Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Většina domů v ČR potřebuje vyměnit nebo zbudovat výtah

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Některé domy jsou vybaveny moderními výtahy, v mnohých případech jsou ale v domech osobní výtahy starší 20 let a někde nejsou vůbec. Kdy musí bytový dům výtah zřídit? A týká se to i vašeho domu?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Většina domů v ČR potřebuje vyměnit nebo zbudovat výtah | foto: Raiffeisen stavební spořitelna a.s.

Aktuální stav výtahů v bytových domech

Většina domů v ČR potřebuje vyměnit nebo zbudovat výtah

Většina domů v ČR potřebuje vyměnit nebo zbudovat výtah

Většina výtahů byla v České republice instalována před rokem 1993 a jejich současný stav neodpovídá evropské normě ČSN EN 81-80 z roku 2004. Proto spousta bytových družstev a společenství vlastníků bytových jednotek musí nyní řešit jejich opravu či výměnu. Některé z těchto výtahů mají takové provozní nedostatky, že mohou ohrozit bezpečnost přepravovaných osob. Jedná se například o kabiny bez dveří, nefunkční jištění u dveří nebo poplachové tlačítko, které nezvoní. 

Evropská norma má ale v České republice pouze doporučující charakter a není tedy závaznou právní normou jako v jiných zemích. Pokud by se ale ve výtahu, u kterého byla zjištěna závada, porucha či stav ohrožující jeho uživatele, někdo zranil nebo dokonce zabil, veškerou odpovědnost ponese majitel budovy. 

Který bytový dům musí mít výtah?

Problematikou výtahů se zabývá nejen Evropská unie, která k bezpečnosti výtahů vydala evropskou normu, ale i náš stát. Vyhláška o technických požadavcích na stavby z roku 2009 stanovuje, že všechny novostavby bytových domů se vstupy do bytů v úrovni pátého a vyššího nadzemního podlaží, nebo podkroví v téže úrovni, musí mít zbudovaný výtah. Co když se ale nejedná o novostavbu? 

Kdy jste povinni výtah dodatečně přistavět

Pokud bydlíte v bytovém domě, který má pět a více nadzemních podlaží a počet bytových jednotek v něm neměníte, výtah zřizovat nemusíte. Jestliže se ale rozhodnete přistavět patro či provádět stavební úpravy, při nichž se změní počet bytových jednotek, výtah vybudovat musíte. Dodatečně zřizované výtahy se tak vestavují do všech budov, kterých se to týká, pokud to jejich stavebně technické řešení umožňuje.

Rozdíl mezi patrem a nadzemním podlažím

Při interpretaci vyhlášky si však dávejte pozor, abyste nezaměnili pojmy patro a nadzemní podlaží. V obecné mluvě se pro podlaží používá mylně termín patro. Ve stavebnictví se přízemí označuje jako první nadzemní podlaží (zkratka 1. NP), druhým nadzemním podlažím je pak myšleno první patro.

Nový výtah za 145 korun měsíčně na domácnost

Většina domů v ČR potřebuje vyměnit nebo zbudovat výtah

Většina domů v ČR potřebuje vyměnit nebo zbudovat výtah

Jestliže se vašeho domu týká povinnost dostavět výtah nebo plánujete jeho výměnu, jednoduchý osobní výtah vás vyjde přibližně na 1 milion korun. Pokud naspořená částka ve vašem fondu oprav nestačí, můžete si zažádat o úvěr. 

"Bytovým družstvům a společenství vlastníků bytových jednotek nabízíme dva produkty, které jsou speciálně šité na míru. Jedná s o úvěry KREDIT a  KREDIT PLUS určené  právě na rekonstrukci a modernizaci bytových domů,“  říká Dagmar Jonášová, vedoucí oddělení vývoje produktů právnických osob a odbytového servisu z Raiffeisen stavební spořitelny. 

"Pokud si u nás bytový dům s 36 byty vezme úvěr ve výši jednoho milionu korun se splatností 20 let, bude jeho měsíční splátka 5 400 korun. To znamená na jednu bytovou jednotku 150 korun měsíčně. Zatížení rodinného rozpočtu majitelů bytů je tedy minimální,“ dodává Dagmar Jonášová. 

Více informací na www.RSTS.cz.

Autor:

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Havarijní pojištění za hubičku
Havarijní pojištění za hubičku

Chcete-li zlevnit havarijní pojištění, každý, kdo tomu aspoň trochu rozumí, vám poradí pár základních věcí. Určitě mezi nimi bude, abyste si zvolili vyšší...  celý článek

EGYPT MARSA ALAM Makadi Bay
Přichází zima, ideální čas na nákup letní dovolené

Cestovní kanceláře v posledních dnech spustily předprodeje zájezdů na léto příštího roku. Zdá se, že s blížící se zimou je předčasné uvažovat o letní dovolené....  celý článek

Výběr půjčky přes internet dnes není problém
Výběr půjčky přes internet dnes není problém

Různých bank i úvěrových společností, které nabízejí půjčky, je více než dost. Na první pohled to může vypadat jako problém, jelikož se klienti v záplavě...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy
Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy

Publikováno: 17.10.2017 Autor: Odbor komunikace a marketingu 10500 Poslední dny hýbe českým mediálním prostorem kolem p... celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.