Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zákon o spotřebitelském úvěru se v chování klientů neprojevil

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Dne 1. ledna 2012 uplynul rok, kdy začal v ČR platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Do úvěrového světa přinesl poměrně zásadní legislativní změny, jejichž cílem bylo především ochránit spotřebitele. Jaké změny zákon o spotřebitelském úvěru přinesl, jak se odrazil v průběhu roku v chování spotřebitelů a v situaci na trhu?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zákon o spotřebitelském úvěru se v chování klientů neprojevil | foto: COFIDIS s.r.o.

Hromadné odstupování od smluv se nepotvrdilo

Asi nejdiskutovanější změnou, o které polemizovala jak média, tak odborné kruhy již dlouho předtím, než začal platit zákon o spotřebitelském úvěru, byla možnost odstoupit od smlouvy bez udání důvodu do 14 dnů. Černé scénáře o hromadném odstupování klientů od smluv se ovšem nepotvrdily.

Toto právo existovalo částečně již před počátkem fungování zákona, a to u úvěrových smluv, které nebyly uzavřeny na pobočce, ale například korespondenční formou. "Z pohledu našich dosavadních zkušeností a roku 2011, kdy vešel v účinnost nový zákon, neevidujeme výrazný nárůst uplatnění odstoupení od smlouvy," konstatuje Marie Slepánková, marketingový specialista společnosti COFIDIS.

Ke zdražování úvěrů nedošlo

Zákon o spotřebitelském úvěru se v chování klientů neprojevil1

Zákon o spotřebitelském úvěru zavazuje úvěrové společnosti k detailnější informovanosti o konkrétní nabídce v rámci smluvní dokumentace nebo při samotné reklamě na daný produkt. Pokud například reklama od počátku roku 2011 obsahuje informaci o nákladu na úvěr, musí v ní finanční společnosti přesně informovat o všech parametrech úvěru jako je RPSN či úroková sazba.

Na reprezentativním příkladu výpočtu RPSN pak musí být jasně uvedena výše splátky, RPSN, úrok, doba trvání úvěru a celková částka, kterou je třeba zaplatit. "V této souvislosti společnosti také upozorňovaly na růst provozních nákladů a možné zdražení úvěrů, to se ale nepotvrdilo," říká Marie Slepánková.

Na ochranu před nadměrným zadlužováním zákon o spotřebitelském úvěru nestačí

Podle zákona mají společnosti nově povinnost odborně posoudit, zda je klient schopen bezproblémově splácet svůj úvěr. Zákon o spotřebitelském úvěru tak má ochránit klienty před nadměrným zadlužováním. Důležité je ale zodpovědné chování samotných klientů, kteří by měli posoudit své finanční možnosti a možná rizika již při žádosti o úvěr.

"Myslím, že většina seriózních finančních institucí má za cíl zodpovědné úvěrování. Kodexy asociací, kde se věřitelé sdružují, jdou mnohdy nad rámec zákona a zpřísňují pravidla pro chování svých členů (týká se to zejména odpovědného úvěrování a specifikace tzv. nekalých obchodních praktik). Tyto společnosti také obvykle nemusely přistupovat s počátkem fungování zákona o spotřebitelském úvěru k výrazným změnám," vysvětluje Marie Slepánková z COFIDISu.

Vyhledávání v registrech

Ačkoliv zákon vyzývá věřitele k prověřování potenciálních zákazníků v registrech dlužníků, Česká republika jako stát nemá na rozdíl od zahraničí prakticky žádný veřejný registr spotřebitelů. Registry v České republice existují, ale vytváří si je sami věřitelé. Je tedy jasné, že zodpovědné společnosti nečekají na legislativní změny, vyhledávání v registrech bylo možné již před fungováním zákona.

"Změny v chování zákazníků se neprojevily ani v dalších oblastech. Při žádosti o úvěr se klienti nejčastěji zajímají o výši splátky a i nadále řeší celkovou částku, kterou za úvěr zaplatí," dodává na závěr Marie Slepánková z COFIDISu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Minimalismus je trendy, stává se z něj nový životní styl a kromě módy a designu se promítá i do gastronomie. Užijte si...

Prague PlayOffs 2018: Vyhrajte dvě vstupenky v hodnotě 7 380 Kč

Prague PlayOffs 2018: Vyhrajte 2 vstupenky v hodnotě 7 380 Kč

Milujete koně? Účastníte se různých parkurových klání? Ať už je vaše odpověď kladná na první či druhou otázku, případně...

Hvězdné války se vrací do Rudolfina ve velkolepém koncertu SCI-FI

Na pódiu Rudolfina bude 150 umělců.

Fanoušci filmové hudby se dočkají dalšího tematického koncertu. A bude to pořádný nářez. Už 13. října 2018 naplní...

Najdete na iDNES.cz