Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z virtuálních peněz opět ke zlatu. Které země mají větší zásoby zlata?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Centrální banky některých států skupují zlato. V USA se objevují diskuze o návratu zlatého standardu, Německo se rozhodlo stáhnout a zkontrolovat malou část zlatých rezerv uložených v Americké centrální bance a v neposlední řadě jsou zásoby zlata v epicentru zájmů Číny. Jsme svědky zásadních změn měnové politiky?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Z virtuálních peněz opět ke zlatu? | foto: Bullion Street

O "zlaté panice", evropské dluhové krizi a rostoucí oblibě investování do zlata jsme se bavili s Bronislavem Benešem, Business Managerem a specialistou na investiční kovy ve společnosti AuPortal.

Čemu podle vás nasvědčují zmíněné indicie? Jsme nyní svědky zásadního obratu v měnové politice států?
Jedná se o logické kroky, kdy se představitelé monetární politiky zemí nechovají jinak než zkušení investoři. Většina z nich se shodne na tom, že jediným bezpečným a časem prověřeným přístavem je v letech neprosperity právě zlato.

Za snahou některých centrálních bank skupovat zlato a za aktualizací debaty o roli zlata v měnové politice vidím také určitou nejistotu a bezradnost vlád související s finanční a dluhovou krizí. Ovšem na další vývoj si radši počkejme. Například takové Rusko zásoby zlata nezvětšuje a podle údajů MMF zlato prodávalo.

Je možné, že Čína chystá novou měnu

Existuje podezření, že Čína přiznává menší zásoby zlata, než jaké ve skutečnosti vlastní. Údajně chystá zavedení nové globální měny, která by byla krytá zlatem. Může takový krok ohrozit konkurenceschopnost západních ekonomik?
Pokud by k něčemu takovému skutečně došlo, jistě by to západní ekonomiku ovlivnilo. Čína by tak pravděpodobně vytvořila nový monetární systém, který by stimuloval obchod a bankovnictví. Americký rezervní fond by už tak nemusel být na pořadu dne. Tento krok lze brát i jako obranu předcházející kolapsu amerického dolaru. Navíc západní ekonomiku topí dluhová krize. Nepotrvá dlouho a Čína se stane největší ekonomikou světa. Nová měna podpořená zlatem jí tuto cestu pravděpodobně urychlí.

Jakou roli mohou hrát zlaté rezervy zemí v řešení dluhové krize? Hovoří se například o státech jako Itálie nebo Portugalsko, které by mohly krýt dluhy právě svými zlatými rezervami.
Převážná většina zlatých rezerv eurozóny patří Německu a Francii. Zásoby zlata zemí jako jsou Řecko, Španělsko nebo Irsko, nelze v tomto případě vůbec brát v potaz. U jmenovaných zemí by možnost být mohla. Itálie vlastní druhou největší zásobu zlatých rezerv zemí eurozóny, nicméně prodej v dnešní době pravděpodobně není možný.

Z virtuálních peněz opět ke zlatu?

Využití těchto rezerv by mohlo nastat v případě státního bankrotu. Italské rezervy by měly stačit na pokrytí cca 25 % potřeby peněz země v nejbližších dvou letech. U Portugalska by se mohlo jednat až o 30 %.

Čemu nasvědčuje současný vývoj cen zlata, která se opět šplhá na historická maxima? Co byste doporučil potenciálním investorům do zlata?
Pokud člověk nemá 30 % majetku ve drahých kovech, je vždy správný čas nakoupit. Toto se samozřejmě netýká investorů - spekulantů, ale lidí, kteří počítají s držením kovů na několik let. Cena zlata se v poslední době šplhala na historická maxima. V posledních měsících samozřejmě rostla i volatilita ceny drahých kovů, což je logické z hlediska ekonomického dění.

Papírově má největší zásoby zlata USA

Můžeme odhadnout skutečné zásoby zlata jednotlivých států? 
Jedna věc je ta, kolik je zásob zlata papírově a druhá, jaká je realita. Hodně skloňovány jsou v této souvislosti například zásoby zlata Německa, které má "papírově" druhou největší zásobu zlata hned po USA. Jakýkoli pokus zjistit, kolik zlata má Německo v zahraničí, kde vlastně a proč vůbec, dosud německá Spolková banka stroze odmítala.

Stejně tak můžeme vzpomenout diskuzi nad tím, že "zlaté cihly" uložené ve FEDu nejsou ve skutečnosti zlaté. Za měsíc říjen státy skoupily přes 31 000 tun zlata. Do "top desítky" patří mimo již zmiňované např. Francie, Čína, Rusko, nebo Indie. Česká republika nyní vlastní cca 11,8 tun, což znamená 65. místo.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

50% úspora energií při ohřevu vody? Jde to! Nový inteligentní elektrický ohřívač vody Lydos Hybrid firmy Ariston to...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Další z rubriky

Smixin, revoluce v mytí rukou

Smixin, revoluce v mytí rukou

Jedná se o inteligentního pomocníka, který je navíc šetrný k životnímu prostředí. Nemusíte na nic sáhnout, Smixin sám...

Co ukázala chřipková epidemie? Češi v očkování zaostávají za Evropou

Co ukázala chřipková epidemie? Češi v očkování zaostávají za Evropou

Chřipka je časté virové onemocnění, které postihuje každý rok mezi 5 a 15 % obyvatel Evropy. V regionu Evropy se...

Remek očekával, že bude mít české následovníky

Remek očekával, že bude mít české následovníky

První československý kosmonaut Vladimír Remek, od jehož startu uplynulo 2. března přesně 40 let, předpokládal, že dříve...

Najdete na iDNES.cz