Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve svém oboru je MUDr. Jiří Cendelín, CSc. absolutní špičkou

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Je lékařem Centra mikrochirurgie oka Ofta v Plzni. Operuje také na Oční klinice dětí a dospělých Fakultní nemocnice v Praze-Motole, kde zároveň předává své zkušenosti mladším oftalmochirurgům. Jeho koníčkem je výuka mediků na 2. LF UK v Motole a optiků-optometristů na FBMI ČVUT v Kladně.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ve svém oboru je MUDr. Jiří Cendelín, CSc. absolutní špičkou | foto: OFTA s. r. o.

Byl členem přípravných i řádných výborů České kontaktologické společnosti a České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie. Vydával časopisy Česká kontaktologie a Novinky v oftalmologii. „U případných zájemců o tento obor také hledám trochu obecné šikovnosti. A dobrá záda, protože při operacích sedíme celé hodiny téměř nehnutě u mikroskopu,“ naznačuje Jiří Cendelín.

Proč jste si pro studium medicíny zvolil právě tento obor?
Na očním lékařství mě přitahovalo to, že se jedná o chirurgický obor spojený se spoustou techniky. A to jsem při své volbě ještě ani zdaleka netušil, jaký technický rozvoj má tento obor před sebou. Navíc shodou okolností bylo jediné místo, na které jsem mohl po škole nastoupit, na oční klinice v Praze na Karlově náměstí.

Jaké pro to člověk musí mít podle vás předpoklady?
To jsem tehdy ani v nejmenším netušil a začal jsem to zjišťovat až, když jsem začal učit operovat své následovníky. Je potřeba hodně trpělivosti a schopnosti neznervóznět, když něco nejde tak, jak si člověk představuje. U případných zájemců o tento obor také hledám trochu obecné šikovnosti. A dobrá záda, protože při operacích sedíme celé hodiny téměř nehnutě u mikroskopu. Kdo se v očním lékařství nechce věnovat chirurgii, měl by mít trochu vztah k technice a především optice, oftalmologie mu pak přinese více potěšení.

Dá se říct alespoň zhruba, kolik pacientů vám projde očima během roku (popř. měsíce čí týdne)?
Mojí hlavní specializací je operace šedého zákalu a nitrooční refrakční operace, těchto zákroků provádím přes dva až tři tisíce ročně.

Předpokládám, že neoperujete jen v Plzni. Kde tedy ještě?
Mým domovským pracovištěm je Ofta, takže operuji na obou jejích sálech v Plzni a v Chebu. Šedé zákaly u dětí operuji ve fakultní nemocnici v Praze Motole. Tam také učím operovat mladé a šikovné oftalmology.

Mluvíte především o očních operacích, zabýváte se i něčím jiným?
Operativa je hlavní součást mé práce. Dá se říci, že vedle toho je mým koníčkem výuka. Učím mediky v Motole a optometristy na FBMI v Kladně.

Máte pocit, že se lidem v poslední době častěji kazí zrak? Pokud ano, čím to je?
Tento pocit osobně nemám, ale rozumím důvodům, ze kterých může pramenit. Velká část očních chorob se projevuje a rozvíjí až s narůstajícím věkem a tím, jak se průměrný věk prodlužuje, narůstá nám i počet pacientů. Dále by tento pocit mohl vycházet z narůstajících nároků na zrak. Především stále více upřeně zíráme na různé displeje. To zvyšuje nároky na dobrou korekci zraku, na slzný film a způsobuje zvýšenou únavnost. Úplně však neplatí  to, co nám říkali a říkají rodiče, že si tím „zkazíme oči“.

Určitě pokročila i medicína, zkuste nastínit nejmodernější trendy v očním lékařství.
Co se týká operativy, vše se stále zpřesňuje a postupy jsou pro oko stále bezpečnější. Ale dlouhodobě hlavním cílem je dosáhnout po operaci šedého zákalu navrácení schopností dvacetiletého oka, tj. aby člověk bez brýlí a bez kompromisů viděl na všechny vzdálenosti. Už nyní se tomu nějakým způsobem blížíme, ale právě s určitými kompromisy. Obecně i v oftalmologii se zkoumají různé genové postupy, jejichž výsledky by byly prospěšné především u různých očních degenerativních chorob.

Autor:

Nejčtenější

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním.

Chránit obyvatele před následky sucha i extrémů počasí pomohou starostům nové dotace z fondů EU. Rezort životního...

Uspějí české týmy v Evropské lize? Tipér makula80 míří na 676 700 Kč

Uspějí české týmy v Evropské lize? Tipér makula80 míří na 676 700 Kč

Po Lize mistrů i o postup do play off zahrají i tři české týmy v Evropské lize. Plzni a Slavii tipéři věří, naopak Zlín...

Jak vybrat vánoční stromek a jak se o něj starat

Jak vybrat vánoční stromek a jak se o něj starat

Jen málokdo v ČR nemá na Štědrý den ozdobený stromeček. Většina lidí a určitě všechny rodiny s dětmi pak chtějí vánoční...

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Další z rubriky

Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež JUNIORFEST 2017

Pozvánka na Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež JUNIORFEST 2017.

MFF Juniorfest v letošním roce slaví své desáté jubileum. V rámci tohoto výročí přichystali organizátoři festivalu...

Kozáčik vyměnil dres za Q7

Kozáčik je dalším z fenomenálních sportovců, kteří podlehli kouzlu vozidla Audi...

Matúš Kozáčik je dalším z fenomenálních sportovců, kteří podlehli kouzlu vozidla Audi Q7. Fotbalový brankář plzeňské...

Ochraňte svůj domov proti chladu i lupičům - pomohou kvalitní okna

Ochraňte svůj domov proti chladu i lupičům - pomohou kvalitní okna.

Okna tvoří bohužel často místa s největším únikem tepla v domácnosti, proto je potřeba jejich výběr nepodcenit. Okna se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz