Damaškové nože od Jiřího Čurdy

  7:40aktualizováno  7:40 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Dříve byli nožíři v každém větším českém městě. V 19. století však byli vytlačeni továrnami, které je začaly pomalu nahrazovat. Zruční a šikovní mistři nožíři se však vrací zpět do centra zájmu českých spotřebitelů. Rádi bychom vám proto představili Jiřího Čurdu a jeho damaškové nože.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Damaškové nože od Jiřího Čurdy | foto: Jiří Čurda

Které jsou jedny z nejpůsobivějších a nejpoctivěji zpracovaných kousků, které můžete na českém trhu najít.

Damaškové nože od Jiřího Čurdy

Jiří Čurda nevyrábí pouze nože kované z damascénské oceli, ale také nože zavírací, myslivecké a sběratelské. Aby mohl vyrábět kvalitní a krásné nože, které byly oceněny na nejedné výstavě např. na Brtnické kovadlině nebo na mezinárodní výstavě “Nůž roku” v Příbrami, je také uměleckým kovářem a zhotovuje výrobky klasického kovářského řemesla včetně bran, zábradlí, svícnů, nábytku apod. Rovněž se věnuje renovaci uměleckých a historických předmětů. Jeho výrobky jsou pozinkované, buď žárovou metodou, nebo šopováním. Díky tomu jsou perfektně ochráněné před korozí. Na povrchovou úpravu se používají speciální kovářské barvy a jak sám Jiří říká, jeho cílem je vytvořit kované dílo do posledního detailu.

Damaškové nože od Jiřího Čurdy

Ale zpět k nožům. Jedna z nejdůležitějších věcí při výrobě „Damašků“, je zajistit tu správnou svařovací teplotu, protože když je teplota nízká, tak se materiál nesvaří. Pokud je naopak vysoká, tak se ocel spálí. „Začínáme na 25 vrstvách, které se rozdělí na čtyři kusy, přeloží a znovu svaří. Tím vznikne 100 vrstev. Opět se vše vytáhne kováním a zase složí. Takto vznikne konečných 400 vrstev. Vždy záleží na tom, jaká mozaika se vytváří, ale tímto způsobem vznikají základní vrstvy. Někdy dochází k torzírování, a podle toho na damašku vzniká vzor čili kresba. Po následném naleptání je nádherně vidět, jak je materiál celkově skládán,“ říká mistr kovář, Jiří Čurda.

Před kalením se materiál dá pomalu zchladnout do popela. Krása damaškové oceli spočívá v tom, že nese vlastnosti obou ocelí. Je to tvrdá a houževnatá ocel, která vydrží opravdu mnoho. Ručnímu šmirglování až do nejemnějšího zrna předchází strojové broušení. Nakonec se ještě materiál leští filcem a může se leptat. Tím vynikne kresba, která vznikla při kování. V tuto chvíli už lze vidět, jak damašek vykoukne, a vzniká budoucí vzor. Po ponoření do kyseliny je již krásně viditelný vzor a design výsledného nože. Finální úpravou se potom jen vybrousí rukojeť tak, aby perfektně seděla v ruce.

http://www.kovarstvicurda.cz

Fotogalerie

Na rukojeti se používají tropická dřeva, mamutí kly, fosilní kosti, paroží. Tyto materiály dodají nožům ten pravý a originální vzhled, který je pasuje mezi naprostou elitu. Samozřejmostí je také kožené pouzdro. Díky síle pravé hovězí kůže jsou pouzdra skutečně pevná, odolná a zároveň vypadají elegantně a stylově.

Damaškové nože neboli nože z damascénské oceli patří k tomu nejluxusnějšímu a zároveň nejkvalitnějšímu, co lze v tomto odvětví vytvořit. Původní ocel byla vyráběna kdysi dávno v Indii a teprve poté se rozšířila do Turecka a Persie. Výrobu této oceli ovládalo jen několik málo mistrů, kteří vyráběli nože pevné a odolné s charakteristickým mramorováním. Svůj um si však pečlivě střežili. Nůž tak povýšili doslova na šperk, který má nejen tisíciletou historii, ale zároveň osobitost, což ocení zejména muži, kteří mají cit pro kvalitu a znají opravdové hodnoty. Je skvělé, že i dnes máme možnost pořídit si předmět, který je ukázkou řemeslného mistrovství. Výrobky od nožíře Jiřího Čurdy lze jen doporučit.

http://www.kovarstvicurda.cz

Nejčtenější

HANÁK New Collection

Nový matný lak antracit a přírodní dýha dubu rustikal hnědého

HANÁK NÁBYTEK představuje novou kolekci nábytku, která uspokojí i ty nejnáročnější klienty. Toužíte po něčem...

Chytrý trávník umí číst předpovědi počasí

Chytrý trávník umí číst předpovědi počasí

Jak šetřit s vodou? Jak zamezit vysychání půdy? Jak si udržet zelený trávník? A jak přitom ušetřit energii? To jsou...

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

V příjemném prostředí na břehu Hlučínského jezera nedaleko Ostravy leží unikátní dětský ranč, který se stal za léta...

Státu vynáší nová výstavba miliardy. Ty ale musí investovat jinak!

Státu vynáší nová výstavba miliardy. Ty ale musí investovat jinak!

Z výstavby tolik potřebných nových bytů, kanceláří, obchodů a skladů stát získává na daních od soukromých investorů...

Praha znovu sešívaná? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Praha znovu sešívaná? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Nejsledovanější zápas podzimu na české prvoligové scéně je tu. Na Letné si to rozdají dva nesmiřitelní rivalové Sparta...

Další z rubriky

Kabrhel vítězí v turnaji rozvadovského WSOP Circuit, vyhrává 5 milionů

Kabrhel vítězí v turnaji rozvadovského WSOP Circuit, vyhrává 5 milionů

Martin Kabrhel vítězí v hlavním turnaji globální série WSOP Circuit v rozvadovském King's Resortu. Nejúspěšnější český...

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Tajné erotické fantazie žen se stále častěji stávají skutečností na platformách nezávazného seznamování. Dámy zde mohou...

Adventní kalendář v Tipsportu: vyhrávat můžete úplně zadarmo

Adventní kalendář v Tipsportu – vyhrávat můžete úplně zadarmo

Sázkovou kancelář Tipsport jistě není třeba blíže představovat. Jedná se o lídra sázkového trhu, jehož logo vidíme na...

Co nám hrozí po padesátce? Zvětšená prostata

Po padesátce muže trápí zvětšená prostata, odneseme to i my ženy

Přibyla nám nějaká ta šedina, můžeme už být dědečkem, ale po padesátce jsme stále mladíci plní síly. V dnešní době jsme...

Najdete na iDNES.cz