Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věci veřejné ke zdravotnictví: standard a nadstandard – 2. díl

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Na kandidátce strany Věci veřejné pro parlamentní volby v Praze je Kamil Jankovský, který bude kandidovat i v magistrátních volbách na podzim. Je ekonomickým expertem strany Věci veřejné a specializuje se dlouhodobě na řízení zdravotnictví. Seznamte se s Kamilem Jankovským a jeho názory.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Logo Věcí veřejných.

Logo Věcí veřejných.

České zdravotnictví ústy Kamila Jankovského

Věci veřejné se budou v seriálu na tomto serveru ústy Kamila Jankovského pravidelně vyjadřovat k českému zdravotnictví. V prvním díle našeho seriálu jsme se pokusili na jednoduchém, konkrétním příkladu vysvětlit, jak vůbec vznikla potřeba rozlišovat ve zdravotnictví pojmy "standard" a "nadstandard".

Opravdu musíme přesně vědět, co je ještě standardní zdravotní péče a co už patří do nadstandardu? Věci veřejné říkají ano a vědí proč.

Věci veřejné upozorňují: Na co vlastně máme?

Kamil Jankovský menšíModerní medicína se neustále vyvíjí a přináší nové možnosti. Dnes už umíme léčit takové choroby, o kterých by se nám před deseti lety ani nesnilo. Má to ale háček. Náklady na zdravotní péči mohou ale díky tomu vlastně narůstat donekonečna, což naráží na finanční možnosti zdravotnictví. Tento problém se netýká jen nás, platí to pro všechny vyspělé země.

"Často se stává, že léčebný přínos nové metody je jen minimální ve srovnání s raketovým růstem nákladů s ní spojených. V tu chvíli by se měl každý rozumný hospodář, který pracuje s předem daným objemem finančních prostředků, ptát: Jaký je vlastně léčebný standard pro konkrétní nemoc? Jaké přístroje, léky, materiály a metody musí být k její léčbě použity vždy a jsou plně hrazeny v rámci veřejného zdravotního pojištění? A které už nepřinášejí pacientům tak zásadní pokrok, jsou vlastně něčím navíc a měly by být, protože na ně pro všechny nemocné jednoduše nemáme peníze, hrazeny z jiných zdrojů?," říká Kamil Jankovský.

Všudypřítomná šedá ekonomika

Potřeba přesného definování standardu a nadstandardu zdravotní péče tedy vyvstala už dávno. Bylo to v první polovině 90. let minulého století – v době, kdy začínalo být jasné, že finanční požadavky spojené s modernizací českého zdravotnictví, s nástupem nových léků a technologií, v žádném případě nebudou srovnatelné s prostředky, které systém veřejného zdravotního pojištění má a bude mít k dispozici.

Naše zdravotnictví funguje od doby zavedení zdravotního pojištění pod heslem "všechno všem". Jaká je ale realita? Velmi smutná. V české medicíně je totiž naprosto běžná šedá ekonomika. "Existují obory a nemoci, kam se prostě bez ‘všimného‘ v kapse ani nevypravíte. Všichni jsme bez reptání akceptovali pořadníky a dlouhé čekání na totální endoprotézy.

Když chceme kvalitní kloubní náhradu, která má vyšší životnost, víme, že musíme sáhnout do kapsy. To, že ženy platí jakýsi "nadstandardní paušál" u některých gynekologů při registraci nebo dokonce za každé ošetření, nad tím sice kroutíme hlavou, ale která budoucí maminka se odváží tomu vzepřít?," ptá se Kamil Jankovský ze strany Věci veřejné.

Velký mýtus

Většina z nás se domnívá, že v současném českém zdravotnictví máme na všechno nárok a že po našich lékařích (a především pojišťovnách) můžeme požadovat vždy jen tu úplně nejmodernější léčbu. Vždyť si platíme zdravotní pojištění! Kamil Jankovský ale oponuje, že právě toto je jeden z hluboce zakořeněných mýtů.

My si totiž pojištění, ze kterého bychom následně čerpali zdravotní péči sami pro sebe, neplatíme – přispíváme do jednoho společného "koláče", ze kterého je pak placeno zdravotní pojištění všem, bez rozdílu. Platíme vlastně solidární "zdravotní daň", vybrané prostředky ale všechno pokrýt nemohou. Nešlo by to zařídit jinak? Podle strany Věci veřejné určitě ano!

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ

Kamil Jankovský menší 2Přečtete si 1. díl seriálu Věci veřejné ke zdravotnictví: standard a nadstandard

Zaujalo vás toto téma?

Více názorů Kamila Jankovského si můžete přečíst na jeho blogu

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

GROHE Blue® Home je váš soukromý pramen dokonalé chuti a požitku

GROHE Blue® Home je váš soukromý pramen dokonalé chuti a požitku

Pokud hledáte způsob, kterým do svého života přinesete radikální změnu, není důvod, proč nehledat v kuchyni....

Dokonalý úklid domácnosti s vysavačem Vivenso

Dokonalý úklid domácnosti s vysavačem Vivenso

Úklid nemusí trvat celý den nebo víkend. Stačí k tomu mít pomocníka, který vám práci usnadní a urychlí. Přesně takový...

Najdete na iDNES.cz