Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VŠCHT Praha: vysoké platy i zaměstnanost absolventů

Komerční sdělení   8:00aktualizováno  8:00
Psát, nebo nepsat o nezaměstnanosti absolventů vysokých škol? Některé neúplné informace mohou vyvolat nepravdivý obraz o škole a poškodit ji v očích budoucích studentů VŠ. Zaměstnanost absolventů je důležitá informace.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

VŠCHT Praha = vysoké platy i zaměstnanost absolventů | foto: KOSTKA - kolobka, s. r. o.

Informace o počtu nezaměstnaných absolventů té či oné vysoké školy znamenají totiž pro středoškoláky, kteří se rozhodují, na kterou vysokou školu či školy si podají přihlášku, případně na kterou se zapíší, či nezapíší ke studiu, velmi významnou informaci.

Zaměstnanost absolventů: korektní informace především

Informovat veřejnost o nezaměstnanosti absolventů vysokých škol proto zajisté představuje skutek obecně prospěšný a užitečný. Ten, kdo si vezme na svá bedra tento úkol, měl by si však být současně vědom, že na sebe zároveň bere i značnou odpovědnost za správnou a korektní interpretaci dostupných dat.

Nedostatečně uvážená vyjádření mohou v myslích uchazečů o studium na VŠ vyvolat mylné dojmy, ovlivnit jejich rozhodnutí a v konečném důsledku i citelně poškodit vysokou školu, které se takové neuvážené vyjádření týkalo.

VŠCHT Praha

Hra s procenty a zaměstnanost absolventů

To se stalo, když v článku nazvaném "Vysokoškoláků přibývá. Čeká je horší práce a nižší platy" uveřejněném na serveru lidovky.cz dne 14. 2 února 2011 bylo uvedeno:

"Nejvyšší nárůst nezaměstnanosti zaznamenali absolventi Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Technické univerzity v Liberci a Univerzity Hradec Králové……".

Pokud autoři tohoto výroku vycházeli z dat publikovaných Střediskem vzdělávací politiky (SVP) Pedagogické fakulty University Karlovy ve zprávě J. Kouckého a M. Zelenky s názvem "Postavení vysokoškoláků a uplatnění absolventů vysokých škol na pracovním trhu 2010" (Praha, prosinec 2010) nebo z dat dostupných na webových stránkách SVP, dopustili se, jemně řečeno, značné nepřesnosti.

Je pravda, že VŠCHT Praha vykazovala v roce 2009 jednoho nezaměstnaného absolventa bakalářského studia a v roce 2010 již celé tři, tedy nárůst skutečně činil trojnásobek. Avšak do očí bijící skutečnost, že VŠCHT Praha patří mezi čtyři vysoké školy s nejnižší nezaměstnaností absolventů (jak ukazuje zpráva J. Kouckého a M. Zelenky na str. 8), již autorům za zmínku nestála?

Vzniklý dojem o tragickém nárůstu nezaměstnanosti absolventů VŠCHT ale, díky neuváženému výroku, v myslích čtenářů přetrvává. Nic na tom nezmění fakt, že absolventi VŠCHT Praha patří do skupiny s nadprůměrným platovým ohodnocením (viz MF Dnes 24. 3. 2011). 

VŠCHT Praha 2

Nedopatření, úmysl nebo neznalost? Skutečná zaměstnanost absolventů

Byl uvedený výrok o nezaměstnanosti jenom nedopatřením, nebo úmyslem, nebo je výsledkem nezpůsobilosti interpretovat korektním způsobem jednoduchá tabelární a grafická data?

Pokud by autoři článku vzali v potaz data pocházející z dubnového šetření nezaměstnanosti, zjistili by, že nezaměstnanost absolventů Bc. i Mgr. studia na VŠCHT Praha v roce 2010 oproti roku 2009 poklesla. Odpověď na otázku z titulu této poznámky tedy zní: Raději nepsat, nedají-li si autoři práci se seriózní interpretací dat.

Prof. Ing. Pavel Hasal, CSc., prorektor VŠCHT Praha

Více informací naleznete na www.vscht.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Mistrem v byznys angličtině za den.
Mistrem v byznys angličtině za den

Chcete úspěšně vést prezentace, porady a jednání v cizím jazyce? Ucházíte se o práci v zahraničí, chystáte se na důležitou pracovní cestu, důležité jednání či...  celý článek

Změna sídla společnosti bez stěhování? Svěřte papírování odborníkům.
Změna sídla společnosti bez stěhování? Svěřte papírování odborníkům

Máte fungující firmu, která je zapsaná do obchodního rejstříku a přejete si změnit její sídlo na novou adresu? Nebo jste si pořídili ready made společnost a...  celý článek

Marek Tichý, ředitel korporátního financování.
Prodej firmy je pro většinu podnikatelů životním krokem

Generace podnikatelů, kteří založili svoji firmu po roce 1989, stárne a začíná přemýšlet, jak s firmou naložit do budoucna. Někteří se nechtějí své firmy vzdát...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.