Damaškové nože od Jiřího Čurdy

Komerční sdělení   7:40aktualizováno  7:40 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Dříve byli nožíři v každém větším českém městě. V 19. století však byli vytlačeni továrnami, které je začaly pomalu nahrazovat. Zruční a šikovní mistři nožíři se však vrací zpět do centra zájmu českých spotřebitelů. Rádi bychom vám proto představili Jiřího Čurdu a jeho damaškové nože.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Damaškové nože od Jiřího Čurdy | foto: Jiří Čurda

Které jsou jedny z nejpůsobivějších a nejpoctivěji zpracovaných kousků, které můžete na českém trhu najít.

Damaškové nože od Jiřího Čurdy

Jiří Čurda nevyrábí pouze nože kované z damascénské oceli, ale také nože zavírací, myslivecké a sběratelské. Aby mohl vyrábět kvalitní a krásné nože, které byly oceněny na nejedné výstavě např. na Brtnické kovadlině nebo na mezinárodní výstavě “Nůž roku” v Příbrami, je také uměleckým kovářem a zhotovuje výrobky klasického kovářského řemesla včetně bran, zábradlí, svícnů, nábytku apod. Rovněž se věnuje renovaci uměleckých a historických předmětů. Jeho výrobky jsou pozinkované, buď žárovou metodou, nebo šopováním. Díky tomu jsou perfektně ochráněné před korozí. Na povrchovou úpravu se používají speciální kovářské barvy a jak sám Jiří říká, jeho cílem je vytvořit kované dílo do posledního detailu.

Damaškové nože od Jiřího Čurdy

Ale zpět k nožům. Jedna z nejdůležitějších věcí při výrobě „Damašků“, je zajistit tu správnou svařovací teplotu, protože když je teplota nízká, tak se materiál nesvaří. Pokud je naopak vysoká, tak se ocel spálí. „Začínáme na 25 vrstvách, které se rozdělí na čtyři kusy, přeloží a znovu svaří. Tím vznikne 100 vrstev. Opět se vše vytáhne kováním a zase složí. Takto vznikne konečných 400 vrstev. Vždy záleží na tom, jaká mozaika se vytváří, ale tímto způsobem vznikají základní vrstvy. Někdy dochází k torzírování, a podle toho na damašku vzniká vzor čili kresba. Po následném naleptání je nádherně vidět, jak je materiál celkově skládán,“ říká mistr kovář, Jiří Čurda.

Před kalením se materiál dá pomalu zchladnout do popela. Krása damaškové oceli spočívá v tom, že nese vlastnosti obou ocelí. Je to tvrdá a houževnatá ocel, která vydrží opravdu mnoho. Ručnímu šmirglování až do nejemnějšího zrna předchází strojové broušení. Nakonec se ještě materiál leští filcem a může se leptat. Tím vynikne kresba, která vznikla při kování. V tuto chvíli už lze vidět, jak damašek vykoukne, a vzniká budoucí vzor. Po ponoření do kyseliny je již krásně viditelný vzor a design výsledného nože. Finální úpravou se potom jen vybrousí rukojeť tak, aby perfektně seděla v ruce.

http://www.kovarstvicurda.cz

Fotogalerie

Na rukojeti se používají tropická dřeva, mamutí kly, fosilní kosti, paroží. Tyto materiály dodají nožům ten pravý a originální vzhled, který je pasuje mezi naprostou elitu. Samozřejmostí je také kožené pouzdro. Díky síle pravé hovězí kůže jsou pouzdra skutečně pevná, odolná a zároveň vypadají elegantně a stylově.

Damaškové nože neboli nože z damascénské oceli patří k tomu nejluxusnějšímu a zároveň nejkvalitnějšímu, co lze v tomto odvětví vytvořit. Původní ocel byla vyráběna kdysi dávno v Indii a teprve poté se rozšířila do Turecka a Persie. Výrobu této oceli ovládalo jen několik málo mistrů, kteří vyráběli nože pevné a odolné s charakteristickým mramorováním. Svůj um si však pečlivě střežili. Nůž tak povýšili doslova na šperk, který má nejen tisíciletou historii, ale zároveň osobitost, což ocení zejména muži, kteří mají cit pro kvalitu a znají opravdové hodnoty. Je skvělé, že i dnes máme možnost pořídit si předmět, který je ukázkou řemeslného mistrovství. Výrobky od nožíře Jiřího Čurdy lze jen doporučit.

http://www.kovarstvicurda.cz

Nejčtenější

Příjem televizního vysílání bez stále rostoucích poplatků? Jde to!

Příjem televizního vysílání bez stále rostoucích poplatků?

Poplatky za příjem televizního vysílání přes satelit zdražují, taková zpráva zastihla diváky už po několikáté za...

Zrzavý, Šíma, Procházka - aukční událost sezóny v Mánesu

Hlava – Zrzavý

V pražské výstavní síni Mánes se 28. dubna od 14 hodin uskuteční prestižní aukce uměleckých děl, kterou pořádá lídr...

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: Až 127 500 korun na nový kotel

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: až 127 500 korun na nový kotel

Vytápíte dům starým uhelným kotlem? Za tři roky začne platit zákaz starých kotlů na tuhá paliva a čeká vás investice do...

Vyražte na Volkswagen Maraton Praha a získejte běžeckou bundu adidas

Vyražte na maraton a získejte běžeckou bundu

Volkswagen Maraton Praha slaví 25 let, dárek ale dostanou běžci, a to v podobě kvalitní adidas bundy. Ta bude všem...

Finále Tipsport extraligy je tady! Vsaďte si a sledujte bitvu o Masarykův pohár živě na TV Tipsport!

Finále Tipsport extraligy je tady! Vsaďte si a sledujte bitvu o Masarykův pohár...

Hokejová sezona 2018/19 se blíží ke svému konci, na řadu přichází souboj o mistra extraligy. Poputuje pohár pod Ještěd...

Další z rubriky

Dárky na poslední chvíli? Stíracími losy můžete věnovat až 7 milionů

Dárky na poslední chvíli? Stíracími losy můžete věnovat až 7 milionů

Stírat losy je zábava po celý rok, o Vánocích to má ale ještě větší kouzlo. S vánočními losy se totiž vyhrává ještě víc...

Co nám hrozí po padesátce? Zvětšená prostata

Po padesátce muže trápí zvětšená prostata, odneseme to i my ženy

Přibyla nám nějaká ta šedina, můžeme už být dědečkem, ale po padesátce jsme stále mladíci plní síly. V dnešní době jsme...

Damaškové nože od Jiřího Čurdy

Damaškové nože od Jiřího Čurdy

Dříve byli nožíři v každém větším českém městě. V 19. století však byli vytlačeni továrnami, které je začaly pomalu...

Najdete na iDNES.cz