Za vodu severočeští obyvatelé v roce 2019 zaplatí 99,55 koruny

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Severočeská vodárenská společnost stanovuje pro rok 2019 cenu vodného a stočného ve výši 99,55 Kč za metr krychlový vody včetně 15% DPH. Obyvatelé severních Čech tak příští rok budou platit jen o 88 haléřů více než letos.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Za vodu severočeští obyvatelé v roce 2019 zaplatí 99,55 koruny | foto: SVS

Tento nárůst ceny vody představuje pouhých 0,9 %, zatímco míra inflace se dlouhodobě pohybuje okolo 2,3 %. Pokud stát sníží u vody DPH, jak avizoval, SVS toto snížení plně do ceny promítne. Obyvatelé by v tom případě za kubík platili o 4,32 Kč méně.

Tři otázky o ceně vody pro generálního ředitele SVS Bronislava Špičáka.

Proč je voda drahá?
Voda v Česku rozhodně není drahá. Lidé berou kvalitní pitnou vodu z kohoutku jako naprostou samozřejmost, zkusme na ni ale nahlížet i jako na strategickou surovinu a omezený přírodní zdroj. Ve spotřebním koši českých domácností tvoří výdaje na vodu nejmenší položku ze všech energií.

Představují cca 1,6 %, zatímco výdaje na plyn 3,3 % a výdaje na elektřinu 4,8 %. Roční výdaje za osobu za vodné a stočné představovaly v roce 2016 podle Českého statistického úřadu 2 023 korun, což je asi polovina výdajů na plyn (4 199 Kč) a třetina výdajů na elektřinu (6 032 Kč). Výdaje na vodu jsou tak paradoxně srovnatelné třeba s výdaji na alkoholické nápoje (1 928 Kč) nebo tabák (1 743 Kč). Považovat vodu v tomto kontextu za drahou tedy opravdu nelze.

Za vodu severočeští obyvatelé v roce 2019 zaplatí 99,55 koruny

Průměrná denní spotřeba vody na obyvatele v severočeském regionu činí 89 litrů. Dodávka pitné vody nás tak přijde na 4,53 Kč za den a za její odkanalizování zaplatíme denně 4,33 Kč. Ve srovnání s ostatními výdaji to rozhodně není mnoho, zvláště pokud si uvědomíme, že nám z kohoutků teče kvalitní pitná voda, která je mnohdy lepší než ta balená z obchodů.

Proč je voda v severočeském regionu dražší než v jiných částech České republiky?
V rámci ČR najdeme dražší i levnější regiony, objektivně ale nelze cenu vody mezi jednotlivými oblastmi kvůli odlišným podmínkám příliš porovnávat. SVS je největší vodárenskou společností na území ČR, obsluhuje přes 1,1 milionu obyvatel ze 458 obcí, stará se o více než 13 000 kilometrů vodovodů a kanalizací, 200 čistíren, 1 000 vodojemů a 60 úpraven vody. Naproti tomu například Praha obsluhuje stejný počet obyvatel na mnohem menší ploše jednoho města, potřebuje k tomu nesrovnatelně menší infrastrukturu, a cenu vody tudíž může mít nižší.

Za vodu severočeští obyvatelé v roce 2019 zaplatí 99,55 koruny

Cena vody v severočeském regionu odráží reálné náklady spojené s její výrobou, odkanalizováním a čištěním. SVS navíc zdědila značnou část infrastruktury po roce 1989 v zanedbaném stavu a ročně musí do obnovy a oprav investovat stovky milionů korun – jen v roce 2018 to bude přes 1,6 miliardy korun. To se v ceně, pokud ji města a obce nechtějí dotovat, musí samozřejmě odrazit. Důležitý je i fakt, že cena je solidární, tedy jednotná pro celé území působnosti SVS. Obyvatelé měst i venkovských oblastí platí za vodu stejně, aniž by se zohledňovaly rozdíly v reálných nákladech mezi jednotlivými místy.

Kolik si z ceny vody nechává SVS? A kolik vydělává stát?
SVS jako vlastníkovi infrastruktury z ceny vody zůstává pouhých 35 % a všechny tyto prostředky využívá na reinvestice do obnovy majetku. Z 99 korun za vodu jde do obnovy tedy asi 43 korun, 36 korun z toho dává SVS a 7 korun v podobě oprav SčVK. Cca 31 korun spolkne provoz, z toho 13 korun mzdy zaměstnanců.

Více než čtvrtinu ceny vody v současné době představují poplatky odváděné státu. Pokud tedy za kubík vody platíte 99 korun, stát si z toho nechá 25 korun v podobě DPH a poplatků. Při celkové roční spotřebě 50 milionů kubíků vody to dělá 1,25 miliardy korun, DPH z toho tvoří 650 milionů korun. Stát tedy z vody inkasuje téměř stejný objem peněz, které my ročně investujeme do obnovy majetku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Další z rubriky

Topos, dodavatel zařízení pro pekárny celého světa, rozšiřuje své řady

Topos

S výrobky šluknovská společnosti Topos se můžete setkat nejen v evropských zemích, ale i v Asii, Africe, Americe nebo...

Janek Ledecký vystoupí 17. 12. v Ústí. Jeho Vánoční turné je vyprodané

Janek Ledecký vystoupí 1. prosince ve Zlíně s vánočním programem

Janek Ledecký se vydal na Vánoční turné, v jehož rámci přehrává veškeré skladby z desky Sliby se maj plnit o Vánocích i...

Obnova majetku je pro SVS prioritou, letos investuje 1,319 miliardy korun

Severočeská vodárenská společnost (SVS)

Severočeská vodárenská společnost zásobuje pitnou vodou více než 1,1 milionu obyvatel severočeského regionu. V letošním...

Najdete na iDNES.cz