Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věkem podmíněná makulární degenerace. Jak chránit zrak?

Komerční sdělení   15:00aktualizováno  15:00
Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je v současnosti nejčastější příčinou ztráty zraku u lidí starších 55 let. Základními příznaky onemocnění jsou: zhoršení zrakové ostrosti a kvality obrazu, výpadky zorného pole. Jak svůj zrak proti tomuto onemocnění chránit?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Věkem podmíněná makulární degenerace. Jak chránit zrak? | foto: Omnimedia Public Relations s.r.o.

Věkem podmíněná makulární degenerace v současnosti postihuje v České republice asi půl milionu osob. U zhruba 160 000 obyvatel se jedná o rozvinutou formu onemocnění, které postihuje zrak. 

Co je věkem podmíněná makulární degenerace?

 Jedná se o progresivní onemocnění, jež postihuje zrak, konkrétně makulu (žlutou skvrnu), centrální část sítnice a zároveň místo nejostřejšího vidění. Věkem podmíněná makulární degenerace se vyskytuje ve dvou variantách, suché a vlhké formě. Suchá forma degenerace se projevuje ztenčováním tkáně sítnice a ztrátou smyslového a pigmentového epitelu.

"Vlhkou" formu provází růst patologických cév, krvácení a zjizvení tkání sítnice oka. 90 % všech pacientů  trpí suchou formou degenerace. Přestože se vlhká forma vyvine jen u 10 - 20 % nemocných, je v 80 - 90 % příčinou praktické slepoty při tomto onemocnění.

Věkem podmíněná makulární degenerace: Jak se bránit?

Největší riziko pro zrak představuje samotný věk. Stárnutí je sice přirozený proces, který nezastavíme, ale můžeme ovlivnit jeho průběh. Ke vzniku makulární degenerace totiž přispívá řada faktorů, které jsou spouštěcími mechanismy i jiných civilizačních onemocnění: obezita a nesprávné stravovací návyky, kouření či dlouholetá expozice slunečnímu záření.

Degenerativní změny na sítnici se ohlásí sníženou kvalitou zrakové ostrosti. Člověk, kterého postihne věkem podmíněná makulární degenerace, nemůže zaostřit, špatně čte a brýle mu nepomáhají. Zrakovou ostrost lze pravidelně kontrolovat pomocí Amslerovy mřížky.

Nezbytné jsou také kontroly u očního lékaře alespoň jednou do roka. Studie z posledních pěti let prováděné na výzkumných pracovištích po celém světe poukazují na to, že na zrak a jeho zdraví kvalitu se významnou měrou podílí ovlivňuje výživa: potraviny obsahující karotenoidy, vitaminy a jiné antioxidanty.

Antioxidanty a vitaminy, které mají příznivý vliv na zrak

Karotenoidy lutein a zeaxanthin se přirozeně vyskytují ve žluté skvrně na sítnici. Lutein se jako barvivo nachází v zelenině oranžové barvy, v ovoci a v zelených částech rostlin. Má silnou antioxidační aktivitu, zlepšuje funkci imunitního systému. Spolu se zeaxanthinem pomáhá udržovat optimální hustotu makulárního pigmentu a chrání oční buňky před volnými radikály.

Nejvíce luteinu a zeaxanthinu obsahuje listová zelenina - špenát, kapusta, ale také kukuřice, vaječný žloutek nebo tropické ovoce. Denní dávku luteinu pokryje zhruba jeden plný talíř syrového špenátu.

Zrak pozitivně ovlivňují i vitaminy A, E a C. Zdrojem vitaminu A rozpustného v tucích jsou především máslo, mléko a sýry. Vitamin A si tělo dokáže vyrobit také samo, a to prostřednictvím beta-karotenu, jenž je obsažen v ovoci a zelenině.

Vitamin E se nachází v rostlinných tucích a olejích, v obilných klíčcích nebo v ořechách. Za nejlepší zdroj vitaminu C se považuje čerstvé ovoce a zelenina. Cévy potřebují i minerály zinek a selen, které zlepšují imunitu nejen pro , ať už jde o zrak, ale pronebo celý organismus. Bohaté na selen jsou cibule, tuňák, česnek, houby, játra nebo celozrnné pečivo. Zinek se nachází třeba v luštěninách, ve žloutcích nebo v mléce.

Doplňky stravy

Pokud je strava chudá na vitaminy, minerály a karotenoidy, je vhodné zvážit také užívání doplňků stravy, které všechny potřebné látky obsahují v optimálním množství. A jak se zorientovat v záplavě přípravků? Pokud chcete chránit svůj zrak, nižší cena by neměla být jediným vodítkem k výběru vitamíinů. Je dobré se zajímat o složení a také o výrobce a jeho renomé.

Kvalitním přípravkem je například Ocuvite® LUTEIN forte. Věkem podmíněná makulární degenerace se jen obtížně léčí. Jedinou obranou je péče o vlastní zdraví a dostatek informací.

Více na www.ocuvite.cz.

Pokud chcete zkontrolovat svůj zrak, použijte Amslerovu mřížku

Amslerova mřížka

S brýlemi na čtení si zakryjte jedno oko a zaostřete na tečku v centru.
Všechny čáry by měly být rovné a všechny čtverce stejně velké.
Tento test proveďte stejný způsobem i druhým okem.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním.

Chránit obyvatele před následky sucha i extrémů počasí pomohou starostům nové dotace z fondů EU. Rezort životního...

Další z rubriky

Adam je chodící reklama na Janské Lázně, říkají v Kyjově

Adam je chodící reklama na Janské Lázně, říkají v Kyjově.

Desetiletý Adam je po těžké operaci mozkového nádoru. Do dětské léčebny Vesna v Janských Lázních jezdí s maminkou sedm...

Vývoj restauratérství a hoteliérství sahá až do dob Mezopotámie

Vývoj restauratérství a hoteliérství sahá až do dob Mezopotámie.

Člověk je nejen tvor společenský, ale také pohostinný. Původně znamenala pohostinnost bezplatné poskytnutí jídla a...

Nastává doba dřevěná. Dejte jí prostor, dáte ho i sobě

Nastává doba dřevěná. Dejte jí prostor, dáte ho i sobě.

Můžete namítnout, že doba dřevěná nikdy neskončila. Je to pravda, ale i není. Poslední desetiletí zatlačila dřevo do...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.