Vybíráte tepelné čerpadlo? Pro a proti typů vzduch-voda a země-voda

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Přemýšlíte, které tepelné čerpadlo nejlépe splní vaše potřeby? Jestli systém vzduch-voda, nebo země-voda? Každá instalace si zaslouží něco jiného a každý zákazník má své možnosti a představy. Pojďme se podívat na argumenty pro oba tyto typy. Jaké jsou jejich pro a proti?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vybíráte tepelné čerpadlo? Pro a proti typů vzduch-voda a země-voda | foto: Enerfin plus

Tepelná čerpadla využívají energii z okolního prostředí, a tak se stáváte téměř nezávislými na cenách energií. Díky čerpání přírodní energie a minimální energetické náročnosti navíc tepelná čerpadla šetří životní prostředí.

Tepelné čerpadlo vzduch odebírá díky vestavěnému ventilátoru teplo z venkovního vzduchu. V létě se díky vysokým teplotám dosahuje také vysoké účinnosti systému. Tepelné čerpadlo země zase pro získávání tepla používá geotermální vrt, nebo plošný kolektor.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Na místech, kde není dostatek plochy na plošný kolektor a nelze zde ani provést vrtné práce, je ideální volbou čerpadlo vzduch-voda, které navíc nabízí jednodušší a rychlejší montáž. V nejjednodušším případě se na venkovní zeď instaluje venkovní jednotka, uvnitř za zdí je osazena vnitřní jednotka a napojení na topný systém.

Účinnost tepelných čerpadel vzduch-voda je ale závislá na teplotě venkovního vzduchu a množství odtávacích cyklů. Při teplotách mírně nad nulou, kdy je většinou největší vzdušná vlhkost, systém odtává dokonce jednou nebo dvakrát za hodinu. Využívá k tomu již jednou ohřátou teplou vodu. Při teplotách nad 10 °C je zase tato varianta čerpadla účinnější než u země-voda. Je tak perfektní volbou například pro vytápění bazénu.

Vybíráte tepelné čerpadlo? Pro a proti typů vzduch-voda a země-voda

Nevýhodou systému může být hluk, který vydávají ventilátory venkovní jednotky, a kratší životnost celého zařízení. Dále bývají vyšší celkové roční náklady na provoz a u instalací vzduch-voda je také nutné dbát na správný odvod kondenzátu z venkovní jednotky. Naopak výhodou může být nižší pořizovací cena.

Tepelné čerpadlo země-voda

Tepelné čerpadlo země-vodaje vhodné především u novostaveb, kde je většinou k dispozici dostatečně velký pozemek pro položení plošného kolektoru. Při stavbě ani nevadí rozkopání pozemku kolem domu, protože se jeho okolí teprve buduje. U stávajících domů, u kterých si nechcete rozkopat zahradu a zároveň si přejete využít výhody typu země-voda, jsou vhodné vrty.

Čerpadlo země-voda je v okolí domu naprosto bezhlučné. Nepotřebuje také odtávat a k vytápění většinou používá teplotu, která v září začíná přibližně kolem +10 až +15 °C a končí v květnu okolo 0 až +5 °C. Zařízení má po celou topnou sezónu konstantní výkon.

Tepelné čerpadlo země-voda má navíc delší životnost (o 30 %), menší provozní náklady a menší nároky na údržbu než typ vzduch-voda. Zemní jímače jsou neporuchové a také jejich životnost několikanásobně převyšuje životnost samotného zařízení. Nevýhodou však může být vyšší pořizovací cena, zejména v případě použití vrtů. Můžete se ale těšit na nižší roční spotřebu.

Tepelná čerpadla jedině od odborníků

Dopřejte si kvalitní tepelná čerpadla značek IVT, STIEBEL ELTRON a Neoré, která dodává a montuje společnost Enerfin plus s.r.o.

Společnost Enerfin plus dodává systémy země-voda s vrty, ale i plošnými kolektory, tepelné čerpadlo vzduch-voda i tepelné čerpadlo vzduch-vzduch.Její kvalifikovaní zaměstnanci vám poradí s výběrem tepelného čerpadla právě pro vaše účely, zpracují více variant k porovnání a v nabídkové ceně budou samozřejmě zahrnuty všechny důležité komponenty pro plnohodnotné uvedení do provozu a i kompletní montáž.

Nechte si od odborníků z Enerfin plus s.r.o. vyhotovit konkrétní cenovou kalkulaci. Více informací najdete na internetových stránkách www.enerfinplus.cz.


Nejčtenější

Bývalý profesionální cyklista to roztáčí ve světě elektrokol

Jakub Danačík na horském elektrokole MTF MOUNT 7.0.

Startoval v řadě velkých cyklistických závodů po celém světě, doma se stal v roce 2007 mistrem republiky v silničním...

Mountfield rozjíždí prodej elektrokol

Jízdu po zpevněných cestách si nádherně užijete na trekingovém či krosovém...

Společnost Mountfield zahájila ve čtvrtek 29. listopadu ve všech svých prodejnách v České republice, na Slovensku...

Televizní svět čekají změny. Připravte se včas s O2 TV

Televizní světě čekají změny. Připravte se včas s O2 TV.

Svět technologií se neustále vyvíjí. Už v únoru 2021 totiž svůj oblíbený seriál, film nebo diskuzní pořad nenaladí ti,...

OLED: nejvyšší kvalita televizního zobrazení

OLED – nejvyšší kvalita televizního zobrazení

Ploché televizory, tak jak je známe dnes, vstoupily na trh zhruba v polovině poslední dekády minulého století, kdy...

Češi chtějí místo zlatého prasátka raději vánočního medvěda.

Češi opouštějí od zlatého prasátka, místo něho očekávají vánočního medvěda

Zlaté prasátko je spojeno s půstem a vánoční medvěd z e-shopu GRIZLY.cz přináší tolik dobrůtek, že by to člověk určitě...

Další z rubriky

Úžasné vánoční povlečení! Inspirujte se

Úžasné vánoční povlečení! Inspirujte se

Hledáte perfektní vánoční dárek? Nebo si jen chcete udělat radost něčím pěkným, příjemným a veselým, co bude dýchat...

Jak co nejlépe rozvrhnout kuchyni? Pomůže vám nový showroom firmy Blum

Jak co nejlépe rozvrhnout kuchyni? Pomůže vám nový showroom firmy Blum

Máte už svou kuchyni v hlavě nebo na papíře, ale bojíte se, že vám pak ve skutečnosti nebude vyhovovat? Navštivte nový...

Osm pravidel pro výběr zdravotní matrace

Matrace Magniflex nabízejí variantu zdravého spánku pro každého

Výběr zdravotní matrace je rozhodnutí, kterému je třeba věnovat pozornost. V posteli člověk stráví téměř třetinu svého...

Najdete na iDNES.cz