Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z ústavu do vlastního bytu: postižení mají šanci na lepší život

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Moravskoslezský kraj se stará o to, aby zdravotně postižení lidé a senioři mohli žít kvalitněji a důstojněji v přirozeném prostředí. Plány se daří realizovat díky čerpání evropských peněz. Už více než sto lidí se například přestěhovalo ze staré klášterní budovy Mariana do nových komunitních služeb.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Lidé s postižením díky transformaci sociálních služeb přecházejí z velkých ústavů do bytů či rodinných domů a žijí běžným způsobem života. | foto: Moravskoslezský kraj

Paní Hanka žila od narození v ústavech. Ještě před deseti lety byl jejím domovem vícelůžkový pokoj ošetřovatelského oddělení v opavské příspěvkové organizaci Moravskoslezského kraje Marianum. Po několikaleté přípravě na samostatný život bydlí nyní se svou kamarádkou, paní Kateřinou, ve dvoupokojovém bytě. Je tu velmi spokojená a za pomoci sociálních pracovníků žije skoro stejně jako lidé bez handicapu. Podobný životní příběh jako paní Hanka má více než stovka lidí, kteří se díky transformaci sociálních služeb mohli ze staré klášterní budovy přestěhovat do nových komunitních služeb.

„Zatímco na začátku dvacátého století odpovídala budova Mariana požadavkům tehdejší doby, v dnešních poměrech nesplňuje základní kritéria pro integraci osob s mentálním postižením do běžné společnosti,“ říká náměstek hejtmana pro sociální záležitosti Svatomír Recman. Proto v roce 2008 krajští zastupitelé rozhodli o tom, že Marianum bude postupně uvolněno a jeho klientům se nabídnou jiné prostory k životu.

Lidé s postižením díky transformaci sociálních služeb přecházejí z velkých...

Lidé s postižením díky transformaci sociálních služeb přecházejí z velkých ústavů do bytů či rodinných domů a žijí běžným způsobem života.

„Transformace Mariana probíhá v souladu s Koncepcí kvality sociálních služeb v Moravskoslezském kraji, včetně transformace pobytových sociálních služeb. V současné době jsme v závěru tohoto procesu. Koncem listopadu se z Mariana odstěhovali poslední uživatelé této služby do DOZP Na Pomezí. Mnohalůžkové pokoje bez možnosti sebemenšího soukromí se staly historií,“ dodává moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Upozorňuje na to, že transformační proces v Moravskoslezském kraji má širší dopad než změny v jednom zařízení. Jsou do něj zapojeny všechny příspěvkové organizace Moravskoslezského kraje, které poskytují sociální služby více než tisícovce lidí se zdravotním postižením. Spolupracují i další poskytovatelé a zadavatelé sociálních služeb v regionu, odborníci a veřejnost.

„Lidé s postižením díky transformaci přecházejí z velkých ústavů do bytů či rodinných domů v běžné zástavbě a žijí způsobem života obvyklým pro jejich vrstevníky – chodí do zaměstnání, věnují se zálibám, setkávají se s přáteli,“ uvádí hejtman Miroslav Novák s tím, že v rámci transformace se lidé podobně přestěhovali také ze zámků Hošťálkovy a Jindřichov ve Slezsku. „Do konce roku osiří i zámek v Nové Horce. Pro lidi se zdravotním postižením kraj postavil sedm domů, zrekonstruoval dvaadvacet objektů a koupil devět domů a čtrnáct bytů,“ říká moravskoslezský hejtman.

Transformace sociálních služeb je financována hlavně z evropských peněz za finanční podpory nebo spoluúčasti Moravskoslezského kraje. Do konce letošního roku bude ukončeno 42 investičních akcí za více než 800 milionů korun, které zkvalitní život 770 lidem se zdravotním postižením.

„Transformace není jen o investicích do objektů, ale i do pracovníků v nově vybudovaných službách. Bez změny jejich přístupu k lidem s postižením by se jen přenesly ústavní zvyky ze zámku pro 200 lidí do domku pro 18 obyvatel. Kraj proto realizoval v uplynulých letech i dva neinvestiční projekty na podporu organizací procházejících transformací za zhruba třiadvacet milionů korun,“ dodává náměstek hejtmana Svatomír Recman.

Víte, že...

... Moravskoslezský kraj zřizuje celkem 22 příspěvkových organizací v sociální oblasti, 21 z nich poskytuje pobytové služby pro osoby se zdravotním postižením nebo pro seniory. Jejich kapacita je zhruba 2 300 lůžek, počet zaměstnanců přibližně 1 700 a celkové provozní náklady dosahují 720 milionů korun.

... v letech 2004 až 2014 bylo osvojeno 469 dětí a 679 jich přešlo do pěstounské péče. Spočteme-li všechny členy rodin, jimž krajský úřad za dobu své existence zprostředkoval umístění asi 1 200 dětí do náhradní rodinné péče, pak by počet osob z těchto rodin z našeho kraje mohl zaplnit obce od Osoblahy až po Třemešnou ve Slezsku na trase osoblažské úzkokolejky.

... z evropských peněz kraj pořídil nebo rekonstruoval 48 bytů a staveb chráněného bydlení pro 350 klientů sociálních služeb, nakoupil 179 elektricky polohovatelných lůžek včetně matrací, 10 vozidel určených pro přepravu mentálně a fyzicky handicapovaných klientů sociálních služeb.

Iva Kulihová a Petr Žižka, mediální agentura PŽ

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Z výroby v garáži na mezinárodní výstavy. Opavská ISOTRA slaví 25 let
Z výroby v garáži na mezinárodní výstavy. Opavská ISOTRA slaví 25 let

Bohumír Blachut a Erich Stavař – dvě jména, která dala regionu jednu z nejúspěšnějších firem. Gigant stínicí techniky ISOTRA to ale neměl vždy lehké. Výroba...  celý článek

PORG Ostrava má už 8 ročníků, přibyla anglická školka a základka
PORG Ostrava má už 8 ročníků, přibyla anglická školka a základka

PORG Ostrava se stabilizoval jak počtem studentů, tak pedagogickým sborem. V letošním roce jsme úplným gymnáziem, máme už osm ročníků.   celý článek

Plynule anglicky do jednoho roku.
Plynule anglicky do jednoho roku

V mnoha jazykových školách tráví studenti příliš času nad gramatikou, gramatickými cvičeními či překlady článků. Tím získávají pouze pasivní znalost jazyka. To...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.