Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vše, co jste chtěly vědět o menstruaci, ale bály jste se zeptat

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V průběhu života má žena asi 400 menstruačních cyklů, což znamená, že menstruuje průměrně asi 6 - 7 let svého života. Zatímco některé ženy o ní pomalu ani nevědí, další naopak proklínají její první dny nebo délku.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vše, co jste chtěly vědět o menstruaci, ale bály jste se zeptat | foto: Ria

Bolestivá menstruace je snad největší noční můrou každé dívky a ženy. Menstruační bolesti se objevují obvykle na začátku krvácení a trvají i několik dní. Děložní sliznice totiž vylučuje hormony, které vyvolávají stahy děložního svalstva.

Výsledkem je křečovitá bolest v podbřišku, bolesti zad, migréna nebo nevolnost. Při bolestivé menstruaci se doporučuje zvýšit příjem vápníku, hořčíku a vitamínu D. Tyto látky totiž uvolňují křeče a zmírňují nevolnost.

Menstruační bolesti tlumí také vitamín E, který funguje jako přirozený blokátor bolesti. Kromě toho je lékařsky dokázané, že snižuje náchylnost k infekcím. Podle našich prababiček stačilo položit na břicho termoláhev s teplou vodou, zachumlat se do peřin a popíjet teplý čaj. Tato metoda byla a je skutečně účinná, ale málokdo si může dovolit proležet každý měsíc několik dní v posteli.

Jak si „své dny“ zpříjemnit?

Hygienické potřeby Ria

Délka menstruace se u každé dívky či ženy liší - pohybuje se v intervalu 3 - 7 dní a takto pravidelně probíhá až do období menopauzy. Pokud dva cykly za sebou trvají déle než 8 dní, je dobré se poradit s lékařem. „Příčinou silné menstruace mohou být například myomy, endometrióza, zánět rodidel, hormonální problémy nebo stres,“ vyjmenovala gynekoložka Ivana Schubertová.

U většiny dívek představuje menstruační krvácení ztrátu krve v celkovém objemu přibližně 50 ml, přičemž v některých dnech je síla krvácení vyšší (většinou 2. a 3. den menstruace). V období menstruace se tedy vyplatí větší opatrnost. Ženské tělo je v této době náchylnější k infekcím více než kdykoli jindy. Proto by každá žena měla věnovat zvýšenou pozornost své intimní hygieně.

V současné době je na trhu nepřeberné množství hygienických menstruačních pomůcek. Podle oblíbených aktivit a životního stylu je tedy možné zvolit to nejvhodnější. Různé druhy vložek pro každou fázi a sílu menstruace, tampony nebo slipové vložky.

U žen a dívek si v poslední době získávají stále větší oblibu extra tenké vložky, určené pro každodenní nošení. Používání takzvaných intimek je pro ně samozřejmostí a berou tyto vložky jako nezbytnou součást intimní hygieny. Dále mohou posloužit jako dodatečná ochrana při používání tampónů.

Tampóny Ria Comfort normal

Tampóny Ria Comfort normal

Tampóny Ria Comfort mini

Tampóny Ria Comfort mini

Tampóny Ria Comfort super

Tampóny Ria Comfort super

O menstruačních tamponech koluje dodnes spousta mýtů. Některé ženy se například obávají, že používáním tamponů dochází k vysušování sliznice a vzniku infekcí. Dalším mýtem je, že se nedají používat v noci. Dívky, které ještě neměly pohlavní styk, mají často strach z komplikací při zavádění tamponu, a koupání při menstruaci je pro některé stále tabu. Odborníci však tvrdí, že se není čeho bát.

Tampony umožňují volnost pohybu bez omezení a přispívají k většímu pohodlí po celou dobu menstruace. Ani plavání není s tamponem nebezpečné. Doporučuje se, aby byl nový tampon zaveden co nejkratší dobu před plaváním. Protože může částečně nasáknout i vodu, musí se hned po koupání vyměnit.

Pokud není voda zdravotně závadná, nehrozí žádná rizika. Nyní můžete vyzkoušet například nové varianty tamponů Ria s mimořádně hladkým a příjemným povrchem z jemného netkaného textilu.

Díky tomu se tampony lépe zavádějí. Drážky na povrchu zajišťují optimální přizpůsobení tamponu tělu a odvádění tekutiny do jeho jádra. Jsou gynekologicky testovány a jejich nové otvírání "twist&open" je velmi snadné a rychlé.

V každém případě by se však nemělo zapomínat na včasnou výměnu tamponů. Přestože se vyrábějí z velice savých materiálů, neměly by v těle zůstat více než osm hodin.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Připravte se na jaro: detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Připravte se na jaro:  Detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Jarní měsíce bývají zaměřené na očistu organismu, ať už je důvodem snaha shodit přebytečná kila nebo se jen cítit...

Když střeva vypovědí službu

Když střeva vypovědí službu

Člověk by si řekl, že má svůj život prakticky pod kontrolou. Že si sám rozhoduje o tom, kdy jí, kdy odpočívá, kdy spí a...

Hanka Kynychová sází na odvodnění organismu

Hanka Kynychová sází na odvodnění organismu

Trápí vás kila navíc, která ne a ne shodit? Máte celulitidu nebo otoky? Třeba jste jen zavodněná a pomůže vám odvodnění...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz