Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyplatí se třídit odpad aneb jak ušetřit

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Odborníci zjistili, že struktura komunálních odpadů se liší podle lokalit. Jiné smetí je ze sídlišť, jiné z vilových čtvrtí a jiné z obcí. Rozdíly jsou také v tom, kdo v domech a bytech bydlí. U vilových čtvrtí záleží třeba na tom, zda domy patří majetnějším lidem nebo v nich žijí lidé, kteří se věnují zahradničení. V odpadcích je poté více jídla nebo zde najdete posekanou trávu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jan Klíčník - Sběr a zpracování komunálního odpadu. | foto: Jan Klíčník - Sběr a zpracování komunálního odpadu.

Každý by se přitom měl zamyslet, jestli ten či onen odpad musí skončit na skládce. Každý člověk má své důvody proč třídit nebo netřídit odpad. Někdo odpad třídí, protože má rád přírodu a nechce, aby přibývaly skládky, jiný jen proto, že je to "móda" nebo slyšel, že se to má dělat.

Faktem zůstává, že jenom správně roztříděný odpad je možné dále zpracovávat - recyklovat. Ten kdo netřídí odpad, hledá důvody, proč to nejde, ty jsou pak různé od peněz - platí čím dál víc, až po vzdálenost ke kontejnerům s tříděným odpadem.

Kolik ve skutečnosti vyprodukujeme odpadů?

Domovní odpad má v průměru následující skladbu:

  • 22 % papír
  • 13 % plasty
  • 9 % sklo
  • 3 % nebezpečný odpad
  • 18 % bioodpad
  • 35 % zbytek

Každý z nás v průměru vyhodí za rok asi 150 - 200 kg odpadů. Pokud však odpady už doma vytřídíte a dáváte je do správných kontejnerů, umožníte tak recyklaci více než 1/3 tohoto množství. Za rok tak můžete vytřídit až 30 kg papíru, 25 kg plastů, 15 kg skla.

Svým jednáním však můžete přispět i k omezování vzniku odpadů - už při samotném nákupu rozhodujete, kolik odpadů vlastně vyprodukujete.

Třídění a recyklace odpadů

Jan Klíčník - autoPokud se odpad smíchá, není možné ho již dále roztřídit a zpracovat, proto je nutné třídit odpady již v domácnostech.
Odstraňování odpadů - může přispět např. správným kompostováním a jen odpady, které nemůžete zpracovat, pak musí být odborně zneškodněny (např. skládkováním).

Svým dílem mohou přispět i obce, protože pokud se někde vyhazuje do komunálního odpadu víc plastů, může to být signál, že tu není dost nádob na tuto surovinu anebo jsou daleko od sebe.

Je tu i ekonomické hledisko. V komunálním odpadu je podle statistik až 80% surovin, které by se daly dál zpracovat a nemusely by skončit na skládce. Vybrat plasty nebo papír ze smíšeného smetí je přirozeně mnohem nákladnější, než když jsou "předtříděné" ve speciálních kontejnerech. Je to jeden z důvodů, proč může být odpad někde levnější a šetří obec i občan.

Analýzy ukazují i další trendy: třeba to, že lidé házejí do popelnic se smíšeným odpadem čím dál méně skleněných střepů, protože většina má zažité, že jde o 100% recyklovatelnou surovinu. U papírů a plastů si zvykají Češi pomaleji.

Odpadky ukazují také to, jak se mění chování výrobců. V popelnicích se objevuje víc "kombinovaného materiálu", což je např. "platíčko" na léky, které je vyrobené z plastu potaženého hliníkovou fólií. Takové obaly nejde recyklovat. Vyhazovat se proto mají právě do směsného odpadu. Relativně novým odpadem jsou také CD nebo DVD disky. Ty patří do plastu.

Do komunálního odpadu však lidé vyhazují i mrtvá zvířata, která by přitom měla skončit v kafilérii.

Co všechno lze spálit?

Vysypte vedle sebe odpad z vesnic, kde lidé topí dřevem a uhlím, a z obce, ve které vytápějí domy plynem. V prvním najdete ve smíšeném odpadu víc popela, ve druhém zase o něco víc plastových lahví. Ty se dají spálit a spousta lidí z vesnic, kde není plyn, je likviduje právě tímto neekologickým způsobem.

Výsledky analýz se liší i podle ročního období. V létě plní popelnice prázdné PET lahve od nápojů, na podzim zase shrabané listí ze zahrad, přestože takový odpad do běžných popelnic nepatří.

Využijte služeb firem, které mají zkušenosti a mohou šetřit náklady vaší obci i firmě.

Jan Klíčník - vizitka

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Co ukázala chřipková epidemie? Češi v očkování zaostávají za Evropou

Co ukázala chřipková epidemie? Češi v očkování zaostávají za Evropou

Chřipka je časté virové onemocnění, které postihuje každý rok mezi 5 a 15 % obyvatel Evropy. V regionu Evropy se...

V péči o park Stromovka budou pomáhat dva nové elektromobily

V péči o park Stromovka budou pomáhat dva nové elektromobily

Největší pražský krajinářský park Stromovka v letošním roce slaví své 750. výročí založení. Při této příležitosti...

Nebojte se aukcí, odborníci z Galerie KODL jsou zde pro vás

Nebojte se aukcí, odborníci z Galerie KODL jsou zde pro vás

Máte obraz či grafiku a chcete je zpeněžit? Sháníte nějaké umělecké dílo? Poraďte se s týmem odborníků přímo v aukční...

Najdete na iDNES.cz