Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vaše glykémie, na ní záleží. Měření glykémie je velice důležité

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Každý diabetik ví, že hlavním příznakem cukrovky je zvýšená glykémie, tedy zvýšená hladina krevního cukru. Měření glykémie je proto nejdůležitějším a nejčastějším vyšetřením prováděným u pacientů s diabetem. U zdravého člověka kolísá glykémie mezi 3,5 - 6,5 mmol/l, diabetický pacient má hodnoty přesahující toto rozpětí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vaše glykémie – na ní záleží. Měření glykémie je velice důležité | foto: www.rok1.cz

Proč je měření glykémie důležité

Víte, že měření glykémie představuje jediný způsob, jak lze získat informace o hladinách krevního cukru v těle diabetika? Důvod je prostý. Naše vědomí totiž neumí rozpoznat zvýšené hodnoty krevního cukru. Pokud bychom to uměli, měli by všichni diabetici vyhráno. Dokázali by pak zvýšené hodnoty glykémie včas poznat a ochránit své buňky a cévy před trvalým poškozením.

Proč je glykémie pokaždé jiná

Vaše glykémie – na ní záleží. Měření glykémie je velice důležité1

Hladiny krevního cukru se během dne neustále mění v závislosti na jídle, fyzické aktivitě nebo aplikaci léků či inzulinu. Je to podobné, jako když máte automobil s automatickou převodovkou. Jedete do kopce, pak po rovině, pokračujete z kopce a znovu do kopce…

Takto vybavené auto si "samo" (v závislosti na náročnosti terénu) přesně nastavuje otáčky a dávkuje spotřebu pohonných hmot. Stejně tak si naše tělo dávkuje množství energie (množství cukru v krvi) v závislosti na "terénu", ve kterém se pohybujeme. Jednou musíme zdolat porci jídla k obědu, jindy pravidelnou dávku léků a potom zase schody do 3. patra, kde bydlíme.

Vaše glykémie – na ní záleží. Měření glykémie je velice důležité2

Vyrovnaná glykémie

Zcela vyrovnaná glykémie neexistuje, tedy stav, kdy naše glykémie vykazuje téměř nulové výkyvy. I zdravý člověk má po jídle nebo tabulce čokolády výrazně zvýšenou hladinu krevního cukru. Rozdíl mezi ním a diabetikem je v tom, jak se jeho tělo s touto situací dokáže vypořádat.

U zdravého člověka dojde velmi rychle k úpravě hodnot glykémie k normálu, zatímco tělo diabetického pacienta to nedokáže. Proto musí diabetický pacient užívat léky (tablety nebo inzulin), aby se jeho glykémie vždy co nejvíce přiblížila k normálním hodnotám.

Ideální lék?

Vaše glykémie – na ní záleží. Měření glykémie je velice důležité3

Snem každého diabetika je mít zázračnou pilulku, kterou by si vzal 1x denně, nejlépe ráno, a pak už by se o nic nemusel starat. Pilulka by pak po celý den kontrolovala a řídila v jeho těle hodnoty glykémie a dokonce by nemusel ani podstupovat každodenní měření glykémie.

I lékaři a medicína o takové pilulce sní. Zatím se k tomuto snu nejvíce přiblížily inzulinová analoga s prodlouženým účinkem, tzn. léky, které dokáží od rána uvolňovat pomalu a postupně potřebou dávku účinného inzulinu. Díky nim má tělo určitou základní (bazální) hladinu inzulinu, o kterou se může opřít.

Během dne pak stačí přidat malé nepatrné dávky inzulinu, aby průběžná glykémie byla pod kontrolou. Díky takto nastavené bazální hladině inzulinu, může celková denní spotřeba nutných inzulinových dávek výrazně klesnout (i o 20 %).

Není jedno, kdy a jakou glykémii máme

Měření glykémie ráno nalačno ukáže každému diabetikovi, jak má nastavenou hladinu cukru na začátku každého dne. Od této hodnoty se potom odvíjí celých 24 hodin. Je-li hodnota glykémie ráno nalačno vysoká, pak si pacient "nese její důsledky" po zbytek dne. Je-li nízká (což je žádoucí a správné), pak diabetický pacient nemusí začínat den vysokými dávkami léků.

Měření glykémie a výsledná ranní hodnota je velmi důležitá, protože může signalizovat špatně nastavenou léčbu cukrovky. Pokud je ranní glykémie vysoká, může se jednat o reakci na to, že během noci hodnoty krevního cukru příliš klesly vlivem nesprávné dávky nebo druhu. Cílem správně nastavené léčby diabetu by proto mělo být dosažení optimálních hodnot ranní glykémie.

Další důležité informace o diabetu a jeho léčbě naleznete na www.rok1.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás to vyjít draho

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás...

Od nového roku zaplatíte příspěvek do garančního fondu, pokud máte auto zapsané v registru vozidel a nemáte ho...

Pět rad, jak vypadat mladší. Vyhněte se chemii a vyhlaste válku stresu

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Jak vypadat mladší? To je otázka, ke které dříve nebo později dojde každá žena. Je to jednodušší, než si myslíte. Stačí...

Skupina T.E zahájila výstavbu projektu Bleriot v pražských Kbelích

Skupina T.E zahájila výstavbu projektu Bleriot v pražských Kbelích

V projektu Bleriot v pražských Kbelích skupina T.E postaví do první poloviny roku 2020 více než 150 nových bytů....

Další z rubriky

Jak topit klimatizací? Ušetříte peníze i životní prostředí

Jak topit klimatizací? Ušetříte peníze i životní prostředí

Právě teď je nejlepší doba pro pořízení klimatizace. Zní vám to nesmyslně? Zima je ale často obdobím slev a ppředevším...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Remek očekával, že bude mít české následovníky

Remek očekával, že bude mít české následovníky

První československý kosmonaut Vladimír Remek, od jehož startu uplynulo 2. března přesně 40 let, předpokládal, že dříve...

Najdete na iDNES.cz