Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V portfoliu investora by neměly chybět nemovitostní fondy

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Ukládání volných finančních prostředků do nemovitostí je mezi Čechy dlouhodobě považováno za jednu z nejoblíbenějších forem investování. Investice do kvalitních komerčních nemovitostí nabízí roční výnos, který se zpravidla pohybuje o několik procent výše, než je tomu například u státních dluhopisů nebo spořicích účtů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V portfoliu investora by neměly chybět nemovitostní fondy | foto: ČS nemovitostní fond

Ne každý má odpovídající výši kapitálu, nebo zkušenosti se správou nemovitostí, aby mohl na tomto aktivu vydělávat. Tyto „překážky“ odstraňují nemovitostní fondy. 

Nemovitostních fondů je několik forem, v regionu střední Evropy patří mezi nejrozšířenější tzv. otevřené podílové nemovitostní fondy. Ty vznikly koncem 50. let minulého století v Německu a zejména mezi konzervativními investory se velmi rychle staly oblíbeným způsobem investování, což platí dodnes. 

Otevřené podílové nemovitostní fondy (OPNF) získávají své finanční prostředky prostřednictvím prodeje podílových listů nabízených v rámci své prodejní sítě. Za vložené finanční prostředky pořizují a spravují nemovitosti různého charakteru. Výběr konkrétních nemovitostí záleží zejména na velikosti fondu, jeho investiční strategii a povaze daného realitního trhu. 

Výnos OPNF tvoří zejména inkasované nájemné a pohyb v tržní hodnotě spravovaných nemovitostí, tedy stejné zdroje, jako v případě přímého vlastnictví nemovitosti.

Otevřené nemovitostní fondy zaručují vysokou likviditu

Otevřené podílové nemovitostní fondy však na rozdíl od přímé investice garantují klientovi vysokou likviditu vložených prostředků. 

Ta je ošetřena zákonem, podle kterého musí OPNF mít minimálně 20 % svého kapitálu uloženo v rychle zpeněžitelných prostředcích (zpravidla se jedná o běžné účty nebo termínované vklady), aby mohly zajistit případné vyšší množství odkupů ze strany investorů. Klient tak své vložené investice zpravidla obdrží do dvou pracovních dnů nazpět.

V portfoliu investora by neměly chybět nemovitostní fondy

V portfoliu investora by neměly chybět nemovitostní fondy

Investice do nemovitostních fondů vás chrání proti inflaci

Investování do nemovitostních fondů je rovněž účinný způsob, jak se chránit proti inflaci. Jedná se prakticky o jediný investiční nástroj, který ji aktivně využívá ve svůj prospěch. 

Každá nájemní smlouva v rámci budov portfolia fondu totiž zahrnuje tzv. inflační doložku, která každoročně navyšuje nájemné o růst míry inflace vykázané v předchozím roce. Když si k tomu připočtete ještě fakt, že nemovitosti si historicky vždy držely svoji hodnotu nad úrovní míry inflace, nemusíte mít z ní u tohoto investičního nástroje prakticky žádné obavy.

Nemovitostní fondy jsou nedílnou součástí správné diverzifikace

Výnos nemovitostních fondů prakticky nepodléhá sentimentu kapitálových trhů (jako například dluhopisy), ale jak již bylo řečeno, odvíjí se zejména od příjmu z pronájmu nemovitostí a případně pohybu jejich tržních hodnot. Tento fakt způsobuje, že nemovitosti poměrně často nekopírují výnosové křivky jiných aktiv. 

V praxi to může znamenat, že hodnota realit není závislá na případném poklesu akcií nebo dluhopisů. V případě, že tedy zahrnete nemovitostní fondy do svého investičního portfolia, snížíte riziko znehodnocení vložené investice a zároveň zvýšíte pravděpodobnost vyššího výnosu. V době nízkých úrokových sazeb toto pravidlo platí dvojnásob. 

Vyvážené rozložení investic

Každý sektor a region realitního trhu má své charakteristické vlastnosti, a proto by správně strukturované nemovitostní fondy měly mít ve svém portfoliu jak kancelářské budovy, tak i obchodní centra, logistiku a případně i rezidenci, aby příjmy z pronájmu, a tedy i výkonnost, byly co nejvyváženější. Stejně tak by nemovitosti vlastněné fondem neměly být soustředěny pouze v rámci jednoho města nebo regionu. 

Na českém trhu existují v současnosti celkem čtyři otevřené podílové nemovitostní fondy. Největší a nejstarší z nich, ČS nemovitostní fond, nabízí Česká spořitelna. 

Tento fond, spravovaný investiční společností REICO, má ve svém portfoliu celkem devět komerčních nemovitostí v hodnotě přes 5 miliard korun. ČS nemovitostní fond vlastní například budovu Melantrich na pražském Václavském náměstí. Svůj vlastní podíl můžete mít v ČS nemovitostním fondu již od 100 Kč. 

Více informací o ČS nemovitostním fondu nebo možnostech investování do realit najdete na www.reico.cz.

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Při koupi domácí sauny máte před sebou vidinu nerušené pohody a ozdravného pocení. Potit se však často začnete už u...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Další z rubriky

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Komerční banka radí s platbami na konci roku

Komerční banka radí s platbami na konci roku

V rámci tradičního předvánočního shonu byste neměli zapomenout na běžné úkony, jako jsou například platby faktur za...

Co je výhodnější? Topení dřevem, plynem nebo elektřinou?

Co je výhodnější? Topení dřevem, plynem, nebo elektřinou?

Opět udeřila zima a my se děsíme účtu za topení. Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu nového domu? Pak se vám určitě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz