Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Úrokové sazby strmě stoupají vzhůru

  11:50aktualizováno  11:50
Hypotéky zdražují a průměrná úroková sazba roste. V březnu se dostala již na hranici 1,95 procenta a pokračuje tak plánovaný růst sazeb. I přes to je o hypoteční úvěry stále znační zájem. Vyplývá to z nejnovější analýzy Fincentra Hypoindex.

Úrokové sazby strmě stoupají vzhůru| foto: iDNES.cz

První čtvrtletí roku 2017 je za námi a můžeme ho nazvat obdobím obav. Zájemci o hypotéky nevědí, jak rychle sazby porostou a jestli se jim vůbec podaří na hypotéku dosáhnout. Na hypotečním trhu se totiž očekávají velké změny, zejména zpřísnění podmínek ze strany České národní banky na získání úvěru. Banky nyní nesmí poskytnout více než 90% hypotéku. V rozmezí LTV (poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti) od 80 % do 90 % mohou poskytnout jen 15 % nových úvěrů. Zároveň také Česká národní banka ukončila svůj kurzový závazek.

„ČNB počátkem dubna ukončila intervence na kurzu koruny k euru, postupně se začnou normalizovat výnosy státních dluhopisů a zvyšovat cena zdrojů. Nadále tak lze očekávat pozvolný růst sazeb,“ odhaduje budoucí růst úrokových sazeb Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Nadále je ale zájem o hypotéky značný. V březnu přišlo do bank 10 388 klientů pro hypotéky v hodnotě 21,131 miliard korun. To je o více jak 2 miliardy více než v únory a když srovnáme březen roku 2017 s březnem roku 2016, dostaneme rozdíl ještě větší. Loni měla průměrná úroková sazba ale klesající tendenci. Letos lidé s pořízením vlastního bydlení spíše pospíchají a je pravděpodobné, že další čtvrtletí budou slabší.

„Březnovým objemům přes 20 mld. Kč dopomohly jak stále ještě přijatelné sazby, tak uspíšení obchodů před aplikací omezení výše hypotečních úvěrů k hodnotě nemovitosti na 90 %,“ hodnotí výsledky Fincentrum Hypoindexu Josef Rajdl.

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů určitě dlouho pod hranicí dvou procent nezůstanou, neboť si ČNB připravuje legislativní půdu pro další zpřísnění poskytování hypoték. Pokud projde připravovaná novela zákona o ČNB a ČNB se bude držet svých doporučených nastavení parametrů pro poskytování hypoték, většina domácností na hypoteční úvěr ani nedosáhne. Z těchto důvodů banky začaly zdražovat hlavně hypotéky s vyšší hodnotou zástavy nemovitosti. A zdražování určitě ještě není konec.

Zdroje: www.hypoindex.cz, finance.idnes.cz