Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vybíráte tepelné čerpadlo? Pro a proti typů vzduch-voda a země-voda

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Přemýšlíte, které tepelné čerpadlo nejlépe splní vaše potřeby? Jestli systém vzduch-voda, nebo země-voda? Každá instalace si zaslouží něco jiného a každý zákazník má své možnosti a představy. Pojďme se podívat na argumenty pro oba tyto typy. Jaké jsou jejich pro a proti?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vybíráte tepelné čerpadlo? Pro a proti typů vzduch-voda a země-voda | foto: Enerfin plus

Tepelná čerpadla využívají energii z okolního prostředí, a tak se stáváte téměř nezávislými na cenách energií. Díky čerpání přírodní energie a minimální energetické náročnosti navíc tepelná čerpadla šetří životní prostředí.

Tepelné čerpadlo vzduch odebírá díky vestavěnému ventilátoru teplo z venkovního vzduchu. V létě se díky vysokým teplotám dosahuje také vysoké účinnosti systému. Tepelné čerpadlo země zase pro získávání tepla používá geotermální vrt, nebo plošný kolektor.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Na místech, kde není dostatek plochy na plošný kolektor a nelze zde ani provést vrtné práce, je ideální volbou čerpadlo vzduch-voda, které navíc nabízí jednodušší a rychlejší montáž. V nejjednodušším případě se na venkovní zeď instaluje venkovní jednotka, uvnitř za zdí je osazena vnitřní jednotka a napojení na topný systém.

Účinnost tepelných čerpadel vzduch-voda je ale závislá na teplotě venkovního vzduchu a množství odtávacích cyklů. Při teplotách mírně nad nulou, kdy je většinou největší vzdušná vlhkost, systém odtává dokonce jednou nebo dvakrát za hodinu. Využívá k tomu již jednou ohřátou teplou vodu. Při teplotách nad 10 °C je zase tato varianta čerpadla účinnější než u země-voda. Je tak perfektní volbou například pro vytápění bazénu.

Vybíráte tepelné čerpadlo? Pro a proti typů vzduch-voda a země-voda

Nevýhodou systému může být hluk, který vydávají ventilátory venkovní jednotky, a kratší životnost celého zařízení. Dále bývají vyšší celkové roční náklady na provoz a u instalací vzduch-voda je také nutné dbát na správný odvod kondenzátu z venkovní jednotky. Naopak výhodou může být nižší pořizovací cena.

Tepelné čerpadlo země-voda

Tepelné čerpadlo země-vodaje vhodné především u novostaveb, kde je většinou k dispozici dostatečně velký pozemek pro položení plošného kolektoru. Při stavbě ani nevadí rozkopání pozemku kolem domu, protože se jeho okolí teprve buduje. U stávajících domů, u kterých si nechcete rozkopat zahradu a zároveň si přejete využít výhody typu země-voda, jsou vhodné vrty.

Čerpadlo země-voda je v okolí domu naprosto bezhlučné. Nepotřebuje také odtávat a k vytápění většinou používá teplotu, která v září začíná přibližně kolem +10 až +15 °C a končí v květnu okolo 0 až +5 °C. Zařízení má po celou topnou sezónu konstantní výkon.

Tepelné čerpadlo země-voda má navíc delší životnost (o 30 %), menší provozní náklady a menší nároky na údržbu než typ vzduch-voda. Zemní jímače jsou neporuchové a také jejich životnost několikanásobně převyšuje životnost samotného zařízení. Nevýhodou však může být vyšší pořizovací cena, zejména v případě použití vrtů. Můžete se ale těšit na nižší roční spotřebu.

Tepelná čerpadla jedině od odborníků

Dopřejte si kvalitní tepelná čerpadla značek IVT, STIEBEL ELTRON a Neoré, která dodává a montuje společnost Enerfin plus s.r.o.

Společnost Enerfin plus dodává systémy země-voda s vrty, ale i plošnými kolektory, tepelné čerpadlo vzduch-voda i tepelné čerpadlo vzduch-vzduch.Její kvalifikovaní zaměstnanci vám poradí s výběrem tepelného čerpadla právě pro vaše účely, zpracují více variant k porovnání a v nabídkové ceně budou samozřejmě zahrnuty všechny důležité komponenty pro plnohodnotné uvedení do provozu a i kompletní montáž.

Nechte si od odborníků z Enerfin plus s.r.o. vyhotovit konkrétní cenovou kalkulaci. Více informací najdete na internetových stránkách www.enerfinplus.cz.


Nejčtenější

Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Nastal čas změnit nebezpečnou praxi. Omezme hlavičkování míče u dětí ve fotbale: chraňme vyvíjející se mozek dítěte.

Designové byty na Harfě u metra – výhodná investice na pronájem

Harfa Design Residence - design uvnitř i navenek

Pražská Libeň patří k vyhledávaným pražským rezidenčním lokalitám. Část této oblíbené čtvrti v okolí O2 arény prochází...

Čtyři smrtelné nemoci způsobené sexem

Čtyři smrtelné nemoci způsobené sexem

Když se řekne sexuálně přenosná nemoc, vybaví se nám syfilis, kapavka a AIDS. Jenže vůbec nejrozšířenější sexuálně...

Zdražil vám dodavatel energie nebo změnil obchodní podmínky?

Zdražil vám dodavatel energie nebo změnil obchodní podmínky? Co s tím?

Ceny elektřiny na velkoobchodním trhu stoupají a vypadá to, že na lepší časy se v tomto směru neblýská. Zvýšení cen...

Univerzita VŠFS podporuje sport

Univerzita VŠFS podporuje sport

Nejen předávat vědomosti z ekonomie, ale i podporovat společensky přínosné aktivity, jakou je třeba sport, si klade za...

Další z rubriky

Správný čas pro domácí fotovoltaickou elektrárnu

Správný čas pro domácí fotovoltaickou elektrárnu

Manželé Skálovi žijí v menším městě blízko Prahy v rodinném domě po rodičích. Obě děti již chodí na střední školu a...

Výhody nájemního bydlení začínají převažovat nad hypotékou

RC Apartments interiér

Dlouhodobě jsou lidé přesvědčeni, že z celé řady důvodů je lepší a výhodnější vlastní bydlení než nájemní. Platí to...

Jaké výhody nabízejí posuvné systémy balkónových dveří?

Jaké výhody nabízejí posuvné systémy balkónových dveří?

Posuvné systémy balkónových dveří vpustí do vašeho domova maximum slunečních paprsků a zajistí vám dostatek výhledu....

Najdete na iDNES.cz