Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zásoby mědi se tenčí, bijte na poplach

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Při prohlídce internetu zjistíte, že světové zásoby mědi stále rostou. Bohužel tomu tak není a jedná se jen o nepřesné označení zásob mědi jako komodity na burze za účelem spekulací. Skutečnost je taková, že ji máme přibližně na 50 let a bez mědi to nepůjde!

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zásoby mědi se tenčí, bijte na poplach | foto: Revel, s.r.o.

Měď je pro civilizaci, jak ji známe, nepostradatelnou a ve většině technických zařízení nenahraditelnou surovinou. Bez mědi se nemohou vyrobit auta, mobily, počítače, ani televize. Buď ji potřebuje výrobek pro svou vnitřní konstrukci, nebo ji potřebuje stroj, na kterém se daný výrobek vyrábí.

Uvádí se, že mědi máme na planetě včetně nově objevených ložisek v Afghánistánu 2 300 mil. tun. Současná světová spotřeba mědi činí cca 24 mil. tun/rok, toto číslo sice zahrnuje i recyklovanou měď o objemu asi 35 %, nicméně množství vrácené mědi k novému zpracování stále klesá. Je to dáno především tím, že 40 % světové spotřeby mědi představuje Čína, která buduje ve velkém vše, co souvisí s bydlením, kde je návratnost zabudovaných měděných prvků zmražena po mnoho let nebo zcela znemožněna, jak je uvedeno níže.

Mědí se stále plýtvá

Kromě toho jen za loňský rok zvedla Čína svou spotřebu mědi o 8 %. K ní se přidávají další rychle se rozvíjející ekonomiky, které rovněž její spotřebu budou oproti současnosti zvyšovat. Jednoduchým vynesením do grafu ke svému údivu zjistíme, že se patrně i my dožijeme stavu, kdy měď prostě nebude.

Přesto se zalévají milióny tun ročně této průmyslově důležité suroviny na stavbách do betonu za účelem topenářských a sanitních instalací, odkud se dá vrátit k inteligentnějšímu využití skutečně jen teoreticky, a to přestože pro tyto aplikace existují mnohem lepší materiály – s vyšší životností, nižšími tepelnými ztrátami, a dokonce s několikanásobně nižší cenou (např. na bázi síťovaného polyetylenu PEX).

Měď je výborný materiál pro veškeré instalace či stavební prvky uložené na povrchu. Těmto aplikacím nelze nic vyčítat, snad jen vysokou cenu, která z výše uvedených důvodů asi nadále poroste. Zde je i návrat materiálu k druhotnému zpracování rychlý a někdy, díky sběračům kovů, dokonce ještě rychlejší, než bychom si přáli. Jiná situace nastává při uložení mědi do konstrukcí – zejména betonu.

Zásoby mědi se tenčí, bijte na poplach

Zásoby mědi se tenčí, bijte na poplach

Zásoby mědi zbytečně zaléváme do betonu

Návrat takové mědi je čistě teoretický, protože měď není magnetická a z rozdrceného betonu ji patrně již nikdo nikdy nevrátí k novému využití. To se týká jak kabelů, tak topenářských či vodovodních instalací. Měděným kabelům určitě nelze nic z hlediska životnosti vyčítat, ale trubní instalace z mědi v konstrukcích jsou ve značném ohrožení.

Měď je pevnostně slabá, náročná na dokonalé vyřešení délkových kompenzací, díky vysoké teplotní vodivosti vykazuje i značné energetické ztráty a žádá si tedy zvýšené nároky na izolace. Rozhodně se nejedná o vhodně zvolený materiál pro takové aplikace, a to i z důvodu definitivního usmrcení cenné a nenahraditelné suroviny nezbytné pro další generace.

Zatím není situace nikde ve světě regulována a zdá se, že nikomu kompetentnímu to nevadí. Je ale třeba skutečně bít na poplach, protože zvyšující se trend spotřeby v nejlidnatějších zemích světa může způsobit do 25 let opravdový nedostatek mědi prakticky pro vše, co člověk pro usnadnění života člověka zkonstruoval a vyrábí.

Více informací najdete na www.revel-pex.com/novinky.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Poskytnutí virtuálního sídla firmy je snadné. Jak na to?
Poskytnutí virtuálního sídla firmy je snadné. Jak na to?

Toužíte po prestižní adrese pro svou firmu? Kvůli dobré vizitce a prestiži nemusíte celou svou společnost stěhovat. Poskytnutí virtuálního sídla firmy vám...  celý článek

Intenzivní jazykové kurzy angličtiny vás opravdu rozmluví.
Intenzivní jazykové kurzy angličtiny vás opravdu rozmluví

Učíte se anglický jazyk už odmalička, ale stále se při konverzaci s cizincem cítíte nejistí, zadrháváte se a souvislá věta vás napadne, až když jste sami?...  celý článek

Copy General používá špičkovou technologii GMC Inspire.
Copy General používá špičkovou technologii GMC Inspire

Společnost Copy General, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů digitálních tiskových a marketingových služeb ve střední a východní Evropě, využívá ve své...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.