TOS Varnsdorf: bohatá tradice i nejnovější trendy v obrábění

Komerční sdělení   0:02aktualizováno  0:02 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jedna z nejsilnějších strojírenských firem v Ústeckém kraji, přední evropský výrobce obráběcích strojů TOS Varnsdorf si letos připomíná 115 let od svého založení. Ve svých začátcích malá soukromá firma se postupně změnila v prosperující továrnu, specializovanou na vodorovné vyvrtávačky a vyvážející téměř do všech světadílů.

Jedna z nejsilnějších strojírenských firem v Ústeckém kraji, přední evropský výrobce obráběcích strojů TOS Varnsdorf si letos připomíná 115 let od svého založení. | foto: Archiv společnosti TOS Varnsdorf

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Hlavní činnost firmy TOS Varnsdorf a.s. spočívá ve vývoji, výrobě, prodeji a servisu obráběcích strojů. Konkrétně to jsou vodorovné vyvrtávačky, stroje s velmi širokými možnostmi použití. Po desítky let je jedním z nejúspěšnějších českých exportérů v oboru a trvale se umisťuje na vysokých příčkách v různých soutěžích.

TOS Varnsdorf

Na dlouholetou tradici plynule navazuje i současná výroba v moderním výrobním areálu společnosti. Firma však nežije jen z tradice, naopak – průběžně investuje: do zaměstnanců, do vývoje nových produktů, do výrobních kapacit.

„Tak jak jde čas, snažíme se držet krok s nejnovějšími trendy ve způsobu obrábění, technickými parametry nástrojového vybavení a neustále se rozrůstající škálou technologického příslušenství. Každoročně investujeme desítky milionů korun do technického rozvoje, bez kterého si nelze představit dlouhodobě udržitelnou strategii rozvoje firmy. Jenom za posledních pět let jsme dokázali na trh uvést pět zcela nových strojů, což je v kategorii našich produktů zcela unikátní. Ruku v ruce s technickým rozvojem produktů musí jít i rozvoj naší vlastní výrobní základny, do které každoročně investujeme okolo 100 milionů korun. Tyto investice jsou zcela nezbytné pro to, abychom dokázali splnit náročné podmínky pro přesné obrábění klíčových dílců pro stavbu našich vlastních strojů.,“ říká statutární ředitel společnosti Jan Rýdl.

Před třemi roky to bylo přesně sto let, kdy byla vyrobena první horizontka ve Varnsdorfu. „Milníků v historii firmy je celá řada, patří sem například rok 1960, kdy byla v TOS Varnsdorf vyrobena první číslicově řízená horizontka na území republiky. Z novodobé historie to pak zcela určitě byl rok 1995, kdy byl přímým prodejem zprivatizován tehdejší státní podnik. Důležitým rokem byl i rok 2005, kdy jsme založili společný podnik v Kunmingu a zahájili tak svoji expanzi na čínském trhu, a také rok 2012, kdy jsme založili druhý společný podnik v ruském Jekatěrinburgu“, řekl při té příležitosti Jan Rýdl.

Majitelé společnosti říkají, že nejcennější ve firmě jsou lidé. Také proto firma potřebuje pro dosažení svých cílů kvalifikované lidi, kteří jsou schopni těchto cílů dosáhnout. Ve firmě dochází k přirozené obměně, kdy odcházejí zkušení dlouholetí pracovníci a na jejich místo přicházejí noví, mnohdy čerství absolventi středních škol a učilišť. Firma pociťuje aktuální nedostatek technicky vzdělaných absolventů, proto již několik let usiluje o zlepšení úrovně technického školství ve svém regionu.

Nakonec byla nucena přikročit k té nejpracnější variantě a založit vlastní střední průmyslovou školu, která nyní funguje již druhým rokem. Škola tak pomáhá při řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků, kteří jsou schopni zvládnout narůstající objem znalostí a dovedností potřebných pro složitou strojírenskou výrobu. Škola je umístěna přímo v areálu společnosti, zájem o absolventy nemá jen TOS Varnsdorf, ale i další společnosti z okolí.

Fotogalerie

Aktuální nedostatek pracovníků se nevyhnul ani společnosti TOS Varnsdorf, která hledá pracovníky na pozice montérů, konstruktérů a obráběčů. K tomu poznamenává Jan Rýdl: „Je jasné, že pro naplnění cílů firmy je nezbytné mít i kvalitní pracovníky. Těch je ale stále nedostatek. Proto dlouhodobě spolupracujeme s technickými vysokými školami v Praze, Liberci a Ústí nad Labem, odkud se nám daří získávat inženýry, techniky.“ Firma nabízí stipendijní program pro studenty technických oborů zmíněných vysokých škol.

TOS Varnsdorf podporuje život v regionu různými aktivitami, prezentuje se veřejnosti například tradičními Dny otevřených dveří, které se konají vždy na Velký pátek. Po čtyři hodiny si návštěvníci mohou prohlédnout výrobní prostory firmy, ukázky práce řady strojů, mohou se seznámit s pracovním prostředím ve firmě a mnozí z nich také poprvé na vlastní oči spatří ty velké stroje, které odcházejí do celého světa. Továrna se tak stává místem setkání několika generací bývalých, současných a možná i budoucích zaměstnanců.

Odbornou veřejnost pak každoročně zve na Zákaznický den, jehož se letos zúčastnilo více než 200 hostů. Při této akci jsou představovány stroje z produkce firmy, prezentovány jejich schopnosti a možnosti. Firma si může dovolit ukázky různých technologií v přímém výrobním nasazení, protože většinu svých produktů také používá ve vlastním strojním parku. Natolik věří sobě, svým lidem a svým výrobkům.

TOS Varnsdorf je firma s bohatou tradicí, je to však především firma, která investuje a stále se vyvíjí, firma, která ví, že budoucnost je sice nevyzpytatelná a nákladná, ale současně je to jediná cesta, na níž dosáhne svých cílů.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Praze může vzniknout unikátní projekt od Evy Jiřičné. Podívejte se

V Praze může vzniknout unikátní projekt od Evy Jiřičné. Podívejte se

Eva Jiřičná zvítězila ve velké mezinárodní architektonické soutěži na komplex budov po dosluhující telekomunikační věži...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

O čtvrt milionu náklaďáků méně – díky betonárnám v centru Prahy

Lodní doprava

Denně do Prahy po silnicích proudí plno stavebního materiálu. Těžké náklaďáky zhoršují již tak přeplněnou pražskou...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Druhá kvalifikace na Velkou pardubickou se poběží výjimečně v neděli

Druhá kvalifikace na Velkou pardubickou se poběží výjimečně v neděli

Kvalifikační seriál na 129. Velkou pardubickou steeplechase pokračuje druhým dílem. „Červená“ kvalifikace je na pořadu...

Další z rubriky

TOS Varnsdorf: bohatá tradice i nejnovější trendy v obrábění

Jedna z nejsilnějších strojírenských firem v Ústeckém kraji, přední evropský...

Jedna z nejsilnějších strojírenských firem v Ústeckém kraji, přední evropský výrobce obráběcích strojů TOS Varnsdorf si...

Janek Ledecký vystoupí 17. 12. v Ústí. Jeho Vánoční turné je vyprodané

Janek Ledecký vystoupí 1. prosince ve Zlíně s vánočním programem

Janek Ledecký se vydal na Vánoční turné, v jehož rámci přehrává veškeré skladby z desky Sliby se maj plnit o Vánocích i...

V Knauf Insulation mají kromě špičkové technologie i „srdce“

V Knauf InsulatIon mají kromě špičkové technologie i „srdce“

Zateplení rodinných domů se v dnešní době stalo téměř nutností. Důvodů, proč zateplovat, je několik. Kromě finančních...

Najdete na iDNES.cz