Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Chotěbuzi můžete opět putovat v čase, Archeopark je znovu otevřený

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Jak se žilo našim slovanským předkům, když osídlili území dnešního Těšínska? S čím bojovali a co všechno dovedli? Fascinující návrat do doby před tisíci lety si můžete vyzkoušet na vlastní kůži v Archeoparku Chotěbuz, který nabízí po dvou letech pauzy řadu novinek.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Archeopark v Chotěbuzi vymění palisádu se strážní věží. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jedna z nejvýznamnějších pravěkých a středověkých památek Těšínského Slezska je přesnou rekonstrukcí slovanského hradiska a zachycuje unikátním způsobem život zdejších obyvatel v období poloviny 8. až 11. století. Nyní se může Archeopark pyšnit novou vstupní budovou, ke které přibylo také výukové centrum. Areál plný historických exponátů patří k Muzeu Těšínska a jeho ředitel Zbyšek Ondřek mohl slavnostně převzít klíč od budovy z rukou hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka.

V Chotěbuzi můžete opět putovat v čase, Archeopark je znovu otevřený
V Chotěbuzi můžete opět putovat v čase, Archeopark je znovu otevřený
V Chotěbuzi můžete opět putovat v čase, Archeopark je znovu otevřený
V Chotěbuzi můžete opět putovat v čase, Archeopark je znovu otevřený

Nové výstavy doplňuje procházka v korunách stromů

Rozsáhlý projekt odstartoval už v roce 2013 a od té doby zaznamenal Archeopark několik velkých změn. Díky stavebním úpravám vznikl prostor pro další expozice, výstava v akropoli hradiště se rozšířila, přibyl také bezbariérový vstup do Archeoparku a také nové sociální zázemí. Úpravy za téměř 47,5 milionu korun se mohly uskutečnit díky podpoře Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko 2007–2013. Moravskoslezský kraj, který je zřizovatelem Muzea Těšínska, na projekt přispěl více než 21 miliony korun.

Návštěvníci se mohou těšit nejen na nově vzniklé archeologické a přírodovědné expozice ve vstupní budově, ale také na multifunkční sál nebo třeba keramickou dílnu pro děti. K procházce s výhledem láká také nová, několik desítek metrů dlouhá lávka v korunách stromů. Ta spojuje budovu s takzvanou akropolí, tedy věrnou replikou původního hradiska, které v těchto místech dříve stávalo. „Lávku určitě ocení nejen děti, ale také maminky s kočárky, handicapovaní návštěvníci a mnozí senioři - umožní jim totiž dostat se bezbariérově i tam, kam dříve nemohli. Aby se k akropoli z podhradí vůbec dostali, museli nejprve zdolat 102 příkrých schodů,“ vysvětluje ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka.

V Chotěbuzi můžete opět putovat v čase, Archeopark je znovu otevřený
V Chotěbuzi můžete opět putovat v čase, Archeopark je znovu otevřený

Poznejte svoje kořeny

Archeopark bude nyní pro návštěvníky otevřený po celý rok. Rozdíl zaznamenají pouze v tom, že přes zimu se prohlídky Archeoparku přesunou spíše dovnitř. Kromě zajímavých výstav bude připravený pestrý program aktivit včetně naučných filmů nebo speciálních programových balíčků z oblasti archeologie, etnografie či přírodovědy.

„Archeopark není obyčejnou turistickou atrakcí. Dokumentuje slovanské osídlení dnešního Těšínska ve velkomoravském období tam, kde skutečně naši předkové žili, pracovali, rodili se a umírali. Přibližuje nám nejen způsob jejich života, ale zároveň připomíná období počátků naší moderní české státnosti. V tom je hlavní smysl unikátního, tolik let a tolika lidmi budovaného rozsáhlého didaktického projektu. Kdo nezná svoji historii, původ a kulturu, je jako strom bez kořenů,“ říká hejtman Miroslav Novák.

Výsledek projektu chválí také náměstek pro investice a cestovní ruch Ivan Strachoň, který dodává, že si nová budova zaslouží pro svůj vzhled a především funkčnost přihlášení do soutěže o Stavbu roku Moravskoslezského kraje: „I v omezeném časovém limitu se podařilo vybudovat nevšední architektonické dílo, které zpestří nabídku turistických zajímavostí a služeb našeho regionu a přispěje k atraktivitě této lokality.“

V Chotěbuzi můžete opět putovat v čase, Archeopark je znovu otevřený

V Archeoparku si můžete vyzkoušet dovednosti předků

Počátky chotěbuzského hradiska sahají až do pozdní doby bronzové, kdy se tu začali usazovat lidé lužické kultury. Díky výhodné poloze na křižovatce nejen obchodních cest se ze slovanského sídliště rozvinulo jedno z významných center oblasti. Archeopark je zcela výjimečný naučný komplex, ve kterém se dá poznat velmi zajímavé období naší minulosti. Nechybí ani dílna a řada interaktivních prvků, které návštěvníkům umožňují vyzkoušet si život našich předků na vlastní kůži. Zjistěte, jak dříve lidé lovili, bojovali nebo si vyráběli nádobí či šperky. Nedílnou součástí Archeoparku jsou také proměny krajiny v čase. Historie, archeologie a přírodověda je tu pojatá zábavným způsobem a dokáže tak oslovit děti i dospělé.

V Chotěbuzi můžete opět putovat v čase, Archeopark je znovu otevřený
V Chotěbuzi můžete opět putovat v čase, Archeopark je znovu otevřený
Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Plynule anglicky do jednoho roku.
Plynule anglicky do jednoho roku

V mnoha jazykových školách tráví studenti příliš času nad gramatikou, gramatickými cvičeními či překlady článků. Tím získávají pouze pasivní znalost jazyka. To...  celý článek

Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky, se narodil ve Vražném.
Johann G. Mendel se narodil před 195 lety ve Vražném na Novojičínsku

Být Johannem Gregorem Mendelem a hledat v krajině kolem své rodné vsi místo, kde je dobré posedět, vybral bych asi přesně to, kde Johann se svou sestrou...  celý článek

Pás betonových pevností je svědek nedávné minulosti.
Pás betonových pevností je svědek nedávné minulosti

Vojáci, kteří v roce 1938 obývali betonovou pevnost u Darkoviček, měli dokonalý rozhled a přehled. Posuďte sami: Před vámi se rozprostírá Hlučín a Ostravsko....  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.