Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Váš dlužník převedl firmu na „bílého koně“? Dá se tomu bránit?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Množí se případy, kdy dlužník převede svou společnost na „bílého koně“, a tím se snaží zbavit odpovědnosti za vzniklé dluhy. Má v takovém případě smysl se bránit? Existuje nějaká cesta k úhradě dluhu?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Váš dlužník převedl firmu na „bílého koně“? Dá se tomu bránit? (Ilustrační snímek)

Váš dlužník převedl firmu na „bílého koně“? Dá se tomu bránit? (Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Schéma, které vymysleli nepoctivci, je na první pohled jednoduché. Nechají svou společnost buď úmyslně, či z nedbalosti zadlužit, když nezaplatí odebrané zboží či čerpané služby. Často skutečným příjemcem zboží či služeb je přitom společník společnosti, skutečný dlužník. 

Taková osoba potom svůj podíl ve společnosti převede, a to na jinou osobu, kterou nelze kontaktovat. Buď proto, že její sídlo je na ostrově v Karibském moři, nebo proto, že „bydlí“ na obecním úřadě a noci tráví kdesi pod mostem.

Společnost najednou nemá jednatele a společníka nelze kontaktovat. Žaloba podaná u soudu ztrácí smysl, neboť vymahatelnost pohledávky po takové společnosti je v podstatě nulová. Čím dál častější scénář, vůči kterému se lze jen těžko bránit. Získat alespoň částečnou úhradu svých pohledávek bez profesionální pomoci je skoro nemožné.

Co v takovém případě dělat? Jak bránit svá práva věřitele?

JUDr. Jakub Svoboda, Ph.D. advokát advokátní kanceláře ARZINGER & PARTNERS

JUDr. Jakub Svoboda, Ph.D. advokát advokátní kanceláře ARZINGER & PARTNERS

Stejné otázky jsme položili JUDr. Jakubu Svobodovi, Ph.D., advokátovi z advokátní kanceláře ARZINGER & PARTNERS. „Vámi popsaná situace je nám velmi dobře známa. Problém je o to závažnější, že vznikají již specializované skupiny, které od vás zadluženou společnost odkoupí. Vědí, do čeho jdou, a jsou tak dopředu připraveni na předpokládané kroky věřitelů.“ říká Dr. Svoboda. 

Dodává, že jim nahrává i častý přístup věřitelů a jejich zástupců k těmto situacím, kdy se spokojí s tím, že se v takovém případě nedá nic dělat.

Stačí do internetového vyhledávače zadat slova, jako „ převod společnosti s dluhy“, a objeví se nabídky firem, které v podobném schématu nacházejí svou obživu. O nelegálnosti takového jednání nemůže být pochyb.

„V minulosti jsme již řešili podobné případy a daří se nám i uspět. Tuzemský právní řád poskytuje prostředky, jak nekalé jednání společníků či členů statutárních orgánů společností postihnout,“ říká JUDr. Jakub Svoboda, Ph.D., advokát z advokátní kanceláře ARZINGER & PARTNERS, která se na podobné případy ochrany věřitelů specializuje. 

Dodává však, že domoci se spravedlnosti a peněz od dlužníka není jednoduché, a proto je potřeba postupovat s veškerým odborným úsilím.

Princip loajality

Advokátní kancelář ARZINGER & PARTNERS vedená doktorem Svobodou, se pouští do ostrých sporů proti dlužníkům a členům jejich orgánů, kteří se snaží vyhnout plnění svých závazků a povinností dle zákona. 

„Jednou ze zásad práva korporací v České republice je princip loajality. Ten zjednodušeně říká, že společník musí brát za všech okolností ohled na prospěch obchodní společnosti, nikoliv pouze svůj vlastní,“ nastiňuje možnosti postupu advokát Svoboda. Každému musí být zřejmé, že hra na schovávanou s věřiteli není v souladu s tímto principem. Více informací můžete nalézt na www.arzinger.cz/cs/newsletter/.

Úspěšnost sporů

„K přípravě soudních sporů vedených na ochranu práv věřitelů přistupujeme velmi pečlivě. Úspěch v soudním sporu je pro nás významná priorita, a proto ji pečlivě sledujeme,“ říká JUDr. Jakub Svoboda, Ph.D. advokát advokátní kanceláře ARZINGER & PARTNERS, jež má obecně vysokou úspěšnost v soudních sporech dosahující bezmála 90 %.

Autor:

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

„Počet zasažených lokalit se zvyšuje, klíšťata jsou i v městských parcích, v lesích, na loukách, ale i na horách, tam,...

Další z rubriky

TOP HOTEL Praha má pro vaše akce japonskou inspiraci

Zahrada

Toužíte po originálním venkovním prostředí, ve kterém budou vaše pracovní i soukromé akce nezapomenutelným zážitkem?...

Krachujete? Důležité je dodržet zákonné povinnosti statutárního orgánu

Krachujete? Důležité je dodržet zákonné povinnosti statutárního orgánu

Není každé podnikání stále úspěšné. Potkat váš může špatná investice, nemoc, špatná pojistka a úspěchy se ze dne na den...

ALUKOV určuje trendy v České republice i zahraničí

ALUKOV určuje trendy v České republice i zahraničí

České výrobky platí ve světě za kvalitní. Svůj podíl na tom má i společnost ALUKOV. Její aktuální novinkou, kterou...

Najdete na iDNES.cz