Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

UV sezona láká na sluníčko. Jak se bezpečně opalovat?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Tak už je tady opět po roce UV sezona a s ní polemika nad tím, zda se opalovat a jak, popřípadě, jak se nejlépe na žhnoucí sluneční paprsky připravit. Jak se bezpečně opalovat?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

UV sezona láká na sluníčko. Jak se bezpečně opalovat? | foto: PHOTOLIA.COM

Jak postupně objíždím republiku v rámci Dnů zdraví, neustále se setkávám s lidmi, kteří jsou touto problematikou nepolíbeni. Což je vzhledem k prudkému nárůstu kožních nádorů, včetně toho nezhoubnějšího, melanomu, i ve velmi mladém věku velmi alarmující.

Nadměrná expozice slunečním paprskům ovlivňuje nejsvrchnější vrstvu kůže, tedy epidermis, kdy může způsobit spálení, stárnutí, hyperpigmentaci a v nejhorším případě kožní melanom, tedy zhoubný nádor, který je i v dnešní době stále smrtelným onemocněním.

Toto se děje přes poškození imunitního systému kůže, kdy dojde k imunosupresi, tedy potlačení imunity kůže až poškození DNA a genetické informace buňky. Následně se buňky začnou dělit špatným, zhoubným směrem.

Ve vyšších nadmořských výškách na vás sluneční paprsky působí více

Stupeň agresivního poškození souvisí kromě nesprávné fotoprotekce i se stavem atmosféry, ročním obdobím, geografickou polohou, nadmořskou výškou a denní dobou. S každými 300 metry nadmořské výšky se intenzita slunečního záření zvýší přibližně o 4 % (např. ve výšce 1500 m n. m. je intenzita o 20 % vyšší než u hladiny moře.

V současné době jsou kladeny vysoké nároky na tzv. komplexní fotoprotekci, tedy zodpovědné chování, informovanost a správnou fotoprotekci, a to nejen lokální, zevní, ale dnes se již klade důraz i na fotoprotekci vnitřní, která má za úkol jednak zpomalovat tvorbu volných radikálů způsobených UV zářením, chránit imunitní systém buněk, tedy tzv. langerhansovy buňky, a chránit jejich funkčnost, chránit a obnovovat poškozené buněčné a mitochondriální DNA a v neposlední řadě chránit pleť proti předčasnému stárnutí. Podporuje také délku životního cyklu fibroblastů a chrání jejich strukturu a organizaci.

Jak se bezpečně opalovat?

Po řadě let výzkumů byla skupinou předních odborníků na Harvard Medical School vyvinuta technologie Fermblock, která vychází z přírodního extraktu tropické kapradiny z oblasti střední Ameriky, Polypodium leucotomas, a obsahuje silnou kombinaci přírodních antioxidantů, včetně kyseliny ferulové, kofeinové, chlorogenové a v současné době se jedná o jedinou komplexní fotoprotekci na trhu.

Budete-li mít zájem, v naší ambulanci DermaEsthetic vám produkty nejen předvedeme, ale můžete si je díky vzorkům vyzkoušet a poté i zakoupit za doporučené ceny.

Pro připomenutí se ještě zmíním o typech sunscreenů, tedy prostředků k aplikaci na kůži k ochraně před UV zářením, které mohou obsahovat jednak organické filtry, tedy látky, které UV záření zpravidla absorbují a ve vzácných případech mohou vyvolat velmi výjimečně i fotoalergickou kontaktní reakci.

Na druhém pólu zde máme filtry anorganické, které působí jako zrcátka a paprsky v převážné míře odrážejí, nevýhodou je jejich bělavé zbarvení.

Přípravky označené „water-resistant“ vydrží 40minutové máčení kůže ve vodě, „ very-water-resistant“ vydrží 80minutové máčení. Čerstvá a slaná voda snižuje SPF více než voda chlorovaná.

Správná aplikace sunscreenu by měla být pečlivá a provedena dvakrát, při druhé aplikaci se zatřou zapomenutá místa a nanesená vrstva bude dostatečná. Nanesením tlusté vrstvy sunscreenu se ochranný faktor nezvýší. Natření ochranných prostředků by mělo být alespoň 20 minut před opalováním.

„After sun lotia“ jsou přípravky, které mají zotavit kůži po oslunění.

Pokud máte zájem dozvědět se více o tom, jak se bezpečně opalovat, objednejte se na vstupní vyšetření do naší ambulance, rádi vás zde uvítáme a znaménka vám i zkontrolujeme, abychom vám poradily „na míru“.

S přáním krásného a bezpečného léta

MUDr. Hana ŠULCOVÁ MBA

DermaEsthetic s. r. o.

www.dermaesthetic.cz

Autor:

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Další z rubriky

České doteky hudby uvede v Praze Žbirku a jeho Symphonic & Beatles

České doteky hudby uvede v Praze Žbirku a jeho Symphonic & Beatles.

Program mezinárodního hudebního festivalu každoročně nahlíží v crossoverové řadě i do jiných oblastí, než je vážná...

Nový Domov seniorů Říčany vítá první obyvatele

Nový Domov seniorů Říčany vítá první obyvatele.

Domov seniorů Říčany nabízí služby a péči seniorům, ale také osobám postiženým Alzheimerovou chorobou a stařeckou...

Osmý ročník největšího veletrhu konopí a léčivých bylin na světě - Cannafest

Osmý ročník největšího veletrhu konopí a léčivých bylin na světě - Cannafest.

Už se nám to blíží! V pátek 10. listopadu se po roce znovu otevřou brány veletrhu Cannafest. Letos se koná už osmý...

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.