Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věci veřejné ke zdravotnictví: standard a nadstandard – 3. díl

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Za Věci veřejné bude v letošních parlamentních i magistrátních volbách kandidovat Kamil Jankovský. Specializuje se na řízení zdravotnictví a je rovněž ekonomickým expertem strany Věci veřejné. Kamil Jankovský se uchází o vaše hlasy – seznamte se s jeho názory na stav zdravotnictví.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Věci veřejné ke zdravotnictví: standard a nadstandard – 3. díl

Věci veřejné ke zdravotnictví: standard a nadstandard – 3. díl

Věci veřejné se budou v seriálu na tomto serveru ústy Kamila Jankovského pravidelně vyjadřovat k českému zdravotnictví. V prvním a druhém díle našeho seriálu jsme na jednoduchém příkladu vysvětlovali pojmy "standard" a "nadstandard" ve zdravotnictví.

Zabývali jsme se i důležitou otázkou, zda musíme opravdu přesně vědět, co je ještě standardní zdravotní péče a co už nikoliv. Věci veřejné říkají ano a vědí proč.

Věci veřejné shrnují: Jak to chodí u zubaře

Čeští lékaři jsou určitě plně srovnatelní s vyspělým světem, ale finanční prostředky, které mají zdravotní pojišťovny k dispozici, nejsou nekonečné. Když chceme "něco navíc", tak to oficiálně nejde, komerční zdravotní připojištění, které by leccos vyřešilo, u nás stále nebylo zavedeno. Pokud nechceme dávat úplatek, tak bychom měli teoreticky dostávat "všichni všechno", tak to ale nefunguje.

Kamil Jankovský menšíVe zdravotnictví ale existuje výjimka, kde to už dlouho neplatí: "Když jdete k zubaři, tak víte, že budete určitě muset za něco platit. "Na pojišťovnu" například dostanete běžnou amalgámovou plombu (někde ani tu ne) a za bílou si už připlatíte.

Zubaři tedy už dlouho fungují v poněkud pokřiveném systému standard/nadstandard, kterému by se jistě dalo leccos vytknout – nikdo z nás například přesně neví, kolik peněz svému zubaři zaplatí za konkrétní výkon a materiál. Není to sice moc průhledné, ale při dnešní situaci, kdy je někde obtížné najít si stomatologa, si na to pacienti zvykli nebo se s tím smířili. Záleží také na tom, na jakého zubaře přitom narazíte. Nejde to řešit jinak?" ptá se Kamil Jankovský.

Na veřejné peníze stačí jedna nezisková pojišťovna

Věci veřejné navrhují jako řešení postupné definování standardu a nadstandardu pro poskytování zdravotní péče. Díky tomu bychom všichni přesně věděli, na co máme s ohledem na zavedené a schválené standardy zdravotnictví v rámci naší diagnózy nárok, a to bychom také v rámci veřejného zdravotního pojištění, v páteřní síti zdravotnických zařízení garantovaných státem, vždy dostali. Přitom bychom za tuto základní péči mohli odvádět ze svého platu až o 5 % nižší odvod než nyní.

Vše ostatní by měly financovat komerční pojišťovny, které by nabízely pojistné plány, "šité na míru" každému z nás. "Případně by bylo možné provádět za nadstandardní péči přímou platbu v hotovosti. To je řešení pro ty, kteří budou chtít čerpat pouze základní péči, která jim bude vždy garantována v plné šíři, kosmetických zásahů se to samozřejmě týkat nebude, a nadstandard využijí jen podle aktuální situace," míní Kamil Janovský ze strany Věci veřejné.

Kvalitní zdravotní péči dostaneme vždy

Pro současné zdravotnictví je "standardem" vše, na co aktuálně dosáhne lékařská věda. To je velký omyl. Musíme jednoduše přesně vědět, na co máme skutečně nárok z veřejného zdravotního pojištění (to by podle Kamila Jankovského mohla spravovat pouze jedna nezisková zdravotní pojišťovna) a na co už ne.

"Odolejme lobbistickým tlakům a nalezněme v několika nejbližších letech dohodu mezi odbornými lékařskými společnostmi, ministerstvem, poskytovateli zdravotní péče a pojišťovnami o tom, co je pro konkrétní diagnózu standardem a co již nikoliv," uzavírá Kamil Jankovský s tím, že nadstandardní péči můžeme následně svěřit do rukou komerčních pojišťoven, které nám dají vybrat z několika pojistných plánů:

"Všichni máme přece jiné cíle, priority a potřeby. Buďme klidní, protože správnou a kvalitní zdravotní péči dostaneme vždy. Z toho, co je nabízeno navíc, si budeme moci svobodně vybrat a úplatky u lékaře se stanou minulostí."

PŘÍŠTĚ: U ZUBAŘE

Kamil Jankovský menší 21. díl seriálu Věci veřejné ke zdravotnictví: standard a nadstandard
2. díl seriálu Věci veřejné ke zdravotnictví: standard a nadstandard

Zaujalo vás toto téma?

Více názorů Kamila Jankovského si můžete přečíst na jeho blogu

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Dokonalý úklid domácnosti s vysavačem Vivenso

Dokonalý úklid domácnosti s vysavačem Vivenso

Úklid nemusí trvat celý den nebo víkend. Stačí k tomu mít pomocníka, který vám práci usnadní a urychlí. Přesně takový...

Kmenové buňky přinášejí revoluci v léčbě ztráty vlasů.

Kmenové buňky přinášejí revoluci v léčbě ztráty vlasů.

Na český trh dorazila zcela nová terapie ztráty vlasů i estetických problémů. Renomovaná pražská klinika Mediestetik v...

Nový život bez kil navíc

Ke konci programu Cambridge Weight Plan se účastnice sešly při focení s...

Přihlásily se do výzvy s programem Cambridge Weight Plan a začaly nový život. Tři odvážné ženy díky podpoře výživových...

Najdete na iDNES.cz