Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věci veřejné ke zdravotnictví: standard a nadstandard – 1. díl

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Kamil Jankovský je na pražské kandidátce strany Věci veřejné pro parlamentní volby. Na podzim bude kandidovat i ve volbách magistrátních. Kamil Jankovský se dlouhodobě specializuje na řízení zdravotnictví, je také ekonomickým expertem strany Věci veřejné a uchází se o vaše hlasy - seznamte se s jeho názory.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Věci veřejné se budou v seriálu na tomto serveru ústy Kamila Jankovského pravidelně vyjadřovat k českému zdravotnictví.

Věci veřejné se budou v seriálu na tomto serveru ústy Kamila Jankovského pravidelně vyjadřovat k českému zdravotnictví.

České zdravotnictví ústy Kamila Jankovského

Věci veřejné se budou v seriálu na tomto serveru ústy Kamila Jankovského pravidelně vyjadřovat k českému zdravotnictví. Jaká je současná situace? Většina z nás asi tuší, že už se konečně něco musí začít dělat. Julínkova reforma zdravotnictví nebyla dokončena, natož spuštěna, a ztratili jsme další čtyři roky.

Ekonomická krize na našem systému veřejného zdravotního pojištění zanechává hluboké šrámy. Aktuální čísla z pojišťoven už napovídají, že v nejbližších letech opět spadneme do hlubokých deficitů, které budeme muset jednou zaplatit.

Ptáte se jak? Podle levicových politiků jednoduše tak, že opět sáhneme do výdajů státního rozpočtu a prohloubíme naše už tak hrozivé dluhy. Ano - parlamentní volby budou mít zdravotnictví jistě jako jedno z důležitých témat.

V našem seriálu bychom rádi komentovali nejpalčivější problémy českého zdravotnictví a nabízeli jednoduchá, srozumitelná a hlavně spravedlivá řešení.

První tři díly věnujeme důležité otázce nutnosti definování standardu a nadstandardu poskytované zdravotní péče. Opravdu potřebujeme mít pro konkrétní diagnózu přesně nastaveno, co je ještě standardem a co už je nadstandardní péče? Věci veřejné říkají ano a vědí proč.

Kamil Jankovský

Věci veřejné upozorňují: Dnes je rozhodnutí jen v rukou lékaře…

Pojďme si společně ukázat jeden příklad. Před 20 lety přišli ke dvěma lékařům v nemocnici dva pacienti se stejnou diagnózou – artrózou kyčelního kloubu ve stejném stadiu onemocnění a oba dostali při operaci stejný implantát. Dnes je situace jiná – k dispozici je mnoho implantátů od různých výrobců a ty se mnohdy liší jen cenou.

"Rozdíl v ceně však může a nemusí přinášet vyšší kvalitu, a tak dnes mohou dostat dva takoví pacienti různé umělé klouby, jeden dražší a druhý levnější - rozhodnutí je jen v rukou lékaře", uvádí Kamil Jankovský.

Firmy prodávají podobné implantáty za odlišné částky a současný systém zdravotnictví je nenutí k tomu, aby své ceny srovnaly, protože je nastaven tak, že pokud je implantát schválen, je plně hrazen, a to i tehdy, když je dražší, než srovnatelný od jiného výrobce. Je zde vidět tlak výrobců a vytváří se tak prostor pro šedou ekonomiku (neboli korupci).

Jinak to ve zdravotnictví funguje u léků - lépe řečeno mělo by to tak fungovat – pokud na jednu chorobu existuje více přípravků, což je docela běžné, pak by v konkrétní skupině měl být vždy jeden, který je ze systému veřejného zdravotního pojištění plně hrazen a na ty dražší si pacient musí připlatit. Bohužel realita je trochu jiná, a tak pacienti platí doplatky, aniž by věděli, zda existuje varianta bez doplatku.

…kdy bude konečně záležet na pacientovi?

Pokud by tento systém platil i pro implantáty, nutilo by to výrobce, aby snižovali své ceny na úroveň hrazeného. Takto ušetřené zdroje by pak mohly být použity jinde. "Pacient bude vědět dopředu, co je standardem pro léčbu jeho nemoci, a pokud bude chtít kloub, který je dražší a přitom srovnatelný s tím standardním, bude si muset připlatit," vysvětluje Kamil Jankovský ze strany Věci veřejné.

A tím se dostáváme k definování tzv. "standardu" ve zdravotnictví, který splňuje ty nejpřísnější současné nároky na léčbu onemocnění a zároveň zohledňuje i cenu léčby, a "nadstandardu", který nachází uplatnění v případě, kdy použitá metoda nemá oproti standardu významný přínos, anebo je neúměrně dražší.

Potom tedy bude záležet na svobodném rozhodnutí pacienta, zda si, pokud bude chtít "dražší značku" či jinou metodu, na ni dobrovolně připlatí. "Jestli to bude hrazeno přímo z kapsy pacienta, nebo z komerčního připojištění, bude jen na jeho rozhodnutí," uzavírá Kamil Jankovský.

Pokračování přístě

Zaujalo vás toto téma?

Více názorů Kamila Jankovského si můžete přečíst na jeho blogu.

Kamil Jankovský 2

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Jarní výzva OnaDnes: Do prázdnin s novou postavou

Jarní výzva OnaDnes: Do prázdnin s novou postavou

Vykročte do jara s novou výzvou, dosáhněte vysněné postavy. Společně s Cambridge Weight Plan vám s tím pomůžeme. Nedaří...

Češi mají rekordní zájem o české výrobky

Češi mají rekordní zájem o české výrobky

Velká spotřebitelská soutěž „Střihněte si 3× Škodu Fabia a sto tisíc dalších skvělých cen“, kterou organizoval Státní...

Otevření lázeňské sezony v duchu oslav teplické kyselky. Již 465 let

Lázně Teplice nad Bečvou léčí již 465 let

Jedny z nejstarších moravských lázní, Lázně Teplice nad Bečvou, zahájí 12. května svoji 465. sezónu. Na návštěvníky...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz