Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za jakých podmínek může český živnostník podnikat v zemích EU?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Český živnostník, který provozuje sezonní restauraci v prázdninovém letovisku, se obrátil na Jednotné kontaktní místo Černošice s žádostí o informaci, zda může mimo sezonu vařit v restauraci svého německého souseda. Jakou odpověď obdržel?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Za jakých podmínek může český živnostník podnikat v zemích EU? | foto: Jednotné kontaktní místo Černošice

Jednotné kontaktní místo Černošice mu sdělilo, že se jedná o tzv. přeshraniční poskytování služeb, na které mu stačí pouze živnostenské oprávnění vydané českým živnostenským úřadem a další patřičné dokumenty. Ovšem za podmínky, že jeho těžiště zájmů musí nadále zůstat v České republice a své zahraniční služby může poskytovat pouze dočasně či jednorázově a zároveň nepravidelně.

Zmíněná dočasnost není v evropském právním řádu ohraničena přesně stanovenou lhůtou, judikatura Evropského soudního dvoru (ESD) ji definuje jako „případ od případu“. Poskytované služby mohou probíhat v konkrétní zemi opakovaně, ale za předpokladu, že se nebudou opakovat v pravidelných intervalech.

Poskytovatel služby ji tedy nesmí vykonávat pravidelně a dlouhodobě, například aby každý víkend nebo jeden týden v měsíci poskytoval danou službu v jiné členské zemi.

Ověřte si, zda vaše činnost spadá pod regulované povolání

Je třeba také zjistit, jestli činnost, kterou chcete v jiné členské zemi provozovat, patří mezi regulované povolání. Tento pojem, kterému se také říká regulovaná profese nebo regulovaná činnost, označuje výdělečnou činnost, pro jejíž výkon jsou v příslušné zemi požadavky stanoveny právním předpisem. 

Bez splnění těchto požadavků, jako jsou například kvalifikační požadavky, bezúhonnost nebo zdravotní způsobilost, nemůže živnostník v dané zemi své povolání nebo činnost vykonávat.

V rámci regulovaných činností musí živnostník pro přeshraniční poskytování služeb provést v členské zemi ohlášení záměru vykonávat regulovanou profesi dočasně a příležitostně.

Za jakých podmínek může český živnostník podnikat v zemích EU?

Za jakých podmínek může český živnostník podnikat v zemích EU?

Důležité dokumenty, bez kterých svou činnost v zahraničí nemůžete provozovat

V případě Německa ale hostinská činnost mezi regulované profese nepatří, zmíněný živnostník tedy před odjezdem svůj záměr dočasně poskytovat služby ohlašovat nemusí. 

Potřebuje ale patřičné dokumenty. Nejlépe 30 dní před odjezdem si musí nechat vystavit u České správy sociálního zabezpečení přenosný dokument A1, protože až takovou dobu může jeho vystavení trvat. Tento dokument je potvrzením příslušnosti k právním předpisům sociálního zabezpečení v ČR. 

Stále tedy podléhá právním předpisům našeho státu, pokud předpokládané trvání jeho činnosti na území jiného členského státu nepřevýší 24 měsíců.

Dále s sebou v zahraničí musí mít Evropský průkaz zdravotního pojištění. K němu by také měl zvážit vhodnost komerčního zdravotního připojištění. Přehledné informace o zdravotních systémech najdete na stránkách Centra mezistátních úhrad  www.cmu.cz.

Také by si měl opatřit smlouvu nebo kopii objednávky, na jejímž základě bude v jiném členském státě EU poskytovat služby, a to nejlépe v jazyce dané země. Samozřejmě u sebe musí mít také doklad živnostenského oprávnění, vhodné je si pořídit úřední překlad živnostenského listu nebo výpisu ze živnostenského rejstříku do jazyka státu, kde chce svou činnost vykonávat.

Pro úplnou jistotu, zda máte vyřízeno vše potřebné, se můžete obrátit na JKM Černošice

Jednotné kontaktní místo Černošice také doporučuje prostudovat příslušnou smlouvu o zamezení dvojího zdanění a zjistit, zda vám nevznikne v dané zemi stálá provozovna, se kterou je spojená povinnost registrace k dani z příjmu v druhé zemi. V Německu je daňová problematika velice komplikovaná, proto je vhodné obrátit se na specializované daňové poradce.

Za jakých podmínek může český živnostník podnikat v zemích EU?

Čeští občané ke svému příjezdu do Německa nepotřebují žádné vstupní povolení ani povolení k pobytu, ale v případě pobytu trvajícího déle než 3 měsíce je nezbytné se nahlásit na cizinecké policii. Na internetové stránce Německo - životní a pracovní podmínky naleznete pod bodem č. 2 - „Povolení k pobytu“ bližší informace.

Pokud i vy chcete podnikat v některém z členských států EU, můžete se obrátit na Jednotné kontaktní místo Černošice, kde vám rádi poskytnou konkrétní informace k vašemu podnikání.

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Divadlo Na Jezerce již brzy rozezní nejhorší zpěv na světě

Divadlo Na Jezerce již brzy rozezní nejhorší zpěv na světě

Křest knihy, která 15 let Divadelní společnosti Jana Hrušínského ukazuje z divácky nezvyklého pohledu, nová...

Vysoká škola podnikání a práva nabízí profesionální MBA program

Vysoká škola podnikání a práva nabízí profesionální MBA program

Chcete kariérně růst a rozvíjet svůj manažerský potenciál? Toužíte znát nejnovější trendy v oblasti leadershipu a...

Landal Marina Lipno nabízí úžasné slevy na silvestrovské pobyty

Landal Marina Lipno nabízí úžasné slevy na silvestrovské pobyty

Užijte si závěr roku 2017 a přivítejte rok 2018 tak, jako ještě nikdy! Odjeďte ze šedivého města k lipenské přehradě a...

Najdete na iDNES.cz