Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vše, co jste chtěly vědět o menstruaci, ale bály jste se zeptat

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V průběhu života má žena asi 400 menstruačních cyklů, což znamená, že menstruuje průměrně asi 6 - 7 let svého života. Zatímco některé ženy o ní pomalu ani nevědí, další naopak proklínají její první dny nebo délku.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vše, co jste chtěly vědět o menstruaci, ale bály jste se zeptat | foto: Ria

Bolestivá menstruace je snad největší noční můrou každé dívky a ženy. Menstruační bolesti se objevují obvykle na začátku krvácení a trvají i několik dní. Děložní sliznice totiž vylučuje hormony, které vyvolávají stahy děložního svalstva.

Výsledkem je křečovitá bolest v podbřišku, bolesti zad, migréna nebo nevolnost. Při bolestivé menstruaci se doporučuje zvýšit příjem vápníku, hořčíku a vitamínu D. Tyto látky totiž uvolňují křeče a zmírňují nevolnost.

Menstruační bolesti tlumí také vitamín E, který funguje jako přirozený blokátor bolesti. Kromě toho je lékařsky dokázané, že snižuje náchylnost k infekcím. Podle našich prababiček stačilo položit na břicho termoláhev s teplou vodou, zachumlat se do peřin a popíjet teplý čaj. Tato metoda byla a je skutečně účinná, ale málokdo si může dovolit proležet každý měsíc několik dní v posteli.

Jak si „své dny“ zpříjemnit?

Hygienické potřeby Ria

Délka menstruace se u každé dívky či ženy liší - pohybuje se v intervalu 3 - 7 dní a takto pravidelně probíhá až do období menopauzy. Pokud dva cykly za sebou trvají déle než 8 dní, je dobré se poradit s lékařem. „Příčinou silné menstruace mohou být například myomy, endometrióza, zánět rodidel, hormonální problémy nebo stres,“ vyjmenovala gynekoložka Ivana Schubertová.

U většiny dívek představuje menstruační krvácení ztrátu krve v celkovém objemu přibližně 50 ml, přičemž v některých dnech je síla krvácení vyšší (většinou 2. a 3. den menstruace). V období menstruace se tedy vyplatí větší opatrnost. Ženské tělo je v této době náchylnější k infekcím více než kdykoli jindy. Proto by každá žena měla věnovat zvýšenou pozornost své intimní hygieně.

V současné době je na trhu nepřeberné množství hygienických menstruačních pomůcek. Podle oblíbených aktivit a životního stylu je tedy možné zvolit to nejvhodnější. Různé druhy vložek pro každou fázi a sílu menstruace, tampony nebo slipové vložky.

U žen a dívek si v poslední době získávají stále větší oblibu extra tenké vložky, určené pro každodenní nošení. Používání takzvaných intimek je pro ně samozřejmostí a berou tyto vložky jako nezbytnou součást intimní hygieny. Dále mohou posloužit jako dodatečná ochrana při používání tampónů.

Tampóny Ria Comfort normal

Tampóny Ria Comfort normal

Tampóny Ria Comfort mini

Tampóny Ria Comfort mini

Tampóny Ria Comfort super

Tampóny Ria Comfort super

O menstruačních tamponech koluje dodnes spousta mýtů. Některé ženy se například obávají, že používáním tamponů dochází k vysušování sliznice a vzniku infekcí. Dalším mýtem je, že se nedají používat v noci. Dívky, které ještě neměly pohlavní styk, mají často strach z komplikací při zavádění tamponu, a koupání při menstruaci je pro některé stále tabu. Odborníci však tvrdí, že se není čeho bát.

Tampony umožňují volnost pohybu bez omezení a přispívají k většímu pohodlí po celou dobu menstruace. Ani plavání není s tamponem nebezpečné. Doporučuje se, aby byl nový tampon zaveden co nejkratší dobu před plaváním. Protože může částečně nasáknout i vodu, musí se hned po koupání vyměnit.

Pokud není voda zdravotně závadná, nehrozí žádná rizika. Nyní můžete vyzkoušet například nové varianty tamponů Ria s mimořádně hladkým a příjemným povrchem z jemného netkaného textilu.

Díky tomu se tampony lépe zavádějí. Drážky na povrchu zajišťují optimální přizpůsobení tamponu tělu a odvádění tekutiny do jeho jádra. Jsou gynekologicky testovány a jejich nové otvírání "twist&open" je velmi snadné a rychlé.

V každém případě by se však nemělo zapomínat na včasnou výměnu tamponů. Přestože se vyrábějí z velice savých materiálů, neměly by v těle zůstat více než osm hodin.

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Balená voda od Pražských vodovodů a kanalizací dobývá metropoli

šéf projektu balené vody PVK Miroslav Vavroušek se starostou Městské části...

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabízejí unikátní zdroj náhradního zásobování – balenou vodu v sáčcích. Obsahuje...

Další z rubriky

Dokonalý úklid domácnosti s vysavačem Vivenso

Dokonalý úklid domácnosti s vysavačem Vivenso

Úklid nemusí trvat celý den nebo víkend. Stačí k tomu mít pomocníka, který vám práci usnadní a urychlí. Přesně takový...

Letní scéna Harfa zve do divadla pod širým nebem

Letní scéna Harfa zve do divadla pod širým nebem

Vydejte se během příjemných srpnových večerů za kulturou pod širým nebem! Letní scéna Harfa láká na dvaadvacet...

Výpomoc na mateřské: v roce 2018 to není chůva, ale půjčka

Výpomoc na mateřské: V roce 2018 to není chůva, ale půjčka

Chůva, slečna na hlídaní, au pair - to už dávno nejsou synonyma pomoci mamince s péčí o dítě. Stále častěji jsou to...

Najdete na iDNES.cz