Úpravna vody pro odželezňování a změkčení vody. Jak ji vybrat?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nejčastějším problémem podzemní vody v České republice je zvýšený obsah železa, manganu a tvrdosti vody (Ca + Mg). Jak poznat, která úpravna vody je kvalitní a která nám bude vyhovovat? Svěřte se do rukou odborníků!

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Příklad vysokého obsahu železa ve vodě

Stále více domácností si pořizuje vlastní zdroj pitné vody pro dům, a to nejčastěji vrtanou studnu. Po dokončení vrtu se však často stává, že na základě analýzy vody v akreditované laboratoři nevyhovuje zdroj vody v některých ukazatelích parametrům pitné vody dle Vyhlášky 252/2004 Sb. Problémy bývají v závislosti na hydrogeologickém profilu podloží převážně v nadlimitních hodnotách železa a manganu, tvrdosti vody (součtu vápenatých a hořečnatých sloučenin) a dusičnanů. Dle lokality pak můžou být problematické těžké kovy, radon, kyselost, chloridy, sírany a často mikrobiologické zabezpečení vody. Tvrdost vody bývá často i problémem ve veřejných vodovodech.

Hlavním problémem zvýšené hodnoty tvrdosti vody je tzv. vodní kámen, neboli také kotelní kámen, který vzniká v důsledku inkrustace iontové (přechodné) podoby tvrdosti ohřevem. Vodní kámen je vysrážený uhličitan vápenatý (CaCO3) z vody. Právě výše přechodné tvrdosti ovlivňuje i množství a míru inkrustace vodního kamene z užitkové a pitné vodě ve všech ohřevných spotřebičích (kotel, bojler, myčka, pračka, varná konvice, aj.), kterým snižuje životnost a uživatelům naopak zvyšuje spotřebu elektrické energie potřebné pro ohřev (více také ZDE).

Úpravna vody pro odželezňování a změkčení vody. Jak ji vybrat?

Problém zvýšeného obsahu železa (a často i manganu) ve vodě se projevuje již při hodnotách železa nad 0,3 mg/l  měkkým povlakem železitého kalu na sanitě v domácnosti, hůře pak vně celého rozvodu vody a spotřebičích. Často je také z teplé vody po ohřevu v bojleru cítit nepříjemný zápach. O nemožnosti vyprání bílého prádla ani nemluvě.

Problémy se zvýšeným obsahem železa a tvrdosti vyřeší úpravna vody

Možností, jakou zvolit úpravnu vody, je více a vždy je velmi důležité volit dodavatele podle odbornosti a referencí. Nejčastěji dodávanými úpravnami vody pro změkčení vody jsou ionexové technologie, kdy dochází k výměně iontů – vyvázání iontů Ca a Mg z vody. Taková úpravna vody vyžaduje k provozu tabletovanou sůl, která se do přístroje dosypává. Magnetické úpravny vody, speciální sorpční hmoty tvrdost vody obvykle neřeší, principem má být fyzikální přechod do méně inkrustující formy. Principem odželezňování je oxidace, a to u domovních úpraven vody buď chlornanem sodným, nebo manganistanem draselným. Existují i sorpční hmoty bez regenerací, jejich účinnost je ale nižší, stejně tak univerzální náplně s regenerací NaCl, které mají omezenou životnost.

Úpravna vody pro odželezňování a změkčení vody. Jak ji vybrat?

Úpravna vody není bezúdržbová, avšak ne náročná

Dodání zařízení je jedna věc, důležitější je však budoucí údržba a servis. V prvé řadě je zapotřebí si uvědomit, že se nejedná pouze o technické zařízení, nýbrž technologické. Neexistuje bezúdržbová úpravna vody, která funguje dlouhodobě dobře. Proto firma AQUACON v prvé řadě nabízí následný záruční i pozáruční servis a měření upravené vody. Důležité je však kvalitní zaškolení uživatele. Je třeba mít na zřeteli, že se jedná o úpravu pitné vody, je tedy zapotřebí čas od času zjistit, jestli je pitná voda stále pitná.

Ing. Martin Kubišta, www.AQUACON.cz

Autor:

Nejčtenější

Bývalý profesionální cyklista to roztáčí ve světě elektrokol

Jakub Danačík na horském elektrokole MTF MOUNT 7.0.

Startoval v řadě velkých cyklistických závodů po celém světě, doma se stal v roce 2007 mistrem republiky v silničním...

Mountfield rozjíždí prodej elektrokol

Jízdu po zpevněných cestách si nádherně užijete na trekingovém či krosovém...

Společnost Mountfield zahájila ve čtvrtek 29. listopadu ve všech svých prodejnách v České republice, na Slovensku...

Televizní svět čekají změny. Připravte se včas s O2 TV

Televizní světě čekají změny. Připravte se včas s O2 TV.

Svět technologií se neustále vyvíjí. Už v únoru 2021 totiž svůj oblíbený seriál, film nebo diskuzní pořad nenaladí ti,...

OLED: nejvyšší kvalita televizního zobrazení

OLED – nejvyšší kvalita televizního zobrazení

Ploché televizory, tak jak je známe dnes, vstoupily na trh zhruba v polovině poslední dekády minulého století, kdy...

Češi chtějí místo zlatého prasátka raději vánočního medvěda.

Češi opouštějí od zlatého prasátka, místo něho očekávají vánočního medvěda

Zlaté prasátko je spojeno s půstem a vánoční medvěd z e-shopu GRIZLY.cz přináší tolik dobrůtek, že by to člověk určitě...

Další z rubriky

3D tiskárny: úspora materiálu i času

3D tiskárny – úspora materiálu i času

3D tisk je v současnosti stále více se rozvíjející technologií a je možné říci, že v mnoha odvětvích průmyslu se jedná...

Spínané zdroje jako symbol kompaktnosti a efektivity

Spínané zdroje jako symbol kompaktnosti a efektivity

Spínané zdroje, neboli pulzní zdroje dnes používáme každý den, mnohdy aniž bychom o tom věděli. Nachází totiž využití v...

Neprospívá podzimní a zimní počasí vaší náladě?

Zažeňte podzimní chmury s Happy Pills

Podzim opět krásně zbarvil listí, které se romanticky snáší k zemi. Už dokonce občas začíná proletovat ve vzduchu sníh....

Najdete na iDNES.cz