Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Ostravě startují jubilejní dny jednoho z nejstarších aukčních domů světa

Komerční sdělení   0:03aktualizováno  0:03 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Neuvěřitelných 311 let od založení ve Vídni, 26 aukčních sezon v České republice a nyní už 20 let v severomoravské metropoli. Aukční dům Dorotheum má před sebou jubilejní návštěvu Ostravy – od 12. do 14. června pořádá v hotelu Imperiál poradenské dny pro veřejnost s předními znalci umění v zemi.

František Muzika: Tři larvy II ve žluté, prodáno v aukci Dorothea za 1,8 milionu korun | foto: Archiv aukčního domu Dorotheum

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Majitelé uměleckých předmětů a starožitností se tu mohou dozvědět, jakou hodnotu mají jejich „poklady“ pro sběratele, jestli by s nimi uspěli v aukcích Dorothea a na kolik by se mohla vyšvihnout jejich cena pod kladívkem. Ta nejkvalitnější díla poputují do prestižních dražeb, kterých se obvykle účastní zájemci z různých zemí světa.

Dr. Mária Gálová, MBA,  ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum

Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka aukčního domu Dorotheum

Během uplynulých 20 let se expertům Dorothea podařilo v Ostravě objevit hned několik děl, která slavila u dražitelů úspěch. V roce 2013 to byl Portrét Natálie B. Nordmanové od I. J. Repina, jednoho z nejvýznamnějších ruských malířů z přelomu 19. a 20. století, které se prodalo za více než 7,5 milionu korun. „Plátno bylo přelomovým objevem nejen pro náš aukční dům, ale i pro Museum v Sankt Peterburgu, které dlouhá desetiletí marně pátralo po tom, kde se dílo nachází,“ podotýká ředitelka aukčního domu Dorotheum Dr. Mária Gálová, MBA.

Z Ostravy pochází i dosud nejdražší vydražená socha v České republice – plastika světově proslulého sochaře E. A. Bourdella, která opustila aukční sál s cenou 4,6 milionu korun.

Umění v hledáčku sběratelů

Výtvarná díla od starých mistrů až po současné autory, starožitné šperky, porcelán, keramika, ale i historický nábytek, design, osvětlení či fotografie nebo knihy. O takové umění je mezi českými a zahraničními sběrateli velký zájem – a právě na tyto umělecké předměty se zaměří znalci Dorothea během již 20. poradenských dnů v Ostravě.

Pavel Janák, kubistický kávový servis, prodáno v aukci Dorothea za 336 tisíc...

Pavel Janák, kubistický kávový servis, prodáno v aukci Dorothea za 336 tisíc korun

Claudius du Chesne, barokní hodiny se zvonkohrou, prodáno v aukci Dorothea za...

Claudius du Chesne, barokní hodiny se zvonkohrou, prodáno v aukci Dorothea za 264 tisíc korun

„Naše poslední aukce ukazují, že dražitelé jsou ve svém výběru náročnější. Stále u nich vede výtvarné umění. Neoslovují je však jen výhradně autoři, kteří jsou takříkajíc sázkou na jistotu – jako třeba v případě Jana Zrzavého, Emila Filly nebo Františka Muziky, jehož olej Tři larvy II ve žluté si v naší poslední aukci našel majitele s cenou 1,8 milionu korun. Aktuálním trendem jsou kvalitní a výjimečná díla od umělců 2. poloviny 20. století, dražitelé ale mají v hledáčku i tvorbu už téměř zapomenutých výtvarníků či umělců, jejichž potenciál sběratelé teprve začínají objevovat,“ uvádí Dr. Mária Gálová, MBA.

Tento trend potvrzuje aukční úspěch Zátiší s kytarami od Rudolfa Krajce. Obraz umělce, který tragicky zemřel v necelých 30 letech, šel pod kladívko za 150 tisíc korun, ale zájemci vyhnali cenu na téměř třináctinásobek – na finálních 1,92 milionu korun.

Výrazný skok v ceně mělo také dílo Josefa Istlera z roku 1968, které se prodalo za 360 tisíc korun, tedy za více než 2,5násobek vyvolávací ceny. Mezi pracemi na papíře se stala hitem sbírka grafik Bohuslav Reynek 99+1, která vynesla v součtu téměř 14 milionů korun.

Starožitnosti jako fenomén

Stále více jsou v kurzu vzácné šperky, starožitnosti a dekorativní předměty ze skla, keramiky a porcelánu. Ukázkovým příkladem jsou barokní hodiny od londýnského hodináře Claudia du Chesne, které si zájemce v květnové aukci Dorothea vybojoval za 264 tisíc korun.

Oslnila také dvojice keramických dekorativních mis ze Žitavy z počátku 18. století, jejichž cena se zvedla z počátečních 14 tisíc korun na 132 tisíc korun, respektive na 120 tisíc korun. Dražitele upoutal i kubistický kávový servis navržený Pavlem Janákem, který se prodal za necelých 340 tisíc korun, nebo luxusní empírový servis z Vídně, jehož cena přeskočila přes hranici 200 tisíc korun.

Příležitost pro Ostravany

Zájemci z Ostravy a okolí, kteří by chtěli prověřit kvality svých předmětů a zjistit, jaký mají potenciál na trhu s uměním, si mohou přijít pro radu za znalci Dorothea. Naleznou je v hotelu Imperiál v Tyršově ulici od 12. do 14. června, každý den mezi 10. a 17. hodinou. Vybrané předměty budou zařazeny do nabídky zářijové a listopadové dražby aukčního domu Dorotheum.

Více na www.dorotheum.cz.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vsaďte si na MS v Rusku v Tipsportu a získejte 1 000 Kč zdarma

fotbal

Obhájí titul Němci, nebo konečně na trůn vrátí Brazilce? Vstupte do největší komunity sázkařů a vyzvedněte si během MS...

Program ŠKODA Bez starostí nabízí inovativní možnosti operativního leasingu

Program ŠKODA Bez starostí nabízí inovativní možnosti operativního leasingu

Inovativní produkt v podobě programu ŠKODA Bez starostí přinesla mladoboleslavská automobilka na český trh již v roce...

Pyrenejská řež pro Španěly? Vsaďte si na MS a získejte 1 000 Kč zdarma

fotbal

Hned druhý den šampionátu nás čeká jeden z hitů, ve kterém tipéři favorizují Španěly. Vstupte do největší komunity...

Spraví si Argentina chuť? Vsaďte si na MS a získejte 1 000 Kč zdarma

Spraví si Argentina chuť? Vsaďte si na MS a získejte 1 000 Kč zdarma

Messi a spol. jdou pro životně důležitou výhru, ale proti stojí silní Chorvaté! Vstupte do největší komunity sázkařů a...

Bydlení začíná parcelou. Jak vybrat tu správnou?

Bydlení začíná parcelou: jak vybrat tu správnou?

Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám usnadní cestu za vysněným bydlením.

Další z rubriky

Den otevřených dveří na lagunách Ostramo v Ostravě

Den otevřených dveří na lagunách Ostramo v Ostravě

Společnost AVE CZ odpadové hospodářství pořádá v areálu Laguny Ostramo dne 13. června od 15 do 17 hodin v pořadí již...

Slavnosti Ostravaru: Jaké kapely příští týden vystoupí?

Tomáš Klus

Každý rok se na Slavnosti Ostravaru sjíždějí známé kapely a interpreti, aby společně s deseti tisíci návštěvníky...

Ostravská Muzejní noc slaví desetileté výročí v prvorepublikovém kabátě

Ostravská Muzejní noc slaví desetileté výročí v prvorepublikovém kabátě

Ostravská muzejní noc se v sobotu 9. června uskuteční po desáté. Festival od pěti hodin do půlnoci oživí město a...

Najdete na iDNES.cz