Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Víte, kolik stojí léčba diabetu?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pokud jste diabetik nebo patříte mezi ty, kteří každodenně pečují o pacienta s diabetem, bude vás určitě zajímat, kolik léčba diabetu stojí a z čeho se skládá. Možná vás následující čísla překvapí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Novinky a změny týkající se celkového přístupu a léčby diabetu. | foto: www.fotolia.com

Počet pacientů s diabetem neustále stoupá

Z dostupných statistik vyplývá, že Česká republika patří mezi země
s nejvyšším výskytem diabetu na světě
. V současné době se v ČR léčí přibližně 760 tisíc pacientů s diabetem 2. typu. Pro jednodušší představu to znamená, jako kdyby naprosto všichni obyvatelé Brna, Ostravy a k tomu i Českých Budějovic trpěli diabetem.

Přestože organizace zdravotní péče o pacienty s diabetem patří v ČR mezi jednu z nejlepších na světě, počet pacientů s diabetem u nás neustále stoupá. Současně také narůstá počet případů komplikací diabetu. Tato čísla naznačují, že čeští pacienti stále diabetes podceňují a nevěnují mu dostatečnou pozornost z hlediska jeho předcházení i léčby. Zlehčují význam genetické zátěže (výskyt diabetu v rodině), vliv zdravého životního stylu (správná životospráva, pohyb) a dodržování potřebných pravidel, které léčba diabetu vyžaduje.

Léčba diabetu je jedna z nejdražších

Pacient, kterému již byl diagnostikován diabetes 2. typu, se musí léčit až do konce svého života. Léčba diabetu se nesmí přerušit, ani ukončit. Pokud by se tak stalo, pacientovi hrozí závažné cévní komplikace, které povedou k jeho oslepnutí, poškození ledvin, srdce, mozku, amputaci dolních končetin nebo předčasné smrti.

Bohužel řada pacientů nezná své hladiny glykémie a glykovaného hemoglobinu, ani se nestará o to, aby jejich hodnoty měli ve správné výši. Nechodí na pravidelné prohlídky, nekladou lékaři potřebné otázky a nevyžadují po něm důslednou kontrolu. Počet pacientů s komplikacemi diabetu tak v ČR neustále stoupá.

Léčba diabetu je velice drahá

Analýzy prokazují, že většina nákladů na léčbu diabetu je spojena právě s léčbou jeho komplikací a doprovodných nemocí (obezita, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol). Péče o diabetického pacienta po amputaci končetin, po mrtvici nebo pacienta vyžadujícího dialýzu ledvin je skutečně nákladná. V ČR se náklady na léčbu diabetu pohybují kolem 20 miliard korun ročně. Z toho více než 60 % představují náklady na léčbu komplikací diabetu, které vyžadují hospitalizaci pacienta. Pouze 5 % z toho tvoří náklady na ambulantní péči, cca 20 % připadá na antidiabetické léky (tablety a inzulin) a téměř 15 % se spotřebuje na léčbu přidružených onemocnění (vysoký krevní tlak a vysoké hladiny krevních tuků).

http://www.rok1.cz - obrázek

Kolik stojí léčba diabetu?

Přesnou cenu celkové léčby jednoho diabetického pacienta lze určit velmi obtížně, protože se v tomto případě sčítají náklady přímé, které souvisejí se základním onemocněním (vyšetření a kontroly u lékaře, potřebné léky pro diabetického pacienta, opakovaná laboratorní vyšetření) a náklady druhotné, které vznikají v důsledku komplikací diabetu (opakované pobyty v nemocnici, léčba srdečního infarktu, diabetické nohy, mrtvice, chronického selhání ledvin, dále pracovní neschopnost, invalidita, atd.).

Na základě dostupných čísel pro ČR vychází léčba diabetu pro 1 pacienta s diabetem v průměru na 2 200 Kč měsíčně, což činí 26 000 Kč za rok. Velká část těchto peněz připadá právě na léčbu komplikací diabetu, jejichž vzniku lze zamezit včasnou intenzivní léčbou. Z částky 26 000 Kč tvoří náklady na léčbu komplikací přibližně 16 380 Kč ročně/1 pacient. Ambulantní péče a užívání potřebných antidiabetických léků se pohybuje pouze kolem 6 500 Kč ročně/1 pacient a léčba přidružených onemocnění (vysoký krevní tlak a vysoké hladiny krevních tuků) kolem 3 380 Kč ročně/1 pacient.

Proto stojí za to, zamyslet se, jestli s tím lze něco udělat, nepodceňovat nutnost zahájení včasné včasné intenzivní léčby diabetu, dodržovat správné hodnoty glykémie a glykovaného hemoglobinu a všechna pravidla, která léčba diabetu obnáší. Pouze takto lze omezit vznik nebezpečných komplikací diabetu.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Užiteční pomocníci, kteří vám pomohou nejen s velikonočními přípravami

Užiteční pomocníci, kteří vám pomohou nejen s velikonočními přípravami

S jarem přichází první letošní období velkého chystání, pečení, vaření a návštěv v souvislosti s Velikonocemi....

Sluneční dioptrické brýle. Chytrá vychytávka na jaro a léto

Sluneční dioptrické brýle – to je chytrá vychytávka na jaro a léto

Nosíte brýle a nevíte, co a jak na sluníčku? Nechte nás hádat. Nosíte jen čiré dioptrické a na sluneční jste...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz