Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vaše glykémie, na ní záleží. Měření glykémie je velice důležité

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Každý diabetik ví, že hlavním příznakem cukrovky je zvýšená glykémie, tedy zvýšená hladina krevního cukru. Měření glykémie je proto nejdůležitějším a nejčastějším vyšetřením prováděným u pacientů s diabetem. U zdravého člověka kolísá glykémie mezi 3,5 - 6,5 mmol/l, diabetický pacient má hodnoty přesahující toto rozpětí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vaše glykémie – na ní záleží. Měření glykémie je velice důležité | foto: www.rok1.cz

Proč je měření glykémie důležité

Víte, že měření glykémie představuje jediný způsob, jak lze získat informace o hladinách krevního cukru v těle diabetika? Důvod je prostý. Naše vědomí totiž neumí rozpoznat zvýšené hodnoty krevního cukru. Pokud bychom to uměli, měli by všichni diabetici vyhráno. Dokázali by pak zvýšené hodnoty glykémie včas poznat a ochránit své buňky a cévy před trvalým poškozením.

Proč je glykémie pokaždé jiná

Vaše glykémie – na ní záleží. Měření glykémie je velice důležité1

Hladiny krevního cukru se během dne neustále mění v závislosti na jídle, fyzické aktivitě nebo aplikaci léků či inzulinu. Je to podobné, jako když máte automobil s automatickou převodovkou. Jedete do kopce, pak po rovině, pokračujete z kopce a znovu do kopce…

Takto vybavené auto si "samo" (v závislosti na náročnosti terénu) přesně nastavuje otáčky a dávkuje spotřebu pohonných hmot. Stejně tak si naše tělo dávkuje množství energie (množství cukru v krvi) v závislosti na "terénu", ve kterém se pohybujeme. Jednou musíme zdolat porci jídla k obědu, jindy pravidelnou dávku léků a potom zase schody do 3. patra, kde bydlíme.

Vaše glykémie – na ní záleží. Měření glykémie je velice důležité2

Vyrovnaná glykémie

Zcela vyrovnaná glykémie neexistuje, tedy stav, kdy naše glykémie vykazuje téměř nulové výkyvy. I zdravý člověk má po jídle nebo tabulce čokolády výrazně zvýšenou hladinu krevního cukru. Rozdíl mezi ním a diabetikem je v tom, jak se jeho tělo s touto situací dokáže vypořádat.

U zdravého člověka dojde velmi rychle k úpravě hodnot glykémie k normálu, zatímco tělo diabetického pacienta to nedokáže. Proto musí diabetický pacient užívat léky (tablety nebo inzulin), aby se jeho glykémie vždy co nejvíce přiblížila k normálním hodnotám.

Ideální lék?

Vaše glykémie – na ní záleží. Měření glykémie je velice důležité3

Snem každého diabetika je mít zázračnou pilulku, kterou by si vzal 1x denně, nejlépe ráno, a pak už by se o nic nemusel starat. Pilulka by pak po celý den kontrolovala a řídila v jeho těle hodnoty glykémie a dokonce by nemusel ani podstupovat každodenní měření glykémie.

I lékaři a medicína o takové pilulce sní. Zatím se k tomuto snu nejvíce přiblížily inzulinová analoga s prodlouženým účinkem, tzn. léky, které dokáží od rána uvolňovat pomalu a postupně potřebou dávku účinného inzulinu. Díky nim má tělo určitou základní (bazální) hladinu inzulinu, o kterou se může opřít.

Během dne pak stačí přidat malé nepatrné dávky inzulinu, aby průběžná glykémie byla pod kontrolou. Díky takto nastavené bazální hladině inzulinu, může celková denní spotřeba nutných inzulinových dávek výrazně klesnout (i o 20 %).

Není jedno, kdy a jakou glykémii máme

Měření glykémie ráno nalačno ukáže každému diabetikovi, jak má nastavenou hladinu cukru na začátku každého dne. Od této hodnoty se potom odvíjí celých 24 hodin. Je-li hodnota glykémie ráno nalačno vysoká, pak si pacient "nese její důsledky" po zbytek dne. Je-li nízká (což je žádoucí a správné), pak diabetický pacient nemusí začínat den vysokými dávkami léků.

Měření glykémie a výsledná ranní hodnota je velmi důležitá, protože může signalizovat špatně nastavenou léčbu cukrovky. Pokud je ranní glykémie vysoká, může se jednat o reakci na to, že během noci hodnoty krevního cukru příliš klesly vlivem nesprávné dávky nebo druhu. Cílem správně nastavené léčby diabetu by proto mělo být dosažení optimálních hodnot ranní glykémie.

Další důležité informace o diabetu a jeho léčbě naleznete na www.rok1.cz.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce.
Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce

Potvrzení prezidentští kandidáti si na stránkách www.prezident21.cz nově sami upravují své profily, komunikují se svými voliči a odpovídají pravidelně na...  celý článek

ČAObH na konferenci Předcházení vzniku odpadů 2017.
ČAObH se představí na konferenci Předcházení vzniku odpadů

Oběhové hospodářství šetří primární zdroje, předchází odpadům a znovu je využívá. Jedním z hlavních řečníků na konferenci Předcházení vzniku odpadů a lídrů...  celý článek

Lékaři dnes bojují i za své pacienty, nejen o svou existenci.
Lékaři dnes bojují i za své pacienty, nejen o svou existenci

Občané České republiky a soukromí lékaři v celé ČR s podporou České lékařské komory v těchto dnech protestují proti ministerstvu zdravotnictví.   celý článek

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.