Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zateplené domy hledají cesty jak dále ušetřit: budují vlastní kotelny

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Prioritou v oblasti bydlení v bytových domech bylo v minulých letech zejména zateplování a celkové sanace těchto budov. Při vhodně provedené výměně oken a kompletním zateplení pláště budovy včetně střechy lze dosáhnout snížení spotřeby tepla v domě o 30-50 procent.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zateplené domy hledají cesty jak dále ušetřit: budují vlastní kotelny | foto: Stavební bytové družstvo SEVER

Zateplené domy hledají cesty jak dále ušetřit: budují vlastní kotelny

Ing. Mgr. Petr Černý

Zateplení a rekonstrukce těchto objektů navíc v minulých letech výrazně podporoval stát dotacemi typu Zelená úsporám nebo Panel. Obyvatelé v zateplených domech nyní přemýšlejí, jakými dalšími změnami by bylo možné dosáhnout dalších úspor v provozních nákladech na vytápění. Nejčastěji preferovanou variantou je změna způsobu vytápění z centrálního zásobování teplem na zajištění vytápění vlastní plynovou kotelnou.

Tento trend potvrzuje i předseda představenstva a ředitel Stavebního bytového družstva Sever, které je největším správcem bytového fondu v Liberci ,Ing. Mgr. Petr Černý:

"Z ročního vyúčtování plateb za teplo je patrné, jakých úspor se dosáhlo zateplením. Zároveň je vidět, jak strašně drahé je teplo z liberecké teplárny, a to včetně nákladů na ohřev teplé vody, které zateplení neřeší. Proto mnoho domů v naší správě uvažuje o zřízení vlastní domovní kotelny.“

Zatímco se cena tepla z centrálních dodávek Teplárny Liberec vyšplhala až k 800 Kč na gigajoule tepla, plynová domácí kotelna vyrobí teplo za zhruba polovinu této částky. Návratnost vložené investice do vybudování kotelen je tak velmi rychlá, zpravidla 3 až 4 roky. Podobné zkušenosti má i SBD Sever.

"V současné době provozujeme pro naše klienty dvě desítky plynových zařízení a kotelen. Plyn nakupujeme za zvýhodněné ceny jako velkoodběratel a platíme pouze odebrané množství, žádné fixní poplatky jako teplárně. V závislosti na celkovém výkonu kotelny se náklady na vytápění v námi spravovaných kotelnách pohybují mezi 370 až 470 Kč/GJ, průměrná cena vychází na 430 Kč/GJ. Tato cena v sobě obsahuje veškeré provozní náklady, na servis, revize, opravy, obsluhu i elektřinu. Pokud do ceny započteme i pořizovací náklady kotelny včetně předpokládané doby životnosti, zjistíme, že celkový náklad na teplo i ohřev teplé vody je cca 500 Kč/GJ tepla, tedy na nějakých 60% ceny dodávek z liberecké teplárny. To je hlavní důvod, proč se od ní lidé chtějí odpojit," upřesňuje zkušenosti družstva Petr Černý.

Zateplené domy hledají cesty jak dále ušetřit: budují vlastní kotelny

Zateplené domy hledají cesty jak dále ušetřit: budují vlastní kotelny

V současné době registruje SBD Sever zájem celkem 12 domů ve své správě o odpojení. V celém Liberci by se podle Černého jednalo odhadem o více než 1 700 domácností. Mezi těmi, kdo si již odhlasoval odpojení a vybudování vlastní kotelny je totiž i největší bytový dům ve městě, společenství vlastníků v ul. Na Pískovně, známá liberecká "Hokejka“ s šesti sty byty.

"Celkově odhaduji, že výroba tepla v teplárně klesne o 40 000 GJ, což v jejich systému dvousložkové ceny povede k jejímu dalšímu zvýšení. To ale vyvolá další poptávku po odpojení. Celý systém by se pak mohl zhroutit, proto je nutné včas zvolit takové řešení, které zajistí cenově dostupné teplo každé domácnosti v Liberci,“ dodává předseda představenstva SBD Sever Petr Černý.

SBD Sever aktuálně spravuje 8250 bytů ve více než 220 bytových domech, zejména v Liberci a okolí.

Autor:

Nejčtenější

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Další z rubriky

Jak se mi daří? Děkuji, dobře. Bydlím v Parku Masarykova

Aktuální nabídka prodeje druhé a třetí etapy zahrnuje téměř sto bytových...

Je to takový můj soukromý rituál. Vyjíždím autem z garáží a snad už po tisící si v duchu řeknu, jak jsem tu rád. Říkám...

Věděli jste, že...? Aneb zajímavosti o službách společnosti CERBEROS

Věděli jste, že...? Aneb zajímavosti o službách společnosti CERBEROS.

Pojďme se podívat na zajímavosti z řad produktů společnosti CERBEROS s. r. o., která poskytuje internetové připojení,...

Výměna čelního skla ještě ten den a zdarma?

Výměna čelního skla ještě ten den a zdarma?

Pokud jezdíte s prasklinou na čelním skle, hrozí vám pokuta. Prasklina ve stírané ploše totiž může způsobit, že vaše...

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.