Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích má novou atrakci

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše bude součásti nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti VÍTKOVIC. Vysoká pec, jedna z hlavních dominant Ostravy, v uplynulých měsících povyrostla o zhruba 25 metrů a stala se tak nejvyšším geografickým bodem ve městě.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích má novou atrakci | foto: Dolní oblast Vítkovice

Návštěvníci se rozhlédnou po okolí z téměř 80 metrů

S nápadem přidat Vysoké peci č. 1 (nazývané krátce také VP1) nástavbu přišel dvorní architekt Dolní oblasti VÍTKOVICE (DOV) Josef Pleskot. Původní výška pece, ve které se dříve tavilo železo, byla 63,6 m. Nově se nyní vrchol věže tyčí ve výšce 77,7 m.

Vestavěná prosklená válcová nástavba bude sloužit jako vyhlídková věž s multifunkčními prostory. „Projekt propojuje v úrovni 55 metrů prezentační prostor jako součást naučné stezky po peci, v úrovni 62 metrů kavárnu, v úrovni 66 metrů klub a ve výšce 71 metrů střešní vyhlídkovou terasu,“ představuje „novou“ pec Petr Koudela, ředitel sdružení Dolní oblast VÍTKOVICE, který pro lepší představu dodává: „Na vrcholu pece jsme vlastně postavili věž o výšce celého paneláku.“

Zážitky i vzdělávání v oblacích

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích má novou atrakci

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích má novou atrakci

Hlavní prezentační prostor, který se stane součástí prohlídkové trasy s názvem “Taje ocelového města”, bude návštěvníkům představovat podrobnosti ze života celého tehdejšího vítkovického závodu. V kavárně si pak mohou příchozí u kávy a občerstvení užít relax s překrásným výhledem.

Klub nad kavárnou bude sloužit zejména k pořádání diskusních fór a přednášek organizovaných Dolními Vítkovicemi. Klubové prostory budou ale využity i pro výuku a popularizaci technických oborů a přírodních věd, jak už se stalo v DOV dobrým zvykem.

Vysoká pec nabídne komentované vyhlídky a adrenalinový chodník

Největším lákadlem pak bude podle ředitele Koudely samotný vrchol věže: „Střešní vyhlídková terasa umožní návštěvníkům komentované vyhlídky na Vítkovice, na samotnou Ostravu, ale i na vzdálené okolí s Beskydami. Terasa bude navíc vybavena dalekohledy.“

Pro ty, kteří nemají problém s výškovými výstupy, bude připraven adrenalinový chodník, který navozuje dojem, jakoby vedl až do oblak. „Jde o lávku v podobě šroubovice, která vede okolo nástavby, kde se budete moci procházet až do výšky 80 metrů po děrovaném plechu a vidět pod sebou celou tu hloubku,“ avizuje nevšední zážitky Petr Koudela.

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích má novou atrakci
Vysoká pec v Dolních Vítkovicích má novou atrakci

Symbolický oheň nad Ostravou

Nástavba Vysoké pece je architektonickým symbolem ohně, který vždy nad pecí vzplál, když se produkoval velký objem vysokopecního plynu. Současně navazuje na nejlepší práce architektů konstruktivismu. „Je to nekonečná spirála, symbol dynamiky, prosperity a vztahu k něčemu víc, nejen k materiální podstatě člověka,“ říká architekt Josef Pleskot, autor projektu.

Povyrostlá Vysoká pec je podle něj inspirována také slavným Nekonečným sloupem světoznámého, uznávaného sochaře a fotografa rumunského původu Constantina Brancusiho (1876-1957). Ostrava tak má nyní v nejlepším slova smyslu blíže i ke světovému umění.

S financováním pomohla EU

Celkové náklady projektu „ VYSOKÁ PEC Č. 1 – NÁSTAVBA“ jsou zhruba 60 miliónů korun (včetně DPH). Z toho 85 procent nákladů je hrazeno z Evropského fondu pro regionální rozvoj, a to prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS 2 Moravskoslezsko. Zbývajících 15 procent a případné další výdaje hradí zájmové sdružení právnických osob Dolní oblast VÍTKOVICE .

ROP Moravskoslezsko

ROP Moravskoslezsko

Práce na nástavbě začaly v únoru 2014. V letních měsících loňského roku vznikla ocelová konstrukce nástavby. Na přelomu listopadu a prosince 2014 začalo budování samotné nástavby. První návštěvníci se na vyšší Vysokou pec dostanou od května. Čtěte také: „Zámek a pece. Spojenectví Litomyšle a Ostravy má přilákat více turistů“.

Dolní oblasti Vítkovice (DOV)

Dolní oblasti Vítkovice (DOV)

Více informací o projektu „VYSOKÁ PEC Č. 1 – NÁSTAVBA“ Dolní oblasti VÍTKOVICE najdete na www.dolnivitkovice.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Další z rubriky

Na silnicích Moravskoslezského kraje se bude pracovat do konce října

Kraj má na opravy silnic přes miliardu korun, opravy skončí v říjnu

Téměř 105 milionů korun ze svého rozpočtu, 215 milionů od státu a 941 milionů korun z evropských fondů dá letos...

ODISky prvňáčkům zdarma

ODISky prvňáčkům zdarma

Dopravní podnik Ostrava (DPO) nabízí podobně jako v loňském roce letošním prvňáčkům jejich první ODISku (kartu pro...

Moravskoslezskému kraji se podařilo zvýšit zájem o řemesla a techniku

Moravskoslezskému kraji se podařilo zvýšit zájem o řemesla a techniku

Skoro o třetinu více žáků se začíná od září učit řemeslu nebo technice na středních školách v Moravskoslezském kraji.

Najdete na iDNES.cz