Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Víte, kolik stojí léčba diabetu?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pokud jste diabetik nebo patříte mezi ty, kteří každodenně pečují o pacienta s diabetem, bude vás určitě zajímat, kolik léčba diabetu stojí a z čeho se skládá. Možná vás následující čísla překvapí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Novinky a změny týkající se celkového přístupu a léčby diabetu. | foto: www.fotolia.com

Počet pacientů s diabetem neustále stoupá

Z dostupných statistik vyplývá, že Česká republika patří mezi země
s nejvyšším výskytem diabetu na světě
. V současné době se v ČR léčí přibližně 760 tisíc pacientů s diabetem 2. typu. Pro jednodušší představu to znamená, jako kdyby naprosto všichni obyvatelé Brna, Ostravy a k tomu i Českých Budějovic trpěli diabetem.

Přestože organizace zdravotní péče o pacienty s diabetem patří v ČR mezi jednu z nejlepších na světě, počet pacientů s diabetem u nás neustále stoupá. Současně také narůstá počet případů komplikací diabetu. Tato čísla naznačují, že čeští pacienti stále diabetes podceňují a nevěnují mu dostatečnou pozornost z hlediska jeho předcházení i léčby. Zlehčují význam genetické zátěže (výskyt diabetu v rodině), vliv zdravého životního stylu (správná životospráva, pohyb) a dodržování potřebných pravidel, které léčba diabetu vyžaduje.

Léčba diabetu je jedna z nejdražších

Pacient, kterému již byl diagnostikován diabetes 2. typu, se musí léčit až do konce svého života. Léčba diabetu se nesmí přerušit, ani ukončit. Pokud by se tak stalo, pacientovi hrozí závažné cévní komplikace, které povedou k jeho oslepnutí, poškození ledvin, srdce, mozku, amputaci dolních končetin nebo předčasné smrti.

Bohužel řada pacientů nezná své hladiny glykémie a glykovaného hemoglobinu, ani se nestará o to, aby jejich hodnoty měli ve správné výši. Nechodí na pravidelné prohlídky, nekladou lékaři potřebné otázky a nevyžadují po něm důslednou kontrolu. Počet pacientů s komplikacemi diabetu tak v ČR neustále stoupá.

Léčba diabetu je velice drahá

Analýzy prokazují, že většina nákladů na léčbu diabetu je spojena právě s léčbou jeho komplikací a doprovodných nemocí (obezita, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol). Péče o diabetického pacienta po amputaci končetin, po mrtvici nebo pacienta vyžadujícího dialýzu ledvin je skutečně nákladná. V ČR se náklady na léčbu diabetu pohybují kolem 20 miliard korun ročně. Z toho více než 60 % představují náklady na léčbu komplikací diabetu, které vyžadují hospitalizaci pacienta. Pouze 5 % z toho tvoří náklady na ambulantní péči, cca 20 % připadá na antidiabetické léky (tablety a inzulin) a téměř 15 % se spotřebuje na léčbu přidružených onemocnění (vysoký krevní tlak a vysoké hladiny krevních tuků).

http://www.rok1.cz - obrázek

Kolik stojí léčba diabetu?

Přesnou cenu celkové léčby jednoho diabetického pacienta lze určit velmi obtížně, protože se v tomto případě sčítají náklady přímé, které souvisejí se základním onemocněním (vyšetření a kontroly u lékaře, potřebné léky pro diabetického pacienta, opakovaná laboratorní vyšetření) a náklady druhotné, které vznikají v důsledku komplikací diabetu (opakované pobyty v nemocnici, léčba srdečního infarktu, diabetické nohy, mrtvice, chronického selhání ledvin, dále pracovní neschopnost, invalidita, atd.).

Na základě dostupných čísel pro ČR vychází léčba diabetu pro 1 pacienta s diabetem v průměru na 2 200 Kč měsíčně, což činí 26 000 Kč za rok. Velká část těchto peněz připadá právě na léčbu komplikací diabetu, jejichž vzniku lze zamezit včasnou intenzivní léčbou. Z částky 26 000 Kč tvoří náklady na léčbu komplikací přibližně 16 380 Kč ročně/1 pacient. Ambulantní péče a užívání potřebných antidiabetických léků se pohybuje pouze kolem 6 500 Kč ročně/1 pacient a léčba přidružených onemocnění (vysoký krevní tlak a vysoké hladiny krevních tuků) kolem 3 380 Kč ročně/1 pacient.

Proto stojí za to, zamyslet se, jestli s tím lze něco udělat, nepodceňovat nutnost zahájení včasné včasné intenzivní léčby diabetu, dodržovat správné hodnoty glykémie a glykovaného hemoglobinu a všechna pravidla, která léčba diabetu obnáší. Pouze takto lze omezit vznik nebezpečných komplikací diabetu.

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Výpomoc na mateřské: v roce 2018 to není chůva, ale půjčka

Výpomoc na mateřské: V roce 2018 to není chůva, ale půjčka

Chůva, slečna na hlídaní, au pair - to už dávno nejsou synonyma pomoci mamince s péčí o dítě. Stále častěji jsou to...

Dokonalý úklid domácnosti s vysavačem Vivenso

Dokonalý úklid domácnosti s vysavačem Vivenso

Úklid nemusí trvat celý den nebo víkend. Stačí k tomu mít pomocníka, který vám práci usnadní a urychlí. Přesně takový...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Najdete na iDNES.cz