanou variantou je změna způsobu vytápění z centrálního zásobování teplem na zajištění vytápění vlastní plynovou kotelnou.

Tento trend potvrzuje i předseda představenstva a ředitel Stavebního bytového družstva Sever, které je největším správcem bytového fondu v Liberci ,Ing. Mgr. Petr Černý:

"Z ročního vyúčtování plateb za teplo je patrné, jakých úspor se dosáhlo zateplením. Zároveň je vidět, jak strašně drahé je teplo z liberecké teplárny, a to včetně nákladů na ohřev teplé vody, které zateplení neřeší. Proto mnoho domů v naší správě uvažuje o zřízení vlastní domovní kotelny.“

Zatímco se cena tepla z centrálních dodávek Teplárny Liberec vyšplhala až k 800 Kč na gigajoule tepla, plynová domácí kotelna vyrobí teplo za zhruba polovinu této částky. Návratnost vložené investice do vybudování kotelen je tak velmi rychlá, zpravidla 3 až 4 roky. Podobné zkušenosti má i SBD Sever.

"V současné době provozujeme pro naše klienty dvě desítky plynových zařízení a kotelen. Plyn nakupujeme za zvýhodněné ceny jako velkoodběratel a platíme pouze odebrané množství, žádné fixní poplatky jako teplárně. V závislosti na celkovém výkonu kotelny se náklady na vytápění v námi spravovaných kotelnách pohybují mezi 370 až 470 Kč/GJ, průměrná cena vychází na 430 Kč/GJ. Tato cena v sobě obsahuje veškeré provozní náklady, na servis, revize, opravy, obsluhu i elektřinu. Pokud do ceny započteme i pořizovací náklady kotelny včetně předpokládané doby životnosti, zjistíme, že celkový náklad na teplo i ohřev teplé vody je cca 500 Kč/GJ tepla, tedy na nějakých 60% ceny dodávek z liberecké teplárny. To je hlavní důvod, proč se od ní lidé chtějí odpojit," upřesňuje zkušenosti družstva Petr Černý.

Zateplené domy hledají cesty jak dále ušetřit: budují vlastní kotelny

Zateplené domy hledají cesty jak dále ušetřit: budují vlastní kotelny

V současné době registruje SBD Sever zájem celkem 12 domů ve své správě o odpojení. V celém Liberci by se podle Černého jednalo odhadem o více než 1 700 domácností. Mezi těmi, kdo si již odhlasoval odpojení a vybudování vlastní kotelny je totiž i největší bytový dům ve městě, společenství vlastníků v ul. Na Pískovně, známá liberecká "Hokejka“ s šesti sty byty.

"Celkově odhaduji, že výroba tepla v teplárně klesne o 40 000 GJ, což v jejich systému dvousložkové ceny povede k jejímu dalšímu zvýšení. To ale vyvolá další poptávku po odpojení. Celý systém by se pak mohl zhroutit, proto je nutné včas zvolit takové řešení, které zajistí cenově dostupné teplo každé domácnosti v Liberci,“ dodává předseda představenstva SBD Sever Petr Černý.

SBD Sever aktuálně spravuje 8250 bytů ve více než 220 bytových domech, zejména v Liberci a okolí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Fresh Corner expanduje na stanicích MOL i do měst

Fresh Corner expanduje na stanicích MOL i do měst

Fresh Corner nabízející řidičům příjemný prostor s kvalitní kávou a širokou nabídkou čerstvého občerstvení bylo dosud...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Další z rubriky

Ve Valtinově otevřou zbrusu novou školku

Ve Valtinově otevřou zbrusu novou školku

Novou službu pro mladé rodiny už brzy představí ve Velkém Valtinově. Od července by mělo otevřít nové tzv. Mateřské...

Nový Bor a IGS. Nerozlučná dvojice poutá pozornost sklářského světa

Ve dnech 4. – 7. října 2018 se v Novém Boru koná International Glass symposium.

Nový Bor a International Glass symposium, které v tříletých intervalech mění město ve skutečnou metropoli světového...

Jizerská v létě, to jsou hlavně pohodové trasy na 12 a 23 kilometrů

Jizerská v létě, to jsou hlavně pohodové trasy na 12 a 23 kilometrů

Chcete se podívat na trasy legendární Jizerské 50 i v létě, ale 50 km je pro vás příliš? Pak si vyzkoušejte trasy na 12...

Najdete na iDNES.cz