Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V sobotu 4. října se v brněnské zoo slavnostně otevře Africká vesnice Samburu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
První říjnovou sobotu se v brněnské zoo chystá velká sláva. V budoucnu by se měla stát součástí uceleného komplexu Kalahari. Důvodem je otevření nové expozice - Africké vesnice Samburu. Slavnost začne ve 14 hodin, na programu bude mimo jiné víření bubnů v podání hudební skupiny M-Bunda Afrika, návštěvníci se mohou těšit také na ochutnávku exotických jídel. Město Brno bude zastupovat primátor Roman Onderka.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V sobotu 4. října se v brněnské zoo slavnostně otevře Africká vesnice Samburu. V budoucnu by se měla stát součástí uceleného komplexu Kalahari. | foto: Brněnská ZOO

Vesnice Samburu se právě dokončuje na nejvýše položeném místě zahrady, poblíž vrcholu Mniší hory. "V současnosti stavebníci dělají poslední drobné úpravy. Zároveň probíhá aklimatizace nových zvířat, a to plameňáků růžových a snovačů rudozobých," řekla mluvčí zoo Monika Brindzáková.

V sobotu 4. října se v brněnské zoo slavnostně otevře Africká vesnice Samburu....

V sobotu 4. října se v brněnské zoo slavnostně otevře Africká vesnice Samburu....

Vstup do Africké vesnice tvoří brána zdobená dvěma sloními kly z tvrdého polychromovaného dřeva. Expozici tvoří osm chýší domorodých Afričanů, které mají kruhový půdorys. "Jsou to napodobeniny pravých afrických chýší," dodala mluvčí zahrady. Stavby podle ní budou mít různorodé využití. "V některých bude zázemí pro zvířata, v dalších sociální zařízení pro návštěvníky, ale také prostor pro vzdělávání a občerstvení."

V sobotu 4. října se v brněnské zoo slavnostně otevře Africká vesnice Samburu....

V sobotu 4. října se v brněnské zoo slavnostně otevře Africká vesnice Samburu....

Ve vesnici Sambura si lidé budou prohlížet africká domácí zvířata, třeba kozy kamerunské, které jsou nejmenším plemenem kozy, nebo africkou drůbež. Mezi chýšemi bude stát voliéra, do které mohou zájemci vstoupit a pozorovat drobné ptáky z čeledi snovačovitých, kteří si staví hnízda zavěšená v korunách stromů. "Budeme tu mít unikátní osmdesátihlavé hejno snovačů rudozobých," pochlubila se Brindzáková.

Součástí nové expozice jsou i dvě kryté vyhlídky. Z jedné z nich mohou návštěvníci pozorovat dění ve výběhu Safari. V brněnské zoo zahradě je tato expozice od roku 1980, teď se po letech dočkala úprav. Kromě nového hrazení je ve výběhu také opravené jezero, ve kterém je nově zavedena cirkulace vody. V Safari se prohánějí žirafy síťované, zebry Chapmannovy a pakoni modří.

Druhá vyhlídka nabídne pohled k jezírku plameňáků, nazvanému Naivasha lake. "Návštěvníci uvidí plameňáky růžové, ale také lemury kata," uvedla Brindzáková.

Vesnice také přiblíží život původního etnika oblasti Kalahari, bude zde i výuková místnost.

Architekti do nové expozice nápaditě zapojili také vodojem, který stojí na Mniší hoře už desítky let. "Stal se z něj horkovzdušný balón, který přistál s cestovatelem uprostřed osady," popsala mluvčí zahrady.

V sobotu 4. října se v brněnské zoo slavnostně otevře Africká vesnice Samburu....

V sobotu 4. října se v brněnské zoo slavnostně otevře Africká vesnice Samburu....

Zoo plánuje v blízkosti vesnice postavit také ubikace pro lvy a gepardy. Ve výběhu Safari by se časem měla objevit nádrž pro hrochy. "Výběh pro lvy a gepardy by se měl začít už příští rok," dodala Brindzáková. Další plány podle ní ještě nejsou pevně časově dány. V¬budoucnu by se však Africká vesnice Samburu měla stát součástí uceleného komplexu Kalahari.

Spolu s otevřením Africké vesnice je na 4. října naplánovaný také křest žirafí slečny, která se narodila 18. června letošního roku. Kmotrou malé žirafy se stane herečka Barbora Hrzánová. Jména pro žirafí mládě vybere veřejnost hlasováním v anketě.

Kamila Vlčková

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Šedý zákal odstraní nejmodernější laser. Rychle a bezpečně

Oční klinika NeoVize používá při operaci šedého zákalu jako jediná na Moravě...

Šedý zákal neboli katarakta je nejčastější příčinou oslepnutí na světě. Postihuje každého druhého člověka ve věku nad...

Jak vybrat přívěs? Máme pro vás tipy od odborníků

Jak vybrat přívěs? Máme pro vás tipy od odborníků.

Ty tam jsou časy, kdy měl přívěsný vozík jen jeden ze sousedů a ostatní si ho od něj půjčovali. Po revoluci se otevřel...

Novela zákona o zaměstnanosti přinesla změny v agenturním zaměstnávání

Novela zákona o zaměstnanosti přinesla změny v agenturním zaměstnávání.

Spolupracuje vaše firma s agenturou práce? Máte informaci, že má agentura zaplacenou povinnou kauci? Jste si jisti, že...

Najdete na iDNES.cz