Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyplatí se třídit odpad aneb jak ušetřit

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Odborníci zjistili, že struktura komunálních odpadů se liší podle lokalit. Jiné smetí je ze sídlišť, jiné z vilových čtvrtí a jiné z obcí. Rozdíly jsou také v tom, kdo v domech a bytech bydlí. U vilových čtvrtí záleží třeba na tom, zda domy patří majetnějším lidem nebo v nich žijí lidé, kteří se věnují zahradničení. V odpadcích je poté více jídla nebo zde najdete posekanou trávu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jan Klíčník - Sběr a zpracování komunálního odpadu. | foto: Jan Klíčník - Sběr a zpracování komunálního odpadu.

Každý by se přitom měl zamyslet, jestli ten či onen odpad musí skončit na skládce. Každý člověk má své důvody proč třídit nebo netřídit odpad. Někdo odpad třídí, protože má rád přírodu a nechce, aby přibývaly skládky, jiný jen proto, že je to "móda" nebo slyšel, že se to má dělat.

Faktem zůstává, že jenom správně roztříděný odpad je možné dále zpracovávat - recyklovat. Ten kdo netřídí odpad, hledá důvody, proč to nejde, ty jsou pak různé od peněz - platí čím dál víc, až po vzdálenost ke kontejnerům s tříděným odpadem.

Kolik ve skutečnosti vyprodukujeme odpadů?

Domovní odpad má v průměru následující skladbu:

  • 22 % papír
  • 13 % plasty
  • 9 % sklo
  • 3 % nebezpečný odpad
  • 18 % bioodpad
  • 35 % zbytek

Každý z nás v průměru vyhodí za rok asi 150 - 200 kg odpadů. Pokud však odpady už doma vytřídíte a dáváte je do správných kontejnerů, umožníte tak recyklaci více než 1/3 tohoto množství. Za rok tak můžete vytřídit až 30 kg papíru, 25 kg plastů, 15 kg skla.

Svým jednáním však můžete přispět i k omezování vzniku odpadů - už při samotném nákupu rozhodujete, kolik odpadů vlastně vyprodukujete.

Třídění a recyklace odpadů

Jan Klíčník - autoPokud se odpad smíchá, není možné ho již dále roztřídit a zpracovat, proto je nutné třídit odpady již v domácnostech.
Odstraňování odpadů - může přispět např. správným kompostováním a jen odpady, které nemůžete zpracovat, pak musí být odborně zneškodněny (např. skládkováním).

Svým dílem mohou přispět i obce, protože pokud se někde vyhazuje do komunálního odpadu víc plastů, může to být signál, že tu není dost nádob na tuto surovinu anebo jsou daleko od sebe.

Je tu i ekonomické hledisko. V komunálním odpadu je podle statistik až 80% surovin, které by se daly dál zpracovat a nemusely by skončit na skládce. Vybrat plasty nebo papír ze smíšeného smetí je přirozeně mnohem nákladnější, než když jsou "předtříděné" ve speciálních kontejnerech. Je to jeden z důvodů, proč může být odpad někde levnější a šetří obec i občan.

Analýzy ukazují i další trendy: třeba to, že lidé házejí do popelnic se smíšeným odpadem čím dál méně skleněných střepů, protože většina má zažité, že jde o 100% recyklovatelnou surovinu. U papírů a plastů si zvykají Češi pomaleji.

Odpadky ukazují také to, jak se mění chování výrobců. V popelnicích se objevuje víc "kombinovaného materiálu", což je např. "platíčko" na léky, které je vyrobené z plastu potaženého hliníkovou fólií. Takové obaly nejde recyklovat. Vyhazovat se proto mají právě do směsného odpadu. Relativně novým odpadem jsou také CD nebo DVD disky. Ty patří do plastu.

Do komunálního odpadu však lidé vyhazují i mrtvá zvířata, která by přitom měla skončit v kafilérii.

Co všechno lze spálit?

Vysypte vedle sebe odpad z vesnic, kde lidé topí dřevem a uhlím, a z obce, ve které vytápějí domy plynem. V prvním najdete ve smíšeném odpadu víc popela, ve druhém zase o něco víc plastových lahví. Ty se dají spálit a spousta lidí z vesnic, kde není plyn, je likviduje právě tímto neekologickým způsobem.

Výsledky analýz se liší i podle ročního období. V létě plní popelnice prázdné PET lahve od nápojů, na podzim zase shrabané listí ze zahrad, přestože takový odpad do běžných popelnic nepatří.

Využijte služeb firem, které mají zkušenosti a mohou šetřit náklady vaší obci i firmě.

Jan Klíčník - vizitka

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Modernizace elektrických zařízení z rukou společnosti ADS Technologies.
Modernizace elektrických zařízení z rukou společnosti ADS Technologies

Česká společnost ADS Technologies patří díky desítkám spokojených tuzemských i zahraničních klientů a mnoha letům zkušeností ke špičce ve svém oboru. Jednou z...  celý článek

St. Petersburg Festival Ballet uvede úchvatná baletní představení.
St. Petersburg Festival Ballet uvede úchvatná baletní představení

Skvělé a velkolepé umělecké těleso St. Petersburg Festival Ballet disponuje vším, co lze nazvat ruskou školou klasického baletu, tj. veškerou přísnou elegancí...  celý článek

Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce.
Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce

Potvrzení prezidentští kandidáti si na stránkách www.prezident21.cz nově sami upravují své profily, komunikují se svými voliči a odpovídají pravidelně na...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.