Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výzkumný ústav veterinárního lékařství zúročuje léta výzkumu

Komerční sdělení   10:00aktualizováno  10:00
Na vavřínech neusíná brněnský Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i. Jen za červen má na kontě zajímavé výsledky a aktivity. Ještě dnes na půdě ústavu probíhá Týden otevřených dveří, který uspořádalo Centrum pro transfer technologií, zajišťující prohloubení komerční spolupráce s praxí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Výzkumný ústav veterinárního lékařství zúročuje léta výzkumu | foto: Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v.v.i.

Výzkumný ústav veterinárního lékařství (VRI) chce nejenom představit odborné veřejnosti své nové produkty a aktivity, ale rád by diskutoval s jejich zástupci o jejich potřebách a svých možnostech jim odborně pomoci. Na základě těchto vzájemných debat chce ústav následně upřesňovat zaměření svého aplikovaného výzkumu, jenž ve VRI vycházel a bude i nadále vycházet z vlastní hluboké badatelské práce. Pozoruhodným výsledkem ústavu z poslední doby je vyvinutí vakcíny proti boreliové infekci, která byla veřejnosti představena v rámci celostátní tiskové konference.

Týden otevřených dveří

Týden otevřených dveří pro odbornou veřejnost nabídl každý den program s jinou tematikou. Úvod patřil dojnicím, masnému skotu, ovcím a kozám, následovalo zaměření na prasata, drůbež a malá zvířata společně s otázkou antimikrobiální rezistence. Závěrečný den se soustředí na kvalitu a bezpečnost potravin.

Ústav denně navštívilo několik desítek odborníků ze zemědělské a veterinární sféry. Nedílnou součástí programu byla kromě odborné přednášky návštěva vybraných odborných pracovišť ústavu. Hosté měli možnost prohlédnout si některé unikátní technologie a zařízení, která jsou součástí výzkumné infrastruktury. Ocenili zejména vysokou úroveň vybavení laboratoří a spektrum řešených témat. Mezi nejvýznamnější hosty Týdne otevřených dveří patřil např. náměstek ministra zemědělství Ing. Jindřich Šnejdrla.

Výzkumný ústav veterinárního lékařství zúročuje léta výzkumu

Vakcína proti borelióze

V případě boreliózy je zatím jedinou, nikoliv však stoprocentní léčbou včasné nasazení antibiotik na počátku onemocnění. I léčení pacienti však nemusí zůstat bez následků. Vyvinout vakcínu proti bakteriím, které parazitují v tělech zvířat a člověka, se snaží vědci na celém světě. Odborníci z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně pracovali na projektu společně s partnery z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Fyzikálního ústavu AV ČR čtyři roky. Podařilo se jim vyvinout vakcínu proti boreliové infekci, která by umožnila prevenci před infekcí u zvířat, zejména psů.

Unikátnost vakcíny českých vědců spočívá ve způsobu její konstrukce. Podařilo se totiž definovat konkrétní části bakterií, boreliové antigeny, které jsou schopny rozlišit protilátky imunizovaného jedince. Spojením úseků povrchových proteinů z různých kmenů borelií vznikly unikátní antigeny, které navozují účinnou imunitní odpověď.

Výzkumný ústav veterinárního lékařství zúročuje léta výzkumu

Počítá se s patentem a uvedením na trh

Vědci zatím přenášeli infekci na experimentální zvířata injekčně a nesetkali se s žádnou vedlejší nežádoucí reakcí. Antigeny, které nenarušují imunitu zvířat, jsou již předmětem patentové přihlášky a ochrání je patent. 

V další fázi čeká vědce ještě klíšťový model přenosu infekce, který zároveň umožní posoudit schopnost vakcíny bránit nejen rozvoji infekce, ale i jejímu přenosu z klíštěte na hostitele. K uvedení vakcíny na trh bude nutné úspěšně zvládnout proces registrace. Technologický provoz pro výrobu vakcíny připravuje soukromá farmaceutická společnost Bioveta, a. s., která s ústavem v této oblasti spolupracuje. V nejbližších letech hodlá vakcínu rovněž dostat na veterinární trh.

Výzkumný ústav veterinárního lékařství zúročuje léta výzkumu

Boj s nebezpečím klíšťové encefalitidy

V současné době neexistuje žádná specifická léčba ani proti klíšťové encefalitidě. Výzkumný ústav veterinárního lékařství se ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR v Praze se proto na svém pracovišti věnuje vývoji antivirových preparátů, které by byly účinné. Na světě je nyní první molekula, která vykazuje antivirový účinek proti viru v buněčných kulturách. V budoucnu by mohla být využívána jako terapeutikum, avšak k uvedení konečného léku na trh povede ještě dlouhá cesta, která může trvat až deset let. Prvním krokem budou experimenty na laboratorních zvířatech.

Vzhledem k tomu, že klíšťová encefalitida oslabuje i imunitní systém hostitele, snaží se vědci rovněž kombinovat potenciální antivirotikum s látkami, které by potlačily nežádoucí reakce imunity. Klíšťovou encefalitidu studují vědci veterinárního ústavu z moha hledisek. Věnují se jednak výzkumu klíšťat coby přenašečů nákazy i výskytu virů v různých přírodních ohniscích v České republice a zahraničí. Rovněž studují procesy, které se odehrávají v infikovaném jedinci. Zásadní oblast výzkumu se týká otázky vstupu viru do mozku hostitele.

Výzkumný ústav veterinárního lékařství zúročuje léta výzkumu

Hledání léku na vzteklinu

Výzkumný tým pana doc. Daniela Růžka z oddělení Virologie je členem mezinárodního konsorcia Asklepios, vedeného prof. Abem Osterhausem, jedním z nejvýznamnějších světových virologů a zároveň objevitelem viru SARS či H5N1. Společným zájmem je výzkum nových potenciálních léků pro nakažené vzteklinou, která v závěrečném stádiu představuje pro člověka jistou smrt. Úloha výzkumného ústavu spočívá především v testování průniku látek do mozku hostitele a ve studiu interakcí potenciálních léčiv s buňkami v centrální nervové soustavě.

Společně s partnerskými výzkumnými organizacemi vyvíjí Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně i nová antivirotika a protinádorové preparáty. Dokončuje se také vývoj unikátního systému pro neinvazivní, bezbolestné a bezpečné vakcinace. Více informací o aktivitách ústavu lze nalézt na www.vri.cz

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Operátoři v roli Ježíšků. Který letos přišel s nejlepšími dárky?

Operátoři v roli Ježíšků: Který letos přišel s nejlepšími dárky?

Ani tento rok mobilní operátoři nezapomněli pro své zákazníky přichystat sváteční nadílku. Své vánoční kampaně spustili...

Tichá, pracovitá, výkonná. Jak vybrat čističku vzduchu?

Tichá, pracovitá, výkonná: Jak vybrat čističku vzduchu?

Smog nebo alergeny v podobě roztočů či plísní mají aktuálně zelenou, a nejen alergici nebo astmatici řeší, jak zdravě...

El Clásico na vlastní oči. Dokáže Real zastavit rozjetou Barcelonu?

El Clásico na vlastní oči: Dokáže Real zastavit rozjetou Barcelonu?

Zhlédnout ta nejkvalitnější fotbalová utkání je snem nejen mnohých mužů. V minulosti to byl problém, jelikož nebylo...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz