Předpověď nedostatku zdravotnických záchranářů a zánik studijního oboru Diplomovaný zdravotnický záchranář na vyšších zdravotnických školách přiměly před pěti lety k jednání jak zástupce Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje, tak vedení Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Prvním společným projektem byla akreditace bakalářského studijního programu Zdravotnické záchranářství na ústecké univerzitě, čímž bylo zajištěno zachování vzdělávání zdravotnických záchranářů v Ústeckém kraji.
Vzájemná spolupráce předčila očekávání a Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje získala v loňském roce statut Odborného pracoviště Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Tím se stala pedagogickou a výzkumnou základnou v oblasti přednemocniční neodkladné péče.
Ředitel ústecké záchranky Petr Bureš k tomu uvedl: „Aktivně vytvářet podmínky pro vzdělávání a odbornou praxi budoucích záchranářů je jedním z klíčových aspektů, jak zajistit dostatek zdravotnických záchranářů v Ústeckém kraji.“
V letošním roce se podařilo opět akreditovat bakalářský studijní program Zdravotnické záchranářství, a Ústecký kraj tak má jistotu, že bude produkovat nové vysokoškolsky vzdělané záchranáře minimálně po dobu následujících deseti let.
„Získání akreditace vděčíme především Zdravotnické záchranné službě Ústeckého kraje, jejíž záchranáři se významně podílejí na výuce studentů a také na výzkumné činnosti. Díky této spolupráci byla realizována řada společných výzkumných projektů, vydány odborné knihy a publikovány odborné články v zahraničních vědeckých časopisech,“ uvedl děkan Fakulty zdravotnických studií Michal Vostrý.
Zpracoval: Prokop Voleník, tiskový mluvčí ZZS Ústeckého kraje