Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Využijte investiční pobídky, dotace budou mít pauzu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Domácí i zahraniční investoři mohou již řadu let využívat investiční pobídky jako jednu z podpor svých podnikatelských aktivit. Díky novele zákona o investičních pobídkách, platné od července letošního roku, je tato forma podpory výrazně atraktivnější.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Využijte investiční pobídky, dotace budou mít pauzu | foto: eNovation s.r.o.

Novela investičních pobídek cílí na podporu větších investic

V červenci začala platit novela zákona č. 72/2000 Sb. o investičních pobídkách, která upravuje podmínky jejich čerpání s ohledem na konkurenční prostředí evropského regionu. Investiční pobídky se nyní nejvíce liší prodlouženou dobou čerpání slevy na dani z příjmu z 5 na 10 let, což do České republiky přiláká zejména projekty s delší mírou návratnosti a větší přidanou hodnotou.

Další zásadní novinkou v oblasti podpory investic je zahrnutí technologických center a center strategických služeb. Do České republiky tak mají otevřené dveře projekty zaměřené na výzkum a vývoj, které proinvestují minimálně 10 mil. Kč a současně vytvoří čtyřicet pracovních míst a projekty strategických center (např. center sdílených služeb zaměřených na administraci vnitřních firemních činností či center pro tvorbu software), které vytvoří min. 100 pracovních míst. Minimální výše investice u nich není stanovena.

Novinka: strategická investiční akce

Zcela novou úpravou je zavedení institutu strategické investiční akce, která cílí na kapitálově náročné high-tech investice. Podniky ve zpracovatelském průmyslu, které proinvestují částku nad 500 mil. Kč a vytvoří min. 500 pracovních míst, a strategická centra s výší investice alespoň 200 mil. Kč a vytvořením min. 100 pracovních míst, mohou čerpat kapitálovou podporu ve výši 5 až 7 % tzv. způsobilých nákladů. Česká republika se tímto zařadila mezi ty konkurenční země, které své investory lákají na přímou finanční dotaci.

Využijte investiční pobídky, dotace budou mít pauzu

Dle nového zákona, o investičních pobídkách na podporu dosáhnou i ty výrobní projekty, které proinvestují "jen" 50 až 100 mil. Kč (v závislosti na regionu), a nevejdou se tak pod hlavičku strategické akce. Minimálně polovina jejich nákladů ovšem musí směřovat do pořízení nového strojního zařízení a projekt musí být alespoň z poloviny financován z vlastních zdrojů.

Podnikatelé v ekonomicky slabých regionech také mohou čerpat podporu formou dotace na školení a rekvalifikaci zaměstnanců či využít nákupu území za zvýhodněnou cenu. Hodnota jednotlivých podpor je stanovena dle tzv. Regionální mapy veřejné podpory.

Maximální výše podpory je 40 % (30 % v Plzeňském a Jihočeském kraji) celkových uznatelných nákladů. Projekty na území hlavního města Prahy nemají možnost získat žádnou investiční podporu, klíčové ovšem není sídlo společnosti, ale místo realizace.

Investiční pobídky pro všechny projekty, které splní zákonné požadavky

Na rozdíl od dotačních programů EU nemají investiční pobídky omezený rozpočet pro přerozdělování veřejných peněz, investoři tak mají dostatek času svá strategická podnikatelská rozhodnutí promyslet.

Není také třeba čekat na otevírání výzev a směřovat podání projektu hned na začátek, jelikož pobídkový program běží bez přerušení a podané projekty mezi sebou nesoutěží. Jsou tedy podpořeny všechny podnikatelské záměry, které zákonné požadavky splní. Příjemnou skutečností je absence nutnosti pořádání výběrového řízení na veškeré větší investice, jako tomu je u projektů podporovaných ze strukturálních fondů EU.

Dalo by se také říci, že nově zavedená podpora technologických center je volnou náhradou za dotační program Potenciál a poskytování podpory centrům strategických služeb volně navazuje na program ICT a strategické služby.

U dotačních programů jsou podmínky čerpání investice diverzifikovány pro malé, střední a velké podniky, investiční pobídky mají podmínky jednotné, parametrizované zejména pro střední a velké společnosti.

výzkum a vývoj

Jediná možnost čerpání veřejné podpory

Investiční pobídky patří do portfolia podnikatelské podpory již řadu let, ale díky jejich dosavadní nepříznivé úpravě se investoři spíše orientovali na získávání financí ze strukturálních fondů EU.

V tuto dobu je otevřen již poslední dotační program Potenciál, do kterého je možno posílat registrační žádosti od 13. srpna do 15. října letošního roku. Po jeho uzavření nebude možné o dotace z EU žádat. Investiční pobídky se tak stanou jediným podpůrným nástrojem do roku 2014, kdy začíná nové dotační období.

Máte-li zájem využít finanční podpory vašeho podnikání a dozvědět se více informací o novele zákona o investičních pobídkách, kontaktujte poradenskou společnost eNovation s.r.o. na bezplatné lince 800 190 163 nebo navštivte stránky www.investicnipobidky.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Studenti VŠO budou trénovat s reprezentanty klubu Florbal Chodov.
Studenti VŠO budou trénovat s reprezentanty klubu Florbal Chodov

Vysoká škola obchodní v Praze (VŠO) nabízí studentům hodiny florbalu. Trénovat budou s reprezentanty klubu Florbal Chodov.   celý článek

Poskytnutí virtuálního sídla firmy je snadné. Jak na to?
Poskytnutí virtuálního sídla firmy je snadné. Jak na to?

Toužíte po prestižní adrese pro svou firmu? Kvůli dobré vizitce a prestiži nemusíte celou svou společnost stěhovat. Poskytnutí virtuálního sídla firmy vám...  celý článek

Vydejte se s CK SEN na poznávací zájezdy do exotiky s 13% slevou.
Vydejte se s CK SEN na poznávací zájezdy do exotiky s 13% slevou

125 zemí světa, 25 let zkušeností, špičkoví průvodci – to nabízí Cestovní kancelář SEN, která startuje prodej poznávacích zájezdů first minute s rekordní 13%...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.