Damaškové nože od Jiřího Čurdy

Komerční sdělení   7:40aktualizováno  7:40 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Dříve byli nožíři v každém větším českém městě. V 19. století však byli vytlačeni továrnami, které je začaly pomalu nahrazovat. Zruční a šikovní mistři nožíři se však vrací zpět do centra zájmu českých spotřebitelů. Rádi bychom vám proto představili Jiřího Čurdu a jeho damaškové nože.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Damaškové nože od Jiřího Čurdy | foto: Jiří Čurda

Které jsou jedny z nejpůsobivějších a nejpoctivěji zpracovaných kousků, které můžete na českém trhu najít.

Damaškové nože od Jiřího Čurdy

Jiří Čurda nevyrábí pouze nože kované z damascénské oceli, ale také nože zavírací, myslivecké a sběratelské. Aby mohl vyrábět kvalitní a krásné nože, které byly oceněny na nejedné výstavě např. na Brtnické kovadlině nebo na mezinárodní výstavě “Nůž roku” v Příbrami, je také uměleckým kovářem a zhotovuje výrobky klasického kovářského řemesla včetně bran, zábradlí, svícnů, nábytku apod. Rovněž se věnuje renovaci uměleckých a historických předmětů. Jeho výrobky jsou pozinkované, buď žárovou metodou, nebo šopováním. Díky tomu jsou perfektně ochráněné před korozí. Na povrchovou úpravu se používají speciální kovářské barvy a jak sám Jiří říká, jeho cílem je vytvořit kované dílo do posledního detailu.

Damaškové nože od Jiřího Čurdy

Ale zpět k nožům. Jedna z nejdůležitějších věcí při výrobě „Damašků“, je zajistit tu správnou svařovací teplotu, protože když je teplota nízká, tak se materiál nesvaří. Pokud je naopak vysoká, tak se ocel spálí. „Začínáme na 25 vrstvách, které se rozdělí na čtyři kusy, přeloží a znovu svaří. Tím vznikne 100 vrstev. Opět se vše vytáhne kováním a zase složí. Takto vznikne konečných 400 vrstev. Vždy záleží na tom, jaká mozaika se vytváří, ale tímto způsobem vznikají základní vrstvy. Někdy dochází k torzírování, a podle toho na damašku vzniká vzor čili kresba. Po následném naleptání je nádherně vidět, jak je materiál celkově skládán,“ říká mistr kovář, Jiří Čurda.

Před kalením se materiál dá pomalu zchladnout do popela. Krása damaškové oceli spočívá v tom, že nese vlastnosti obou ocelí. Je to tvrdá a houževnatá ocel, která vydrží opravdu mnoho. Ručnímu šmirglování až do nejemnějšího zrna předchází strojové broušení. Nakonec se ještě materiál leští filcem a může se leptat. Tím vynikne kresba, která vznikla při kování. V tuto chvíli už lze vidět, jak damašek vykoukne, a vzniká budoucí vzor. Po ponoření do kyseliny je již krásně viditelný vzor a design výsledného nože. Finální úpravou se potom jen vybrousí rukojeť tak, aby perfektně seděla v ruce.

http://www.kovarstvicurda.cz

Fotogalerie

Na rukojeti se používají tropická dřeva, mamutí kly, fosilní kosti, paroží. Tyto materiály dodají nožům ten pravý a originální vzhled, který je pasuje mezi naprostou elitu. Samozřejmostí je také kožené pouzdro. Díky síle pravé hovězí kůže jsou pouzdra skutečně pevná, odolná a zároveň vypadají elegantně a stylově.

Damaškové nože neboli nože z damascénské oceli patří k tomu nejluxusnějšímu a zároveň nejkvalitnějšímu, co lze v tomto odvětví vytvořit. Původní ocel byla vyráběna kdysi dávno v Indii a teprve poté se rozšířila do Turecka a Persie. Výrobu této oceli ovládalo jen několik málo mistrů, kteří vyráběli nože pevné a odolné s charakteristickým mramorováním. Svůj um si však pečlivě střežili. Nůž tak povýšili doslova na šperk, který má nejen tisíciletou historii, ale zároveň osobitost, což ocení zejména muži, kteří mají cit pro kvalitu a znají opravdové hodnoty. Je skvělé, že i dnes máme možnost pořídit si předmět, který je ukázkou řemeslného mistrovství. Výrobky od nožíře Jiřího Čurdy lze jen doporučit.

http://www.kovarstvicurda.cz

Nejčtenější

Tmavší barvy v interiéru? Rezidence Waltrovka inspiruje vzorovým bytem

Ve Waltrovce se v lednu 2019 otevírá nový vzorový byt. O jeho podobu se...

Nový vzorový byt navrhla designérka Beata Haškovcová, která nás pozvala do Rezidence Waltrovka na jeho návštěvu. Nejvíc...

Držitelé karet Mastercard platí v Česku pomocí služby Apple Pay

Držitelé karet Mastercard platí v Česku pomocí služby Apple Pay

Uživatelé platebních karet Mastercard a mobilů Apple mohou od 19. února platit pomocí Apple Pay. K dispozici je...

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

První z fotbalových vrcholů jara je tady! Viktoria Plzeň vs. Slavia Praha. Souboj prvních dvou klubů tabulky nabídne...

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma

Náš fotbal má dva zástupce ve vyřazovacích bojích Evropské ligy! Týmy Slavie a Plzně se utkají v 1. kole play-off s...

Tajemstvím dokonalé cesty jsou štěrkové rohože Nidagravel

Tajemstvím dokonalé cesty jsou štěrkové rohože Nidagravel

Trápí vás terén, do kterého se boří auta, chodci nebo cyklisti? Řešení nabízí štěrkové rohože Nidagravel, které jsou...

Další z rubriky

Pět tipů pro nejkrásnější valentýnské dárky pro ženu

Pět tipů pro nejkrásnější valentýnské dárky pro ženu

Den svatého Valentýna, svátek všech zamilovaných, se nezadržitelně blíží a to je ideální čas poohlédnout se po vhodném...

Barové trendy často určují Češi a Slováci, říká špičkový barman

Barové trendy často určují Češi a Slováci, říká špičkový barman, který míchal...

Minulý týden žila republika první českou oficiální oslavou koktejlové kultury, konal se World Class Cocktail Week. Ten...

Dárky na poslední chvíli? Stíracími losy můžete věnovat až 7 milionů

Dárky na poslední chvíli? Stíracími losy můžete věnovat až 7 milionů

Stírat losy je zábava po celý rok, o Vánocích to má ale ještě větší kouzlo. S vánočními losy se totiž vyhrává ještě víc...

Najdete na iDNES.cz