Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úpravna vody pro odželezňování a změkčení vody. Jak ji vybrat?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Nejčastějším problémem podzemní vody v České republice je zvýšený obsah železa, manganu a tvrdosti vody (Ca + Mg). Jak poznat, která úpravna vody je kvalitní a která nám bude vyhovovat? Svěřte se do rukou odborníků!

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Příklad vysokého obsahu železa ve vodě

Stále více domácností si pořizuje vlastní zdroj pitné vody pro dům, a to nejčastěji vrtanou studnu. Po dokončení vrtu se však často stává, že na základě analýzy vody v akreditované laboratoři nevyhovuje zdroj vody v některých ukazatelích parametrům pitné vody dle Vyhlášky 252/2004 Sb. Problémy bývají v závislosti na hydrogeologickém profilu podloží převážně v nadlimitních hodnotách železa a manganu, tvrdosti vody (součtu vápenatých a hořečnatých sloučenin) a dusičnanů. Dle lokality pak můžou být problematické těžké kovy, radon, kyselost, chloridy, sírany a často mikrobiologické zabezpečení vody. Tvrdost vody bývá často i problémem ve veřejných vodovodech.

Hlavním problémem zvýšené hodnoty tvrdosti vody je tzv. vodní kámen, neboli také kotelní kámen, který vzniká v důsledku inkrustace iontové (přechodné) podoby tvrdosti ohřevem. Vodní kámen je vysrážený uhličitan vápenatý (CaCO3) z vody. Právě výše přechodné tvrdosti ovlivňuje i množství a míru inkrustace vodního kamene z užitkové a pitné vodě ve všech ohřevných spotřebičích (kotel, bojler, myčka, pračka, varná konvice, aj.), kterým snižuje životnost a uživatelům naopak zvyšuje spotřebu elektrické energie potřebné pro ohřev (více také ZDE).

Úpravna vody pro odželezňování a změkčení vody. Jak ji vybrat?

Problém zvýšeného obsahu železa (a často i manganu) ve vodě se projevuje již při hodnotách železa nad 0,3 mg/l  měkkým povlakem železitého kalu na sanitě v domácnosti, hůře pak vně celého rozvodu vody a spotřebičích. Často je také z teplé vody po ohřevu v bojleru cítit nepříjemný zápach. O nemožnosti vyprání bílého prádla ani nemluvě.

Problémy se zvýšeným obsahem železa a tvrdosti vyřeší úpravna vody

Možností, jakou zvolit úpravnu vody, je více a vždy je velmi důležité volit dodavatele podle odbornosti a referencí. Nejčastěji dodávanými úpravnami vody pro změkčení vody jsou ionexové technologie, kdy dochází k výměně iontů – vyvázání iontů Ca a Mg z vody. Taková úpravna vody vyžaduje k provozu tabletovanou sůl, která se do přístroje dosypává. Magnetické úpravny vody, speciální sorpční hmoty tvrdost vody obvykle neřeší, principem má být fyzikální přechod do méně inkrustující formy. Principem odželezňování je oxidace, a to u domovních úpraven vody buď chlornanem sodným, nebo manganistanem draselným. Existují i sorpční hmoty bez regenerací, jejich účinnost je ale nižší, stejně tak univerzální náplně s regenerací NaCl, které mají omezenou životnost.

Úpravna vody pro odželezňování a změkčení vody. Jak ji vybrat?

Úpravna vody není bezúdržbová, avšak ne náročná

Dodání zařízení je jedna věc, důležitější je však budoucí údržba a servis. V prvé řadě je zapotřebí si uvědomit, že se nejedná pouze o technické zařízení, nýbrž technologické. Neexistuje bezúdržbová úpravna vody, která funguje dlouhodobě dobře. Proto firma AQUACON v prvé řadě nabízí následný záruční i pozáruční servis a měření upravené vody. Důležité je však kvalitní zaškolení uživatele. Je třeba mít na zřeteli, že se jedná o úpravu pitné vody, je tedy zapotřebí čas od času zjistit, jestli je pitná voda stále pitná.

Ing. Martin Kubišta, www.AQUACON.cz

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

INPAP radí: Jak správně zabalit balík
INPAP radí: Jak správně zabalit balík

Provozujete e-shop a potýkáte se s neustálými reklamacemi ohledně špatně zabalených zásilek? Anebo zkrátka častěji posíláte balíky a nechcete, aby se obsah...  celý článek

Vydejte se s CK SEN na poznávací zájezdy do exotiky s 13% slevou.
Vydejte se s CK SEN na poznávací zájezdy do exotiky s 13% slevou

125 zemí světa, 25 let zkušeností, špičkoví průvodci – to nabízí Cestovní kancelář SEN, která startuje prodej poznávacích zájezdů first minute s rekordní 13%...  celý článek

Nejlepší manažer inspiruje. Stát se jím můžete i vy
Nejlepší manažer inspiruje. Stát se jím můžete i vy

Manažerské pozice jsou lákavé, zajímavé se zdají zejména platové podmínky a možnost být si svým vlastním pánem. Tedy aspoň takhle to navenek vypadá. Skutečnost...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.