Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úpravna vody pro odželezňování a změkčení vody. Jak ji vybrat?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nejčastějším problémem podzemní vody v České republice je zvýšený obsah železa, manganu a tvrdosti vody (Ca + Mg). Jak poznat, která úpravna vody je kvalitní a která nám bude vyhovovat? Svěřte se do rukou odborníků!

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Příklad vysokého obsahu železa ve vodě

Stále více domácností si pořizuje vlastní zdroj pitné vody pro dům, a to nejčastěji vrtanou studnu. Po dokončení vrtu se však často stává, že na základě analýzy vody v akreditované laboratoři nevyhovuje zdroj vody v některých ukazatelích parametrům pitné vody dle Vyhlášky 252/2004 Sb. Problémy bývají v závislosti na hydrogeologickém profilu podloží převážně v nadlimitních hodnotách železa a manganu, tvrdosti vody (součtu vápenatých a hořečnatých sloučenin) a dusičnanů. Dle lokality pak můžou být problematické těžké kovy, radon, kyselost, chloridy, sírany a často mikrobiologické zabezpečení vody. Tvrdost vody bývá často i problémem ve veřejných vodovodech.

Hlavním problémem zvýšené hodnoty tvrdosti vody je tzv. vodní kámen, neboli také kotelní kámen, který vzniká v důsledku inkrustace iontové (přechodné) podoby tvrdosti ohřevem. Vodní kámen je vysrážený uhličitan vápenatý (CaCO3) z vody. Právě výše přechodné tvrdosti ovlivňuje i množství a míru inkrustace vodního kamene z užitkové a pitné vodě ve všech ohřevných spotřebičích (kotel, bojler, myčka, pračka, varná konvice, aj.), kterým snižuje životnost a uživatelům naopak zvyšuje spotřebu elektrické energie potřebné pro ohřev (více také ZDE).

Úpravna vody pro odželezňování a změkčení vody. Jak ji vybrat?

Problém zvýšeného obsahu železa (a často i manganu) ve vodě se projevuje již při hodnotách železa nad 0,3 mg/l  měkkým povlakem železitého kalu na sanitě v domácnosti, hůře pak vně celého rozvodu vody a spotřebičích. Často je také z teplé vody po ohřevu v bojleru cítit nepříjemný zápach. O nemožnosti vyprání bílého prádla ani nemluvě.

Problémy se zvýšeným obsahem železa a tvrdosti vyřeší úpravna vody

Možností, jakou zvolit úpravnu vody, je více a vždy je velmi důležité volit dodavatele podle odbornosti a referencí. Nejčastěji dodávanými úpravnami vody pro změkčení vody jsou ionexové technologie, kdy dochází k výměně iontů – vyvázání iontů Ca a Mg z vody. Taková úpravna vody vyžaduje k provozu tabletovanou sůl, která se do přístroje dosypává. Magnetické úpravny vody, speciální sorpční hmoty tvrdost vody obvykle neřeší, principem má být fyzikální přechod do méně inkrustující formy. Principem odželezňování je oxidace, a to u domovních úpraven vody buď chlornanem sodným, nebo manganistanem draselným. Existují i sorpční hmoty bez regenerací, jejich účinnost je ale nižší, stejně tak univerzální náplně s regenerací NaCl, které mají omezenou životnost.

Úpravna vody pro odželezňování a změkčení vody. Jak ji vybrat?

Úpravna vody není bezúdržbová, avšak ne náročná

Dodání zařízení je jedna věc, důležitější je však budoucí údržba a servis. V prvé řadě je zapotřebí si uvědomit, že se nejedná pouze o technické zařízení, nýbrž technologické. Neexistuje bezúdržbová úpravna vody, která funguje dlouhodobě dobře. Proto firma AQUACON v prvé řadě nabízí následný záruční i pozáruční servis a měření upravené vody. Důležité je však kvalitní zaškolení uživatele. Je třeba mít na zřeteli, že se jedná o úpravu pitné vody, je tedy zapotřebí čas od času zjistit, jestli je pitná voda stále pitná.

Ing. Martin Kubišta, www.AQUACON.cz

Autor:

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

50% úspora energií při ohřevu vody? Jde to! Nový inteligentní elektrický ohřívač vody Lydos Hybrid firmy Ariston to...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Další z rubriky

Potřebujete křemičité částice nebo kvantové tečky?

Potřebujete křemičité částice nebo kvantové tečky?

Představujeme vám křemičité částice a kvantové tečky Diag NanoTM a magnetické částice Absolute MagTM od výrobce...

Svěřte své zboží do našich rukou

Svěřte své zboží do našich rukou

Česká rodinná společnost Lorenc Logistic, s.r.o. se sídlem v Klatovech během svého pětadvacetiletého působení na trhu...

Plánování směn a nepřítomností zaměstnanců nikdy nebylo snadnější

Plánování směn a nepřítomností zaměstnanců nikdy nebylo snadnější

Máte při plánování směn zaměstnanců problémy s hlídáním jejich počtu směn a dodržováním legislativy? Neztrácejte se v...

Najdete na iDNES.cz