Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve svém oboru je MUDr. Jiří Cendelín, CSc. absolutní špičkou

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Je lékařem Centra mikrochirurgie oka Ofta v Plzni. Operuje také na Oční klinice dětí a dospělých Fakultní nemocnice v Praze-Motole, kde zároveň předává své zkušenosti mladším oftalmochirurgům. Jeho koníčkem je výuka mediků na 2. LF UK v Motole a optiků-optometristů na FBMI ČVUT v Kladně.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ve svém oboru je MUDr. Jiří Cendelín, CSc. absolutní špičkou | foto: OFTA s. r. o.

Byl členem přípravných i řádných výborů České kontaktologické společnosti a České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie. Vydával časopisy Česká kontaktologie a Novinky v oftalmologii. „U případných zájemců o tento obor také hledám trochu obecné šikovnosti. A dobrá záda, protože při operacích sedíme celé hodiny téměř nehnutě u mikroskopu,“ naznačuje Jiří Cendelín.

Proč jste si pro studium medicíny zvolil právě tento obor?
Na očním lékařství mě přitahovalo to, že se jedná o chirurgický obor spojený se spoustou techniky. A to jsem při své volbě ještě ani zdaleka netušil, jaký technický rozvoj má tento obor před sebou. Navíc shodou okolností bylo jediné místo, na které jsem mohl po škole nastoupit, na oční klinice v Praze na Karlově náměstí.

Jaké pro to člověk musí mít podle vás předpoklady?
To jsem tehdy ani v nejmenším netušil a začal jsem to zjišťovat až, když jsem začal učit operovat své následovníky. Je potřeba hodně trpělivosti a schopnosti neznervóznět, když něco nejde tak, jak si člověk představuje. U případných zájemců o tento obor také hledám trochu obecné šikovnosti. A dobrá záda, protože při operacích sedíme celé hodiny téměř nehnutě u mikroskopu. Kdo se v očním lékařství nechce věnovat chirurgii, měl by mít trochu vztah k technice a především optice, oftalmologie mu pak přinese více potěšení.

Dá se říct alespoň zhruba, kolik pacientů vám projde očima během roku (popř. měsíce čí týdne)?
Mojí hlavní specializací je operace šedého zákalu a nitrooční refrakční operace, těchto zákroků provádím přes dva až tři tisíce ročně.

Předpokládám, že neoperujete jen v Plzni. Kde tedy ještě?
Mým domovským pracovištěm je Ofta, takže operuji na obou jejích sálech v Plzni a v Chebu. Šedé zákaly u dětí operuji ve fakultní nemocnici v Praze Motole. Tam také učím operovat mladé a šikovné oftalmology.

Mluvíte především o očních operacích, zabýváte se i něčím jiným?
Operativa je hlavní součást mé práce. Dá se říci, že vedle toho je mým koníčkem výuka. Učím mediky v Motole a optometristy na FBMI v Kladně.

Máte pocit, že se lidem v poslední době častěji kazí zrak? Pokud ano, čím to je?
Tento pocit osobně nemám, ale rozumím důvodům, ze kterých může pramenit. Velká část očních chorob se projevuje a rozvíjí až s narůstajícím věkem a tím, jak se průměrný věk prodlužuje, narůstá nám i počet pacientů. Dále by tento pocit mohl vycházet z narůstajících nároků na zrak. Především stále více upřeně zíráme na různé displeje. To zvyšuje nároky na dobrou korekci zraku, na slzný film a způsobuje zvýšenou únavnost. Úplně však neplatí  to, co nám říkali a říkají rodiče, že si tím „zkazíme oči“.

Určitě pokročila i medicína, zkuste nastínit nejmodernější trendy v očním lékařství.
Co se týká operativy, vše se stále zpřesňuje a postupy jsou pro oko stále bezpečnější. Ale dlouhodobě hlavním cílem je dosáhnout po operaci šedého zákalu navrácení schopností dvacetiletého oka, tj. aby člověk bez brýlí a bez kompromisů viděl na všechny vzdálenosti. Už nyní se tomu nějakým způsobem blížíme, ale právě s určitými kompromisy. Obecně i v oftalmologii se zkoumají různé genové postupy, jejichž výsledky by byly prospěšné především u různých očních degenerativních chorob.

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Jsme nejlepší, říká ředitel nemocnice, v níž se točil seriál Malé lásky

Jsme nejlepší, říká ředitel nemocnice, v níž se točil seriál Malé lásky.

Nový centrální příjem, chirurgický pavilon, psychiatrická klinika, obnova poloviny lůžkového fondu – to jsou některé z...

Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu

Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu.

Pobyt v horském penzionu třeba v Alpách se vám může o stovky korun prodražit. Stačí, když budete peníze za ubytování...

Zlatá Belánka: Pořiďte si nemovitost uprostřed Plzně

Zlatá Belánka: Pořiďte si nemovitost uprostřed Plzně.

Zlatá Belánka je již dlouho plánovaným projektem, který postupem času prošel s ohledem na vývoj obecné ekonomické...

Najdete na iDNES.cz