Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

Nové přístupy ke vzdělání: žáci jako designéři a virtuální realita

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Navrhnout vlastní diář nebo třeba naplánovat rozlučkový večírek pro spolužáky. To jsou příklady toho, co mohou žáci pomocí takzvaného designového myšlení vymyslet.

Nové přístupy ke vzdělání | foto: PROTEBE live z.s.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Designové myšlení je jednoduchý proces od nápadu až k samotné realizaci. Metoda „designové myšlení“ v sobě obsahuje jak kreativní, tak racionální způsob myšlení. Nabízí nové pohledy na řešená témata a problémy. To je dnes stále více využíváno v obchodním prostředí nebo při vývoji nových produktů a služeb. Podle odborníků jde o velmi rychlou a různorodě využitelnou metodu, z níž vznikají zajímavé výsledky.

Jak rozvíjet kreativitu u dětí?

Za projektem Kreativního učení, jehož cílem je motivovat studenty ke kreativitě a rozvíjet jejich tvůrčí osobnosti, stojí Karlovarská agentura rozvoje podnikání. Jedná se o pilotní projekt, který mohou využít nejen žáci a studenti, ale i učitelé.

Kreativní učení obsahuje dvě samostatné části určené svou složitostí pro různé věkové skupiny. První z nich nese název Dizajniště a je především pro žáky prvního stupně základních škol. Jedná se o hravou expozici, která přiblíží dětem metodu designového myšlení. V mobilní interaktivní dílně si žáci vyzkouší něco jednoduchého vytvořit a zároveň pochopí samotný princip designového myšlení.

Dizajniště zatím nemá v Česku konkurenci. Jedná se o unikátní projekt, který se skládá z několika částí, jež jsou velmi skladné a lehce přenosné. Lze je tedy přemisťovat podle zájmu do škol nebo na různé akce pro děti.

Nové přístupy ke vzdělání

Naučí se prezentovat a spolupracovat

Druhou částí kreativního učení je takzvaný EDIPT (název je složen ze začátečních písmen pěti fází kreativního myšlení – empatie, definice, ideace, prototyp a testování). Jedná se o zážitkový workshop s pracovními listy pro žáky druhého stupně základních škol a studenty středních škol. Pomocí designového myšlení se naučí nejen samotnou metodu, ale i měkké dovednosti jako je prezentace, komunikace nebo spolupráce, které jsou pro jejich budoucí život nezbytné. Heslem projektu je: „nemusíš vědět všechno, důležité je umět si poradit“.

Tvůrci chtějí metodu designového myšlení představit také učitelům, kteří by si ji osvojili a následně uplatňovali při své výuce. Nyní se EDIPT dostává v podobě testování na některé pedagogické fakulty v České republice.

Designové myšlení lze aplikovat v různých předmětech školní výuky, v projektovém řízení nebo se jen zábavně učit. Kromě školství může být EDIPT využíván také v rámci rekvalifikačních kurzů nebo při startu podnikání, kdy si dospělí pomocí designového myšlení vygenerují vlastní podnikatelský záměr.

„Věříme, že tyto nové, inovativní a interaktivní přístupy ve vzdělávacích metodách pomohou rozvíjet znalosti u dětí i dospělých, včetně kreativity a zvyšovat tak kvalitu vzdělávání. S ohledem na minulost a budoucnost regionu se domníváme, že právě v našem kraji je nutné tyto vlastnosti stimulovat a rozvíjet , říká Vlastimil Veselý, ředitel Karlovarské agentury rozvoje podnikání.

Od nápadu až k realizaci

Pojďme si teď přiblížit, jak to probíhá. Ukážeme si to jednoduše třeba na bloku nebo diáři. Na samotném začátku celého dobrodružství stojí fáze empatie. Když designér pro někoho něco navrhuje, musí ho poznat. Zjistit, jak se jmenuje, kolik mu je let, kde bydlí, co rád dělá nebo kam chodí do školy. Další fází kreativního myšlení je definice. Nyní si ujasní, co vlastně dělá, na co to má být a pro koho. Třeba, že vytvoří blok pro kamarádku, která si do něj bude zapisovat oblíbené písničky. Následně přejdeme do fáze ideace, kdy nápady musí doslova samy skákat na papír. Tvůrce se dívá kolem sebe a hledá tam, kde by jiní nehledali. Inspiruje se, tvoří a kombinuje. Žáci se naučí skicovat, vytvořit tři, čtyři návrhy, jak by mohla obálka bloku vypadat. Další fází je prototyp, kdy už si tvoří finální produkt na základě předchozích návrhů. Posledním krokem celého procesu je testování. Nyní žák zjišťuje, zda je výrobek vyhovující a zda funguje tak, jak má.

Nové přístupy ke vzdělání

Virtuální realita naučí děti fyzikální jevy a třídit odpad

Dalším novým přístupem ke vzdělání je virtuální realita. Ta je v současné době při výuce stále častěji využívána. Pomocí virtuální reality lze totiž studentům přiblížit komplikované a těžko vysvětlitelné jevy. Tato moderní technologie, která studenty přenese do simulovaného prostředí, dokáže věrohodně zobrazit například anatomii lidského těla, zvířat nebo stavbu rostlin. Ve fyzice zase demonstruje principy fyzikálních jevů nebo pohyby těles ve vesmíru. Dokonce i chemické pokusy je možné s použitím virtuální reality vizualizovat i provádět. U menších žáků je využívána ve formě výukových her, které je naučí třeba správně třídit odpad.

Virtuální realita je šikovným nástrojem pro žáky, ale také pro budoucí učitele. Na Západočeské univerzitě v Plzni byl v roce 2019 spuštěn projekt Virtuální třída, jehož úkolem je připravit studenty pedagogiky na různé situace, se kterými se můžou ve výuce setkat. Pečlivě připravené virtuální prostředí simuluje například soustavně vyrušujícího žáka nebo naopak žáky, kteří jsou k výkladu učitele pasivní. Možná to vypadá, že by se díky tomu mohly zrušit praxe studentů na reálných školách, ale tak to rozhodně není. Virtuální třída je má na tyto praxe akorát lépe připravit. Podobně to dnes mají i lékaři, kteří si své operační úkony také nejdříve vyzkouší a nacvičí ve virtuální realitě.

Nové přístupy ke vzdělání

Pokud vás zaujaly naše nové vzdělávací metody a potřebujete doplňující informace, rádi Vám je poskytneme. Informace k projektu Kreativní učení poskytne Kamila Krupičková (kamila.krupickova@karp-kv.cz) a k virtuální realitě Marek Bureš (marek.bures@karp-kv.cz).

Pozvánka

Chcete se o Dizajništi a virtuální realitě dozvědět více? Přijďte za námi do našeho stánku na akci Kraj dokořán, která se uskuteční 3. září 2021 u Krajského úřadu Karlovarského kraje. Obě inovace si budete moci sami vyzkoušet.

O příspěvkové organizaci

Jsme Karlovarská agentura rozvoje podnikání (KARP), příspěvková organizace Karlovarského kraje, která vznikla v roce 2009 za účelem zajištění koordinace aktivit v oblasti rozvoje podnikání v kraji. KARP jako jediná agentura v Karlovarském kraji podporuje a realizuje aktivity, jejichž cílem je podpora místního potenciálu za použití zavádění inovací, nových forem spolupráce podpory vzdělávání a podpory budování lepších podmínek podnikatelského prostředí. Podporujeme spolupráci regionálních uskupení a rozvojové snahy měst, obcí a kraje.

logo
  • Nejčtenější

Porazte inflaci a investujte do zajištěných úvěrů

Komerční sdělení V poslední době se všude dozvídáme, že inflace prudce roste a požírá naše úspory. Jak inflaci porazit a jak si...

Triko, na kterém není vidět pot, letos na Vánoce potěší tisíce lidí

Komerční sdělení Světový unikát mezi oděvy má na svědomí trojice kamarádů z Chrudimi. Začali vyrábět trička, na kterých není vidět pot,...

Štědrý večer „dětí ulice“

Komerční sdělení 26 let se Projekt Šance snaží pomáhat „dětem ulice“ – jsou to mladí lidé, kteří po ukončení pobytu v dětském domově...

Rychlé nabíjení, výdrž, výkon a skvělá cena. To je Xiaomi 11 Lite 5G NE

Komerční sdělení Zatím nejlehčí a nejtenčí 5G telefon od Xiaomi na svou třídu vyniká velmi výkonným chipsetem Qualcomm Snapdragon 778 a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inflace útočí na hranici 5,8 %, vše je dražší a zdražování nekončí

Komerční sdělení Zdražování v Česku graduje. Spotřebitelské ceny se neúprosně zvedají. Ještě v září se jejich růst pohyboval okolo 4,9...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

ŠMP Carolina otevírá v Karlových Varech první třídu

Komerční sdělení Chcete vaše dítě dobře připravit na proměnlivý svět budoucnosti? V Karlových Varech vzniká nová ZŠ s inovativní...

Digitalizace a chytrý region. Ruku v ruce pomáhají rozvoji měst a obcí

Komerční sdělení O digitalizaci se zajímá čím dál více měst a obcí našeho regionu. Tam, kde nemají rychlé připojení k internetu, se...

Procesní automatizace, funkční bezpečnost i technické vzdělávání

Komerční sdělení ZPA Industry se rok po spojení se společností B:TECH specializuje na procesní automatizaci a servis. K dispozici má...

Rok od změny vlastníka rozjíždí ZPA Industry aktivity pro mládež

Komerční sdělení ZPA Industry slaví společný rok se společností B:TECH. Na přelomu prázdnin zde proběhlo soustředění mladých...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat