Z Prahy do Chorvatska. Rady a tipy na cestu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Rozhodli jste se na poslední chvíli, že byste rádi na dovolenou k moři? Chorvatsko je skvělou, a hlavně dostupnou možností, kam můžete vyrazit i s dětmi. Oplývá řadou krásných pláží podél azurově modrého moře, a tak není divu, že k Jadranu každoročně vyráží tisíce Čechů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Z Prahy do Chorvatska: Rady a tipy na cestu | foto: ČTK

Cestovat z Prahy do Chorvatska není nikterak složité, tedy pokud víte, kdy vyjet a na co se připravit.

Do Chorvatska autem, letadlem, vlakem?

Silniční vzdálenost Praha – Chorvatsko je přibližně 800 kilometrů. Není to tedy vzdálenost nepřekonatelná a nedosažitelná vlastním vozem. Navíc pokud si cestu dobře naplánujete, můžete být z Prahy u moře už za devět hodin. Jako další možnost se nabízí autobusová doprava zprostředkovaná cestovními kancelářemi. Tento způsob dopravy, ale nevyhovuje každému, zejména pokud si chcete režírovat dovolenou sami.

Do Chorvatska se můžete vydat i letecky. Je to nejpohodlnější a nejrychlejší způsob. Například z Prahy do Splitu či Dubrovníku se dostanete přímým letem za devadesát minut. Nejméně častý, avšak nejvíce dobrodružný způsob, jak se k chorvatskému moři dostat, spočívá ve volbě dopravy lůžkovým vlakem, který z Prahy míří přes Budapešť přímo do Splitu. A ačkoliv je cena jízdenek srovnatelná s náklady na cestu autem, výhodou je to, že se vyhnete všem dopravním kolapsům, které způsobují dlouhé kolony.

Na cestě autem: jakou trasu zvolit?

Pokud se rozhodnete pro cestu autem, pravděpodobně si budete klást otázku, jakou trasu vybrat, aby byla nejméně náročná a zároveň nejkratší. Je třeba si ale uvědomit, že takto uvažuje většina turistů, takže vyrážíte-li v pátek nebo v sobotu, vyplatí se zvolit jinou trasu i přesto, že bude trochu delší. Ve výsledku si ušetříte spoustu trápení.

Klasická trasa z Prahy s konečným bodem Split vede přes českou dálnici D1 přes Brno a Mikulov. Pokud si chcete ušetřit popojíždění v kolonách na této věčně ucpané dálnici, sjeďte na Jihlavu a projeďte Znojmem. Dále se obě silnice potkávají ve Vídni, kde na výjezdu z města směrem na Graz pokračujte po rakouské dálnici A2 a poté odbočte na A9, která vás zavede ke slovinským hranicím. Slovinsko rychle projedete po dálnici A1 přes Maribor. Tento úsek cesty nebývá, co se týče dopravního provozu problémový. Trasa pokračuje dále do Ptuje, na hraniční přechod Macejl a odtud přes Záhřeb až do Splitu.

Co si připravit na cestu?

Chorvatsko je členem Evropské unie, a proto vám na cestu postačí občanský průkaz. Ten musí mít i děti mladší 15 let. Lhůta pro zhotovení občanského průkazu je 30 dnů. Pokud jste se pro dovolenou v Chorvatsku rozhodli ze dne na den, můžete požádat o vydání občanského průkazu ve zkrácené lhůtě, který bude zhotoven v pracovních dnech do 24 hodin. Vyzvednout si ho ale půjdete na Ministerstvo vnitra. Další možností je dítěti opatřit cestovní pas.

Na cestě do Chorvatska se samozřejmě nevyhnete některým poplatkům. Na námi zvolené trase budete potřebovat kromě české dálniční známky také rakouskou a slovinskou. Za desetidenní českou zaplatíte 310 Kč, za rakouskou na stejnou dobu 9 EUR a za slovinskou na týden 15 EUR.

Co musíte vidět?

Víte, že se Chorvatsko pyšní více jak tisícem ostrovů, ostrůvků a útesů? Ostrovy můžete projet na kole či je obeplout lodí. Za podrobnější prozkoumání ale určitě stojí ostrov Hvar provoněný levandulí, která se zde na krásných udržovaných políčkách pěstuje. Ve stejnojmenném městě se určitě zastavte u pevnosti Španjola pyšnící se mohutnými kamennými hradbami, z nichž je nádherný výhled na celé město. Krásy přírody a historie můžete obdivovat i na dalších chorvatských ostrovech. A pokud hledáte narychlo ubytování, jsou pro vás nabídky last minute Chorvatsko, tou správnou volbou.

Nejčtenější

Na stáří nemusíte jen šetřit, můžete na něm i vydělat

Na stáří nemusíte jen šetřit, můžete na něm i vydělat

V České republice se investoři na výnosech ze Silver Economy mohou rovněž podílet.

Top trendy zimy 2018/2019: ikonické pohorky jsou zpět

Top trendy zimy 18/19: Ikonické pohorky jsou zpět!

S posledními paprsky slunce vás přicházejí oslnit novinky z oblasti obuvi, módy a životního stylu. Nadcházející sezona...

Líbí se vám minimalistické betonové stěrky? Splňte si svůj sen

Betonepox

S přicházejícím podzimem, kdy trávíme všichni mnohem více času uvnitř domova, vám přinášíme inspiraci pro zvelebení...

Raketově rychle. Tak funguje půjčka od lidí

Raketově rychle. Tak funguje půjčka od lidí

O tom, že je půjčka od lidí levnější, už všichni vědí. Že mají peníze do pěti minut na účtu, si teprve lidé zvykají....

Audioknižní bestsellery za 149 Kč? Audiotéka slaví sedm let

Audioknižní bestsellery za 149,- Kč? Audiotéka slaví 7 let!

Audiotéka, největší distributor audioknih v Česku a poskytovatel stejnojmenné mobilní aplikace, právě slaví 7....

Další z rubriky

Dovolená se psem: vydejte se se svým domácím mazlíčkem k moři

Dovolená se psem – vydejte se se svým domácím mazlíčkem k moři

Také je váš pes právoplatným členem rodiny? Pak vás určitě trápí, když si užíváte dovolenou a on je někde na hlídání....

Nenechte si ujít Alitalia cenové nabídky na Male a dalších destinací

Nenechte si ujít Alitalia cenové nabídky na Male a dalších destinací.

Speciální cenové nabídky od Alitalia s odlety z Prahy do míst plných romantiky, historie nebo dobrodružství.

Z Prahy do Chorvatska. Rady a tipy na cestu

Z Prahy do Chorvatska: Rady a tipy na cestu

Rozhodli jste se na poslední chvíli, že byste rádi na dovolenou k moři? Chorvatsko je skvělou, a hlavně dostupnou...

Najdete na iDNES.cz