Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ukradené heslo k e-mailu vás může stát velké peníze

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ukradené heslo k osobnímu e-mailu je dnes pro internetové zločince jednou z nejsnazších cest, jak nás připravit často i o velké peníze. I když to není na první pohled zřejmé, osobní e-mail otevírá zločincům pohled na celý náš život a nabízí jim celou řadu možností, jak se obohatit na náš účet.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ukradené heslo k e-mailu vás může stát velké peníze | foto: NetAgent

Podle policejních statistik byly v Česku jen pomocí internetu mezi lety 2011 a 2015 spáchané trestné činy v průměrné roční výši 4,6 milionu korun. Naštěstí však již existují služby jako NetAgent, které vás na zneužití vašich osobních dat upozorní a poradí vám, co v takovém případě dělat.

Každému z nás se totiž může stát, že naše heslo k nějaké internetové službě ukradne organizovaná skupina hackerů. Případy firem, kterým hackeři ukradli statisíce hesel jejich uživatelů, vidíme bohužel ve zprávách poslední dobou často. Nemusí jít přitom pouze o zcizená hesla, často jde také o zneužití čísel platebních karet nebo osobních údajů zákazníků.

Ukradené heslo k e-mailu je přitom pro hackery jednou z nejsnazších cest, jak nás v dnešní době připravit o peníze. „E-mail je bránou do našeho života. Většina lidí nepřemýšlí nad tím, že by se jim hacker mohl nabourat do e-mailu, a nechává ve své e-mailové schránce často důvěrné informace. Zločinec si v e-mailu najde číslo účtu, průměrný zůstatek, adresu majitele účtu nebo hesla do nejrůznějších internetových služeb,“ říká Romana Knyblová, projektová manažerka služby NetAgent (http://netagent.kolikmam.cz/).

Díky těmto údajům můžou zločinci například zjistit, kdy je náš byt či dům prázdný, nebo si na nás podvodně objednat zboží na internetu, případně ukrást všechny peníze z našeho účtu.

Z těchto důvodů portál www.kolikmam.cz spustil novou službu s názvem NetAgent, která monitoruje hackerské stránky a fóra a zjistí, pokud se údaje uživatelů služby začnou na těchto zločineckých stránkách nabízet. „Lidé se dosud nemohli proti této formě kriminality nijak bránit. Že někdo ukradl jejich údaje na internetu, se často dozvěděli teprve ve chvíli, kdy již byli okradeni. To nás motivovalo ke spuštění této užitečné služby.

Ukradené heslo k e-mailu vás může stát velké peníze

Denně monitorujeme statisíce stránek a tisíce diskusních fór, na kterých jsou tato data obchodována. Jakmile zjistíme únik dat, informujeme naše uživatele pomocí e-mailu či SMS s tím, o jaký typ úniku se jedná a jaká hesla hackeři ukradli. Lidé tak mají možnost si rychle změnit své údaje nebo zablokovat platební kartu,“ vysvětluje Romana Knyblová. Díky jednoduchému grafickému tachometru přitom zákazníci okamžitě vědí, k jak závažnému narušení jejich soukromí došlo.

Že nejde o okrajový problém, dokazují také policejní statistiky, podle kterých činila v České republice škoda způsobená trestnými činy prostřednictvím internetu mezi lety 2011 a 2015 více než 23 milionů korun, tedy téměř 5 milionů korun ročně. Nejvíce těchto podvodů přitom bylo spácháno v Ústeckém a Libereckém kraji a v Praze.

„Lidé mají stále pocit, že se jich internetová kriminalita netýká. Po aktivaci služby NetAgent jsou potom často velmi překvapeni, že se jejich hesla obchodují na pochybných stránkách. Měli jsme již několik případů, kdy tomu lidé odmítali uvěřit, protože měli pocit, že jejich hesla k e-mailům a další osobní data jsou v bezpečí“ dodává Romana Knyblová, podle které nikdy nelze zcela zabránit tomu, aby se citlivá data nedostala do nepovolaných rukou. O to důležitější je proto důkladné monitorování případů zneužití vašich osobních dat. Včasné upozornění na jejich zneužití totiž dokáže zabránit velkým škodám.

Kontakt: Romana Knyblová, projektová manažerka služby NetAgent (www.netagent.kolikmam.cz.)

Nejčtenější

Sakura mezi šestnácti nejlepšími stavbami světa

Sakura mezi šestnácti nejlepšími stavbami světa

Rezidence Sakura skupiny T.E se probojovala mezi 16 nejlepších staveb světa v kategorii Residential – Future Project...

Přechod na DVB-T2 můžete vyřešit snadno. S O2 TV získáte plno výhod

Přechod na DVB-T2 můžete vyřešit snadno. S O2 TV získáte plno výhod!

Televizní vysílání čekají dramatické změny, na které se můžete připravit s předstihem.

Deset důvodů, proč jsou datovky lepší než maily a dopis

Deset důvodů, proč jsou datovky lepší než maily a dopis

Jen málokdo z nás si libuje v komunikaci se státní správou. Úředníci bývají často přehlceni a na jejich odpověď se...

Nová válcovna slibuje bezodpadovou výrobu podlahovin i pracovní místa

Nová válcovna za 1,4 miliardy slibuje bezodpadovou výrobu podlahovin

Společnost Fatra pokračuje v realizaci výstavby nové válcovny. Od listopadové prohlídky staveniště se mnohé změnilo a...

S O2 TV se přechodu na DVB-T2 bát nemusíte.

S O2 TV se přechodu na DVB-T2 bát nemusíte.

Těšit se můžete i na větší množství sportu.

Další z rubriky

S cashbackem už lidé na online nákupech ušetřili přes 150 miliónů korun

S cashbackem už lidé na online nákupech ušetřili přes 150 miliónů korun

Před pár lety ještě téměř neznámý fenomén, dnes dynamicky rostoucí trend online nakupování: díky cashbacku dostává...

Jak digitalizace a 3D modely pronikají do dopravních staveb

Jak digitalizace a 3D modely pronikají do dopravních staveb

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) chce na dopravních stavbách co nejdříve zavést do praxe využití digitálních...

Pojištění GAP pomůže při odcizení vozu i totální škodě

Pojištění GAP pomůže při odcizení vozu i totální škodě.

Rádi byste si pořídili nové vozidlo, ale máte strach, že vám ho někdo z parkoviště před domem ukradne? Díky pojištění...

Najdete na iDNES.cz