Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VŠCHT Praha: vysoké platy i zaměstnanost absolventů

Komerční sdělení   8:00aktualizováno  8:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Psát, nebo nepsat o nezaměstnanosti absolventů vysokých škol? Některé neúplné informace mohou vyvolat nepravdivý obraz o škole a poškodit ji v očích budoucích studentů VŠ. Zaměstnanost absolventů je důležitá informace.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

VŠCHT Praha = vysoké platy i zaměstnanost absolventů | foto: KOSTKA - kolobka, s. r. o.

Informace o počtu nezaměstnaných absolventů té či oné vysoké školy znamenají totiž pro středoškoláky, kteří se rozhodují, na kterou vysokou školu či školy si podají přihlášku, případně na kterou se zapíší, či nezapíší ke studiu, velmi významnou informaci.

Zaměstnanost absolventů: korektní informace především

Informovat veřejnost o nezaměstnanosti absolventů vysokých škol proto zajisté představuje skutek obecně prospěšný a užitečný. Ten, kdo si vezme na svá bedra tento úkol, měl by si však být současně vědom, že na sebe zároveň bere i značnou odpovědnost za správnou a korektní interpretaci dostupných dat.

Nedostatečně uvážená vyjádření mohou v myslích uchazečů o studium na VŠ vyvolat mylné dojmy, ovlivnit jejich rozhodnutí a v konečném důsledku i citelně poškodit vysokou školu, které se takové neuvážené vyjádření týkalo.

VŠCHT Praha

Hra s procenty a zaměstnanost absolventů

To se stalo, když v článku nazvaném "Vysokoškoláků přibývá. Čeká je horší práce a nižší platy" uveřejněném na serveru lidovky.cz dne 14. 2 února 2011 bylo uvedeno:

"Nejvyšší nárůst nezaměstnanosti zaznamenali absolventi Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Technické univerzity v Liberci a Univerzity Hradec Králové……".

Pokud autoři tohoto výroku vycházeli z dat publikovaných Střediskem vzdělávací politiky (SVP) Pedagogické fakulty University Karlovy ve zprávě J. Kouckého a M. Zelenky s názvem "Postavení vysokoškoláků a uplatnění absolventů vysokých škol na pracovním trhu 2010" (Praha, prosinec 2010) nebo z dat dostupných na webových stránkách SVP, dopustili se, jemně řečeno, značné nepřesnosti.

Je pravda, že VŠCHT Praha vykazovala v roce 2009 jednoho nezaměstnaného absolventa bakalářského studia a v roce 2010 již celé tři, tedy nárůst skutečně činil trojnásobek. Avšak do očí bijící skutečnost, že VŠCHT Praha patří mezi čtyři vysoké školy s nejnižší nezaměstnaností absolventů (jak ukazuje zpráva J. Kouckého a M. Zelenky na str. 8), již autorům za zmínku nestála?

Vzniklý dojem o tragickém nárůstu nezaměstnanosti absolventů VŠCHT ale, díky neuváženému výroku, v myslích čtenářů přetrvává. Nic na tom nezmění fakt, že absolventi VŠCHT Praha patří do skupiny s nadprůměrným platovým ohodnocením (viz MF Dnes 24. 3. 2011). 

VŠCHT Praha 2

Nedopatření, úmysl nebo neznalost? Skutečná zaměstnanost absolventů

Byl uvedený výrok o nezaměstnanosti jenom nedopatřením, nebo úmyslem, nebo je výsledkem nezpůsobilosti interpretovat korektním způsobem jednoduchá tabelární a grafická data?

Pokud by autoři článku vzali v potaz data pocházející z dubnového šetření nezaměstnanosti, zjistili by, že nezaměstnanost absolventů Bc. i Mgr. studia na VŠCHT Praha v roce 2010 oproti roku 2009 poklesla. Odpověď na otázku z titulu této poznámky tedy zní: Raději nepsat, nedají-li si autoři práci se seriózní interpretací dat.

Prof. Ing. Pavel Hasal, CSc., prorektor VŠCHT Praha

Více informací naleznete na www.vscht.cz.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Imitace betonu® přináší jedinečný, moderně nadčasový vzhled

Imitace betonu v showroomu společnosti Lionstone

Moderní minimalistické stěrky imitující betonovou plochu se již delší dobu drží na pomyslném Olympu oblíbenosti povrchů...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

TOP HOTEL Praha nabízí vše pod jednou střechou

TOP HOTEL Praha **** nabízí vše pod jednou střechou

TOP HOTEL Praha je čtyřhvězdičkový hotel, který se nachází na Praze 4, pouhých osm kilometrů jižně od centra města,...

Korejských investic do Česka dále přibývá

Korejských investic do Česka dále přibývá

Zájem korejských firem o investice do České republiky se stále zvyšuje. Největší potenciál je nyní v jaderném průmyslu....

Najdete na iDNES.cz