Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umění a starožitnosti jako nástroj jak čelit krizi?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Denně se dovídáme, jak eskaluje krize svým druhým ničivějším kolem nebo jsme naopak přesvědčováni o výhodnosti různých investic a o růžových vyhlídkách nejrůznějších oborů. Jak vidí trh, který se zaměřuje na umění a starožitnosti, Aukční dům Zezula?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Aukční dům Zezula, starožitnosti Papilio | foto: Aukční dům Zezula, starožitnosti Papilio

Jistě bych rád viděl něco, co ti ostatní nevidí, ale tuto výhodu nemám a nemá ji zřejmě nikdo. Snadných řešení není a nabízí-li je někdo, pak asi vědomě neříká pravdu, nebo není při smyslech. Situace trhu, který se specializuje na umění a starožitnosti, se vyvíjela podobně, jako v ostatních oborech.

Po strmém růstu cen a obratů následoval pokles. Tolik statistika. Při podrobném pohledu na věc je však možné najít značné rozdíly mezi jednotlivými oblastmi v rámci oboru. Naopak se stírají cenové rozdíly mezi regiony a jednotlivými zeměmi. I když i zde platí jisté výjimky.

Znamená to tedy, že některé druhy umění a starožitností zaznamenaly i v krizi cenový růst?

Hovoříte-li o výjimkách, co znamenají? Ponechaly si některé regiony neproporční cenové hladiny, na nichž by se potenciálně dalo vydělat?

obraz

K první otázce. Jistě jsou oblasti umění, jejichž ceny neklesly, ale rostou a některé velmi silně. U jiných se to dá předpokládat. Historie nám předkládá jeden stále se opakující příklad, válečný konflikt nebo výrazně krizový scénář znamenal v Evropě zvýšený zájem o starožitnosti, cennosti a ověřenou kvalitu v umění jako ekvivalent ostatním ohroženým druhům majetku nebo měn. Nejtradičnější cenností je v tomto smyslu zlato. Jeho ceny v posledních letech závratně vyrostly.

Sledujeme-li ceny v numismatice, zjistíme stejný vývoj. Stejně se ale chová i stará grafika. Ceny grafických listů z 15- 18 století vystoupali během posledních 5 let na troj i pětinásobek svých cen z druhé poloviny devadesátých let. Jedná se o ceny v řádu stovek případně tisíců korun. Jsou to tedy investice dostupné každému. O cenách asijského a hlavně čínského výtvarného umění a starožitností ani nemluvě, tam se nárůsty pohybují ve sto a více násobcích cen z  devadesátých let.

Ke druhé otázce. Asijské umění a starožitnosti se cenově vyvíjejí překotně a tento růst ani zdaleka není u konce. Z důvodu obtížně překročitelné jazykové bariery se ceny podstatně liší na trhu v Pekingu od zbytku světa. Potenciál je v řádu desítek a stovek procent. Je však třeba se vyhnout on line nákupům na internetu, kde popis předmětu často neodpovídá skutečnosti.

Podobná je v Čechách situace na trhu se starým a sakrálním uměním. Umělé bariery, registrace takových předmětů a nemožnost prodeje na zahraničních trzích, tlačí jejich ceny uměle dolů. Lze však předpokládat, že po vyřešení vztahu státu a církví dojde v tomto smyslu k očekávatelným změnám a postupnému narovnání cenových hladin. I zde je zřejmý investiční potenciál.

Mimo jiné ceny na světovém trhu se starým uměním mají výrazně stoupající tendenci. Zde zůstáváme stranou a snad vlivem zmiňované administrativní překážky se rozdíl mezi cenami v zahraničí a v Čechách zvětšuje, což vytváří prostor pro uvážlivou investiční aktivitu.

Hovoříte o umění starých mistrů a asijském umění, v posledních letech se ale setkáváme spíš s rekordy dosahovanými při prodeji moderního umění a české meziválečné avantgardy. V tom je možné vidět podstatný rozpor.

nábytek

Ceny české meziválečné avantgardy opravdu dosahují zcela mimořádných cen, je to však oblast tak podstatně spojená s výskytem padělků a to nejen v našem teritoriu, že akvizice v této oblasti patří z uvedeného důvodu k těm nejrizikovějším vůbec. Ceny navíc dostoupaly již ke zlomu v jejich růstu. Cenový vrchol můžeme sledovat někde mezi lety 2008 a 2009.

Očekávatelný cenový vývoj na tomto poli v Čechách bude pravděpodobně kopírovat vývoj ruského, případně polského umění. Tam již mají výrazný cenový pád více let za sebou. Ne každý má také možnost disponovat částkami desítek milionů korun. Ne každý má možnost odepsat ztrátu v řádu desítek procent. Moje doporučení investorům a sběratelům tedy obvykle směřuje jiným směrem.

Jsme u případných investičních doporučení. Trh, který je zaměřen na umění a starožitnosti, je vaším prostorem již více než 22 let. Máte nějaká konkrétní doporučení novým investorům a zájemcům?

Pokud se rozhodnete nakupovat umění a starožitnosti, asi nejpodstatnější je vyhnout se náhodným impulzivním nákupům. Akviziční činnost by měla od počátku podléhat přísným kriteriím. Doporučuji vytvořit si nejprve scénář, plán, podle něhož se při nákupech postupuje. Zpracování takového plánu bych doporučil svěřit, alespoň v odborné části, profesionálům. Nejlepší není ten nejdražší, ale ani ten nejlevnější nákup. Nejlepším nákupem je ten, který splnil přísná kriteria výběru a plně odpovídá našim finančním možnostem. Takové nákupy přinášejí dlouhodobé uspokojení a obvykle i nemalou dávku zhodnocení.

Vytváříte pro svoje klienty podobné plány a scénáře?

Většinou ne. V některých případech se podílím jako jeden ze spolutvůrců podobného plánu, jindy jsem zván jako akviziční poradce, ale většinou doporučuji spolupráci s odborníky a nezávislými experty, s nimiž máme již letité zkušenosti. Já jsem v podobných případech jen jeden z dodavatelů a vyhledávám na světových trzích předměty podle již zmíněných předem stanovených plánů.

Měla jsem dojem, že vaše aktivity jsou spojeny jen s provozem aukčního domu, který nese vaše jméno. Mýlím se snad?

obraz II

V poslední době se zájem investorů a sběratelů obrací k systematické tvorbě sbírek s konkrétním zadáním. S radostí jsem na tento vývoj reagoval a zrušil jsem jednu z aukcí během roku právě proto, abych měl více prostoru věnovat se těmto klientům.

Objem takto realizovaných obchodů výrazně převyšuje výpadek jednoho aukčního termínu a navíc je to práce zajímavá a pro všechny přínosná. Věnujeme se i katalogizaci sbírek, v současnosti zpracováváme jednu z nejvýznamnějších českých sbírek ve Spojených Státech. Spolupracujeme s předními pojišťovnami při přípravě pojistných smluv na sbírkové soubory nejen státních, ale i soukromých institucí. Na základě konkrétních požadavků připravujeme rozšířit svoje služby i na pojištěné a adekvátně zajištěné uložení cenných sbírkových fondů. Ve všech těchto oblastech rádi poskytneme naše služby i případným dalším zájemcům.

Proběhne ještě v podzimním termínu některá vaše aukce?

Jistě, aukcím se věnujeme i nadále, s menší četností a vyšší kvalitou. Nejbližší aukce bude 12.11. 2011.

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Výběr půjčky přes internet dnes není problém

Výběr půjčky přes internet dnes není problém

Různých bank i úvěrových společností, které nabízejí půjčky, je více než dost. Na první pohled to může vypadat jako...

Přichází zima, ideální čas na nákup letní dovolené

EGYPT MARSA ALAM Makadi Bay

Cestovní kanceláře v posledních dnech spustily předprodeje zájezdů na léto příštího roku. Zdá se, že s blížící se zimou...

Netušené výhody a osobní asistent na telefonu s firemními kartami Visa

Netušené výhody a osobní asistent na telefonu s firemními kartami Visa

Firemní karty Visa přináší podnikatelům i zaměstnancům často až nečekané množství výhod. Věděli jste, že placením s...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz