Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věci veřejné ke zdravotnictví: regulační poplatky – 5. díl

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Kamil Jankovský působí ve straně Věci veřejné jako expert na ekonomiku, úzce se také specializuje na řízení zdravotnictví. V letošních parlamentních a magistrátních volbách se bude Kamil Jankovský ucházet za Věci veřejné o vaše hlasy. Postupně vám představíme jeho názory, a to nejen na tento obor.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kamil Jankovský z Věcí veřejných komentuje české zdravotnictví.

Kamil Jankovský z Věcí veřejných komentuje české zdravotnictví.

Věci veřejné se budou v seriálu na tomto serveru ústy Kamila Jankovského pravidelně vyjadřovat nejen k českému zdravotnictví.

V minulém díle našeho seriálu jsme komentovali současnou nepřehlednou situaci ve stomatologii a na konkrétním příkladě jsme obhajovali klíčovou koncepci Věcí veřejných pro zdravotnictví – zavedení systému standardu a nadstandardu.

V dnešním díle se budeme podrobněji zabývat velmi ožehavým tématem – poplatky ve zdravotnictví.

Věci veřejné: nesouhlasíme s poplatkem za položku na receptu

Je jasné, že český zdravotnický systém musí být regulován. Neustále se totiž zkvalitňuje poskytovaná zdravotní péče, lékaři pro nás mohou udělat stále více. Ruku v ruce s tímto trendem jde i ohromný nárůst nákladů na zdravotní péči, kvalitní a moderní medicína je plná špičkových technologií, a ty zkrátka nejsou zadarmo. Musíme tedy šetřit a jedním z nástrojů, kterými toho lze docílit, bylo zavedení tzv. regulačních poplatků.

Věci veřejné jejich zavedení v principu nepovažují za špatné. Svůj původní cíl – tedy pokus o zamezení nadužívání zdravotní péče ve smyslu počtu návštěv u lékaře (ve kterých jsou Češi doslova rekordmani), počtu předepsaných receptů, výjezdů sanitek a poskytování pohotovostní péče – v zásadě splňují.

Kamil Jankovský menšíS několika parametry ale Věci veřejné nesouhlasí. Poplatky ve zdravotnictví jsou dnes vlastně jediným, odtrženým zbytkem původní Julínkovy reformy a jsou nastaveny velmi zvláštně.

"My například zásadně odmítáme poplatek za položku na receptu, ten podle nás žádnou regulační úlohu neplní. Také bychom změnili nastavení ročního pětitisícového limitu (za poplatky a doplatky za léky). Za mnohem spravedlivější bychom v tomto případě považovali určité procento vztahující se k výši platu, tato hodnota by samozřejmě byla zastropovaná. Vždyť mezi pěti tisíci korunami nastavenými jako limit pro vysoce postaveného manažera a pro člověka na hranici životního minima, je velký rozdíl," uvádí Kamil Jankovský a dodává, že podle Věcí veřejných by v tuto chvíli regulační poplatky neměly být rušeny (vyjma poplatku za položku na receptu) a nesystematicky upravovány:

"Svoji regulační úlohu, včetně pokusu o navýšení celkového objemu peněz určených pro zdravotnictví, kterých se teď, v době krize nebude dostávat, plní. Jejich trvání by mělo být omezeno startem skutečné reformy zdravotnictví."

Kdy už poplatky nebudeme potřebovat?

Klíčovým bodem zdravotnické koncepce Věcí veřejných je v tomto seriálu opakovaně zmiňované zavedení systému "standard a nadstandard". Pro náš současný zdravotnický systém je typické heslo "všechno všem", na takto velkoryse pojaté zdravotnictví ale rozhodně nemáme peníze.

Toužíte třeba po tom, aby vás vždy odoperoval nejzkušenější chirurg, který pro konkrétní diagnózu provedl nejvíce operačních výkonů? Chtěli byste si legálně připlácet na nadstandardní péči? Máte smůlu – pokud nemáte připravený úplatek, pak ani nemáte jak. Komerční připojištění u nás totiž stále nebylo zavedeno.

V novém systému zdravotnictví, kdy budeme všichni vědět, na co v rámci léčby našeho onemocnění máme nárok vždy – a co tím pádem spadá do systému veřejného zdravotního pojištění – a na co si, ať už cestou našich různě koncipovaných komerčních pojistek či hotovostní platby připlatíme, nebudou regulační poplatky potřeba, jednoduše ztratí význam.

"Určitě bychom zachovali jen poplatek za pohotovostní péči, kdy lékař vykonává návštěvy u nemocných přímo v jejich domácím prostředí – její provoz má totiž úplně jiné vstupní náklady. Totéž se týká i poplatku v pohotovostních lékárnách.

Ruku na srdce, kolikrát jste za posledních deset let těchto dvou prvků zdravotní péče opravdu využili? V placení takových položek, vzhledem k jejich vlastně raritnímu výskytu, nevidím žádný problém, tyto výdaje mohou být navíc rovněž součástí našich komerčních pojistných plánů.

Dále bychom zachovali platbu za pobyt v nemocnici, protože stejně jako doma svítíte, topíte a stravujete se, tak totéž děláte v nemocničním zařízení, a tomu musí někdo uhradit náklady," uzavírá Kamil Jankovský.

Kamil Jankovský menší 23. díl seriálu Věci veřejné ke zdravotnictví: standard a nadstandard
4. díl seriálu Věci veřejné ke zdravotnictví: u zubaře

Zaujalo vás toto téma?

Více názorů Kamila Jankovského si můžete přečíst na jeho blogu: kamiljankovsky.blog.idnes.cz.

Autor:

Nejčtenější

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás to vyjít draho

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás...

Od nového roku zaplatíte příspěvek do garančního fondu, pokud máte auto zapsané v registru vozidel a nemáte ho...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Pět rad, jak vypadat mladší. Vyhněte se chemii a vyhlaste válku stresu

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Jak vypadat mladší? To je otázka, ke které dříve nebo později dojde každá žena. Je to jednodušší, než si myslíte. Stačí...

Když střeva vypovědí službu

Když střeva vypovědí službu

Člověk by si řekl, že má svůj život prakticky pod kontrolou. Že si sám rozhoduje o tom, kdy jí, kdy odpočívá, kdy spí a...

Další z rubriky

Knižní tip: Rodina, třetí kniha úspěšné fantasy série Osm světů

Osm světů

RODINA je třetí kniha úspěšné fantasy série OSM SVĚTŮ, ve které jedna z nejmladších českých spisovatelek Marcela...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

NEUGRAF: byty s charakterem na pražském Smíchově

NEUGRAF: byty s charakterem na pražském Smíchově

Pražský Smíchov není jen Anděl. Je to moderní čtvrť na břehu Vltavy, přímo v centru města, ale přesto svá. Vše na...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz