Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věkem podmíněná makulární degenerace. Jak chránit zrak?

Komerční sdělení   15:00aktualizováno  15:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je v současnosti nejčastější příčinou ztráty zraku u lidí starších 55 let. Základními příznaky onemocnění jsou: zhoršení zrakové ostrosti a kvality obrazu, výpadky zorného pole. Jak svůj zrak proti tomuto onemocnění chránit?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Věkem podmíněná makulární degenerace. Jak chránit zrak? | foto: Omnimedia Public Relations s.r.o.

Věkem podmíněná makulární degenerace v současnosti postihuje v České republice asi půl milionu osob. U zhruba 160 000 obyvatel se jedná o rozvinutou formu onemocnění, které postihuje zrak. 

Co je věkem podmíněná makulární degenerace?

 Jedná se o progresivní onemocnění, jež postihuje zrak, konkrétně makulu (žlutou skvrnu), centrální část sítnice a zároveň místo nejostřejšího vidění. Věkem podmíněná makulární degenerace se vyskytuje ve dvou variantách, suché a vlhké formě. Suchá forma degenerace se projevuje ztenčováním tkáně sítnice a ztrátou smyslového a pigmentového epitelu.

"Vlhkou" formu provází růst patologických cév, krvácení a zjizvení tkání sítnice oka. 90 % všech pacientů  trpí suchou formou degenerace. Přestože se vlhká forma vyvine jen u 10 - 20 % nemocných, je v 80 - 90 % příčinou praktické slepoty při tomto onemocnění.

Věkem podmíněná makulární degenerace: Jak se bránit?

Největší riziko pro zrak představuje samotný věk. Stárnutí je sice přirozený proces, který nezastavíme, ale můžeme ovlivnit jeho průběh. Ke vzniku makulární degenerace totiž přispívá řada faktorů, které jsou spouštěcími mechanismy i jiných civilizačních onemocnění: obezita a nesprávné stravovací návyky, kouření či dlouholetá expozice slunečnímu záření.

Degenerativní změny na sítnici se ohlásí sníženou kvalitou zrakové ostrosti. Člověk, kterého postihne věkem podmíněná makulární degenerace, nemůže zaostřit, špatně čte a brýle mu nepomáhají. Zrakovou ostrost lze pravidelně kontrolovat pomocí Amslerovy mřížky.

Nezbytné jsou také kontroly u očního lékaře alespoň jednou do roka. Studie z posledních pěti let prováděné na výzkumných pracovištích po celém světe poukazují na to, že na zrak a jeho zdraví kvalitu se významnou měrou podílí ovlivňuje výživa: potraviny obsahující karotenoidy, vitaminy a jiné antioxidanty.

Antioxidanty a vitaminy, které mají příznivý vliv na zrak

Karotenoidy lutein a zeaxanthin se přirozeně vyskytují ve žluté skvrně na sítnici. Lutein se jako barvivo nachází v zelenině oranžové barvy, v ovoci a v zelených částech rostlin. Má silnou antioxidační aktivitu, zlepšuje funkci imunitního systému. Spolu se zeaxanthinem pomáhá udržovat optimální hustotu makulárního pigmentu a chrání oční buňky před volnými radikály.

Nejvíce luteinu a zeaxanthinu obsahuje listová zelenina - špenát, kapusta, ale také kukuřice, vaječný žloutek nebo tropické ovoce. Denní dávku luteinu pokryje zhruba jeden plný talíř syrového špenátu.

Zrak pozitivně ovlivňují i vitaminy A, E a C. Zdrojem vitaminu A rozpustného v tucích jsou především máslo, mléko a sýry. Vitamin A si tělo dokáže vyrobit také samo, a to prostřednictvím beta-karotenu, jenž je obsažen v ovoci a zelenině.

Vitamin E se nachází v rostlinných tucích a olejích, v obilných klíčcích nebo v ořechách. Za nejlepší zdroj vitaminu C se považuje čerstvé ovoce a zelenina. Cévy potřebují i minerály zinek a selen, které zlepšují imunitu nejen pro , ať už jde o zrak, ale pronebo celý organismus. Bohaté na selen jsou cibule, tuňák, česnek, houby, játra nebo celozrnné pečivo. Zinek se nachází třeba v luštěninách, ve žloutcích nebo v mléce.

Doplňky stravy

Pokud je strava chudá na vitaminy, minerály a karotenoidy, je vhodné zvážit také užívání doplňků stravy, které všechny potřebné látky obsahují v optimálním množství. A jak se zorientovat v záplavě přípravků? Pokud chcete chránit svůj zrak, nižší cena by neměla být jediným vodítkem k výběru vitamíinů. Je dobré se zajímat o složení a také o výrobce a jeho renomé.

Kvalitním přípravkem je například Ocuvite® LUTEIN forte. Věkem podmíněná makulární degenerace se jen obtížně léčí. Jedinou obranou je péče o vlastní zdraví a dostatek informací.

Více na www.ocuvite.cz.

Pokud chcete zkontrolovat svůj zrak, použijte Amslerovu mřížku

Amslerova mřížka

S brýlemi na čtení si zakryjte jedno oko a zaostřete na tečku v centru.
Všechny čáry by měly být rovné a všechny čtverce stejně velké.
Tento test proveďte stejný způsobem i druhým okem.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Finále Plzeň: jediný festival domácí audiovizuální tvorby

Karel Dobrý ve snímku Hastrman

Filmová přehlídka Finále Plzeň oslaví na jaře své jednatřicáté narozeniny. Od 19. do 24. dubna 2018 nabídne to nejlepší...

Další z rubriky

Získejte montované haly rychle, profesionálně a na klíč

Administrativní hala s výrobou Podolí

Více než 650 referenčních staveb vystavěla za 23 let své činnosti společnost MONT-KOVO spol. s r.o. z Břestu na...

Česko má zázemí i vizi, říká manažer agentury ESA

Frank Salzgeber, šéf programu technologických transferů Evropské kosmické...

České republice se vyplatilo, že pojímá vyvíjení a využívání kosmických technologií byznysově, nikoli čistě vědecky

Ergonomická kancelář: zvyšuje výkony a snižuje náchylnost k nemocem

Ergonomická kancelář – zvyšuje výkony, snižuje náchylnost k nemocem

Příjemné pracovní prostředí a kvalitní pracovní pomůcky zvyšují efektivitu pracovníků a snižují jejich náchylnost k...

Najdete na iDNES.cz