Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ukradené heslo k e-mailu vás může stát velké peníze

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Ukradené heslo k osobnímu e-mailu je dnes pro internetové zločince jednou z nejsnazších cest, jak nás připravit často i o velké peníze. I když to není na první pohled zřejmé, osobní e-mail otevírá zločincům pohled na celý náš život a nabízí jim celou řadu možností, jak se obohatit na náš účet.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ukradené heslo k e-mailu vás může stát velké peníze | foto: NetAgent

Podle policejních statistik byly v Česku jen pomocí internetu mezi lety 2011 a 2015 spáchané trestné činy v průměrné roční výši 4,6 milionu korun. Naštěstí však již existují služby jako NetAgent, které vás na zneužití vašich osobních dat upozorní a poradí vám, co v takovém případě dělat.

Každému z nás se totiž může stát, že naše heslo k nějaké internetové službě ukradne organizovaná skupina hackerů. Případy firem, kterým hackeři ukradli statisíce hesel jejich uživatelů, vidíme bohužel ve zprávách poslední dobou často. Nemusí jít přitom pouze o zcizená hesla, často jde také o zneužití čísel platebních karet nebo osobních údajů zákazníků.

Ukradené heslo k e-mailu je přitom pro hackery jednou z nejsnazších cest, jak nás v dnešní době připravit o peníze. „E-mail je bránou do našeho života. Většina lidí nepřemýšlí nad tím, že by se jim hacker mohl nabourat do e-mailu, a nechává ve své e-mailové schránce často důvěrné informace. Zločinec si v e-mailu najde číslo účtu, průměrný zůstatek, adresu majitele účtu nebo hesla do nejrůznějších internetových služeb,“ říká Romana Knyblová, projektová manažerka služby NetAgent (http://netagent.kolikmam.cz/).

Díky těmto údajům můžou zločinci například zjistit, kdy je náš byt či dům prázdný, nebo si na nás podvodně objednat zboží na internetu, případně ukrást všechny peníze z našeho účtu.

Z těchto důvodů portál www.kolikmam.cz spustil novou službu s názvem NetAgent, která monitoruje hackerské stránky a fóra a zjistí, pokud se údaje uživatelů služby začnou na těchto zločineckých stránkách nabízet. „Lidé se dosud nemohli proti této formě kriminality nijak bránit. Že někdo ukradl jejich údaje na internetu, se často dozvěděli teprve ve chvíli, kdy již byli okradeni. To nás motivovalo ke spuštění této užitečné služby.

Ukradené heslo k e-mailu vás může stát velké peníze

Denně monitorujeme statisíce stránek a tisíce diskusních fór, na kterých jsou tato data obchodována. Jakmile zjistíme únik dat, informujeme naše uživatele pomocí e-mailu či SMS s tím, o jaký typ úniku se jedná a jaká hesla hackeři ukradli. Lidé tak mají možnost si rychle změnit své údaje nebo zablokovat platební kartu,“ vysvětluje Romana Knyblová. Díky jednoduchému grafickému tachometru přitom zákazníci okamžitě vědí, k jak závažnému narušení jejich soukromí došlo.

Že nejde o okrajový problém, dokazují také policejní statistiky, podle kterých činila v České republice škoda způsobená trestnými činy prostřednictvím internetu mezi lety 2011 a 2015 více než 23 milionů korun, tedy téměř 5 milionů korun ročně. Nejvíce těchto podvodů přitom bylo spácháno v Ústeckém a Libereckém kraji a v Praze.

„Lidé mají stále pocit, že se jich internetová kriminalita netýká. Po aktivaci služby NetAgent jsou potom často velmi překvapeni, že se jejich hesla obchodují na pochybných stránkách. Měli jsme již několik případů, kdy tomu lidé odmítali uvěřit, protože měli pocit, že jejich hesla k e-mailům a další osobní data jsou v bezpečí“ dodává Romana Knyblová, podle které nikdy nelze zcela zabránit tomu, aby se citlivá data nedostala do nepovolaných rukou. O to důležitější je proto důkladné monitorování případů zneužití vašich osobních dat. Včasné upozornění na jejich zneužití totiž dokáže zabránit velkým škodám.

Kontakt: Romana Knyblová, projektová manažerka služby NetAgent (www.netagent.kolikmam.cz.)

Témata: SMS, trestný čin

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Noblesní Vánoce a Silvestr zažijete v Hotelu Paříž Praha

Noblesní Vánoce a Silvestr zažijete v Hotelu Paříž Praha

Čas sváteční by měl být o pohodě a zklidnění. Odložte proto starosti stranou, nalaďte se na vánoční notu a představte...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Soutěž: Montované domy se perfektně vyjímají na vesnici i ve městě

Soutěž: Montované domy se perfektně vyjímají na vesnici i ve městě

Co vás láká více? Preferujete bydlení ve městě nebo na vesnici? Ať už jste pro komfort a ruch velkoměsta, nebo toužíte...

Najdete na iDNES.cz