Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšetření diabetu, které nelze ošálit

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Vyšetření diabetu s názvem HbA1c by měl znát každý dospělý člověk. Zvláště ten, kdo má cukrovku nebo její prokázaný výskyt v rodině. Dokáže totiž určit, v jakém stavu jsou bílkoviny v našem těle a předpovědět možný vznik komplikací diabetu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vyšetření glykovaného hemoglobinu | foto: Optima Health a.s.

Teprve na základě tohoto vyšetření diabetu lze určit, zda je pacient s cukrovkou správně léčen.

Vyšetření diabetu s tajemnou zkratkou HbA1C

Cukrovka neboli diabetes mellitus se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Tělo diabetika je vlastně "naloženo” ve sladkém nálevu, který omývá všechny jeho buňky, tkáně a orgány. Pokud léčba cukrovky není správná, nastávají v těle pacienta nezvratné procesy, které mohou vést k jeho oslepnutí, amputaci končetin či smrti.

Představa, že diabetes je nemoc, která se projevuje pouze zvýšenou hladinou cukru v krvi, je mylná. Cukrovka je nemocí celého těla, všech tkání a orgánů. Hlavním ukazatelem míry poškození buněk v těle diabetika není hladina cukru neboli glykémie. Ta může být dokonce normální.

Vyšetření diabetu, které spolehlivě zjistí, v jakém stavu jsou vaše bílkoviny, se nazývá glykovaný hemoglobin. Ten je klíčovým ukazatelem, zda jsou hladiny glykémie u pacienta dlouhodobě vyrovnané a léčba cukrovky účinná.

Glykovaný hemoglobin – proč je toto vyšetření diabetu důležité?

Všichni pacienti s cukrovkou vědí, že měření glykémie je jedním ze základních laboratorních vyšetření diabetu. Hodnoty glykémie jsou rozhodující pro stanovení diagnózy diabetu a určení vhodného léčebného postupu. Umožňují lékaři průběžně sledovat aktuální stav pacienta a monitorovat diabetickou léčbu.

Nicméně glykémie vždy odráží stav organismu pouze v daný okamžik odběru krve a nepodává souhrnnou informaci o tom, co se v těle pacienta odehrálo nebo odehrává během posledních měsíců a zda byla nasazena správná léčba cukrovky.

Existuje však vyšetření diabetu, které dokáže velmi dobře zachytit a ukázat průměrnou hladinu cukru v krvi za poslední 2-3 měsíce. A tím je vyšetření tzv. glykovaného hemoglobinu.

Jak toto vyšetření diabetu probíhá?

Lékaři označují glykovaný hemoglobin zkratkou HbA1C. K tomuto vyšetření diabetu stačí kapka krve z prstu pacienta. Na rozdíl od jiných běžných vyšetření nemusí být pacient nalačno. Jeho hodnoty nelze ošálit přechodnou dietou nebo delším hladověním před odběrem.

Glykovaný hemoglobin má totiž výbornou paměť a odráží hladiny cukru v krvi po celé období 4-6 týdnů před provedením vyšetření diabetu. Pokud je léčba cukrovky správná a účinná, hodnoty glykovaného hemoglobinu jsou v normě.

Hodnoty HbA1C se vyjadřují v procentech (%), jako množství glykovaného hemoglobinu z celkového množství hemoglobinu v krvi. Např. hodnota HbA1C = 10 % znamená, že 10 molekul ze 100 molekul hemoglobinu bylo glykováno, tzn. na 10 molekul se navázal krevní cukr.

U zdravého člověka mají být hodnoty HbA1C mezi 2,8 – 4,0 %.
U diabetického pacienta se rozlišují 3 hodnoty HbA1C, které ukazují, jak probíhá léčba cukrovky:
Hodnota do 4,5 % - výborná léčba diabetu
Hodnota 4,5 – 6,0 % - uspokojivá léčba diabetu
Hodnota nad 6,0 % - neuspokojivá léčba diabetu

glykovaný-hemoglobin

Jak často se má toto vyšetření diabetu provádět?

Pacienti s DM léčení dietou: 1x ročně

Pacienti s DM léčení diabetickými léky ve formě tablet: 1x ročně (pokud mají dobré výsledky vyšetření diabetu), 2x ročně (pokud mají neuspokojivé výsledky vyšetření diabetu)

Pacienti s DM léčení inzulinem: 2-4x ročně (pokud mají dobré výsledky vyšetření diabetu), 4x ročně (pokud mají špatně výsledky vyšetření diabetu)

Těhotné pacientky s DM: 1x měsíčně

Více informací na téma vyšetření diabetu a léčba cukrovky naleznete na www.rok1.cz

Autor:

Nejčtenější

Když klouby volají, potřebujeme kolagen.
Když klouby volají, potřebujeme kolagen

Proto je tady Klokan™, mimořádný preparát s unikátním patentovaným složením a nyní i s mimořádnou příležitostí koupit jedno balení na dva měsíce a druhé,...  celý článek

SLEVOTISK učí republiku tisknout přes WEB.
Slevotisk učí republiku tisknout přes web

Slevotisk jako první v České republice zprovoznil objednávky zakázkové výroby on-line. Jen zadáte přes web a třetí den už u vás zvoní kurýr na dveře s...  celý článek

Úklid s Bona Free&Simple: udělejte první krok ke zdravějšímu domovu.
Úklid s Bona Free&Simple: udělejte první krok ke zdravějšímu domovu

Bona Free & Simple je nový čistící prostředek na dřevěné podlahy, který pomáhá vytvářet zdravější bydlení pro vás a vaši rodinu. Neobsahuje alergeny. Je...  celý článek

Idyla u jezera Fuschlsee v oblasti Salzkammergut
Vydejte se na podzimní výlety do Horního Rakouska

Horní Rakousko je ideálním cílem pro podzimní výlety. Lesy zářící barevným listím, výhledy z alpských vrcholků či tyrkysová jezera vybízí k pěším putování....  celý článek

Chystáte se na výměnu vchodových dveří do bytu? Zjistěte, co vás vlastně čeká
Chystáte se na výměnu vchodových dveří do bytu? Co vás vlastně čeká

Může se zdát, že vás výměna bezpečnostních vchodových dveří bude stát nejen peníze za nový model, ale také nervy. Svěřte výměnu do rukou odborníků a nechte se...  celý článek

Další z rubriky

Úklid s Bona Free&Simple: udělejte první krok ke zdravějšímu domovu.
Úklid s Bona Free&Simple: udělejte první krok ke zdravějšímu domovu

Bona Free & Simple je nový čistící prostředek na dřevěné podlahy, který pomáhá vytvářet zdravější bydlení pro vás a vaši rodinu. Neobsahuje alergeny. Je...  celý článek

Kuchyňský robot je užitečným pomocníkem. Jaký vybrat?
Kuchyňský robot je užitečným pomocníkem. Jaký vybrat?

Musíte se po celý den hodně otáčet? Nezastavíte se v zaměstnání, ale ani doma, kde na vás čeká každodenní úklid, praní a vaření? Usnadněte si práci a získejte...  celý článek

Chytrý kartáček si děti zamilují. A budou mít krásné zoubky.
Chytrý kartáček si děti zamilují. A budou mít krásné zoubky

Malé děti čištění zoubků, nikterak překvapivě, nebaví. Navíc nemají ještě tak dobře rozvinutou motoriku, aby si vůbec samy zoubky dobře vyčistily. Sonická...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Voděodolné líčení, které ustojí déšť, sport i vodní radovánky
Voděodolné líčení, které ustojí déšť, sport i vodní radovánky

Každá žena touží po tom ráno odejít z domu a večer se vracet se stejně dobře vypadajícím makeupem. Ať už vás během dne p... celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.