Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věci veřejné ke zdravotnictví: u zubaře – 4. díl

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Za Věci veřejné se bude o vaše hlasy v letošních magistrátních a parlamentních volbách ucházet Kamil Jankovský. Kamil Jankovský je ekonomickým expertem strany Věci veřejné, specializuje se na management zdravotnictví. Jeho názory, nejen na tento obor, vám postupně představíme.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Podle nejnovějšího návrhu České stomatologické komory (ČSK) by v budoucnu zubní výplně dokonce vůbec nemusely být hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění(!).

Podle nejnovějšího návrhu České stomatologické komory (ČSK) by v budoucnu zubní výplně dokonce vůbec nemusely být hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění(!).

Věci veřejné se budou v seriálu na tomto serveru ústy Kamila Jankovského pravidelně vyjadřovat nejen k českému zdravotnictví.

V minulém díle našeho seriálu jsme se zabývali důležitou otázkou, zda musíme opravdu přesně vědět, co je ještě v rámci poskytování zdravotní péče standardem a co už nikoliv, a v této souvislosti jsme také "nakousli" současnou nepřehlednou situaci ve stomatologii. V dnešním díle se na poskytování zubní péče v České republice podíváme trochu podrobněji.

Věci veřejné se ptají: jste spokojeni u zubaře?

Určitě to znáte. Začíná vás bolet zub a odeberete se ke svému stomatologovi. Sedíte v zubařském křesle, nad vámi se sklání lékař a sděluje vám, že je to kaz, který bude muset odvrtat a vzniklou díru zaplnit plombou. Ale jakou? Máte na vybranou a musíte se rozhodnout hned teď – přímo v křesle.

Kamil Jankovský menšíVětšinou se spoléháte na doporučení stomatologa. Ten vám často sdělí, že běžné amalgámové (černé) plomby vůbec nepoužívá, protože se mu to zkrátka nevyplatí – "pojišťovna je hradí tak mizerně, že jeho náklady nejsou pokryty." Následuje nabídka celé palety materiálů, které mají několik společných vlastností: jejich barva se velmi blíží přirozené barvě zubů, nejsou levné a musíte si je zaplatit.

Většina z nás počítá, že "u zubaře něco zaplatí". Kdo z nás si mu ale troufne na místě oponovat? Kdo se nenechá balamutit a oponuje svému zubaři, že to není pravda, že amalgámová plomba by nám všem měla být dle zákona plně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění, a to bez jakéhokoliv doplatku? Jak to tedy většinou dopadne?

Obvykle odcházíme s bílou plombou, kterou jsme bez reptání zaplatili. Můžeme se také spolehnout, že náš zubař neprodělal – naopak, většinou nám doporučil pro něj co nejvýhodnější materiál.

S názory komory nelze souhlasit

Podle nejnovějšího návrhu České stomatologické komory (ČSK) by v budoucnu zubní výplně dokonce vůbec nemusely být hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění(!). Komora požaduje, aby si lidé v produktivním věku i za běžné plomby platili sami, peníze od pojišťoven prý nestačí.

Věci veřejné s tím ale zásadně nesouhlasí: "Na tomto příkladu si můžeme jasně ukázat, proč potřebujeme mít přehled, co je v našem zdravotnictví pro konkrétní onemocnění ještě standardem a co už ne. Pokud se nám podaří postupně definovat standard a nadstandard, pak budeme všichni přesně vědět, na co máme v rámci naší diagnózy nárok, a to bychom také, klidně ve stomatologii, vždy dostali. Za nadstandardní péči si připlaťme – buďto přes naše komerční pojistky nebo v hotovosti. Je na každém z nás, jak bude se svým zdravím dlouhodobě nakládat, jakým způsobem si pojistí možná rizika a co od systému zdravotní péče vlastně očekává, " uvádí Kamil Jankovský.

Žádná selekce nemocných!

V nedávném rozhovoru v rádiu Impuls uvedl prezident ČSK Pavel Chrz něco v tom smyslu, že za vysokou spotřebu zubních plomb si vlastně můžeme vesměs sami, protože si neumíme čistit zuby. "To je úplně absurdní tvrzení. Za chvíli bychom takto mohli selektovat ještě jiné nemocné. Třeba ty, kteří holdují alkoholu více, než je únosné a poškozují si tím játra. Kdo tuto míru ale určí, kdo má právo posoudit, že si zuby nečistíme dostatečně?," ptá se Kamil Jankovský ze strany Věci veřejné.

"Zubařů je všeobecně málo. Je obtížné se k nim vůbec dostat, o čekacích dobách na standardní vyšetření ani nemluvě. Většina z nás určitě netuší, kolik stojí materiály a výkony v zubní péči, jen obecně víme, že je nákladná. Myslím, že každému z nás by mělo být předem jasné, co je standardem a za co už si musí připlatit. Dále by měly být určitě zavedeny maximální ceny za výkon a materiál, které bychom měli všichni před návštěvou zubaře znát. Podle toho bychom pak měli se svými stomatology i komunikovat. Rozhodně bychom se neměli dostávat do pozice podřízených, který slepě přijímá to, co je mu podsouváno. Musíme zkrátka přesně vědět, na co máme ve zdravotnictví, resp. stomatologii nárok – jen díky tomu zaplatíme opravdu jen to, co je třeba," dodává.

PŘÍŠTĚ: REGULAČNÍ POPLATKY

Kamil Jankovský menší 22. díl seriálu Věci veřejné ke zdravotnictví: standard a nadstandard
3. díl seriálu Věci veřejné ke zdravotnictví: standard a nadstandard

Zaujalo vás toto téma?

Více názorů Kamila Jankovského si můžete přečíst na jeho blogu.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Na léto vás připraví omlazení dekoltu a rukou i laserová epilace

Na léto vás připraví omlazení dekoltu a rukou i laserová epilace

Přivítejte léto, jak jste si vždy přála! Se skvělým pocitem ze svého těla v plavkách. Právě je ideální čas na omlazení...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Připravte se na jaro: detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Připravte se na jaro:  Detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Jarní měsíce bývají zaměřené na očistu organismu, ať už je důvodem snaha shodit přebytečná kila nebo se jen cítit...

Vínové líčení pro všechny milovníky červené

Vínové líčení pro všechny milovníky červené

Arome.cz Patříte mezi příznivce všech odstínů červené a rádi byste je nosili nejen na rtech, ale i na očích? Nebojte se odvázat a...

Najdete na iDNES.cz