Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V portfoliu investora by neměly chybět nemovitostní fondy

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Ukládání volných finančních prostředků do nemovitostí je mezi Čechy dlouhodobě považováno za jednu z nejoblíbenějších forem investování. Investice do kvalitních komerčních nemovitostí nabízí roční výnos, který se zpravidla pohybuje o několik procent výše, než je tomu například u státních dluhopisů nebo spořicích účtů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V portfoliu investora by neměly chybět nemovitostní fondy | foto: ČS nemovitostní fond

Ne každý má odpovídající výši kapitálu, nebo zkušenosti se správou nemovitostí, aby mohl na tomto aktivu vydělávat. Tyto „překážky“ odstraňují nemovitostní fondy. 

Nemovitostních fondů je několik forem, v regionu střední Evropy patří mezi nejrozšířenější tzv. otevřené podílové nemovitostní fondy. Ty vznikly koncem 50. let minulého století v Německu a zejména mezi konzervativními investory se velmi rychle staly oblíbeným způsobem investování, což platí dodnes. 

Otevřené podílové nemovitostní fondy (OPNF) získávají své finanční prostředky prostřednictvím prodeje podílových listů nabízených v rámci své prodejní sítě. Za vložené finanční prostředky pořizují a spravují nemovitosti různého charakteru. Výběr konkrétních nemovitostí záleží zejména na velikosti fondu, jeho investiční strategii a povaze daného realitního trhu. 

Výnos OPNF tvoří zejména inkasované nájemné a pohyb v tržní hodnotě spravovaných nemovitostí, tedy stejné zdroje, jako v případě přímého vlastnictví nemovitosti.

Otevřené nemovitostní fondy zaručují vysokou likviditu

Otevřené podílové nemovitostní fondy však na rozdíl od přímé investice garantují klientovi vysokou likviditu vložených prostředků. 

Ta je ošetřena zákonem, podle kterého musí OPNF mít minimálně 20 % svého kapitálu uloženo v rychle zpeněžitelných prostředcích (zpravidla se jedná o běžné účty nebo termínované vklady), aby mohly zajistit případné vyšší množství odkupů ze strany investorů. Klient tak své vložené investice zpravidla obdrží do dvou pracovních dnů nazpět.

V portfoliu investora by neměly chybět nemovitostní fondy

V portfoliu investora by neměly chybět nemovitostní fondy

Investice do nemovitostních fondů vás chrání proti inflaci

Investování do nemovitostních fondů je rovněž účinný způsob, jak se chránit proti inflaci. Jedná se prakticky o jediný investiční nástroj, který ji aktivně využívá ve svůj prospěch. 

Každá nájemní smlouva v rámci budov portfolia fondu totiž zahrnuje tzv. inflační doložku, která každoročně navyšuje nájemné o růst míry inflace vykázané v předchozím roce. Když si k tomu připočtete ještě fakt, že nemovitosti si historicky vždy držely svoji hodnotu nad úrovní míry inflace, nemusíte mít z ní u tohoto investičního nástroje prakticky žádné obavy.

Nemovitostní fondy jsou nedílnou součástí správné diverzifikace

Výnos nemovitostních fondů prakticky nepodléhá sentimentu kapitálových trhů (jako například dluhopisy), ale jak již bylo řečeno, odvíjí se zejména od příjmu z pronájmu nemovitostí a případně pohybu jejich tržních hodnot. Tento fakt způsobuje, že nemovitosti poměrně často nekopírují výnosové křivky jiných aktiv. 

V praxi to může znamenat, že hodnota realit není závislá na případném poklesu akcií nebo dluhopisů. V případě, že tedy zahrnete nemovitostní fondy do svého investičního portfolia, snížíte riziko znehodnocení vložené investice a zároveň zvýšíte pravděpodobnost vyššího výnosu. V době nízkých úrokových sazeb toto pravidlo platí dvojnásob. 

Vyvážené rozložení investic

Každý sektor a region realitního trhu má své charakteristické vlastnosti, a proto by správně strukturované nemovitostní fondy měly mít ve svém portfoliu jak kancelářské budovy, tak i obchodní centra, logistiku a případně i rezidenci, aby příjmy z pronájmu, a tedy i výkonnost, byly co nejvyváženější. Stejně tak by nemovitosti vlastněné fondem neměly být soustředěny pouze v rámci jednoho města nebo regionu. 

Na českém trhu existují v současnosti celkem čtyři otevřené podílové nemovitostní fondy. Největší a nejstarší z nich, ČS nemovitostní fond, nabízí Česká spořitelna. 

Tento fond, spravovaný investiční společností REICO, má ve svém portfoliu celkem devět komerčních nemovitostí v hodnotě přes 5 miliard korun. ČS nemovitostní fond vlastní například budovu Melantrich na pražském Václavském náměstí. Svůj vlastní podíl můžete mít v ČS nemovitostním fondu již od 100 Kč. 

Více informací o ČS nemovitostním fondu nebo možnostech investování do realit najdete na www.reico.cz.

Autor:

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí.

Co není výnosné dnes, může být výnosné zítra. Tuto strategii bezezbytku využívají některé fondy.

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Další z rubriky

Češi fandí místním podnikatelům. Investovali do nich už stovky milionů

O speciální pivo, skladované v sudech po whisky, je zájem i v Japonsku, kam...

Za peníze ze svých dluhopisů už společnost Česká Whisky postavila v Třebíči stylový whisky bar. Lidé si sami mohou...

Čtyři důvody, proč si pořídit repasovaný počítač

Čtyři důvody, proč si pořídit repasovaný počítač.

Sháníte výkonný desktop, na němž byste mohli pracovat, nebo spolehlivý notebook pro studenta, ale máte hluboko do...

Čestné uznání pro stavební projekt továrny WITTE

Čestné uznání pro stavební projekt továrny WITTE.

16. ročník soutěže Stavba roku Karlovarského kraje zveřejnil své výsledky. Průmyslová hala WITTE získala čestné uznání...

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.