Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

UV sezona láká na sluníčko. Jak se bezpečně opalovat?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Tak už je tady opět po roce UV sezona a s ní polemika nad tím, zda se opalovat a jak, popřípadě, jak se nejlépe na žhnoucí sluneční paprsky připravit. Jak se bezpečně opalovat?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

UV sezona láká na sluníčko. Jak se bezpečně opalovat? | foto: PHOTOLIA.COM

Jak postupně objíždím republiku v rámci Dnů zdraví, neustále se setkávám s lidmi, kteří jsou touto problematikou nepolíbeni. Což je vzhledem k prudkému nárůstu kožních nádorů, včetně toho nezhoubnějšího, melanomu, i ve velmi mladém věku velmi alarmující.

Nadměrná expozice slunečním paprskům ovlivňuje nejsvrchnější vrstvu kůže, tedy epidermis, kdy může způsobit spálení, stárnutí, hyperpigmentaci a v nejhorším případě kožní melanom, tedy zhoubný nádor, který je i v dnešní době stále smrtelným onemocněním.

Toto se děje přes poškození imunitního systému kůže, kdy dojde k imunosupresi, tedy potlačení imunity kůže až poškození DNA a genetické informace buňky. Následně se buňky začnou dělit špatným, zhoubným směrem.

Ve vyšších nadmořských výškách na vás sluneční paprsky působí více

Stupeň agresivního poškození souvisí kromě nesprávné fotoprotekce i se stavem atmosféry, ročním obdobím, geografickou polohou, nadmořskou výškou a denní dobou. S každými 300 metry nadmořské výšky se intenzita slunečního záření zvýší přibližně o 4 % (např. ve výšce 1500 m n. m. je intenzita o 20 % vyšší než u hladiny moře.

V současné době jsou kladeny vysoké nároky na tzv. komplexní fotoprotekci, tedy zodpovědné chování, informovanost a správnou fotoprotekci, a to nejen lokální, zevní, ale dnes se již klade důraz i na fotoprotekci vnitřní, která má za úkol jednak zpomalovat tvorbu volných radikálů způsobených UV zářením, chránit imunitní systém buněk, tedy tzv. langerhansovy buňky, a chránit jejich funkčnost, chránit a obnovovat poškozené buněčné a mitochondriální DNA a v neposlední řadě chránit pleť proti předčasnému stárnutí. Podporuje také délku životního cyklu fibroblastů a chrání jejich strukturu a organizaci.

Jak se bezpečně opalovat?

Po řadě let výzkumů byla skupinou předních odborníků na Harvard Medical School vyvinuta technologie Fermblock, která vychází z přírodního extraktu tropické kapradiny z oblasti střední Ameriky, Polypodium leucotomas, a obsahuje silnou kombinaci přírodních antioxidantů, včetně kyseliny ferulové, kofeinové, chlorogenové a v současné době se jedná o jedinou komplexní fotoprotekci na trhu.

Budete-li mít zájem, v naší ambulanci DermaEsthetic vám produkty nejen předvedeme, ale můžete si je díky vzorkům vyzkoušet a poté i zakoupit za doporučené ceny.

Pro připomenutí se ještě zmíním o typech sunscreenů, tedy prostředků k aplikaci na kůži k ochraně před UV zářením, které mohou obsahovat jednak organické filtry, tedy látky, které UV záření zpravidla absorbují a ve vzácných případech mohou vyvolat velmi výjimečně i fotoalergickou kontaktní reakci.

Na druhém pólu zde máme filtry anorganické, které působí jako zrcátka a paprsky v převážné míře odrážejí, nevýhodou je jejich bělavé zbarvení.

Přípravky označené „water-resistant“ vydrží 40minutové máčení kůže ve vodě, „ very-water-resistant“ vydrží 80minutové máčení. Čerstvá a slaná voda snižuje SPF více než voda chlorovaná.

Správná aplikace sunscreenu by měla být pečlivá a provedena dvakrát, při druhé aplikaci se zatřou zapomenutá místa a nanesená vrstva bude dostatečná. Nanesením tlusté vrstvy sunscreenu se ochranný faktor nezvýší. Natření ochranných prostředků by mělo být alespoň 20 minut před opalováním.

„After sun lotia“ jsou přípravky, které mají zotavit kůži po oslunění.

Pokud máte zájem dozvědět se více o tom, jak se bezpečně opalovat, objednejte se na vstupní vyšetření do naší ambulance, rádi vás zde uvítáme a znaménka vám i zkontrolujeme, abychom vám poradily „na míru“.

S přáním krásného a bezpečného léta

MUDr. Hana ŠULCOVÁ MBA

DermaEsthetic s. r. o.

www.dermaesthetic.cz

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Stínicí technika – myslete na ni už při plánování hrubé stavby

Stínicí technika – myslete na ni už při plánování hrubé stavby.

Žaluzie, rolety a další stínicí prvky vám zajistí příjemnou teplotu v interiéru a podle zvoleného typu i další...

Divadlo Na Jezerce již brzy rozezní nejhorší zpěv na světě

Divadlo Na Jezerce již brzy rozezní nejhorší zpěv na světě

Křest knihy, která 15 let Divadelní společnosti Jana Hrušínského ukazuje z divácky nezvyklého pohledu, nová...

Češi mohou i letos třídit své odpady také na tuzemských sjezdovkách

Na Dolní Moravě a v dalších 4 vybraných areálech mohou lidé třídit své odpady...

Třídění odpadů mají Češi v krvi. Díky tomu se v této disciplíně stále zlepšují – rok od roku třídí víc, lépe a...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz