Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve svém oboru je MUDr. Jiří Cendelín, CSc. absolutní špičkou

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Je lékařem Centra mikrochirurgie oka Ofta v Plzni. Operuje také na Oční klinice dětí a dospělých Fakultní nemocnice v Praze-Motole, kde zároveň předává své zkušenosti mladším oftalmochirurgům. Jeho koníčkem je výuka mediků na 2. LF UK v Motole a optiků-optometristů na FBMI ČVUT v Kladně.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ve svém oboru je MUDr. Jiří Cendelín, CSc. absolutní špičkou | foto: OFTA s. r. o.

Byl členem přípravných i řádných výborů České kontaktologické společnosti a České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie. Vydával časopisy Česká kontaktologie a Novinky v oftalmologii. „U případných zájemců o tento obor také hledám trochu obecné šikovnosti. A dobrá záda, protože při operacích sedíme celé hodiny téměř nehnutě u mikroskopu,“ naznačuje Jiří Cendelín.

Proč jste si pro studium medicíny zvolil právě tento obor?
Na očním lékařství mě přitahovalo to, že se jedná o chirurgický obor spojený se spoustou techniky. A to jsem při své volbě ještě ani zdaleka netušil, jaký technický rozvoj má tento obor před sebou. Navíc shodou okolností bylo jediné místo, na které jsem mohl po škole nastoupit, na oční klinice v Praze na Karlově náměstí.

Jaké pro to člověk musí mít podle vás předpoklady?
To jsem tehdy ani v nejmenším netušil a začal jsem to zjišťovat až, když jsem začal učit operovat své následovníky. Je potřeba hodně trpělivosti a schopnosti neznervóznět, když něco nejde tak, jak si člověk představuje. U případných zájemců o tento obor také hledám trochu obecné šikovnosti. A dobrá záda, protože při operacích sedíme celé hodiny téměř nehnutě u mikroskopu. Kdo se v očním lékařství nechce věnovat chirurgii, měl by mít trochu vztah k technice a především optice, oftalmologie mu pak přinese více potěšení.

Dá se říct alespoň zhruba, kolik pacientů vám projde očima během roku (popř. měsíce čí týdne)?
Mojí hlavní specializací je operace šedého zákalu a nitrooční refrakční operace, těchto zákroků provádím přes dva až tři tisíce ročně.

Předpokládám, že neoperujete jen v Plzni. Kde tedy ještě?
Mým domovským pracovištěm je Ofta, takže operuji na obou jejích sálech v Plzni a v Chebu. Šedé zákaly u dětí operuji ve fakultní nemocnici v Praze Motole. Tam také učím operovat mladé a šikovné oftalmology.

Mluvíte především o očních operacích, zabýváte se i něčím jiným?
Operativa je hlavní součást mé práce. Dá se říci, že vedle toho je mým koníčkem výuka. Učím mediky v Motole a optometristy na FBMI v Kladně.

Máte pocit, že se lidem v poslední době častěji kazí zrak? Pokud ano, čím to je?
Tento pocit osobně nemám, ale rozumím důvodům, ze kterých může pramenit. Velká část očních chorob se projevuje a rozvíjí až s narůstajícím věkem a tím, jak se průměrný věk prodlužuje, narůstá nám i počet pacientů. Dále by tento pocit mohl vycházet z narůstajících nároků na zrak. Především stále více upřeně zíráme na různé displeje. To zvyšuje nároky na dobrou korekci zraku, na slzný film a způsobuje zvýšenou únavnost. Úplně však neplatí  to, co nám říkali a říkají rodiče, že si tím „zkazíme oči“.

Určitě pokročila i medicína, zkuste nastínit nejmodernější trendy v očním lékařství.
Co se týká operativy, vše se stále zpřesňuje a postupy jsou pro oko stále bezpečnější. Ale dlouhodobě hlavním cílem je dosáhnout po operaci šedého zákalu navrácení schopností dvacetiletého oka, tj. aby člověk bez brýlí a bez kompromisů viděl na všechny vzdálenosti. Už nyní se tomu nějakým způsobem blížíme, ale právě s určitými kompromisy. Obecně i v oftalmologii se zkoumají různé genové postupy, jejichž výsledky by byly prospěšné především u různých očních degenerativních chorob.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Buckingham Palace - Anglický, Buckinghamský palác s řešením Hoval
Dodávat teplo anglické královně považujeme za velký úspěch

Lichtenštejnská společnost Hoval – přední výrobce a dodavatel prémiových řešení v oblasti vytápění a chlazení - dodává své výrobky mimo jiné i britské...  celý článek

Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu.
Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu

Pobyt v horském penzionu třeba v Alpách se vám může o stovky korun prodražit. Stačí, když budete peníze za ubytování posílat ze svého účtu na účet majitele...  celý článek

Letní SPORTMANIE ovládne Plzeň, začíná 18. srpna
Letní Sportmanie ovládne Plzeň, začíná 18. srpna

Město Plzeň zve na velký atraktivní sportovní projekt pro celé rodiny, Letní SPORTMANIE Plzeň 2017 startuje 18. srpna a potrvá do 27. srpna. Desetidenní akce...  celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
.NET PROGRAMÁTOR - VHODNÉ PRO SENIORY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.