Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vaše glykémie, na ní záleží. Měření glykémie je velice důležité

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Každý diabetik ví, že hlavním příznakem cukrovky je zvýšená glykémie, tedy zvýšená hladina krevního cukru. Měření glykémie je proto nejdůležitějším a nejčastějším vyšetřením prováděným u pacientů s diabetem. U zdravého člověka kolísá glykémie mezi 3,5 - 6,5 mmol/l, diabetický pacient má hodnoty přesahující toto rozpětí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vaše glykémie – na ní záleží. Měření glykémie je velice důležité | foto: www.rok1.cz

Proč je měření glykémie důležité

Víte, že měření glykémie představuje jediný způsob, jak lze získat informace o hladinách krevního cukru v těle diabetika? Důvod je prostý. Naše vědomí totiž neumí rozpoznat zvýšené hodnoty krevního cukru. Pokud bychom to uměli, měli by všichni diabetici vyhráno. Dokázali by pak zvýšené hodnoty glykémie včas poznat a ochránit své buňky a cévy před trvalým poškozením.

Proč je glykémie pokaždé jiná

Vaše glykémie – na ní záleží. Měření glykémie je velice důležité1

Hladiny krevního cukru se během dne neustále mění v závislosti na jídle, fyzické aktivitě nebo aplikaci léků či inzulinu. Je to podobné, jako když máte automobil s automatickou převodovkou. Jedete do kopce, pak po rovině, pokračujete z kopce a znovu do kopce…

Takto vybavené auto si "samo" (v závislosti na náročnosti terénu) přesně nastavuje otáčky a dávkuje spotřebu pohonných hmot. Stejně tak si naše tělo dávkuje množství energie (množství cukru v krvi) v závislosti na "terénu", ve kterém se pohybujeme. Jednou musíme zdolat porci jídla k obědu, jindy pravidelnou dávku léků a potom zase schody do 3. patra, kde bydlíme.

Vaše glykémie – na ní záleží. Měření glykémie je velice důležité2

Vyrovnaná glykémie

Zcela vyrovnaná glykémie neexistuje, tedy stav, kdy naše glykémie vykazuje téměř nulové výkyvy. I zdravý člověk má po jídle nebo tabulce čokolády výrazně zvýšenou hladinu krevního cukru. Rozdíl mezi ním a diabetikem je v tom, jak se jeho tělo s touto situací dokáže vypořádat.

U zdravého člověka dojde velmi rychle k úpravě hodnot glykémie k normálu, zatímco tělo diabetického pacienta to nedokáže. Proto musí diabetický pacient užívat léky (tablety nebo inzulin), aby se jeho glykémie vždy co nejvíce přiblížila k normálním hodnotám.

Ideální lék?

Vaše glykémie – na ní záleží. Měření glykémie je velice důležité3

Snem každého diabetika je mít zázračnou pilulku, kterou by si vzal 1x denně, nejlépe ráno, a pak už by se o nic nemusel starat. Pilulka by pak po celý den kontrolovala a řídila v jeho těle hodnoty glykémie a dokonce by nemusel ani podstupovat každodenní měření glykémie.

I lékaři a medicína o takové pilulce sní. Zatím se k tomuto snu nejvíce přiblížily inzulinová analoga s prodlouženým účinkem, tzn. léky, které dokáží od rána uvolňovat pomalu a postupně potřebou dávku účinného inzulinu. Díky nim má tělo určitou základní (bazální) hladinu inzulinu, o kterou se může opřít.

Během dne pak stačí přidat malé nepatrné dávky inzulinu, aby průběžná glykémie byla pod kontrolou. Díky takto nastavené bazální hladině inzulinu, může celková denní spotřeba nutných inzulinových dávek výrazně klesnout (i o 20 %).

Není jedno, kdy a jakou glykémii máme

Měření glykémie ráno nalačno ukáže každému diabetikovi, jak má nastavenou hladinu cukru na začátku každého dne. Od této hodnoty se potom odvíjí celých 24 hodin. Je-li hodnota glykémie ráno nalačno vysoká, pak si pacient "nese její důsledky" po zbytek dne. Je-li nízká (což je žádoucí a správné), pak diabetický pacient nemusí začínat den vysokými dávkami léků.

Měření glykémie a výsledná ranní hodnota je velmi důležitá, protože může signalizovat špatně nastavenou léčbu cukrovky. Pokud je ranní glykémie vysoká, může se jednat o reakci na to, že během noci hodnoty krevního cukru příliš klesly vlivem nesprávné dávky nebo druhu. Cílem správně nastavené léčby diabetu by proto mělo být dosažení optimálních hodnot ranní glykémie.

Další důležité informace o diabetu a jeho léčbě naleznete na www.rok1.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Nakupujte výhodně bez poštovného. Online porovnávač Herueka se rozhodl podpořit online nákupy i během aktuální sezóny a...

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Polovina léta je za námi, ale ta druhá na nás ještě čeká. Ale pozor, řítí se na nás masakr cen. Rázně do nich řízla...

I vy v sobě najdete talent. Začněte malovat

Máme pro vás skvělou zprávu. I vy můžete namalovat třeba takhle krásnou květinu!

Věděli jste, že i vy můžete začít kreslit nebo malovat? Ano, zvládnete to také a ještě si nádherně odpočinete u...

Najdete na iDNES.cz