Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z virtuálních peněz opět ke zlatu. Které země mají větší zásoby zlata?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Centrální banky některých států skupují zlato. V USA se objevují diskuze o návratu zlatého standardu, Německo se rozhodlo stáhnout a zkontrolovat malou část zlatých rezerv uložených v Americké centrální bance a v neposlední řadě jsou zásoby zlata v epicentru zájmů Číny. Jsme svědky zásadních změn měnové politiky?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Z virtuálních peněz opět ke zlatu? | foto: Bullion Street

O "zlaté panice", evropské dluhové krizi a rostoucí oblibě investování do zlata jsme se bavili s Bronislavem Benešem, Business Managerem a specialistou na investiční kovy ve společnosti AuPortal.

Čemu podle vás nasvědčují zmíněné indicie? Jsme nyní svědky zásadního obratu v měnové politice států?
Jedná se o logické kroky, kdy se představitelé monetární politiky zemí nechovají jinak než zkušení investoři. Většina z nich se shodne na tom, že jediným bezpečným a časem prověřeným přístavem je v letech neprosperity právě zlato.

Za snahou některých centrálních bank skupovat zlato a za aktualizací debaty o roli zlata v měnové politice vidím také určitou nejistotu a bezradnost vlád související s finanční a dluhovou krizí. Ovšem na další vývoj si radši počkejme. Například takové Rusko zásoby zlata nezvětšuje a podle údajů MMF zlato prodávalo.

Je možné, že Čína chystá novou měnu

Existuje podezření, že Čína přiznává menší zásoby zlata, než jaké ve skutečnosti vlastní. Údajně chystá zavedení nové globální měny, která by byla krytá zlatem. Může takový krok ohrozit konkurenceschopnost západních ekonomik?
Pokud by k něčemu takovému skutečně došlo, jistě by to západní ekonomiku ovlivnilo. Čína by tak pravděpodobně vytvořila nový monetární systém, který by stimuloval obchod a bankovnictví. Americký rezervní fond by už tak nemusel být na pořadu dne. Tento krok lze brát i jako obranu předcházející kolapsu amerického dolaru. Navíc západní ekonomiku topí dluhová krize. Nepotrvá dlouho a Čína se stane největší ekonomikou světa. Nová měna podpořená zlatem jí tuto cestu pravděpodobně urychlí.

Jakou roli mohou hrát zlaté rezervy zemí v řešení dluhové krize? Hovoří se například o státech jako Itálie nebo Portugalsko, které by mohly krýt dluhy právě svými zlatými rezervami.
Převážná většina zlatých rezerv eurozóny patří Německu a Francii. Zásoby zlata zemí jako jsou Řecko, Španělsko nebo Irsko, nelze v tomto případě vůbec brát v potaz. U jmenovaných zemí by možnost být mohla. Itálie vlastní druhou největší zásobu zlatých rezerv zemí eurozóny, nicméně prodej v dnešní době pravděpodobně není možný.

Z virtuálních peněz opět ke zlatu?

Využití těchto rezerv by mohlo nastat v případě státního bankrotu. Italské rezervy by měly stačit na pokrytí cca 25 % potřeby peněz země v nejbližších dvou letech. U Portugalska by se mohlo jednat až o 30 %.

Čemu nasvědčuje současný vývoj cen zlata, která se opět šplhá na historická maxima? Co byste doporučil potenciálním investorům do zlata?
Pokud člověk nemá 30 % majetku ve drahých kovech, je vždy správný čas nakoupit. Toto se samozřejmě netýká investorů - spekulantů, ale lidí, kteří počítají s držením kovů na několik let. Cena zlata se v poslední době šplhala na historická maxima. V posledních měsících samozřejmě rostla i volatilita ceny drahých kovů, což je logické z hlediska ekonomického dění.

Papírově má největší zásoby zlata USA

Můžeme odhadnout skutečné zásoby zlata jednotlivých států? 
Jedna věc je ta, kolik je zásob zlata papírově a druhá, jaká je realita. Hodně skloňovány jsou v této souvislosti například zásoby zlata Německa, které má "papírově" druhou největší zásobu zlata hned po USA. Jakýkoli pokus zjistit, kolik zlata má Německo v zahraničí, kde vlastně a proč vůbec, dosud německá Spolková banka stroze odmítala.

Stejně tak můžeme vzpomenout diskuzi nad tím, že "zlaté cihly" uložené ve FEDu nejsou ve skutečnosti zlaté. Za měsíc říjen státy skoupily přes 31 000 tun zlata. Do "top desítky" patří mimo již zmiňované např. Francie, Čína, Rusko, nebo Indie. Česká republika nyní vlastní cca 11,8 tun, což znamená 65. místo.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jak chytře utratit peníze z letní brigády a ještě ušetřit?
Jak chytře utratit peníze z letní brigády a ještě ušetřit?

Prázdniny jsou u konce. Zpříjemněte si návrat do školních lavic novým telefonem.  celý článek

Stejný přístup k domácnostem i velkým firmám při stanovení cen za energie.
Stejný přístup k domácnostem i velkým firmám při stanovení cen za energie

Zatímco dříve byly nejvýhodnější ceny elektřiny a plynu dostupné jen velkým firmám, nyní mohou u Centropolu tyto výhody čerpat i běžní spotřebitelé. Oblíbený...  celý článek

Siegmar Lengauer, pracovník firmy PORR, v roli včelaře: při práci se svými...
bee@PORR: projekt, který dává včelám domov

Pod heslem „Sledovat včely. Formovat budoucnost.“ podniká koncern PORR spolu se svými dceřinými společnostmi aktivní kroky proti zvýšenému úhynu včel. Díky...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.