Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zálohování v dnešním světě

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Tématu zálohování se dnes věnuje hodně pozornosti především v oblasti mobilních zařízení a obecně konceptu BYOD. To je jistě správné, ale o to méně je již kladen důraz na ochranu dat v oblasti serverů, a to jak při zálohování, tak i archivaci. Právě tam ale leží největší rizika, která je v dnešním, na IT zcela závislém světě, třeba adresovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zálohování v dnešním světě | foto: Casablanca INT

Ztráta či výměna mobilního telefonu již není v zásadě stresovou situací, data jsou přece uložena a připravena pro opětovné použití v cloudu! Jsou tam ale v bezpečí? Nezapomínejme, že onen stále dokola omílaný pojem cloud je v základu pořád jenom velká skupina serverů.

Zálohování serverů je jedním z typických témat, o kterém si většina i IT zdatných lidí pomyslí totiž ono známé úsloví "to se přece nějak udělá samo". Ptal jsem se výrobců serverů a ti mi všichni potvrdili, že toho pana "SE" rozhodně nezaměstnávají, proto je tomu stále potřeba věnovat velkou pozornost. Jistě, v každém serveru máme dnes ochranu lokálních dat minimálně na úrovni RAID pole, které chrání před výpadkem jednoho či výjimečně více disků. 

Disk je zařízení, které se pokazí s velmi vysokou pravděpodobností a otázkou tak je pouze kdy. Následná rekonstrukce celého diskového pole, trvající po výměně disku i celé dny, pak znamená další silně stresový faktor, který nemusí vydržet další disk ze skupiny a máme tu rázem nemilou situaci. V ten moment přichází na scénu tradiční otázka: "Jak starou zálohu máme"?

Ztráta dat je dnes těžko představitelnou možností, ale přesto k ní stále dochází. Zálohování dat v prostředí, kde se jejich objem každý rok zdvojnásobuje je totiž stále náročnější a přináší stále více výzev. Mnoho firem se dostává do situace, kdy nejsou schopny v definovaném zálohovacím okně (třeba přes noc) zálohu provést a některé dokonce nedokáží zálohu provést s časem pod 24 hodin. Právě proto se především společnosti z SMB sektoru stávají poměrně netradičně early-adopterem nových technologií a trendů. Jedním z nich je zcela jistě zálohování za pomoci využití cloudu. Záměrně neříkám "do cloudu“, protože zde se otevírá široká paleta možných scénářů a kombinací, každý specifický pro konkrétní případ či firmu.

Pozorujeme narůstající trend přesunu aplikací z lokálních (on-premise) serverů do prostředí cloudu, především z důvodu nemožnosti řešit jejich správné zálohování. Firmy a společnosti si se znalostí svých IT rozpočtů poměrně dobře uvědomují, že samotný přenos aplikace do enterprise cloudu zvýší její dostupnost čistě z důvodu lepších technologií, servisu a procesů, které si jejich IT oddělení nezřídka nemůže dovolit. Důležitou otázkou na počátku procesu změny ale je vždy specifikovat očekávání, která od tohoto zásadního kroku předpokládáme. Poctivá analýza rizik by měla být rozhodně jejich součástí.

Pojďme si tedy projít několik možných scénářů a jejich aplikací:

  • Scénář klasika:

Data zálohuji na DVD či flash. Poškrábané DVD po čase nepřečtu a flashku nosím buď na klíčích nebo v peněžence. Následné možnosti ponechávám na představivosti čtenáře.

  • Scénář č. 1: Přesun zálohy lokálních dat do cloudu

Jedná se v podstatě o nejjednodušší a hojně využívaný scénář. Řeší situace typu živelná pohroma, vykradená kancelář nebo havárie lokálního úložiště. Pro tuto zálohu je třeba mít slušně dimenzované připojení k internetu (tradiční bolestí je upload v českém ADSL), platí i pro relativně malé zálohy, a taktéž počítat s možnou delší dobou obnovy. Předpokládá se zde alespoň základní úroveň šifrování dat, obzvláště při použití veřejných služeb typu Dropbox, kde nemáte jistotu fyzické lokalizace dat a lokálních právních předpisů pro nakládání s vašimi daty.

  • Scénář č. 2: Provoz aplikace v cloudu a zálohování v rámci služby

Oblíbený scénář, v rámci kterého poskytovatel služby řeší jak provoz serveru, tak jeho pravidelná zálohování. Výhodou je, po důkladném prověření funkčnosti a procesů poskytovatele, bezúdržbová služba. Poskytovatel má typicky širší možnosti zálohování třeba i na úrovni celých serverů, takže obnova funkčnosti například po nepovedeném upgradu či automatickém patchi je otázkou několika kliknutí. Zálohovaná data se ukládají do velkých deduplikačních úložišť a cena za jednotku významně klesá. Bývá tu i možnost si zálohu stáhnout do lokálního prostředí. Jako velmi důležitou vlastnost vidím i automatické testování konzistence záloh. Není totiž horšího překvapení, než zjištění vadné zálohy při obnově.

  • Scénář č. 3: Disaster recovery řešení

Mnoho firem potřebuje provozovat aplikaci v lokálním prostředí (např. výrobní podniky), ale zároveň požadují její vysokou dostupnost. V tento moment přichází na scénu plnohodnotné DR řešení, při kterém jsou data v téměř reálném čase replikována i s danou aplikací do cloudu, a v případě problémů pak odtud  aplikace může běžet napřímo a obsluhovat uživatele. Technologie, které toto umožňují prošly v poslední době velkým vývojem a tento typ služby začíná být široce dostupný. Součástí této možnosti může být potom i celé řešení předchozího scénáře č. 2, tj. nezávislá záloha v cloudu s možností vrátit se kdykoli zpět v čase.

Autorem článku je Luboš Pinkava, CTO / Technology Manager ve společnosti Casablanca INT.

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Další z rubriky

Optických vláken je v Československu už 4x více než dálnic

Optických vláken je v Československu už 4x více než dálnic.

Internet už dnes každý bereme jako samozřejmost. Ten nejspolehlivější a nejrychlejší funguje díky sítím optických...

Získejte zpět svou krásu v laserovém centru VS Lasera

Získejte zpět svou krásu v laserovém centru VS Lasera

Trápí vás nežádoucí chloupky, vrásky, tetování, nebo třeba chrápání? Všeho se můžete bezbolestně zbavit pomocí šetrných...

Rozjeďte to s digitálními technologiemi na plný plyn

Rozjeďte to s digitálními technologiemi na plný plyn.

Příjemné prostředí je v moderních automobilech jedním z nejdůležitějších prvků, které mají jejich vývojáři na starost....

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz