Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výzkumný ústav veterinárního lékařství zúročuje léta výzkumu

Komerční sdělení   10:00aktualizováno  10:00
Na vavřínech neusíná brněnský Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i. Jen za červen má na kontě zajímavé výsledky a aktivity. Ještě dnes na půdě ústavu probíhá Týden otevřených dveří, který uspořádalo Centrum pro transfer technologií, zajišťující prohloubení komerční spolupráce s praxí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Výzkumný ústav veterinárního lékařství zúročuje léta výzkumu | foto: Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v.v.i.

Výzkumný ústav veterinárního lékařství (VRI) chce nejenom představit odborné veřejnosti své nové produkty a aktivity, ale rád by diskutoval s jejich zástupci o jejich potřebách a svých možnostech jim odborně pomoci. Na základě těchto vzájemných debat chce ústav následně upřesňovat zaměření svého aplikovaného výzkumu, jenž ve VRI vycházel a bude i nadále vycházet z vlastní hluboké badatelské práce. Pozoruhodným výsledkem ústavu z poslední doby je vyvinutí vakcíny proti boreliové infekci, která byla veřejnosti představena v rámci celostátní tiskové konference.

Týden otevřených dveří

Týden otevřených dveří pro odbornou veřejnost nabídl každý den program s jinou tematikou. Úvod patřil dojnicím, masnému skotu, ovcím a kozám, následovalo zaměření na prasata, drůbež a malá zvířata společně s otázkou antimikrobiální rezistence. Závěrečný den se soustředí na kvalitu a bezpečnost potravin.

Ústav denně navštívilo několik desítek odborníků ze zemědělské a veterinární sféry. Nedílnou součástí programu byla kromě odborné přednášky návštěva vybraných odborných pracovišť ústavu. Hosté měli možnost prohlédnout si některé unikátní technologie a zařízení, která jsou součástí výzkumné infrastruktury. Ocenili zejména vysokou úroveň vybavení laboratoří a spektrum řešených témat. Mezi nejvýznamnější hosty Týdne otevřených dveří patřil např. náměstek ministra zemědělství Ing. Jindřich Šnejdrla.

Výzkumný ústav veterinárního lékařství zúročuje léta výzkumu

Vakcína proti borelióze

V případě boreliózy je zatím jedinou, nikoliv však stoprocentní léčbou včasné nasazení antibiotik na počátku onemocnění. I léčení pacienti však nemusí zůstat bez následků. Vyvinout vakcínu proti bakteriím, které parazitují v tělech zvířat a člověka, se snaží vědci na celém světě. Odborníci z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně pracovali na projektu společně s partnery z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Fyzikálního ústavu AV ČR čtyři roky. Podařilo se jim vyvinout vakcínu proti boreliové infekci, která by umožnila prevenci před infekcí u zvířat, zejména psů.

Unikátnost vakcíny českých vědců spočívá ve způsobu její konstrukce. Podařilo se totiž definovat konkrétní části bakterií, boreliové antigeny, které jsou schopny rozlišit protilátky imunizovaného jedince. Spojením úseků povrchových proteinů z různých kmenů borelií vznikly unikátní antigeny, které navozují účinnou imunitní odpověď.

Výzkumný ústav veterinárního lékařství zúročuje léta výzkumu

Počítá se s patentem a uvedením na trh

Vědci zatím přenášeli infekci na experimentální zvířata injekčně a nesetkali se s žádnou vedlejší nežádoucí reakcí. Antigeny, které nenarušují imunitu zvířat, jsou již předmětem patentové přihlášky a ochrání je patent. 

V další fázi čeká vědce ještě klíšťový model přenosu infekce, který zároveň umožní posoudit schopnost vakcíny bránit nejen rozvoji infekce, ale i jejímu přenosu z klíštěte na hostitele. K uvedení vakcíny na trh bude nutné úspěšně zvládnout proces registrace. Technologický provoz pro výrobu vakcíny připravuje soukromá farmaceutická společnost Bioveta, a. s., která s ústavem v této oblasti spolupracuje. V nejbližších letech hodlá vakcínu rovněž dostat na veterinární trh.

Výzkumný ústav veterinárního lékařství zúročuje léta výzkumu

Boj s nebezpečím klíšťové encefalitidy

V současné době neexistuje žádná specifická léčba ani proti klíšťové encefalitidě. Výzkumný ústav veterinárního lékařství se ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR v Praze se proto na svém pracovišti věnuje vývoji antivirových preparátů, které by byly účinné. Na světě je nyní první molekula, která vykazuje antivirový účinek proti viru v buněčných kulturách. V budoucnu by mohla být využívána jako terapeutikum, avšak k uvedení konečného léku na trh povede ještě dlouhá cesta, která může trvat až deset let. Prvním krokem budou experimenty na laboratorních zvířatech.

Vzhledem k tomu, že klíšťová encefalitida oslabuje i imunitní systém hostitele, snaží se vědci rovněž kombinovat potenciální antivirotikum s látkami, které by potlačily nežádoucí reakce imunity. Klíšťovou encefalitidu studují vědci veterinárního ústavu z moha hledisek. Věnují se jednak výzkumu klíšťat coby přenašečů nákazy i výskytu virů v různých přírodních ohniscích v České republice a zahraničí. Rovněž studují procesy, které se odehrávají v infikovaném jedinci. Zásadní oblast výzkumu se týká otázky vstupu viru do mozku hostitele.

Výzkumný ústav veterinárního lékařství zúročuje léta výzkumu

Hledání léku na vzteklinu

Výzkumný tým pana doc. Daniela Růžka z oddělení Virologie je členem mezinárodního konsorcia Asklepios, vedeného prof. Abem Osterhausem, jedním z nejvýznamnějších světových virologů a zároveň objevitelem viru SARS či H5N1. Společným zájmem je výzkum nových potenciálních léků pro nakažené vzteklinou, která v závěrečném stádiu představuje pro člověka jistou smrt. Úloha výzkumného ústavu spočívá především v testování průniku látek do mozku hostitele a ve studiu interakcí potenciálních léčiv s buňkami v centrální nervové soustavě.

Společně s partnerskými výzkumnými organizacemi vyvíjí Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně i nová antivirotika a protinádorové preparáty. Dokončuje se také vývoj unikátního systému pro neinvazivní, bezbolestné a bezpečné vakcinace. Více informací o aktivitách ústavu lze nalézt na www.vri.cz

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

První globální ročník soutěže „P&G CEO Challenge“ je otevřen.
První globální ročník soutěže „P&G CEO Challenge“ je otevřen

Zájemci se mohou začít registrovat do prvního globálního ročníku prestižní soutěže společnosti Procter & Gamble – P&G CEO CHALLENGE. Soutěž CEO CHALLENGE...  celý článek

Skákat pro zdravé srdce dorazilo přes pět stovek žáků.
Na akci Skákat pro zdravé srdce dorazilo přes pět stovek žáků

I za nepříznivého počasí dorazilo na akci Skákejme pro zdravé srdce, kterou pořádal v pondělí 25. září 2017 na Kostelním náměstí v Ústí nad Labem Nadační fond...  celý článek

STEMA-TECH-řešení požadavků v oblasti průmyslové automatizace.
STEMA-TECH-řešení požadavků v oblasti průmyslové automatizace

Jak bychom mohli definovat automatizaci? Automatizace je důkazem rychlého pokroku techniky a označuje použití řídicích systémů k řízení průmyslových zařízení a...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.