Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak využít nanotechnologie v běžném životě?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Možná jste o nanotechnologiích slyšeli naposledy ve školních lavicích nebo v televizi a připadají vám trochu mimo běžnou realitu. Věděli jste ale, že je můžete výborně použít v běžném životě, například při úklidu?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Využití nanotechnologií v běžném životě | foto: IMPRE CZ s.r.o.

Doba pokročila obrovskými skoky a aplikace nanočástic a nanotechnologií v různých oborech i v každodenním životě už není nic výjimečného. Z vědeckých laboratoří se mílovými skoky přesunuly i mezi běžné lidi.

Jak právě já můžu nanotechnologie využít

Pokud vás zajímá, jak byste se právě vy mohli dostat k takovým technologiím, které vám v uších zní spíše jako součást nějakého fantasy filmu, zkuste zabrousit na stránky firmy NanoConcept se zajímavou nabídkou německých produktů zaměřených na ochranu a úpravu povrchů. Najdete zde prostředky k impregnaci povrchů, čištění, ochranu proti zamlžení, nehořlavou úpravu, antikorozní prostředky, barvy, laky a mnoho dalšího, vše na principu nanotechnologií.

Co jsou to vlastně nanotechnologie

Nanotechnologie je oblast vědy a průmyslu, která využívá k tvorbě materiálů neobvyklých a nových vlastností manipulaci s atomy. Výzkum byl převeden do praxe a dnes už se s těmito technologiemi můžeme setkat napříč různými obory. „Nano“ znamená z řečtiny „malý“, fyzikálně je nanometr jedna miliardtina metru (10-9). Tyto technologie tak pronikají do nepředstavitelně malých světů, což přináší donedávna netušené možnosti.

Výhody nano impregnace

V domácnosti a běžném životě by vás mohly zajímat třeba právě prostředky pro nano impregnaci, nejúčinnější impregnace totiž funguje právě na konceptu nanotechnologií. Vytvoří na povrchu předmětu neviditelnou vrstvu, která jej chrání před vlhkostí, špínou, mastnotou a usazováním mikrobů. Zároveň je ale prodyšná a odolává setření, takže předmět můžete běžně používat, jen jeho očista bude mnohem jednodušší. Skvělé je, že aplikační možnosti jsou téměř nekonečné, k nejběžnějším využitím v domácnostech patří impregnace sanitární keramiky, skla, kůže nebo textilu, chránit se ale může i povrch automobilu, nábytku, kamene, dřeva nebo kovových ploch.

Čistota bez námahy

Zkrátka nano impregnaci využijete všude tam, kde chcete povrch udržet čistý bez velké námahy a uchovat jej jako nový co nejdéle. Ušetříte si spoustu práce, například místo zajíždění do automyčky každý měsíc se frekvence mytí auta výrazně sníží, a navíc k tomu nebudete potřebovat žádné speciální prostředky.

Nano technologie v koupelně

Princip fungování nano impregnace si můžeme vysvětlit na ochraně koupelny. Sanitární keramiku nebo sklo stačí ošetřit speciálními prostředky ze sady firmy NanoConcept buďto svépomocí, nebo nechat vše na odborném pracovníkovi. Přípravky vytvoří na površích umyvadla, vany a dalších součástí koupelny neviditelný film, který zabrání usazení nečistoty, mastnoty i vodního kamene. Kapky vody na povrchu nezůstávají, jednoduše stečou. K úklidu pak postačí vlhký hadřík a doba se zkrátí na třetinu, ochranný film vydrží na povrchu minimálně jeden rok.

Inspirace z přírody- efekt lotosového květu

Nano impregnace byla vyvinuta na základě poznatků z přírody a určitě vás zajímá, čím se vědci inspirovali. Byl to lotosový květ, tedy květ vodní rostliny lotos, která je podobná leknínům. Roste ve stojatých vodách Asie nebo Ameriky, vyrůstá z bahna, a přesto jsou její květy na hladině vždy skvostně čisté, bez špíny a dokonce i bez kapek vody. Jak je to možné? Samočistící efekt je způsoben speciálním povrchem okvětních listů, které jsou pokryty miliardami hrbolků mikroskopické velikosti. Mezi ně se nedokážou dostat ani špína, ani voda. A moderní prostředky využívají právě tento „efekt lotosového květu“ v praxi.

Technologie firmy NanoConcept

Německá firma NanoConcept vyvíjí zajímavé prostředky zaměřené hlavně na ošetření a impregnaci povrchů, které se hodí běžně do domácností a každý si je může vyzkoušet. Finančně nejsou nijak nedostupné a jejich efekt je dlouhý, většinou několik měsíců. Vyrobeny jsou z nano částic a dalších složek, které se s ošetřovaným povrchem pevně spojí. Komponenty určené k přilnutí se orientují směrem k ošetřené ploše, komponenty pro efekt lotosového květu zase směrem ven.

Pozor na přípravky, které příliš nefungují

Dějte si pozor, na trhu je mnoho přípravků s označením „NANO“, které ale se skutečnými a fungujícími nanotechnologiemi nemají nic společného. Mohou fungovat na bázi silikonů, teflonu, olejů nebo akrylu. Jejich efekt není rozhodně dlouhodobý, nefungují tak dobře a musí se neustále obnovovat a ve výsledku na nich rozhodně neušetříte.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním.

Chránit obyvatele před následky sucha i extrémů počasí pomohou starostům nové dotace z fondů EU. Rezort životního...

Uspějí české týmy v Evropské lize? Tipér makula80 míří na 676 700 Kč

Uspějí české týmy v Evropské lize? Tipér makula80 míří na 676 700 Kč

Po Lize mistrů i o postup do play off zahrají i tři české týmy v Evropské lize. Plzni a Slavii tipéři věří, naopak Zlín...

Jak vybrat vánoční stromek a jak se o něj starat

Jak vybrat vánoční stromek a jak se o něj starat

Jen málokdo v ČR nemá na Štědrý den ozdobený stromeček. Většina lidí a určitě všechny rodiny s dětmi pak chtějí vánoční...

Ve výběru barvy vozu jsme konzervativní

Ve výběru barvy vozu jsme konzervativní.

I když automobilky nabízejí stále více různých atraktivních barev, zákazníci u nových automobilů nadále nejraději volí...

Další z rubriky

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Český výrobek roku 2017 zná své vítěze. A hrajte o luxusní dovolenou

Český výrobek roku 2017 zná své vítěze. A hrajte o luxusní dovolenou.

Při příležitosti svátku českých výrobků, který se každoročně koná 27. října, byly vyhlášeny oficiální výsledky ankety...

Mohou být investice a výnosy garantované? Ano, mohou

Mohou být investice a výnosy garantované? Ano, mohou.

Finančním produktem, který v posledních měsících zaznamenává zvýšený zájem klientů, je investiční životní pojištění.

Pravý americký dýňový koláč
Pravý americký dýňový koláč

Vyzkoušejte recept na zaručenou podzimní delikatesu.

Najdete na iDNES.cz