Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za jakých podmínek může český živnostník podnikat v zemích EU?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Český živnostník, který provozuje sezonní restauraci v prázdninovém letovisku, se obrátil na Jednotné kontaktní místo Černošice s žádostí o informaci, zda může mimo sezonu vařit v restauraci svého německého souseda. Jakou odpověď obdržel?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Za jakých podmínek může český živnostník podnikat v zemích EU? | foto: Jednotné kontaktní místo Černošice

Jednotné kontaktní místo Černošice mu sdělilo, že se jedná o tzv. přeshraniční poskytování služeb, na které mu stačí pouze živnostenské oprávnění vydané českým živnostenským úřadem a další patřičné dokumenty. Ovšem za podmínky, že jeho těžiště zájmů musí nadále zůstat v České republice a své zahraniční služby může poskytovat pouze dočasně či jednorázově a zároveň nepravidelně.

Zmíněná dočasnost není v evropském právním řádu ohraničena přesně stanovenou lhůtou, judikatura Evropského soudního dvoru (ESD) ji definuje jako „případ od případu“. Poskytované služby mohou probíhat v konkrétní zemi opakovaně, ale za předpokladu, že se nebudou opakovat v pravidelných intervalech.

Poskytovatel služby ji tedy nesmí vykonávat pravidelně a dlouhodobě, například aby každý víkend nebo jeden týden v měsíci poskytoval danou službu v jiné členské zemi.

Ověřte si, zda vaše činnost spadá pod regulované povolání

Je třeba také zjistit, jestli činnost, kterou chcete v jiné členské zemi provozovat, patří mezi regulované povolání. Tento pojem, kterému se také říká regulovaná profese nebo regulovaná činnost, označuje výdělečnou činnost, pro jejíž výkon jsou v příslušné zemi požadavky stanoveny právním předpisem. 

Bez splnění těchto požadavků, jako jsou například kvalifikační požadavky, bezúhonnost nebo zdravotní způsobilost, nemůže živnostník v dané zemi své povolání nebo činnost vykonávat.

V rámci regulovaných činností musí živnostník pro přeshraniční poskytování služeb provést v členské zemi ohlášení záměru vykonávat regulovanou profesi dočasně a příležitostně.

Za jakých podmínek může český živnostník podnikat v zemích EU?

Za jakých podmínek může český živnostník podnikat v zemích EU?

Důležité dokumenty, bez kterých svou činnost v zahraničí nemůžete provozovat

V případě Německa ale hostinská činnost mezi regulované profese nepatří, zmíněný živnostník tedy před odjezdem svůj záměr dočasně poskytovat služby ohlašovat nemusí. 

Potřebuje ale patřičné dokumenty. Nejlépe 30 dní před odjezdem si musí nechat vystavit u České správy sociálního zabezpečení přenosný dokument A1, protože až takovou dobu může jeho vystavení trvat. Tento dokument je potvrzením příslušnosti k právním předpisům sociálního zabezpečení v ČR. 

Stále tedy podléhá právním předpisům našeho státu, pokud předpokládané trvání jeho činnosti na území jiného členského státu nepřevýší 24 měsíců.

Dále s sebou v zahraničí musí mít Evropský průkaz zdravotního pojištění. K němu by také měl zvážit vhodnost komerčního zdravotního připojištění. Přehledné informace o zdravotních systémech najdete na stránkách Centra mezistátních úhrad  www.cmu.cz.

Také by si měl opatřit smlouvu nebo kopii objednávky, na jejímž základě bude v jiném členském státě EU poskytovat služby, a to nejlépe v jazyce dané země. Samozřejmě u sebe musí mít také doklad živnostenského oprávnění, vhodné je si pořídit úřední překlad živnostenského listu nebo výpisu ze živnostenského rejstříku do jazyka státu, kde chce svou činnost vykonávat.

Pro úplnou jistotu, zda máte vyřízeno vše potřebné, se můžete obrátit na JKM Černošice

Jednotné kontaktní místo Černošice také doporučuje prostudovat příslušnou smlouvu o zamezení dvojího zdanění a zjistit, zda vám nevznikne v dané zemi stálá provozovna, se kterou je spojená povinnost registrace k dani z příjmu v druhé zemi. V Německu je daňová problematika velice komplikovaná, proto je vhodné obrátit se na specializované daňové poradce.

Za jakých podmínek může český živnostník podnikat v zemích EU?

Čeští občané ke svému příjezdu do Německa nepotřebují žádné vstupní povolení ani povolení k pobytu, ale v případě pobytu trvajícího déle než 3 měsíce je nezbytné se nahlásit na cizinecké policii. Na internetové stránce Německo - životní a pracovní podmínky naleznete pod bodem č. 2 - „Povolení k pobytu“ bližší informace.

Pokud i vy chcete podnikat v některém z členských států EU, můžete se obrátit na Jednotné kontaktní místo Černošice, kde vám rádi poskytnou konkrétní informace k vašemu podnikání.

Autor:

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Další z rubriky

České doteky hudby uvede v Praze Žbirku a jeho Symphonic & Beatles

České doteky hudby uvede v Praze Žbirku a jeho Symphonic & Beatles.

Program mezinárodního hudebního festivalu každoročně nahlíží v crossoverové řadě i do jiných oblastí, než je vážná...

Osmý ročník největšího veletrhu konopí a léčivých bylin na světě - Cannafest

Osmý ročník největšího veletrhu konopí a léčivých bylin na světě - Cannafest.

Už se nám to blíží! V pátek 10. listopadu se po roce znovu otevřou brány veletrhu Cannafest. Letos se koná už osmý...

Sdíleli jsme elektromobil v Praze

Sdíleli jsme elektromobil v Praze.

Už jste vyzkoušeli elektromobil? A co takhle sdílený e-Golf? Společnosti PRE, CAR4WAY a Porsche Česká republika již...

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.