Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Unavená záda povzbudí kvalitní kancelářská židle a dynamické sezení

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Sedět nebo stát? Ať už pracujeme v té či oné pozici, naše páteř dostává dlouhodobě zabrat. Strnulými pozicemi si zaděláváme na nepříjemné zdravotní problémy. Jenže jak svým zádům ulevit při celodenním sezení v kanceláři u počítače? Kromě pravidelného protahování, které odborníci doporučují kvůli zádům i krevnímu oběhu, pomohou také kvalitní židle a střídání způsobů sezení.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Unavená záda povzbudí kvalitní kancelářská židle a dynamické sezení | foto: LORIKA CZ., s.r.o.

Židle patří k nejpoužívanějším pracovním pomůckám. Proto je na místě její kvalitě věnovat zaslouženou pozornost. Vzhledem k množství času, jež strávíme sezením u počítače, má židle přímý vliv na zdraví našich zad a potažmo celého organismu. „Nesprávné sezení u PC způsobuje bolesti hlavy, šíje, zad, stlačený žaludek i stehenní svaly a žíly na spodní straně stehen, poruchy prokrvování podkoleních jamek,“ vyjmenovává Anna Pilcová, která se profesionálně zabývá ergonomií.

Ať už pracujete z kanceláře, domova či kavárny, na notebooku nebo stolním počítači, nejspíš se při sezení hrbíte a svoji páteř týráte v nepřirozených a nezdravých polohách. Dříve či později se záda přihlásí o pozornost.

„Špatné sezení s sebou nese větší energetické nároky spojené s vyvažováním nevhodného držení těla nebo uhýbáním bolestivým stavům. Efektivnější by bylo využít tuto ztrátovou energii pro samotnou práci. Podle některých ergonomů mohou v mnoha případech chybějící energetické rezervy dosahovat až 30 procent,“ říká Marek Vraj ze společnosti LORIKA CZ.

Ta je distributorem různých typů kancelářských a pracovních židlí včetně speciálních provedení pro zákazníky s nadstandardními požadavky. V nabídce má firma i široké portfolio příslušenství, takže si zákazník svou židli opravdu dotvoří, jak potřebuje.

Neseďte monotónně

Fyzický stav zaměstnanců přímo ovlivňuje jejich pracovní výkonnost. Zaměstnavatelé by se proto měli snažit svému týmu poskytnout optimální pracovní podmínky. Přispět k tomu mohou ergonomické kancelářské židle umožňující tzv. dynamické sezení. Pracovníci, kteří naopak většinu času stojí, zase ocení podpory se sedákem, na nichž mohou zádům i nohám na chvilku ulevit.

Co se týče dynamického sezení, možná pochybujete, že sezení u počítače může mít něco společného s dynamikou. Může. Jedná se o střídání několika poloh, aby páteř netrpěla v jedné strnulé pozici. Ergonomická židle lze snadno upravovat, a tak v každé z poloh tělu pomůže se v ní lépe udržet. V žádné by však tělo nemělo setrvávat celý den.

Jednou z možností je tzv. přední sezení, kdy je tělo lehce předkloněné směrem k pracovní desce stolu. Sedák židle je mírně zvednutý a nakloněný dopředu, opěradlo je vysunuté, aby podrželo tělo v mírném předklonu. Tato poloha zhoršuje cirkulaci krve v břišní dutině a krevní oběh v nohou, zatěžuje i krční a zádové svalstvo.

Další variantou je střední, tedy napřímené, sezení, kdy tvoří rovná záda a nohy pravý úhel. Bez správné opory zad dochází v této pozici ke značnému zatížení zádových svalů, často také svádí k předsouvání hlavy směrem dopředu, čímž trpí krční páteř.

Zadní sezení je třetí možností. Tělo je lehce zakloněné, což u většiny pracovních úkonů není možné. Jde spíše o odpočinkovou polohu pro chvíle, které ji umožňují. Tato pozice bez správné opory pánve přispívá k oploštění bederní lordózy.

Unavená záda povzbudí kvalitní kancelářská židle a dynamické sezení

Přední, střední, zadní sezení

Zásady správného sezení

Unavená záda povzbudí kvalitní kancelářská židle a dynamické sezení

Nastavení výšky sedáku - kolena svírají pravý úhel

Unavená záda povzbudí kvalitní kancelářská židle a dynamické sezení

Nastavení výšky opěradla v bederní oblasti

Anna Pilcová radí, jaké základní nároky by lidé měli na své kancelářské židle mít:

„Sedák má být dostatečně velký s ohledem na uživatele a v přední části mírně zaoblený. Zádová opěra má být anatomicky profilovaná, ideálně má obsahovat i bederní opěrku. Loketní opěrky volte posuvné. Všechny zmíněné části židle by mělo být výškově nastavitelné.“

Unavená záda povzbudí kvalitní kancelářská židle a dynamické sezení

Nastavení sklonu sedáku

Unavená záda povzbudí kvalitní kancelářská židle a dynamické sezení

Nastavení sklonu opěradla při využití celé plochy sedáku

Unavená záda povzbudí kvalitní kancelářská židle a dynamické sezení

Využití dynamického a aktivního zbůsobu sezení v praxi

Materiál sedáku i zádových opěr doporučuje Pilcová prodyšný. Pracovní židle má být dále podle prostředí, v němž je využívaná, snadno omyvatelná, nehořlavá, odolná vůči chemikáliím...

Stejně jako odborníci doporučují pestrou stravu, rozmanitost je dobré vnést i do sezení, pokud jím trávíme podstatnou část dne. Ergonomicky řešené židle nabízejí pohodlí, které z klasické kancelářské židle neznáte. Vaše záda rozdíl zaručeně poznají – pokud ne hned, tak brzy.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Další z rubriky

Pomoc místo slev. Jubilejní rok ve znamení iniciativy {SPOLEČNĚ}

dm oslavila 25 let na českém trhu

Unikátní narozeninová iniciativa {SPOLEČNĚ} podpořila u příležitosti 25. narozenin společnosti dm v roce 2017 celkem...

Alitalia nabízí lety z Prahy do Říma 5x týdně v zimním řádu 2017-18

Létejte s Alitalia z Letiště Václava Havla Praha

Během zimní sezóny 2017-18 společnost Alitalia provozuje lety z Letiště Václava Havla Praha do Říma 5x týdně, což je o...

Operátoři v roli Ježíšků. Který letos přišel s nejlepšími dárky?

Operátoři v roli Ježíšků: Který letos přišel s nejlepšími dárky?

Ani tento rok mobilní operátoři nezapomněli pro své zákazníky přichystat sváteční nadílku. Své vánoční kampaně spustili...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz