Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věci veřejné ke zdravotnictví: regulační poplatky – 5. díl

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Kamil Jankovský působí ve straně Věci veřejné jako expert na ekonomiku, úzce se také specializuje na řízení zdravotnictví. V letošních parlamentních a magistrátních volbách se bude Kamil Jankovský ucházet za Věci veřejné o vaše hlasy. Postupně vám představíme jeho názory, a to nejen na tento obor.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kamil Jankovský z Věcí veřejných komentuje české zdravotnictví.

Kamil Jankovský z Věcí veřejných komentuje české zdravotnictví.

Věci veřejné se budou v seriálu na tomto serveru ústy Kamila Jankovského pravidelně vyjadřovat nejen k českému zdravotnictví.

V minulém díle našeho seriálu jsme komentovali současnou nepřehlednou situaci ve stomatologii a na konkrétním příkladě jsme obhajovali klíčovou koncepci Věcí veřejných pro zdravotnictví – zavedení systému standardu a nadstandardu.

V dnešním díle se budeme podrobněji zabývat velmi ožehavým tématem – poplatky ve zdravotnictví.

Věci veřejné: nesouhlasíme s poplatkem za položku na receptu

Je jasné, že český zdravotnický systém musí být regulován. Neustále se totiž zkvalitňuje poskytovaná zdravotní péče, lékaři pro nás mohou udělat stále více. Ruku v ruce s tímto trendem jde i ohromný nárůst nákladů na zdravotní péči, kvalitní a moderní medicína je plná špičkových technologií, a ty zkrátka nejsou zadarmo. Musíme tedy šetřit a jedním z nástrojů, kterými toho lze docílit, bylo zavedení tzv. regulačních poplatků.

Věci veřejné jejich zavedení v principu nepovažují za špatné. Svůj původní cíl – tedy pokus o zamezení nadužívání zdravotní péče ve smyslu počtu návštěv u lékaře (ve kterých jsou Češi doslova rekordmani), počtu předepsaných receptů, výjezdů sanitek a poskytování pohotovostní péče – v zásadě splňují.

Kamil Jankovský menšíS několika parametry ale Věci veřejné nesouhlasí. Poplatky ve zdravotnictví jsou dnes vlastně jediným, odtrženým zbytkem původní Julínkovy reformy a jsou nastaveny velmi zvláštně.

"My například zásadně odmítáme poplatek za položku na receptu, ten podle nás žádnou regulační úlohu neplní. Také bychom změnili nastavení ročního pětitisícového limitu (za poplatky a doplatky za léky). Za mnohem spravedlivější bychom v tomto případě považovali určité procento vztahující se k výši platu, tato hodnota by samozřejmě byla zastropovaná. Vždyť mezi pěti tisíci korunami nastavenými jako limit pro vysoce postaveného manažera a pro člověka na hranici životního minima, je velký rozdíl," uvádí Kamil Jankovský a dodává, že podle Věcí veřejných by v tuto chvíli regulační poplatky neměly být rušeny (vyjma poplatku za položku na receptu) a nesystematicky upravovány:

"Svoji regulační úlohu, včetně pokusu o navýšení celkového objemu peněz určených pro zdravotnictví, kterých se teď, v době krize nebude dostávat, plní. Jejich trvání by mělo být omezeno startem skutečné reformy zdravotnictví."

Kdy už poplatky nebudeme potřebovat?

Klíčovým bodem zdravotnické koncepce Věcí veřejných je v tomto seriálu opakovaně zmiňované zavedení systému "standard a nadstandard". Pro náš současný zdravotnický systém je typické heslo "všechno všem", na takto velkoryse pojaté zdravotnictví ale rozhodně nemáme peníze.

Toužíte třeba po tom, aby vás vždy odoperoval nejzkušenější chirurg, který pro konkrétní diagnózu provedl nejvíce operačních výkonů? Chtěli byste si legálně připlácet na nadstandardní péči? Máte smůlu – pokud nemáte připravený úplatek, pak ani nemáte jak. Komerční připojištění u nás totiž stále nebylo zavedeno.

V novém systému zdravotnictví, kdy budeme všichni vědět, na co v rámci léčby našeho onemocnění máme nárok vždy – a co tím pádem spadá do systému veřejného zdravotního pojištění – a na co si, ať už cestou našich různě koncipovaných komerčních pojistek či hotovostní platby připlatíme, nebudou regulační poplatky potřeba, jednoduše ztratí význam.

"Určitě bychom zachovali jen poplatek za pohotovostní péči, kdy lékař vykonává návštěvy u nemocných přímo v jejich domácím prostředí – její provoz má totiž úplně jiné vstupní náklady. Totéž se týká i poplatku v pohotovostních lékárnách.

Ruku na srdce, kolikrát jste za posledních deset let těchto dvou prvků zdravotní péče opravdu využili? V placení takových položek, vzhledem k jejich vlastně raritnímu výskytu, nevidím žádný problém, tyto výdaje mohou být navíc rovněž součástí našich komerčních pojistných plánů.

Dále bychom zachovali platbu za pobyt v nemocnici, protože stejně jako doma svítíte, topíte a stravujete se, tak totéž děláte v nemocničním zařízení, a tomu musí někdo uhradit náklady," uzavírá Kamil Jankovský.

Kamil Jankovský menší 23. díl seriálu Věci veřejné ke zdravotnictví: standard a nadstandard
4. díl seriálu Věci veřejné ke zdravotnictví: u zubaře

Zaujalo vás toto téma?

Více názorů Kamila Jankovského si můžete přečíst na jeho blogu: kamiljankovsky.blog.idnes.cz.

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Dokonalý úklid domácnosti s vysavačem Vivenso

Dokonalý úklid domácnosti s vysavačem Vivenso

Úklid nemusí trvat celý den nebo víkend. Stačí k tomu mít pomocníka, který vám práci usnadní a urychlí. Přesně takový...

Získejte za letní ceny formování postavy, konec holení a jiná ošetření

Získejte za letní ceny formování postavy, konec holení a jiná ošetření

Po těchto letních ošetřeních budete vypadat, jako by luxusní dovolená trvala několik let! S korektivními dermatoložkami...

Velký den v životě každé ženy

Velký den v životě každé ženy

Možná manželství už nemá tu váhu jako kdysi, svatební den však stále zůstává výjimečnou událostí, která spojí dva...

Najdete na iDNES.cz