Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zálohování v dnešním světě

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Tématu zálohování se dnes věnuje hodně pozornosti především v oblasti mobilních zařízení a obecně konceptu BYOD. To je jistě správné, ale o to méně je již kladen důraz na ochranu dat v oblasti serverů, a to jak při zálohování, tak i archivaci. Právě tam ale leží největší rizika, která je v dnešním, na IT zcela závislém světě, třeba adresovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zálohování v dnešním světě | foto: Casablanca INT

Ztráta či výměna mobilního telefonu již není v zásadě stresovou situací, data jsou přece uložena a připravena pro opětovné použití v cloudu! Jsou tam ale v bezpečí? Nezapomínejme, že onen stále dokola omílaný pojem cloud je v základu pořád jenom velká skupina serverů.

Zálohování serverů je jedním z typických témat, o kterém si většina i IT zdatných lidí pomyslí totiž ono známé úsloví "to se přece nějak udělá samo". Ptal jsem se výrobců serverů a ti mi všichni potvrdili, že toho pana "SE" rozhodně nezaměstnávají, proto je tomu stále potřeba věnovat velkou pozornost. Jistě, v každém serveru máme dnes ochranu lokálních dat minimálně na úrovni RAID pole, které chrání před výpadkem jednoho či výjimečně více disků. 

Disk je zařízení, které se pokazí s velmi vysokou pravděpodobností a otázkou tak je pouze kdy. Následná rekonstrukce celého diskového pole, trvající po výměně disku i celé dny, pak znamená další silně stresový faktor, který nemusí vydržet další disk ze skupiny a máme tu rázem nemilou situaci. V ten moment přichází na scénu tradiční otázka: "Jak starou zálohu máme"?

Ztráta dat je dnes těžko představitelnou možností, ale přesto k ní stále dochází. Zálohování dat v prostředí, kde se jejich objem každý rok zdvojnásobuje je totiž stále náročnější a přináší stále více výzev. Mnoho firem se dostává do situace, kdy nejsou schopny v definovaném zálohovacím okně (třeba přes noc) zálohu provést a některé dokonce nedokáží zálohu provést s časem pod 24 hodin. Právě proto se především společnosti z SMB sektoru stávají poměrně netradičně early-adopterem nových technologií a trendů. Jedním z nich je zcela jistě zálohování za pomoci využití cloudu. Záměrně neříkám "do cloudu“, protože zde se otevírá široká paleta možných scénářů a kombinací, každý specifický pro konkrétní případ či firmu.

Pozorujeme narůstající trend přesunu aplikací z lokálních (on-premise) serverů do prostředí cloudu, především z důvodu nemožnosti řešit jejich správné zálohování. Firmy a společnosti si se znalostí svých IT rozpočtů poměrně dobře uvědomují, že samotný přenos aplikace do enterprise cloudu zvýší její dostupnost čistě z důvodu lepších technologií, servisu a procesů, které si jejich IT oddělení nezřídka nemůže dovolit. Důležitou otázkou na počátku procesu změny ale je vždy specifikovat očekávání, která od tohoto zásadního kroku předpokládáme. Poctivá analýza rizik by měla být rozhodně jejich součástí.

Pojďme si tedy projít několik možných scénářů a jejich aplikací:

  • Scénář klasika:

Data zálohuji na DVD či flash. Poškrábané DVD po čase nepřečtu a flashku nosím buď na klíčích nebo v peněžence. Následné možnosti ponechávám na představivosti čtenáře.

  • Scénář č. 1: Přesun zálohy lokálních dat do cloudu

Jedná se v podstatě o nejjednodušší a hojně využívaný scénář. Řeší situace typu živelná pohroma, vykradená kancelář nebo havárie lokálního úložiště. Pro tuto zálohu je třeba mít slušně dimenzované připojení k internetu (tradiční bolestí je upload v českém ADSL), platí i pro relativně malé zálohy, a taktéž počítat s možnou delší dobou obnovy. Předpokládá se zde alespoň základní úroveň šifrování dat, obzvláště při použití veřejných služeb typu Dropbox, kde nemáte jistotu fyzické lokalizace dat a lokálních právních předpisů pro nakládání s vašimi daty.

  • Scénář č. 2: Provoz aplikace v cloudu a zálohování v rámci služby

Oblíbený scénář, v rámci kterého poskytovatel služby řeší jak provoz serveru, tak jeho pravidelná zálohování. Výhodou je, po důkladném prověření funkčnosti a procesů poskytovatele, bezúdržbová služba. Poskytovatel má typicky širší možnosti zálohování třeba i na úrovni celých serverů, takže obnova funkčnosti například po nepovedeném upgradu či automatickém patchi je otázkou několika kliknutí. Zálohovaná data se ukládají do velkých deduplikačních úložišť a cena za jednotku významně klesá. Bývá tu i možnost si zálohu stáhnout do lokálního prostředí. Jako velmi důležitou vlastnost vidím i automatické testování konzistence záloh. Není totiž horšího překvapení, než zjištění vadné zálohy při obnově.

  • Scénář č. 3: Disaster recovery řešení

Mnoho firem potřebuje provozovat aplikaci v lokálním prostředí (např. výrobní podniky), ale zároveň požadují její vysokou dostupnost. V tento moment přichází na scénu plnohodnotné DR řešení, při kterém jsou data v téměř reálném čase replikována i s danou aplikací do cloudu, a v případě problémů pak odtud  aplikace může běžet napřímo a obsluhovat uživatele. Technologie, které toto umožňují prošly v poslední době velkým vývojem a tento typ služby začíná být široce dostupný. Součástí této možnosti může být potom i celé řešení předchozího scénáře č. 2, tj. nezávislá záloha v cloudu s možností vrátit se kdykoli zpět v čase.

Autorem článku je Luboš Pinkava, CTO / Technology Manager ve společnosti Casablanca INT.

Autor:

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí.

Co není výnosné dnes, může být výnosné zítra. Tuto strategii bezezbytku využívají některé fondy.

Další z rubriky

Dodejte létu šťávu vychytávkami Huawei

Dodejte létu šťávu vychytávkami Huawei.

Umíte si vůbec představit vyrazit v létě někam bez svého telefonu v kapse? Sotva! Vždyť celý rok telefon nedáme z ruky....

Přichází Backend Stories, příběhy ze světa IT budoucnosti

Přichází Backend Stories: příběhy ze světa IT budoucnosti.

V pátek 20. října zažil literární svět velký třesk. Vznikla nová edice Backend Stories zaměřená na vědeckofantastickou...

Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí

Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí.

Léto je v plném proudu a víc než kdykoliv jindy teď máme mobilní telefon neustále po ruce. Umíte si ještě představit,...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.