Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vznik, projevy a léčba hemoroidů

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Hemoroidy (známé i jako hemeroidy) jsou jedním z nejrozšířenějších onemocnění. Problémy a následná léčba hemoroidů patří historicky mezi nejdéle známé a nejčastěji citované zdravotní potíže. Jak se taková léčba hemoroidů provádí?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Můžete s problémy skoncovat a nemusíte kvůli tomu ani na operaci | foto: ON CLINIC

První zmínky o hemoroidech nalézáme již ve starověku a první záznamy o tom, jaká byla léčba hemoroidů již ve středověku. Co jsou to vlastně hemoroidy? Jedná se o uzlovité žilní rozšířeniny (městky). V žilních pleteních pod kůží řitní krajiny a pod sliznicí řitního kanálu.
Rozeznáváme podle polohy vnitřní a zevní hemoroidy.

Podle velikosti hemoroidy 1 až 4 stupně. Na vzniku hemoroidů se podílejí faktory mechanické a hemodynamické – nadměrné napětí svěračů, porucha funkce tepenného a žilního oběhu.

Dále se připouští i další faktory, jako jsou poruchy střevní pasáže, zácpa, obezita, sedavý způsob zaměstnání, zvedání těžkých břemen, menší fyzická aktivita, konzumace většího množství alkoholu a kořeněných jídel, zvýšená spotřeba tmavého masa. Nízký příjem tekutin a vlákniny - stejně jako méněcennost žilní stěny a chybění žilních chlopní, stejně jako dědičný základ a onemocnění u většího množství členů jedné rodiny.

Projevy onemocnění jsou mnohem častěji místní než celkové. Patří sem bolesti v oblasti řitního otvoru, svědění, pálení, hlenový výtok, pocit vlhka a zejména příměsi jasně červené krve ve stolici, či na toaletním papíru. Vzácně se vyskytují celkové příznaky jako jsou porucha vyprazdňovacího reflexu, chudokrevnost z chronických krevních ztrát nebo zánětlivé komplikace.

Léčba hemoroidů

Častými komplikacemi jsou tzv. trombózy uzle, kdy se objeví zduřelý bolestivý uzel s napjatou ztenčenou kůží, ten se hojí většinou vazivovou přeměnou a vytváří tzv. řitní výčnělky - ty většinou nevyžadují léčení. Pokud však pro velikost a četnost nevyvolají ekzém a svědění, pro které je nutná léčba hemoroidů.

Léčeba hemoroidů zevních je vždy chirurgická, ale až když dosahuje větších rozměrů a způsobují svědění a ekzém kolem řitního otvoru. Trombózu uzle je nutné řešit chirurgicky - rozříznutím uzle v místním či celkovém znecitlivění a odstranění krevní sraženiny klidovým režimem a zvýšenou hygienou řitní krajiny. Léčení vnitřních uzlů se řídí jejich velikostí a klinickými obtížemi a je:

1. konzervativní
2. endoskopické
3. chirurgické

sukenka

Základem konzervativní léčby je změna životosprávy a hygienických návyků (zvýšení tělesné aktivity, zvýšení příjmu tekutin na 2 – 3 litry denně, zvýšení příjmu vlákniny, snížení příjmu masa a masových výrobků, omezení kořeněných jídel).

Důležitým faktorem je pěstování těchto návyků i u dětí. Důležitou součástí konzervativní léčby je místní podávaní léků ve formě mastí a čípků s proti-bolestivými a protizánětlivými účinky a rovněž celkové podávání léků s účinkem na žilní systém. Velké možnosti má dnes zejména endoskopická léčba hemoroidů za pomocí moderních vyšetřovacích přístrojů. Její výsledky jsou dobré, invazivita malá.

Řadíme sem podvázaní hemoroidů pomocí elastických ligatur, koagulací uzlů infračerveným světlem, laserem, injekční skleroterapii, a kryaci pomocí tekutého dusíku anebo použitím bipolární koagulační diatermie.

Tyto metody jsou nejpoužívanější a mnohdy se kombinují. Všechny tyto metody patří mezi nechirurgické fixační zákroky, které mají za cíl vytvořit jizvu, kterou se hemoroidální pleten upevní na svalstvo a zabrání výhřezu uzle. Nejčastěji používanou metodou je tzv. Barronova ligatura, která se provádí ambulantně.

Pokročilá stádia onemocnění jsou indikovaná operačnímu řešení a přistupujeme k nim až po selhání konzervativní a endoskopické léčby. Tato léčba hemoroidů se provádí otevřeným či zavřeným způsobem v celkové anestesii při hospitalizaci.

Jaká je prevence?

Odstranit civilizační návyky jako je sedavý způsob života , nepravidelná strava, nevhodný pitný režim apod. Je důležité dbát o pravidelné vyprazdňování, dostatečný příjem tekutin a vlákniny, řádný tělesný pohyb, vyloučení škodlivých látek, omezení některých složek potravy vedoucích k zácpě a rovněž o pravidelnou hygienu řitní krajiny. A pěstování těchto návyků u dětí.

Jak vyšetřujeme pacienta?

V diskrétním prostředí nejprve lékař pohovoří s pacientem o jeho potížích, o délce trvání, o přítomnosti krve či hlenu, bolestech a o tom, zda byla už nějáká léčba hemoroidů prováděna, eventuálně o předchozím vyšetření.

Následuje vyšetření prstem a nakonec instrumentální vyšetření pomocí endoskopických vyšetřovacích přístrojů na jedno použití. Poté je stanovena diagnóza a navrhnut léčebný postup.

Proč je léčba hemoroidů nutná?

Hemoroidy mají vždy tendenci k zvětšování a progresi nálezu. Ale nesmíme každé krvácení z konečníku považovat za krvácení z hemoroidů, ale je nutné vyloučit možnost výskytu mnohem závažnějších onemocnění jako jsou: vředový zánět tlustého střeva nebo rakoviny konečníku či tlustého střeva, které jsou v naši populaci velice časté.

čekárna

Léčba hemoroidů na specializovaném pracovišti ProctoClinic?

Jedná se o specializované pracoviště. Léčba hemoroidů vnitřních a léčba řitních prasklin se zde provádí metodou legace a foto-koagulace infračerveným světlem. Pracují zde špičkoví odborníci na tuto problematiku s bohatými zkušenostmi, kteří se mohou pochlubit vysokou úspěšností léčby hemoroidů pomocí minimálně bolestivých metod.

Léčba hemoroidů se provádí ambulantně, bez nutnosti hospitalizace, anestesie a nevyžadují pracovní neschopnost. Pacienti jsou vyšetřeni v diskrétním prostředí v centru Prahy a Brna. Vyšetření a ošetření není hrazené pojišťovnou.

Kontakt

Pro více informací na téma léčba hemoroidů volejte 22 44 22 486 -7

nebo bezplatnou linku 800 103 300 v pracovní dny mezi 8:00 - 19:00 hod.

Svůj dotaz je možné poslat i e-mailem na: procto@onclinic.cz

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Další z rubriky

Nový život bez kil navíc

Ke konci programu Cambridge Weight Plan se účastnice sešly při focení s...

Přihlásily se do výzvy s programem Cambridge Weight Plan a začaly nový život. Tři odvážné ženy díky podpoře výživových...

Získejte za letní ceny formování postavy, konec holení a jiná ošetření

Získejte za letní ceny formování postavy, konec holení a jiná ošetření

Po těchto letních ošetřeních budete vypadat, jako by luxusní dovolená trvala několik let! S korektivními dermatoložkami...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Najdete na iDNES.cz